cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg
piątek, 21 października 2016 23:21

"Migajmy razem"

Nie wszystkie osoby głuche znają dobrze język polski. Większość z nich używa języka migowego. Warto się uczyć migać. Ucz się języka migowego lub znaków migowych, również okazjonalnie, od osób głuchych. Staraj się migać tak jak umiesz. W kontakcie z osobą głuchą bądź swobodny, otwarty, życzliwy. Przyłączsię do  akcji, której celem jest zmniejszanie barier w kontakcie z osobami głuchymi i niedosłyszącymi.

Plakat dotyczy stosowania Polskiego Języka Migowego i został opracowany przez Polską Radę Języka Migowego. Został opracowany z inicjatywy środowiska osób głuchych i niedosłyszących reprezentowanego w Polskiej Radzie Języka Migowego, powołanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach
komunikowania się (Dz.U. z 2011 r. nr 209, poz.1234 i 2012 r. poz.996).

Wydział Edukacji i Kultury
Starostwo Powiatowe w Nysie

 

piątek, 21 października 2016 15:37

"Wołyń"

19 października 2016 roku klasy: 1mi1, 1b1,1h,1b2,1Ti1,1Ti2, 1j/g, 2b2, 2b1, 4tw, 3pa obejrzały realistyczny film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Film ten powstał na podstawie własnego scenariusza, który napisał reżyser, wykorzystując wątki ze zbioru opowiadań "Nienawiść" autorstwa Stanisława Srokowskiego. Tekst scenariusza konsultowano z historykami. Akcja filmu rozgrywa się w okresie od wiosny1939 r. do lata 1945 r. w wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów.

Według historyków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) i miejscową ludność ukraińską. UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 r. prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzając do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku, którego zginęło 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

„Wołyń” jest filmem wielkim. Wzruszającym, pozytywnym, bo oprócz scen strasznych i tragicznych pokazuje także to, co w człowieku najlepsze, miłość, chęć pomocy innym, wiarę, że na świecie istnieje dobro, nie samo wyłącznie zło. Jest przestrogą przed tym wszystkim okropnym, do czego mogą doprowadzić złe emocje, nacjonalizm, bezkrytyczna wiara w ideę.

piątek, 21 października 2016 09:49

Sympozjum na temat pracy w Holandii

Dnia 18 października klasa III TW uczestniczyła w sympozjum na temat pracy w Holandii przygotowanym przez Komendę  Powiatową Policji w Nysie. Na sympozjum omawiano zagrożenia związane z nielegalnym zatrudnieniem w tym kraju oraz wiążącymi się z tym konsekwencjami.

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy O Krajach Anglojęzycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych odbędzie się w auli ZSiPO w Nysie. Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie 2-osobowych zespołów do nauczycielek języka angielskiego: p. Sylwii Grabiec, p. Bożeny Lorek- Chrząszcz, p. Marty Fajfer w terminie do dnia 15 listopada 2016r.  Pytania pomocnicze oraz regulamin konkursu można pobrać ze strony internetowej naszej szkoły. Dla najlepszych uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Serdecznie zapraszamy!

Bożena Lorek- Chrząszcz

niedziela, 16 października 2016 22:45

Lekcja muzealna

"Sztuka cenniejsza niż złoto" - o trafności tej myśli przekonali się uczniowie z klasy II TUG, którzy pod opieką polonistki - pani Jolanty Madalińskiej -  w ramach lekcji muzealnej (12.10.16), wysłuchali wykładu o sztuce baroku w Europie zach. i Polsce. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat ciekawych zjawisk w kulturze oraz poznali cechy malarstwa, rzeźby i architektury w XVII wieku, ciesząc zmysły pięknymi reprodukcjami ilustrującymi wykład.

niedziela, 16 października 2016 22:19

Dzień na Olimpie

Po raz kolejny nauczyciele wraz z uczniami przygotowali wspólnie sztukę teatralną – tym razem był to "Dzień na Olimpie".  Bohaterami przedstawienia byli greccy bogowie. Dla uczniów nie lada gratką było obejrzeć na scenie pana dyrektora, nauczycieli, pedagoga szkolnego oraz koleżanki i kolegów. Na wyróżnienie zasługuje przepiękna oprawa muzyczna. Reżyserem przedstawienia była pani Grażyna Bojanowska zaś pomysłodawcą Samorząd Uczniowski. Oklaskom nie było końca !

Katarzyna Pierzchała

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 11 października br. odbyła się w Nyskim Domu Kultury uroczystość na którą zostali zaproszeni nauczyciele ze szkół powiatu nyskiego oraz przedstawiciele władz miasta Nysy. Zaproszonych Gości powitał Starosta Nyski Czesław Biłobran. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody zasłużonym nauczycielom oraz dyrektorom placówek oświatowych. Za swoje osiągnięcia i włożony wysiłek zostali także odznaczeni najzdolniejsi uczniowie/absolwenci szkół prowadzonych przez Powiat Nyski. Odznaczenia przyznała Kapituła Klubu Pereł Powiatu Nyskiego, która wyłoniła uczniów w następujących kategoriach:

