cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg

1 września 2015 r. znów rozpoczęliśmy naukę w naszej szkole. Wszystkich uczniów przywitał nowy Dyrektor Pan Tomasz Jazienicki, a ustępującej Pani Dyrektor Małgorzacie Leśniewskiej serdecznie podziękował Samorząd Uczniowski. Po wakacjach uczniów i nauczycieli witali również przedstawiciele Starostwa Nyskiego, szczególnie uroczyście powitane zostały klasy pierwsze.

poniedziałek, 31 sierpnia 2015 15:46

Zawiadomienie o zajęciach w szkołach dla dorosłych

Informujemy, że zajęcia na 3 semestrze technikum weterynaryjnego w Szkole Policealnej dla Dorosłych Nr 1 rozpoczną się dnia 04.09.2015 r. (piątek) o godz. 15.00 oraz 05.09.2015 r. (sobota)o godz. 8.00
Natomiast zajęcia na kursie kwalifikacyjnym R-03 oraz R-16 rozpoczną się dnia 04.09.2015 r. (piątek) o godzinie 15.00 oraz 05.09.2015 r. (sobota) o godz. 8.00.

ZAPRASZAMY.

środa, 26 sierpnia 2015 10:26

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się 1 września 2015 r. o godz 9:00.

czwartek, 02 lipca 2015 12:18

Sukcesy uczniów w roku szkolnym 2014/2015

Sukcesy uczniów w roku szkolnym 2014/2015 zostały zestawione w tabeli dostępnej w pliku: sukcesy_2014_2015.docx (dostęp przez menu: Tradycje | Sukcesy i osiągnięcia | Sukcesy uczniów w roku szkolnym 2014/2015).

poniedziałek, 29 czerwca 2015 15:56

EMILE 2015 już rozdane!

Za nami XVII edycja rozdania nagród EMILI. Są one przyznawane od 1999 roku i mają na celu wyróżnienie  wybitnych uczniów   za  ich osiągnięcia naukowe, sportowe, kulturalne, na rzecz społeczności szkolnej , w dziedzinie kreatywności i za godne reprezentowanie naszej szkoły.

W tym roku nagrodzeni zostali:

 w kategorii osiagnięcia naukowe: KRYSTIAN  HATALA


- finalista Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Infosukces organizowanego przez Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej

- finalista Ogólnopolskiego Konkursu Elektron organizowanego przez Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki  Politechniki Wrocławskiej

- stypendysta w ramach Programu pomocy stypendialnej województwa opolskiego dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

- II miejsce w I Konkursie Programistycznym organizowanym przez Instytut Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie

 

w kategorii osiagnięcia sportowe: EWELINA CYCOŃ i MONIKA  BRACIK


- VI miejsce w Finale Krajowym Licealiady w Drużynowym Tenisie Stołowym w Łodzi

- II miejsce w Finale Wojewódzkim w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt w Nysie

 

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

środa, 24 czerwca 2015 21:19

„Zagadki Enigmy”

We wtorek 2 czerwca 2015r. odbyła się w naszej szkole sesja popularnonaukowa na temat ciekawostek matematycznych oraz najsłynniejszej maszyny szyfrującej – Enigmy.

Pierwsza część sesji poświęcona została machinie z czasów drugiej wojny światowej. Zaprezentowali ją: Magdalena Wnuk, Maria Jamrozik, Monika Mrozek, Weronika Cieślak, Robert Szczygieł oraz Dawid Cukier z klas 2m1 i 2m2.

Uczniowie przygotowani przez pana Kurta Feige przedstawili historię, działanie oraz ciekawostki na temat Enigmy w języku angielskim. Ich wypowiedź wzbogacona została przygotowaną prezentacją

Druga część sesji poprowadzona została już w języku polskim przez uczniów klasy 2m1: Ewę Barzyk oraz Roberta Zając. Nad przygotowaniem merytorycznym czuwali nauczyciele matematyki pani Agnieszka Żukrowska i pan Jarosław Cichoń. Uczniowie pokazali nam, jak wiele ciekawych zjawisk występuje w matematyce i udowodnili, że nie musi ona być wcale nudna! Dowiedzieliśmy się m. in. czym są liczby bliźniacze i zaprzyjaźnione.

W ostatniej części organizatorzy zaangażowali publiczność i pobudzili ją do kreatywnego myślenia. Przedstawiono zagadki matematyczne zaczerpnięte z życia codziennego, a pytania o ich rozwiązania zostały skierowane do uczniów i nauczycieli. Niektórzy wyciągnęli nawet kartki do szybkich obliczeń!

Licealiści naszej szkoły wyrwani na chwilę z lekcji mieli możliwość bliższego poznania ważnej w naszej historii Enigmy oraz zaznajomić się z ciekawą stroną matematyki, dobrze się przy tym bawiąc.

 

Weronika Cieślak, klasa 2 m2

poniedziałek, 22 czerwca 2015 20:50

Nakręć się – zbieraj zakrętki

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że zbieranie zakrętek łączy przyjemne z pożytecznym. W ten sposób nie tylko pomagamy przyrodzie, ale także pomagamy innym. Mamy nadzieję, że zorganizowane przez nas zbieranie zakrętek będzie trwało nieprzerwanie. Nie przewidujemy jego zakończenia :)

Cieszy nas:

- duże zaangażowanie ze strony osób nie tylko z naszej klasy,

- mobilizacja w naszej klasie,

- wzrost ekoświadomości i chęci niesienia pomocy innym.

 

Teraz każdy z nas dobrze wie, że niewielki wysiłek może przynieść spore efekty.

Ty też „nakręć się” i zbieraj zakrętki.

Zachęca klasa I b1

poniedziałek, 22 czerwca 2015 11:04

Dni Herbowe

W dniach 20 - 21 VI 2015r., w naszym mieście, obchodzono XIII Święto Gmin Powiatu Nyskiego, znane jako Dni Herbowe. W niedzielę, jednym z punktów programu, był koncert młodych talentów i  wschodzących gwiazd – występy uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu nyskiego. Naszą młodzież reprezentowali uczniowie zklas 1 h i 3 TI. Przygotowane zostało również stoisko promujące szkołę (klasa 1 TUG). W sobotę 20 VI, na naszych szkolnych obiektach sportowych, przeprowadzono Herbową Spartakiadę Sportową UTW oraz Herbowy Turniej w Tenisie Stołowym Amatorów.

Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie naszego udziału   w tym przedsięwzięciu!

 
poniedziałek, 22 czerwca 2015 11:02

Festiwal Teatrów Ulicznych

Dnia 12. czerwca 2015r., w Centrum Kultury w Głuchołazach, odbyła się I Edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych. Uczniowie ZSiPO brali udział w spektaklu pt. "Romeo i Julia" - gwarą śląską. Sztuka nawiązywała do nieśmiertelnej miłości Romea i Julii opisanej przez W. Szekspira. Akcja toczyła się w humorystycznej interpretacji, w śląskich realiach. Osoby reprezentujące Naszą Szkołę to: Adriana Bielakiewicz kl.Ib2, Anna Białożyt kl.Ib2 oraz Kamil Banach kl.Ipa. W rolę Julijki wcieliła się Ada, Francika, brata Julijki - Kamil, natomiast narratorem była Ania.

Wśród zaproszonych nauczycieli była pani Dorota Fesz-Suchecka, która z prezentowanego przedstawienia wykonała kilka zdjęć oraz nagrała krótki filmik. Dziękujemy.

 

 
piątek, 19 czerwca 2015 00:00

Charytatywny Koncert Piosenki Angielskiej

Dnia 24 czerwcaw naszej szkole odbędzie się Charytatywny Koncert Piosenki Angielskiej (Charity Concert Of English Songs) na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Jasienicy Górnej.

   Start koncertu - 3 godz. lekcyjna, miejsce -  AULA!

Wystapią m.in. Weronika Siwecka, Nikola Nowak, Michał Szupryczyński, Natalia Truszkowska, Patrycja Majka, Michał Pietruszewski, Paulina Luboch.

Gwiazda Koncertu  :          Szymon Butor z zespołem DIFFERENT

 

Wszystkich SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Istnieje możliwość zakupu "cegiełki" również w dzień koncertu, przy wejściu na aulę !!!

Zwycięzcy II Pikniku Szkolnego świętowali nad Jeziorem Nyskim.

Po tegorocznym Pikniku Szkolnym, zorganizowanym w ramach projektu „Szkoła Współpracy”,  pozostało mnóstwo miłych wspomnień, zdjęć i … nagroda dla najlepszych. Zwycięzcy rozgrywek sportowych, czyli klasa II TI „skonsumowała” – dosłownie i w przenośni – wywalczone trofeum. W minioną środę 17. czerwca, korzystając z pięknej pogody, uczniowie tej klasy zamiast do szkoły poszli sobie nad Jezioro Nyskie. … i nie były to bynajmniej WAGARY, lecz … zasłużona nagroda dla zwycięzców. Oprócz dnia wolnego, dostaliśmy jeszcze pieniądze z Rady Rodziców na organizację tej imprezki.

Spędziliśmy razem bardzo fajny dzień, nie tylko objadając się kiełbaskami itp., ale także trochę poruszaliśmy się, aby nie stracić formy i w przyszłym roku znowu wygrać, bo warto było walczyć. Zresztą zobaczcie sami jak wyglądał nasz dzień, kiedy wy siedzieliście w szkole!!!