 • finalista na szczeblu centralnym olimpiady lub ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez MEN lub MKiDN, bądź pod ich patronatem;
 • finalista ogólnopolskich szkolnych zawodów sportowych;
 • najwyższa liczba punktów ze wszystkich zdawanych na egzaminie maturalnym przedmiotów spośród maturzystów ze szkół prowadzonych przez Powiat Nyski;
 • największe zaangażowanie w działalność charytatywną i społeczną;
 • inne osiągnięcie o wysokim znaczeniu

Tytuł Perły Powiatu Nyskiego oraz stypendium uzyskali następujący uczniowie ZSiPO:

 • Krystyna Woźniacka 4TŻR
 • Alan Dziadkowiec 4TŻR
 • Patryk Potoczak 4TI
 • Kamila Mazur 3TŻI
 • Paweł Klimas 4TI
 • Szymon Gładysz 3p/a
 • Agata Chrobak 3p/a

O uroczystą oprawę zadbali uczniowie wraz z nauczycielami z nyskiego Rolnika, którzy uświetnili uroczystość wspólnym występem teatralnym zatytułowanym "Na Olimpie". Poczęstunek serwowany był przez uczennice technikum gastronomicznego w ZSiPO.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

środa, 12 października 2016 21:19

Nasze spotkania z kulturą

W ramach działalności Koła Kreatorów Infokultury, 07. października br.,  50-osobowa grupa uczniów Rolnika wraz z opiekunami (A. Młynarz, A. Pydych-Sobotą, I. Tomaszewską-Górą) udała się do Wrocławia - pełniącego w tym roku honory Europejskiej Stolicy Kultury -  by włączyć się w inaugurację sezonu teatralnego. Młodzież miała okazję obejrzeć spektakl „Mayday 2” w wykonaniu aktorów „Teatru Komedia”. Sztuka przyniosła wszystkim sporą dawkę dobrego humoru i rozbudziła potrzebę dalszego kontaktu z wysoką kulturą. Zatem już, 01. grudnia br. wyruszamy do krakowskiego Teatru „Bagatela” na spektakl „Lot nad kukułczym gniazdem”.

 Alicja Młynarz, Agnieszka Pydych-Sobota, Iza Tomaszewska-Góra

środa, 12 października 2016 20:55

Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Nyskiego w szachach

Drużyna ZSiPO zajęła 2 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Nyskiego w szachach. Skład drużyny:

 • Kamil Balbuza kl. 2ti2
 • Paweł Dymowski kl. 3tżi
 • Jakub Majewski kl. 2tug
 • Karina Zalewska kl. 1b2

Gratulujemy!

Grzegorz Radczak

W dniu 11. 10. 2016 r. w Namysłowie odbyły się Wojewódzkie Sztafetowe Biegi Przełajowe. Jak się okazało deszcz i jesienna aura sprzyjały zawodniczkom. Dziewczyny bardzo dobrze wystartowały zdobywając brązowy medal. Wielkie gratulacje za ducha walki i determinację. Skład sztafety: Wełniak Mariola, Kucharska Kamila, Bukartyk Nina, Kowalewska Aleksandra, Tarasek Izabela, Moskalik Wiktoria, Wanicka Weronika, Tkaczuk Sara, Żukiewicz Karolina.

Gratulujemy !
opiekun drużyny: Ewa Żurek

poniedziałek, 10 października 2016 21:12

Wielkie Sadzenie Magnolii

10 października uczniowie naszej szkoły zrobili rzecz niezwykłą - z pomocą pracowników starostwa, posadzili 246 magnolii  (12 odmian) wzdłuż drogi prowadzącej do Białej Nyskiej i stworzyli Magnoliową Aleję. Wyczyn był heroiczny. Było zimno, a nasiąknięta wodą ziemia lepiła się do butów  i łopat. Mimo to, uczniowie z klasy I TŻR oraz z grup rolniczych klas II TŻR i IV TŻR, pod opieką nauczycielek – Sylwii Turczyn i Elżbiety Bień, pracowali chętnie. W chwili zwątpienia nasze siły wspomógł p. Dyrektor Jazienicki, przywożąc gorącą herbatę i bułki.  Mimo trudnych warunków udało się posadzić wszystkie drzewka. Na wiosnę wznowią wegetację, a za kilka lat powinny obficie kwitnąć.
Magnolie to gatunek drzew, który udało się zaaklimatyzować w Polsce, mimo dużych wymagań cieplnych. Ocieplenie klimatu sprzyja ich rozwojowi. W specyficznym mikroklimacie okolic Jeziora Nyskiego powinny czuć się dobrze i za kilka lat cieszyć  przechodniów urodą kwiatów i liści. Aleje magnoliowe stanowią rzadkość nie tylko w Polsce- także w Europie. Tak więc  przyczyniliśmy się do powstania niezwykłego obiektu przyrodniczego.