Było ognisko, jedzonko, piłka siatkowa, nożna, wodna, powietrzna i …fajna zabawa!!!

czwartek, 18 czerwca 2015 22:53

Nasze działania badawcze w programie GLOBE

W obecnym roku szkolnym, 55 uczniów uczestniczyło w badaniach i pomiarach prowadzonych w programie GLOBE. Cała grupa globowców systematycznie wykonywała zadania i przesyłała wyniki na portal amerykański - http://www.globe.gov/web/complex-of-schools-comprehensive-school-technical-school-/overview

Prowadzone były badania hydrologiczne, fenologiczne, gleby, meteorologiczne oraz zmian pokrycia terenu. Uczniowie uczestniczyli również w kampanii Global Precipitation Measurement prowadzonej przez NASA oraz zrealizowali 2 autorskie projekty badawcze:  

- Changes in the amount of rainfall runoff in the basin of Nysa Kłodzka river in the area of Nysa - http://www.globe.gov/do-globe/for-students/student-research-reports

- Zmiany pokrycia terenu w pobliżu mojego miejsca zamieszkania.

 

Za sumienną pracę dziękujemy globowcom z klas I b1, I pa, II m2, II tżr, II tw, III e i III t.

 

 Globowi nauczyciele.

     13. czerwca 2015 roku spod Rolnika wyruszyła grupa ponad 30 miłośników wycieczek rowerowych - uczniów klas II h, 1pa, 1b1, 1s z opiekunami. Przewodnikiem wyprawy był ceniony nyski fotografik, autor książek o ziemi nyskiej i popularyzator naszego regionu - PAN KAZIMIERZ STASZKÓW.

      Na trasie wycieczki znalazła się Biała Nyska, Siestrzechowice z pałacem biskupim, słynny kościół w Kałkowie, zamek w Otmuchowie i pałac Zwierzyńcu. Na każdym postoju młodzież z zapartym tchem słuchała legend czy mitów o niedocenianych miejscach ziemi nyskiej. Mamy nadzieję, że taka wyprawa jeszcze raz dojdzie do skutku i spotka się z dużym zainteresowanie wśród młodzieży w następnym roku szkolnym.

środa, 17 czerwca 2015 21:57

III Wojewódzkie Warsztaty Pierwszej Pomocy

We wtorek, 16. czerwca, na terenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu odbyły się warsztaty szkoleniowe z pierwszej pomocy. Ich celem było doskonalenie umiejętności młodych ludzi w zakresie udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym podczas różnych zdarzeń losowych. Zajęcia składały się wykładów, ćwiczeń praktycznych prawidłowego zachowania młodzieży na wypadek różnych zagrożeń, pokazów ratownictwa wodnego oraz zasad gaszenia pożarów w budynkach mieszkalnych. Uczniowie posiadający prawo jazdy mogli sprawdzić swoje umiejętności wyprowadzania samochodu z poślizgu. Naszą szkołę reprezentowała drużyna, w skład której wchodzili: Patryk Iskra, Wojciech Gródecki, Paweł Bolisęga oraz Sabina Zabłotni. Drużyna ta w powiatowych zawodach pierwszej pomocy zdobyła II miejsce.

 

Katarzyna Pierzchała

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W L.A. KĘDZIERZYN-KOŹLE CZERWIEC 2015

Dobrze zaprezentowali się na mistrzostwach województwa SPG w Kędzierzynie-Koźlu nasi lekkoatleci, którzy uzyskali kilka świetnych rezultatów. Także w klasyfikacji szkół zajęliśmy 4-miejsce.

 Miejsca medalowe zdobyli:

Kijaszek Dawid bieg na 1500 m– I m złoty medal – czas 4:46, 68;

Ponikiewska Martyna Dysk K-– III m brązowy medal – wynik 29, 42;

Kozłowski Mateusz Dysk M-– III m brązowy medal – wynik 41, 58;

Kozłowski Mateusz Kula M-– II m srebrny medal – wynik 14, 71;

Świtała Magdalena, Wanicka Weronika, Kowalewska Aleksandra, Nastasowska Patrycja, - Sztafeta 4x100 K –III m brązowy medal czas – 57, 91.

Pozostałe miejsca kobiet:

100 m - Nastasowska Patrycja - 5 m – czas 14, 09,

 800 m - Wanicka Weronika -  5 m czas – 2:57,30,

400 m - Kowalewska Aleksandra – 9 m czas 1:13,30, – Łaciak Jagoda – 4 m wynik – 27, 90,

Kula - Ponikiewska Martyna 4 m wynik 11, 10,Łaciak Jagoda 5 m wynik 11, 07 ,

Skok w dal – Wicher Beata - 10 m wynik 4, 13, Świtała Magdalena 11 m wynik 3, 95,

Pozostałe miejsca mężczyzn:

100 m - Tczcionkowski Bartosz  - 22 m – czas 12, 93,

400 m - Bendzera Daniel – 7 m – czas – 58.52,

Oszczep - Rychel Michał – 12 m wynik – 29, 20, Zelek Jakub – 13 m wynik – 26, 40.

Opiekunowie: Żurek Ewa, Hasiak Dawid.

 

środa, 17 czerwca 2015 21:04

Plastic is not fantastic!

Wczoraj ( 15 czerwca) naszą szkołę opanowały foliowe potwory.  Ich zadaniem było zwrócenie uwagi uczniów na problem zanieczyszczenia środowiska przez plastikowe woreczki – przeciętną część krajobrazu współczesnego świata. Ignorancja i brak świadomości mogą doprowadzić do tego, że za kilka lat będziemy topić się w morzu plastiku. A przecież jest tyle możliwości, aby temu zapobiec.

Przejdź na zieloną stronę mocy!

klasa I pa

wtorek, 16 czerwca 2015 23:10

Wspólny festyn – wspólna zabawa

W sobotę, 30 maja, w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła współpracy”, został zorganizowany po raz drugi festyn szkolny. Jego celem była promocja zdrowego stylu życia oraz poszukiwanie nowych form współpracy między nauczycielami, uczniami i ich rodzicami. Organizatorzy festynu przygotowali wiele atrakcji, m.in. mini przedszkole, gry logiczne, konkurs ,,Mam talent”. W kawiarence oferowano ciepłe i zimne napoje, ciasta, naleśniki, tosty przygotowane przez uczniów oraz ich rodziców. Uczennice naszej szkoły przygotowały pokaz tańca hip-hop, a cała społeczność szkolna zatańczyła na zakończenie festynu popularna ,,belgijkę”. Przedstawiciele klas wraz ze swoimi wychowawcami mogli sprawdzić swoją formę w różnych konkurencjach sportowych ,,na wesoło”. Klasy z technikum usług gastronomicznych przygotowały poczęstunki: pyszny kompot truskawkowo – rabarbarowy, lemoniadę, owoce oraz kiełbaski. Radosny nastrój festynu tworzyły świetne humory gospodarzy i gości, wspaniała pogoda, a także prezentacje muzyczne młodzieży w ramach konkursu ,,Mam talent”. Występom towarzyszyła wystawa prac plastycznych i fotografii młodych artystów z Rolnika.

Główną nagrodę – możliwość zorganizowania ogniska klasowego dofinansowanego przez Radę Rodziców zdobyła klasa 2TI.

Piknik był okazją nie tylko do promocji zdrowego stylu życia, świetnej zabawy i integracji społeczności szkolnej, ale również okazją do wypróbowania nowego sprzętu nagłaśniającego, zakupionego z funduszy zebranych w trakcie poprzednich akcji, organizowanych w ramach projektu ,,Szkoła współpracy”, m.in. zeszłoroczny festyn, kiermasz bożonarodzeniowy, ,,Hamlet” w wykonaniu uczniów i nauczycieli.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia na kolejnym pikniku za rok.

 

Samorząd Uczniowski

wtorek, 16 czerwca 2015 18:20

Wymiana uczniowska z Oberhausen

Od poniedziałku 08.06.2015r. - do soboty 13.06.2015r. gościliśmy uczniów ze szkoły partnerskiej HBG w Oberhausen. Nasi goście mieszkali w tym czasie, zgodnie z tradycją, w domach naszych uczniów.

Goście ze szkoły niemieckiej, wspólnie z koordynatorkami Joanną Wojdyłą i Katarzyną Skirzewską, zostali przywitani przez Panią Dyrektor Małgorzatę Leśniweską. Mieli również możliwość zwiedzenia naszej szkoły w pierwszym dniu po przyjeździe. W kolejnym, uczniowie z Polski i z Niemiec wspólnie pracowali w naszej szkole nad projektem „ nasz region, nasz dom”,  a w godzinach południowych wybrali się z wizytą do Starostwa w Nysie. Następnie udali się do Urzędu Miasta Gminy Nysa na spotkanie z Panią Sekretarz Marią Czepil. W środę wyjechaliśmy, w porannych godzinach, na dwudniową wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy  Oświęcim, katedrę wawelską, rynek Krakowa, a w następnym dniu, najstaszą część Uniwersytetu Jagielońskiego Colegium Maius. W drodze powrotnej udaliśmy sie do parku rozrywki w Zatorze. W piątek uczniowie kończyli prace nad projektem, a popołudniu zaplanowany był rejs statkiem po jeziorze nyskim i wspólne ognisko, na które przybyli również rodzice uczniów, którzy gościli u siebie nasze koleżanki i kolegów z Niemiec.

W sobotę, w wieczornych godzinach, pożegnaliśmy ze smutkiem naszych gości na dworcu PKS.

 

wtorek, 16 czerwca 2015 17:49

Wycieczka do Pragi

W dniu 11. czerwca, grupa 37 uczniów naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do Pragi zorganizowaną w ramach działalności KOŁA KREATORÓW INFOKULTURY.