Elżbieta Bień
Sylwia Turczyn

poniedziałek, 10 października 2016 14:53

Stypendyści Burmistrza

Miło nam poinformować, że 15 uczniów naszej szkoły otrzymało Stypendium Burmistrza za osiągnięcia naukowe i sportowe za ubiegły rok szkolny. Są to:

 1. Lilia Bartosz I b1
 2. Daria Buczek I m1
 3. Małgorzata Kocierz I b1
 4. Michał Leśny I b1
 5. Szymon Gładysz III pa
 6. Kinga Ejzel III m1
 7. Kamila Mazur III TTŻ
 8. Patrycja Nejranowska IV TTŻ
 9. Krystyna Woźniacka IV TTŻ
 10. Alan Dziadkowiec IV TTŻ
 11. Kacper Kulpa I jg
 12. Kamil Łaski I m2
 13. Daniel Ochrymczuk I m2
 14. Karol Kuglarz I b1
 15. Dominik Zych


Wszystkim stypendystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

poniedziałek, 10 października 2016 13:24

Biwak klasy 1ti2

Biwak klasy 1TI2 trwał odbył się w dniach 6-7 października b.r.  Jednak nieoficjalnie rozpoczął się już dzień wcześniej 5 października, czyli w środę. Nieoficjalnie, gdyż to wtedy właśnie uczniowie z wychowawcą rozpoczęli Wielkie Zakupy na Biwak. Na biwaku uczniowie własnoręcznie "popełniali" potrawy i żywili się tym co sami przygotowali. Biwak rozpoczął się w godzinach wczesnoporannych w Głuchołazach, skąd zgromadzeni uczniowie wraz z opiekunem Panem Grzegorzem Chodynieckim i wychowawcą wyruszyli do Schroniska Młodzieżowego w Pokrzywnej oddalonego o 13 km .... Choć pogoda była deszczowa, piechurzy dzielnie wędrowali - w myśl hasła przewodniego: COCO JAMBO I DO PRZODU. Po dotarciu na miejsce uczniowie spędzali wspólnie czas rozmawiając, grając i poznając siebie bliżej. W piątkowy poranek, po sytym śniadaniu, uczniowie wyruszyli do Głuchołaz, gdzie w godzinach popołudniowych nastąpiło zakończenie rajdu.

Piotr Razik

niedziela, 09 października 2016 20:36

Wycieczka do Krasiejowa

W dniu 7 października uczniowie klasy III pa uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do JuraParku  oraz Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Była to podróż w czasie i przestrzeni, m.in. zostaliśmy temponautami (podróżnikami w czasie) i promem dokonywaliśmy skoków czasoprzestrzennych, aby zobaczyć początki życia na Ziemi oraz ewolucję człowieka. W  trakcie zajęć edukacyjnych powtórzyliśmy sobie wiadomości o dziejach Ziemi i skamieniałościach. Uczestniczyliśmy również w spektaklu popularno-naukowym o historii materii od powstania wszechświata. Cofnęliśmy się także o blisko 300 mln lat wstecz do ery mezozoicznej - zwiedzaliśmy park plenerowy z 70 gatunkami mezozoicznych gadów oraz pawilon paleontologiczny (to tu naukowcy polscy odkryli fragmenty kopalnych zwierząt, w tym nowy gatunek Silesaurus Opolensis). Na koniec odwiedziliśmy  prehistoryczne oceanarium i kino 5D, gdzie w oparciu o nowoczesne technologie podziwialiśmy mieszkańców wodnych głębin.

Opiekunowie: J.Wawrzyniak-Rószczka, K. Pierzchała

Konkurs MŁODZI W BIZNESIE – PRZEDSIĘBIORCZA NYSA jest organizowany przez Starostę Nyskiego. Celem konkursu jest: popularyzacja wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych z  powiatu nyskiego wiedzy na temat przedsiębiorczości, promowanie postaw przedsiębiorczych oraz upowszechnienie idei tworzenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Konkurs skierowany jest wyłącznie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zamieszkałych i/lub uczących się na terenie powiatu nyskiego.

Regulamin konkursu i dalsze szczegóły - w załącznikach.

czwartek, 06 października 2016 00:00

Paintball klasy 3tżi

5.10.2016 uczniowie klasy 3tżi wraz z wychowawcą - panem Dawidem Hasiakiem - oraz drugim opiekunem - panem Bartoszem Dyktą -  wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Kępnicy, gdzie uczestnicy wycieczki wspólne zagrali w paintball. Po wspólnej zabawie wszyscy posilili się przy ognisku, by następnie udać się na grę w kręgle.  Mimo trudności pogodowych wszyscy się dobrze bawili, a wspólny wyjazd był bardzo udany.

W dniu 29.09.2016 r. nasza reprezentacja chłopców wygrała turniej halowej piłki nożnej organizowany przez PWSZ w Nysie. Pokonaliśmy zaprzyjaźnione nyskie szkoły 3:2 ZST, 5:2 ZSO oraz CKZiU 4:2. Najlepszym strzelcem turnieju został Maciej Pisula. Drugie miejsce przypadło "Mechanikowi", trzecie "Budowlance", poza podium znaleźli się piłkarze z "Carolinum".

Zwycięzcom gratulujemy !

27 września br. uczniowie klasy IV TI wraz z opiekunami, wzięli udział w Dniach Otwartych Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach tej imprezy, uczestniczyli w serii wykładów prowadzonych przez pracowników tego wydziału i zapoznali się z dziełem studentów II roku – łazikiem marsjańskim, oraz z ofertą i programem studiów. Uczniowie wysłuchali bardzo ciekawie przygotowanych i poprowadzonych wykładów z zakresu informatyki, m.in.: „Algorytmy online, czyli narty, krowa i firanki” „O wahaniach przyszłego studenta informatyki” „Odpowiednią dać słowu rzecz, czyli dlaczego kobieta-mężczyzna+król=królowa” oraz „O programowaniu funkcyjnym”, a także wykładu z zakresu grafiki komputerowej w języku angielskim pt. „Movies, Video Games, and Computer Science”. Mogli dowiedzieć się, jak szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach działalności współczesnego człowieka ma ta dziedzina nauki i przekonać się, że jej podstawą jest królowa nauk – matematyka. 