Niewątpliwie jeden dzień to zbyt krótko, by poznać stolicę Czech, lecz udało nam się zobaczyć znaczną część jej atrakcji i nacieszyć urokiem tego miasta.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy od Wzgórza Petrin, gdzie podziwialiśmy panoramę Pragi z wieży widokowej zwanej „Małą Wieżą Eiffla”. Uczniowie zwiedzali także Hradczany, gdzie mieli okazję zobaczyć uroczystą zmianę warty, następnie Katedrę Św. Wita, Pałac Królewski, Bazylikę Św. Jerzego i Złotą Uliczkę. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć spaceru po moście Karola, rynku Starego Miasta ze średniowiecznym ratuszem.

Wieczorem czekała nas „duchowa uczta”. O godzinie 21.00 rozpoczął się pokaz „Tańczących Fontann”. To niezapomniany spektakl światła, wody i muzyki, który dostarczył nam niezwykłych doznań.

Wartością takiego wyjazdu jest nie tylko poznawanie nowych miejsc i zwiedzanie, ale przede wszystkim integracja. W przypadku spotkań i wyjazdów organizowanych w ramach działalności koła o tyle ważna, że obejmująca chętnych uczniów całej szkoły. Młodzież jak zwykle dała się poznać z jak najlepszej strony. Tradycyjnie nie zabrakło dobrego humoru, ciekawych opinii i wytrwałości (chociaż nad kondycją można byłoby troszeczkę popracować – w tym celu skontaktujemy się z nauczycielami wf-u). Niektórzy w drodze powrotnej (ok. 1-2 w nocy) uczyli się nawet na poranne zajęcia!

Piękno Pragi i wspaniała atmosfera wpłynęły na to, że już dzisiaj planujemy kolejne wyjazdy, które niewątpliwie wpiszą się na stałe w działalność Koła Kreatorów Infokultury.

piątek, 12 czerwca 2015 21:41

Czołgi ponownie wjeżdżają do garaży.

Wraz z końcem roku szkolnego 2014/2015 kolejna edycja Szkolnej Ligi Czołgów dobiegła końca. Dla niezorientowanych parę słów przypomnienia. Szkolna Liga Czołgów skupia miłośników gry strategicznej World Of Tanks, w którą gramy od lat, bawiąc sie wyśmienicie i jednocześnie używamy języka angielskiego oraz uczymy się współpracy w ramach drużyny.

W tym roku spotykaliśmy się w sumie kilkanaście razy, zarówno w szkolnym laboratorium komputerowym jak i w wersji online z domów.
Rozegraliśmy 2 turnieje z cennymi nagrodami (złoto w grze) sponsorowanymi przez Samorząd Uczniowski.
Zwycięzcy tegorocznych turniejów zostali wyłonieni po pasjonujących bitwach, gdzie czasami konieczne były dogrywki.
Pierwszy turniej wygrał Bartek Bielecki a drugi Karol Górzański obaj z klasy 1m1.
Serdecznie gratuluje zwycięzcom i zapraszam wszystkich za rok. 
Opiekun: Marek Pawlik

10 czerwca 2015 r. gościliśmy kilkoro uczestników VI Międzynarodowej Konferencji z cyklu "Wielojęzyczność jako szansa", której tegoroczną organizatorką jest nyska PWSZ. Jest to wspólna inicjatywa praktykujących nauczycieli oraz nauczycieli uczelni wyższych zaangażowanych w wspieranie wielojęzyczności i koncentruje się na praktycznych aspektach nauczania języków. W ramach cyklu odbyły się do tej pory sympozja w Kassel/Niemcy, Nysie/Polska, Eupen/Belgia, Luksemburgu i Heidelbergu/Niemcy. Celem wizyty była lekcja języka angielskiego prowadzona przez nauczyciela naszej szkoły mgr Krzysztofa Dorożyńskiego, a gośćmi byli: prof. dr F. Capucho (Univesidade Catolica Portuguesa Viseu), mgr S. Gęsicka (Silesian Grammar School i Leads Beckett University), dr A. Konieczna (PWSZ Nysa), dr M. Kamiński (PWSZ Nysa), mgr M. Kilarska (PWSZ Nysa).

środa, 10 czerwca 2015 18:20

''Nieco inaczej''

Witam,
Nazywamy się ''Nieco inaczej'' i jesteśmy 3 osobową grupą z Nysy. Mam na imię Jowita i wraz z Kubą i Maćkiem stworzyliśmy 3 minutowy film o żartobliwym podejściu do bohaterstwa. Zawarty w nim jest także wywiad z naszym szkolnym wychowawcą, ponieważ to właśnie ON ma dla nas miano prawdziwego lokalnego bohatera. Czy ''Złamany paznokieć'' jest warty uwagi " bohatera" ? Oczywiście, że tak ;) Przy nagrywaniu mieliśmy dużo frajdy, ale też dużo pracy. Miejsce nagrań to park i szkolny gabinet(Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie). Nasza pomysłowość co do przedstawienia wizji była w 100% trafiona więc mam nadzieję, że nagranie się spodoba.

 

 

Zagłosuj: https://localheroes.pnwm.org/gallery/index/id/1081586561869180

wtorek, 09 czerwca 2015 21:11

Konkurs wiedzy o Hiszpanii

W dniu 6 czerwca w NDK w Nysie podczas Wieczoru Kultury Hiszpańskiej, zorganizowanego przez WSHT, odbyło się podsumowanie konkursu wiedzy o Hiszpanii. Konkurs składał się z trzech etapów, w którym wzięło udział łącznie784 osób (studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych).

Szymon Pach (uczeń kl. II m2) w każdym z etapów prezentował bardzo wysoki poziom wiedzy z zakresu geografii i historii Hiszpanii. Z dumą informujemy, że w ogólnej klasyfikacji zajął II miejsce.  W nagrodę,  za własną, solidną  pracę włożoną w przygotowanie się do konkursu, otrzymał m.in. indeks na uczelnię.

Gratulujemy serdecznie Szymonowi i życzymy dalszych sukcesów.


Zdjęcia: Sandra Czarnecka

wtorek, 09 czerwca 2015 20:09

XIV Ogólnopolski Finał Licealiady

XIV Ogólnopolska „Licealiada” w siatkówce chłopców za nami. Jadąc do Ostródy, pół żartem pół serio, mówiliśmy, że jedziemy po medal. Na miejscu już żartów nie było tylko wysiłek, stres, nerwy, radość, smutek i rozczarowanie. Przyjęto system rozgrywek w  dwóch grupach po 7 zespołów, gdzie w każdym meczu gramy trzy sety i każdy wygrany set to punkt do tabeli wyników, dlatego padały wyniki 3:0 lub 2:1. Graliśmy kolejno z XVIII LO z Warszawy-wygraliśmy 3:0, potem wygraliśmy 2:1 z VII LO z Olsztyna, też 2:1 z ZS nr 4 z Wrocławia i w takim samym stosunku  z II LO z Bełchatowa. W sobotę rano niestety ulegliśmy ZSOMS z Ostrowca Świętokrzyskiego 1:2, a późniejsze zwycięstwo. 3:0 nad ZSS Ostróda zmusiło sędziów do liczenia tzw. małych punktów. Niestety okazało się, że mamy pecha bo pomimo takiej samej ilości punktów to my zajęliśmy III miejsce w grupie i zamiast o medale, w play-offach o miejsca 5-6 przegraliśmy z ZS nr 1 z Wielunia 1:2 (21:23 w tie-breaku rozgrywanym normalnie do 15 punktów-było gorąco!!!). Pozostało nam już tylko zagrać o miejsca 7-8. Szansę wykorzystaliśmy i wygraliśmy 2:0 z ZS Gostyń. Na pocieszenie została nam świadomość, że wygraliśmy w rozgrywkach grupowych  z późniejszym wicemistrzem Polski (Bełchatów). Licealiadę wygrał „etatowy” mistrz MKS MDK Warszawa. Może za rok będzie lepiej- zobaczymy.

Szkołę w XIV Ogólnopolskim Finale Licealiady reprezentowali:  Gibas Paweł, Kopacz Jakub, Wróbel Radosław, Wilman Patryk, Ziółkowski Justin, Rajski Adam, Moliński Michał, Gut Szymon, Mazur Patryk, Pawelec Damian, Walczak Maciej, Zemlik Jacek i Podborączyński Mateusz . Niełatwą pracę trenerów zajmowali się Profesorowie Bartłomiej Dykta i Tomasz Jazienicki.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu oraz sponsorom, bez ofiarności których nie przeżylibyśmy fajnej sportowej imprezy. Naszymi sponsorami byli:

  • Pan Cezary Łaski –firma ubezpieczeniowa Polonia
  • Pan Henryk Pędzik - Pizzeria Biesiadowo
  • Pan Poseł Rajmund Miller
  • Pan Dariusz Chodyniecki – Sklep Pogotowie Sportowe
  • Pan Sebastian Puczkowski – absolwent naszej szkoły i sympatyk szkolnej siatkówki
  • Pan Roman Kotwiński – biznesmen też sympatyk siatkówki

 

DZIĘKUJEMY!!!

 

poniedziałek, 08 czerwca 2015 13:23

Turnej kulinarny

W ubiegły piątek 28 maja 2015r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie wzięli udział w turnieju kulinarnym pt. „Moje II szkolne śniadanie z kurczakiem”, organizatorami konkursy byli: Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Celem Konkursu było propagowanie dań z kurczaka w całkiem nowej odsłonie oraz możliwość jego spożywania w szkole. Uczniowie przygotowali danie będące pełnowartościowym posiłkiem uzupełnionym w dodatek skrobiowy i warzywny, popisowe danie naszych uczniów Angeliki Gardas oraz Klaudii Kocoń z klasy 2 TUG uplasowało się na I miejscu w kategorii: szkolna sałatka oraz na miejscu III danie Michała Wróbla oraz Jakuba Piwowara z klasy 2TUG w kategorii: szkolna kanapka.