Opiekunowie: Sebastian Burcek, Marek Workiewicz

poniedziałek, 03 października 2016 20:05

CloudSat Mission w programie Globe

W tym roku szkolnym kontynuujemy rozpoczęte obserwacje chmur w ramach programu Globe. Teraz dodatkowo wykonamy badania nieba w czasie bezpośredniego przelotu satelity nad szkołą (informacje na załączonym zdjęciu). Codziennie obserwacje zachmurzenia i smug kondensacyjnych wykonują uczennice z klasy IIb2 i IIIb1, które za dotychczasową pracę otrzymały od Zespołu takie podziękowania:

To the staff and students at the Complex of Schools (Comprehensive School Technical School) in Nysa We greatly appreciate the efforts by our observers and can't thank you enough.
Your observations are important contributions to the CloudSat mission.

The CloudSat Education Network Team.

poniedziałek, 03 października 2016 08:58

Zajęcia przygotowujące do matury z informatyki

W piątek 30 września 2016 r. odbyły się pierwsze zajęcia przygotowujące do matury z informatyki. Uczyliśmy się rozwiązywać problemy algorytmiczne za pomocą języka C++. Zajęcia są dobrowolne, a dla osób które będą chodzić regularnie, przewiduje się ocenę celującą z przedmiotu "informatyka" (szczegóły u Waszego nauczyciela tego przedmiotu, albo u mnie).

Następne zajęcia planowane są w piątek, 21 października 2016 r. o godzinie 14.20 w sali 117.


Pozdrawiam serdecznie, Wojciech Galiński.

niedziela, 02 października 2016 20:08

Rajd Integracyjny dla uczniów klas pierwszych

Rokrocznie organizowany dla uczniów klas pierwszych, Rajd Integracyjny stał się już tradycją Rolnika.W br. odbył się on 30 września, a organizatorami rajdu byli: nauczyciele wychowania fizycznego - Dawid Hasiak i Bartosz Dykta oraz klasa 2 TW. Przed pierwszakami został postawiona wysoka poprzeczka. Musieli oni pokonać pokonać cały cykl wyzwań i przejść z mapką zaplanowaną trasę na której przygotowane zostały punkty z zadaniami do wykonania. Sprawdzały one zręczność, sprawność, szybkość, współpracę, spostrzegawczość, wiedzę  i spryt. Niektóre zadania wymagały wykorzystania wszystkich tych umiejętności jednocześnie. I tak uczestnicy zabawy mieli okazję wspólnie się zintegrować między innymi skacząc przez kilkumetrową skakankę, pokonując na hulajnodze tor przeszkód, budując z samych siebie "wieżę" zachowując regulaminowe zasady, umiejętnie przekazując sobie kartę, czy efektywnie wydmuchując piłeczki pingpongowe z miski z mąką :).  Dodatkowo punktowane były przebrania tematyczne klas oraz zaśpiewana wspólnie z wychowawcą piosenka. Motywem przewodnim stał się utwór "Śpiewać każdy może" w wykonaniu Jerzego Stuhra, który również wykorzystała również w swojej autoprezentacji klasa 1ti1 (tekst poniżej). Na zakończenie rajdu wszyscy wzmocnili siły kiełbaskami na gorąco, by móc wspólnie zatańczyć skoczny taniec belgijski, a Jury, któremu przewodniczył dyrektor szkoły pan Tomasz Jazienicki, podsumowało punktację.  Zwycięskim zespołem została ogłoszona klasa 1TW, która w nagrodę otrzymała dofinansowanie do klasowej wycieczki. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom ! :)

https://www.youtube.com/watch?v=ENvAmLuj5ko

Śpiewać każdy może
trochę lepiej lub trochę gorzej,
ale nie o to chodzi
jak co komu wychodzi.

Pierwsza Pierwsza ti (1ti-1)
idzie drogą kariery.
Kariery informatyka
co go prąd ino tyka.

Matmy się nie boimy,
gdy patrzą na nas dziewczyny.
A zwłaszcza nasza jedna -
z nami nie będzie biedna.

Na polski chodzimy z odwagą,
słuchamy Pani z uwagą,
bo mówi nam czasowniki
i inne cool przymiotniki.

Umiemy się dogadać
po polsku, angielsku, wersalsku
i w językach opowiadać
o każdym po elegancku.

Gdy podziw nas otacza
To w sercu gra nam cha-cha
Prężymy nasze mięśnie,
aż nam klata się wklęśnie

A kiedy biją nam brawa
to wiemy, że piosnka ciekawa,
co brzmi przy naszej wprawie
nie całkiem niemrawie.

czwartek, 29 września 2016 18:50

Ślubuję….