 

 

Od lewej: Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Andrzej Sieradzki, opiekun grupy Agnieszka Wojtowicz, uczennice: Klaudia Kocoń, Angelika Gardas, prezes OODR w Łosiowie Henryk Zamojski.

 

poniedziałek, 08 czerwca 2015 09:10

Nysa mniej znana

Dnia 01.06.2015 r. klasa I p/a wraz z opiekunem - Panią Katarzyną Pierzchałą udała się na zwiedzanie nyskich fortyfikacji. Wycieczka została zorganizowana pod hasłem „Nysa mniej znana” w ramach konkursu „Local Heroes” przez uczennice klasy I p/a – Agnieszkę Popardę i Patrycję Wawro. Uczniowie odwiedzili m.in. Fort Wodny, Bastion św. Jadwigi i Fort II. Była to niezwykle ciekawa lekcja historii, podczas której młodzież mogła zapoznać się z informacjami dotyczącymi ich najbliższego otoczenia. Uczniom najbardziej spodobała się trasa multimedialna w Bastionie św. Jadwigi. Wycieczka zakończona została ogniskiem na Forcie Prusy. Mimo uciążliwego upału i wielu pokonanych kilometrów wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyprawy.

 

Więcej informacji na temat konkursu i możliwość zagłosowania: localheroes.pnwm.org

Z radością informujemy o sukcesie naszych uczennic Magdaleny Skarbek i Mai Łaski w I Międzynarodowym Biennale na Małą Formę Graficzną. W kategorii Wiekowej 16-19 lat Magdalena Skarbek otrzymała nagrodę za II, a Maja Łaski III miejsce. Jury wybierało spośród 1200 prac, nadesłanych na konkurs przez młodzież z Rosji, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Gruzji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Tajlandii, Singapuru, Indii, Chin i Polski.

piątek, 29 maja 2015 09:05

I miejsce Elżbiety Nguyen Van

Uprzejmie informujemy, że nasza uczennica z klasy Im2 Elżbieta Nguyen Van zdobyła I miejsce w kategorii: Fotografia w VIII Wojewódzkim Konkursie "Aneks Twórczości Artystycznej" Namysłów 2015. Brała również udział w innych kategoriach: "Grafika i Rysunek" oraz "Poezja i Proza", gdzie otrzymała dyplomy za udział w konkursach.

Do rywalizacji przystąpiło: 142 autorów, którzy zgłosili ogółem 425 prac.

                                                                                                    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

środa, 27 maja 2015 21:33

Młodzież z Ukrainy w Rolniku

Wojna na Ukrainie to temat bardzo aktualny i ważny. Dnia 22 maja bieżącego roku, w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbyło się spotkanie z trojgiem młodych imigrantów z Ukrainy – Tarasem, Aliną i Miszą. Taras pochodzi z zachodniej Ukrainy, z okolic Lwowa, a Alina i Misza ze wschodniej Ukrainy, z Ługańska i Doniecka, czyli miejsc ogarniętych wojną. Młodzież ta obecnie zamieszkuje nasze miasto oraz studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Spotkanie zainicjował absolwent naszej szkoły, Leszek, który do Polski przybyli trzy lata wcześniej. Przyjechali do Polski, ponieważ sytuacja polityczna w ich państwie jest bardzo zła. Zaprosiliśmy ich do naszej szkoły, aby dowiedzieć się czegoś więcej o panującej tam sytuacji. Opowiedzieli nam wszystko z innej perspektywy. Opisali to z punktu widzenia nastolatka, co pozwoliło nam na lepsze utożsamienie się z ich sytuacją. Wszystko, co widzieli, czego doświadczyli będąc w kraju przekazali nam poprzez swoje wspomnienia, filmy oraz zdjęcia, które ze sobą przynieśli. Pokazali nam jak Ukraina wyglądała wcześniej, a jak zniszczona jest w obecnej chwili. Niektóre miasta ze wschodniej części kraju są zniszczone w niemalże 80%. Miasta, które wcześniej tętniły życiem są teraz martwe, a ludzie tam mieszkający szukają pomocy w innych krajach, takich jak Rosja czy nasza Polska.

Zainteresowanie spotkaniem było duże. Osoby siedzące na widowni ze wzruszeniem słuchały tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wszyscy zadawali dużo pytań, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że zechcieli i mieli odwagę opowiedzieć nam o tak wstrząsających wydarzeniach. Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy.