Dnia 29 września 2016 roku w auli szkolnej odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów. Na początku głos zabrał pan dyrektor Tomasz Jazienicki, a następnie – po uroczystym odśpiewaniu hymnu – przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie, obiecując być przykładnymi i pilnymi uczniami. Podczas pasowania uczniowie obejrzeli prezentację na temat Emila Godlewskiego, patrona naszej szkoły, a także poznali Rzecznika Praw Ucznia w naszej szkole – panią Katarzynę Błauciak. Wydarzenie uświetnił występ Szymona Butora wraz z zespołem. Wszystkim pierwszakom życzymy udanego roku szkolnego oraz niezapomnianych wspomnień związanych z Rolnikiem.

Katarzyna Pierzchała
Grażyna Bojanowska
Aleksandra Smolińska

wtorek, 27 września 2016 20:12

Wizyta praktykantek z Austrii

Od dnia 12.09 do dnia 23.09. 2016 gościliśmy w porozumieniu z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie praktykantki z Austrii: Nadję Reicher, studentkę wydziału sportu i języka niemieckiego i Petrę Zechner, studentkę wydziału technologii żywności i matematyki.  Nasze praktykantki już od poniedziałku hospitowały lekcje języka niemieckiego, matematyki, wf i języka angielskiego.  Dzięki tej wizycie nasi uczniowie mogli bezpośrednio dowiedzieć się o kulturze i różnicach pomiędzy naszymi krajami  prowadząc konwersację w języku niemieckim. W drugim tygodniu praktyki nasze panie poprowadziły  lekcje języka niemieckiego a w czwartek wraz z klasą IIITUG gotowały potrawy, które są typowe w ich kraju. Nad opieką i organizacją czuwał cały zespół języka niemieckiego. Dziękujemy również nauczycielom, u których nasze koleżanki  Nadja i Petra mogły hospitować lekcje oraz zdobywać bogate doświadczenie w zawodzie nauczyciela.

czwartek, 22 września 2016 20:03

Spotkanie z absolwentem Cambridge University

Dnia 20 września w auli miało miejsce spotkanie z Rafałem Gaworskim tegorocznym absolwentem Cambridge University. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces aplikacji na uczelnie w Wielkiej Brytanii, jakie są terminy składania wniosków, o jakie stypendia i kredyty można się ubiegać, jak wygląda dzień na uczelni oraz dlaczego warto studiować za granicą. Na koniec zainteresowani mogli osobiście porozmawiać z Rafałem.

Anna Grabowiecka

wtorek, 20 września 2016 17:11

Gościliśmy misjonarkę z Peru

W poniedziałek 19 września w naszej szkole w ramach lekcji religii gościliśmy misjonarkę świecką, Katarzynę Ziomek, która podzieliła się swoim doświadczeniem misji w Peru i żywą wiarą. Pani Katarzyna studiuje psychologię w języku angielskim (specjalność psychologia kliniczna) na SWPS w Warszawie. Dzięki niej mogliśmy poznać problemy peruwiańskich dzieci i młodzieży oraz ich rodzin; jak trudno jest tam być dzieckiem i jak łatwo wpada się w złe nawyki, a trudno powrócić do życia wartościami wyższymi. Zobaczyliśmy też, że bez względu na kraj i obyczaje, najważniejsza jest MIŁOŚĆ, wzajemny szacunek i nienaruszanie wolności drugiego człowieka, lecz przede wszystkim, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Mamy nadzieję, że to spotkanie zapali wielu z nas do praktykowania miłosierdzia, zwrócenia uwagi na bliźniego, wyjścia poza siebie i do realizowania swoich marzeń.

Więcej o misjonarce na stronach:
http://wolontariatwperu.blogspot.com/
http://opole.gosc.pl/doc/2549625.Poslana-do-Peru

Katecheci

poniedziałek, 19 września 2016 21:18

ENERGYLANDIA – wycieczka klas 3tug i 2m2

W czwartek, 8 września, uczniowie klas: 3TUG i 2m2 pojechali do Rodzinnego Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas: Aneta Adamczyk i Izabela Konopkę. Celem wyjazdu było poszukiwanie ciekawej formy spędzania wolnego czasu, a Zator zapewnia możliwość aktywnego wypoczynku oraz relaks. Kompleks usytuowany jest na obszarze 26 hektarów i oferuje wiele różnych atrakcji. Można tam zobaczyć wiele nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń przeznaczonych dla starszych i młodszych gości. Oddaliśmy się się więc karuzelowym szaleństwom - oczywiście w strefie ekstremalnej !. Uczniowie m.in. mogli przejechać się Formuła 1 Roller Coaster,  usiąść na Tsunami Dropie – 40 metrowej Wieży Zrzutu, wziąć udział w wodnej bitwie na łodziach – Splash Battle czy zaliczyć spływ w Kopalni Złota. Najwięcej emocji dostarczyła Apocalipto czyli ogromna ława, która wprowadzana jest w ruch obrotowy po okręgu i wokół własnej osi, a także Aztec Swing, Space Gun oraz Space Booster. Były krzyki radości, ale i przerażenia. Można było zajrzeć do Amfiteatru Colosseo, i Pyramid Illusion, by obejrzeć niesamowite show - pokaz ognia. Było też kino Cinema 7D. Wspaniała zabawa, mnóstwo przeżyć, ekstremalna rozrywka i uśmiech na twarzach – tak można określić nasz wyjazd !

Opiekunowie: Aneta Adamczyk, Izabela Konopka

poniedziałek, 19 września 2016 21:12

Wycieczka do Łosiowa

Minęło lato, przyszła jesień a z nią kolejne Dni Kukurydzy, na które zostaliśmy zaproszeni przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. 15 września 1016 r. uczniowie klas II i IV, kształcący się w zawodzie technik rolnik, pojechali do Łosiowa, aby świętować zakończenie sezonu. Zobaczyliśmy drona, przystosowanego do monitoringu upraw rolniczych, zapoznaliśmy się z ofertą firm pracujących dla rolnictwa a przede wszystkim - obejrzeliśmy poletka doświadczalne z mnóstwem odmian kukurydzy. Dla laika odmiany wyglądały podobnie, ale nasi uczniowie uczyli się rozpoznawać odmiany typu ,,flint” oraz oceniać efekt ,,green stay '' - czyli zdobywali praktyczną wiedzę zawodową.  Młodzi rolnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładów, prowadzonych przez pracowników naukowych. Miło wiedzieć, że nauka próbuje pomóc rolnikom gospodarującym w warunkach niedostatku  wody. Wycieczka mogła się odbyć dzięki uprzejmości pracowników gminnego oddziału ODR, którzy zaoferowali nam bezpłatny przejazd autobusem. Serdecznie dziękujemy!

Elżbieta Bień
Róża Wojszczyk

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauką programowania na kurs e-learningowy w języku angielskim: Programming Essentials in C++. Wymagana chęć nauki, nie trzeba mieć przygotowania z informatyki. I dostęp do internetu. Ale przydałaby się znajomość angielskiego.

szczegóły: prof. Witold Rudolf
sala 113

poniedziałek, 12 września 2016 16:37

Stypendium w USA

Program FLEX 2017/2018
 roczne stypendia w USA dla uczniów klas III gimnazjów i I ponadgimnazjalnych

Program FLEX (Future Leaders Exchange Program) został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992. Jest on całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. Od 24 lat w programie FLEX uczestniczyło blisko 25 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych krajów.

W poprzedniej edycji Programu FLEX otrzymaliśmy ponad 1300 zgłoszeń. Po długiej rekrutacji 30 polskich uczniów otrzymało szansę wyjazdu do USA. Nasi stypendyści mieszkają w różnych stanach: od Kalifornii po Północna Karolinę, od Teksasu po Północną Dakotę. Chodzą do różnych szkół średnich, biorą udział w zawodach sportowych, udzielają się w wolontariacie. Ten rok będzie dla nich niezapomniany. Na naszym profilu FLEX Poland można śledzić ich losy.

Program FLEX pokrywa następujące koszty:

 • • Podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA
 • • Miesięczne stypendium na własne wydatki
 • • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
 • • Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
 • • Szkolenie przedwyjazdowe w Polsce
 • • Ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej)


W Programie FLEX może wziąć udział uczeń trzeciej klasy gimnazjum lub pierwszej klasy liceum/technikum, który:

 • • ma polskie obywatelstwo;
 • • urodził się między 01.01.2000 a 31.12.2001;
 • • zna język angielski w stopniu komunikatywnym;
 • • spełnia wymogi dot. uzyskania  wizy USA oraz nie spędził więcej niż 3 miesiące w ciągu ostatnich 5 lat w USA


Więcej informacji: www.americancouncils.pl oraz

Piotr Dobrosz
Poland Country Representative
ul. Oleandrów 6, 00-629 Warszawa, tel.: +48 22 205 06 16,  mob.: +48 530 097 051,  +48 22 205 06 35,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

niedziela, 11 września 2016 17:22

Uczniowie Rolnika wśród najlepszych !!!

Po raz XIII szkoły ponadgimnazjalne, policealne i pomaturalne oraz uczelnie z województwa opolskiego zmierzyły się w Ogólnopolskim Turnieju w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem "Młoda Krew Ratuje Życie". Tegoroczna edycja była  rekordowa - 42 szkoły, w tym dwie szkoły wyższe, 1500 zaangażowanych uczniów, oddanej krwi 1467 litrów, co w przeliczeniu daje mniej więcej 1 litr na ucznia. Szkoły rywalizowały w trzech kategoriach: promocji honorowego krwiodawstwa, ilości oddanej krwi przez jednego ucznia i ilości łącznie oddanej krwi przez wszystkich uczestników konkursu z danej szkoły. Nasi krwiodawcy zostali wyróżnieni w dwóch kategoriach, oddali łącznie ponad 72 litry krwi. We wrześniu rozpoczęła się kolejna edycja konkursu, wszystkich pełnoletnich uczniów zachęcam do wzięcia udziału.

Katarzyna Pierzchała

W  tym roku szkolnym konkurs pozwoli poznać nam geografię Azji.  Zorganizowanych zostanie pięć etapów. Każdy w kolejnym  miesiącu. Zaczynamy we wrześniu w ostatnim tygodniu. Konkurs będzie polegał na rozpoznaniu na mapie obiektów geograficznych  z następujących kategorii:

 • Wrzesień:  Państwa i największe miasta Azji
 • Październik: Góry, wyżyny i niziny Azji
 • Listopad:  Półwyspy, wyspy i cieśniny Azji
 • Grudzień: Morza i zatoki Azji
 • Styczeń: Rzeki i jeziora Azji

Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych uczniów z klas z rozszerzoną geografią
J. Wawrzyniak-Rószczka, G. Dobrzańska

wtorek, 06 września 2016 11:00

UWAGA STYPENDIA !!!

W bieżącym roku szkolnym uczniowie mogą starać się o następujące stypendia:

 1. Stypendium socjalne (szkolne) (termin: do 15 września)
 2. Stypendium Zarządu Województwa Opolskiego „Wspieramy najlepszych” (termin: 12-30 września)
 3. Stypendium Burmistrza Nysy za osiągnięcia naukowe i sportowe (termin: do 15 września)
 4. Rządowy Program „Wyprawka” TYLKO dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (termin: do 15 września)

Pełna informacja o stypendiach i terminach składania wniosków - do pobrania w pliku pdf.

niedziela, 04 września 2016 17:26

I my tam byliśmy...

Dnia 03. września 2016r., uczniowie klasy IIh i IIjg uczestniczyli w tegorocznej edycji Narodowego Czytania poświęconej  „Quo vadis” Henryka  Sienkiewicza. Impreza odbyła się w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Nysie z udziałem wyjątkowych gości – członków Bractwa Rycerskiego  i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Uczestnicy wydarzenia usłyszeli fragmenty „Quo vadis” w wykonaniu Nieformalnej Nyskiej Grupy Teatralnej „Democratica”. O tym, że warto czytać nie trzeba nas przekonywać, a to była ciekawa lekcja literatury i historii.

Agnieszka Pydych-Sobota

W dniu 4 lipca 2016r doszło do bezprecedensowego spotkania branży gastronomicznej reprezentowanej przez pierwszy w Polsce Ogólnopolski Klaster Środowiskowy Branży Gastronomicznej ,,Polscy Liderzy Gastronomii'' reprezentowanego przez Pana Grzegorza Górnika – Akademia Kelnerska, Pana Jarosława Uścińskiego – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Panią Danutę Richert – ZSG w Rzeszowie, Wojciecha Ożoga – menagera, Jerzego Czaplę – Centrum Szkolenia Barmanów, Ireneusz Jundziłła i Rafała Maneckiego – Portal http://pracawgastronomii.pl – z grupą członków Klastra reprezentującą   szkoły   gastronomiczne   i   hotelarskie.  Dyrektorzy  i  koordynatorzy   szkół z Bieczy, Chełma,  Czudca, Garwolina, Gorzowa Wielkopolskiego, Grodziska Wielkopolskiego,  Hrubieszowa,  Kędzierzyna-Koźla, Krotoszyna,  Legnicy, Lubania, Łowicza, Łukowa, Miętna, Nysy, Olesna, Ostrołęki, Ostrzeszowa, Pilzna, Pyrzyc, Ryglic, Sieradza, Szczytna, Tarnowa, Warszawy, Wojsławic, Wojnicz i Żychlina na wspólnej konferencji, która odbyła się w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ulicy Komorskiej w Warszawie, spotkali się w celu wyłonienia kluczowych tematów współpracy oraz lidera grupy szkół.
Po merytorycznej ocenie propozycji zgłoszonych przez Zarząd Klastra wspólnie podjęto decyzję, że kluczowe tematy współpracy to:

 1. Organizacja praktyk zawodowych dla uczniów (z wyżywieniem i noclegiem);
 2. Akredytacja Klastra dla szkół;
 3. Rozbudowa struktur regionalnych współpraca z hotelami i restauracjami lokalnymi - wzmocnienie pozycji Klastra;
 4. Utworzenie banku używanego wyposażenia gastronomicznego i hotelarskiego;
 5. Organizacja szkoleń, kursów, warsztatów dla uczniów i nauczycieli;
 6. ,,College”, czyli kształcenie uczniów i nauczycieli o wysokim standardzie w szkole mistrzów;
 7. Organizacja wycieczek przedmiotowych do prestiżowych zakładów pracy;
 8. Dostęp do bazy materiałów edukacyjnych dla nauczycieli;
 9. Promowanie działań szkoły poprzez np. zamieszczanie na stronie internetowej oraz profilu facebook kluczowych informacji nadsyłanych przez szkoły;
 10. Organizacja ,,Olimpiady gastronomicznej'';
 11. Wzajemna promocja wszystkich członków Klastra (strona internetowa, znaczek).


Pod koniec spotkania został wybrany Lider grupy na rok 2016 – 2017, a został nim Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im Fryderyka Chopina w Żychlinie, reprezentowany przez dyrektora szkoły Panią Annę Matczak-Gaj.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz sponsorom: Żywiec Zdrój S.A. ,CSB Dystrybucja Herbaty Barnes & Watson, CQB House Sp.z o.o. Naturalne soki,  Coffee Zone Sp. z o.o, Cukiernia Ambasadorska z Rzeszowa, Restauracja Moonsfera z Warszawy, Gastro Magic Service.

Grzegorz Górnik – Koordynator Klastra


Szanowni Dyrektorzy, Drodzy Nauczyciele,
w roku szkolnym 2016/2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie pełni funkcję lidera Klastra Gastronomicznego. W imieniu własnym, nauczycieli i pracowników naszego Zespołu z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego składam Państwu życzenia sukcesów zawodowych, aby Państwa oddanie, pasja i profesjonalizm w nauczaniu i wychowaniu młodzieży były źródłem satysfakcji, by zawsze niosły ze sobą poczucie spełnienia.
Uczniom życzę, aby zdobywanie nowej wiedzy i kolejnych umiejętności niosło ze sobą radość i owocowało wieloma sukcesami  w nauce, realizacji zamierzeń i spełnienia marzeń. Nowy rok szkolny to rok dużych zmian i wyzwań stojących przed nami. To również możliwość wpływu na zmiany poprzez współdziałanie w ramach Klastra Gastronomicznego.

Mamy nadzieję na dobrą i owocną współpracę, która przyniesie korzyści tym wszystkim, którzy mają wpływ na kształcenie zawodowe młodzieży.

Z wyrazami szacunku
Anna Matczak-Gaj
Dyrektor ZSE-U
w Żychlinie

 Elżbieta Sell
nauczyciel ZSE-U

czwartek, 01 września 2016 20:33

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016 r. ponownie rozpoczęliśmy naukę w naszej szkole. Wszystkich uczniów przywitał Dyrektor Pan Tomasz Jazienicki. Po wakacjach uczniów i nauczycieli witali również przedstawiciele Starostwa Nyskiego: wicestarosta powiatu nyskiego - pan Piotr Woźniak oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury - pan Kazimierz Darowski. Szczególnie uroczyście powitane zostały klasy pierwsze.

poniedziałek, 11 lipca 2016 15:24

Mapa aktualnych frontów burzowych

Ciekawostka geograficzna: mapa przedstawiająca aktualnie przechodzące fronty burzowe i występujące wyładowania atmosferyczne w Polsce i na świecie. Zobacz:  https://www.lightningmaps.org

 

poniedziałek, 04 lipca 2016 22:58

Miss Plaży 2016

W lipcu br. została wybrana Miss Plaży 2016. Zwyciężyła Natalia Marek, uczennica nyskiego Rolnika. Ma 17 lat i jest uczennicą klasy o profilu biologiczno-chemicznym, w przyszłości planuje studia medyczne. Gratulujemy :)

Łukasz Grzegorzek - absolwent "Rolnika" w Nysie - reżyser, scenarzysta. Robiąc 10 lat spoty ramówkowe dla telewizji nauczył się filmowego warsztatu. Teraz chce się sprawdzić w dłuższej formie. Jego film "Kamper", kręcony był przez 2 lata. Ta polska komedia o współczesnych 30latkach trafi do polskich kin w połowie lipca.

https://www.youtube.com/watch?v=KGgkVlFEi6I

Film jest portretem współczesnych młodych ludzi. Opowiada o parze trzydziestolatków, kiedyś zakochanych w sobie do szaleństwa, dziś zmuszonych do podjęcia decyzji czy kolejny krok w życiu robią razem czy osobno. Mania (Marta Nieradkiewicz) i Kamper (Piotr Żurawski) -  ona: ambitna, pracowita i zdolna, kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On: wieczny chłopiec, kpracujący jako tester gier komputerowych i ceniący sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Gdy w życiu Mani pojawia się dojrzały mężczyzna (Jacek Braciak), uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu, ona zaczyna się zastanawiać, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć, zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego.

film: KAMPER
reżyseria: Łukasz Grzegorzek
scenariusz: Łukasz Grzegorzek, Krzysztof Umiński
obsada: Piotr Żurawski, Marta Nieradkiewicz, Jacek Braciak, Justyna Suwała
zdjęcia: Weronika Bilska
muzyka: Czarny HIFI

 

 

 

 

piątek, 24 czerwca 2016 00:03

Wakacje !

Dziś z ulgą żegnamy Rok Szkolny. Wszystkich nas czeka zasłużony odpoczynek. Szczególnie serdecznie żegnamy uczniów klas maturalnych, którzy zakończyli kolejny etap edukacji szkolnej i podejmą pracę zawodową lub będą kontynuować naukę na uczelniach. Życzymy im samych sukcesów. W trakcie uroczystości Zakończenia Roku Szkolnego wyróżnionym uczniom Dyrektor szkoły wręczył świadectwa, dyplomy i certyfikaty.  Gratulujemy. Witajcie wakacje !!!

Motto na wakacje:
"Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię".

Johann Wolfgang Goethe

23 czerwca br. laureaci konkursów ogólnopolskich z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie otrzymali z rąk Wicestarosty Nyskiego Piotra Woźniaka, Starosty Nyskiego Czesława Biłobrana oraz Członka Zarządu Aliny Baran listy gratulacyjne oraz nagrody rzeczowe.

Nagrodzeni zostali:

 • Gracjan Mika - uczeń 3 klasy Technikum Nr 2 (technik informatyk) w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - za zdobycie I miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie
 • Krystian Hatala - uczeń 4 klasy Technikum Nr 2  (technik informatyk) w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - finalista VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ELEKTRON oraz za zdobycie II miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie
 • Patryk Potoczak - uczeń 3 klasy Technikum Nr 2 (technik informatyk) w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - za zdobycie III miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie
 • Bartosz Hornicki - uczeń 1 klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - finalista III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Infosukces.

Beata Krzan, Damian Raczyński

Strona 1 z 17