Ada  klasa II dz

17 maja, grupa uczniów z „Rolnika” miała przyjemność uczestniczyć w II Opolskim Przystanku PaT, który tym razem miał miejsce w Kędzierzynie-Koźlu II LO im. Mikołaja Kopernika. Do Kędzierzyna przybyły setki młodych ludzi z gimnazjów i szkół średnich województwa opolskiego. Wszyscy przyjechali po to, aby wspólnie bawić się, uczyć i przekonać, że warto żyć bez przemocy, narkotyków i alkoholu.

W niedzielny poranek młodzież przywitali:  szef akcji, inspektor Grzegorz Jach, Naczelnik Wydziału Prewencji mł. Insp. Anna Wawrzczak–Gazda, Opolski Komendant Wojewódzki Policji insp. Irena Doroszkiewicz oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Po odśpiewaniu hymnu Patu insp. Grzegorz Jach przedstawił instruktorów warsztatów. Uczniowie do godz. 12.00 mogli uczestniczyć m.in. w zajęciach wokalno-instrumentalnych, które prowadził znany z programu „Jaka to melodia?” Robert Osam. Warsztaty tańca hip -hop poprowadził były Mistrz Świata w tej dyscyplinie, Słowak Branko Bielopotocky. Młodzież mogła również poznać podstawy aktorstwa, które wyłożył im aktor i wokalista Andrzej Skiba, wziąć udział w zajęciach z podstaw warsztatu kabaretowego, zatańczyć zumbę, czy też uczestniczyć w zajęciach z rozmaitych sztuk walki. Po raz pierwszy w historii Patu odbyły się warsztaty z jogi. Grupa z „Rolnika” zdominowała warsztaty baristyczne. Po efekty ich pracy ustawiały się długie kolejki gości i uczestników.

Po zajęciach warsztatowych uczestnicy Patu pod eskortą policji wymaszerowali na Plac Wolności, by zainaugurować PaTosferę. Marsz prowadziła orkiestra policyjna z Wrocławia. Przed budynkiem Starostwa rozpoczęła się inauguracja II Opolskiego Przystanku PaT. Insp. Grzechorz Jach mówił uczestnikom, jak ważne jest życie bez uzależnień, czym jest wolność dla młodego człowieka, podkreślił ogromne znaczenie miłości w rodzinie, gdyż to właśnie ona przede wszystkim potrafi uchronić młodego człowieka przed alkoholem czy narkotykami.  Uczestnicy warsztatów tanecznych zaprezentowali tańce, których nauczyli się podczas zajęć. Na koniec wszystkich do tańca poderwała „Belgijka”.

Gala finałowa odbyła się w hali „Azoty”. Każda z grup warsztatowych prezentowała efekty swoich wcześniejszych prac z instruktorami. Oprawę muzyczną gali, pod kierunkiem Robeta Osama przygotowała wokalna grupa z „Rolnika”.  Wszystkie występy niosły ze sobą wiele pozytywnej energii, emocji i ogromnej radości.

 

Więcej informacji na temat programu PaT można znaleźć na stronie www.pat.policja.gov.pl

 

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego ZSiPO:
K. Pierzchała i A. Smolińska

 


niedziela, 17 maja 2015 23:04

Nasi uczniowie z wizytą w Sejmie

Dnia 12.05.2015r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Zwiedziliśmy Sejm i Senat, jak również poznaliśmy ich historię. Dowiedzieliśmy się ciekawych i istotnych informacji na temat pracy posłów oraz senatorów. Organizatorowi wycieczki panu senatorowi Ryszardowi Knosali serdecznie dziękujemy.

         Pod takim tytułem odbyła się  dwudniowa konferencja , zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli. Spotkanie  odbyło się w Nachodzie (Czechy) oraz w Bożkowie (Polska). Uczestnikami byli nauczyciele i uczniowie, zainteresowani problematyką kontaktów polsko- czeskich. Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie  reprezentowały: nauczycielka Elżbieta Bień i  uczennica klasy II TŻR, Martyna Siegel .

         Tematyka konferencji wskazywała szanse poszerzania relacji dwustronnych, mimo istniejących trudności i stereotypów. Wzajemne poznanie to podstawa zrozumienia. Uczestnicy spotkania  zwiedzili ratusz, zamek i browar w Nachodzie oraz  wysłuchali kilkunastu  wykładów na temat naszej historii i współczesności (między innymi- czeskie herby i pieczęcie przedstawił dr Roman Stelmach z Archiwum Państwowego we Wrocławiu). O dziejach Polaków i Czechów pod władaniem monarchii habsburskiej opowiedział  prof.  dr hab. Damian Szymczak- pracownik Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Przeglądu zabytków ziemi czeskiej, wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO dokonał prof. dr hab. Marian Kachniarz- przedstawiciel Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Nie sposób w krótkiej notatce zawrzeć wszystkich treści, które nam przekazano, ale oprawa naukowa konferencji była znakomita.

         Podstawą budowania kontaktów  mogą być  atrakcje turystyczne Czech,  czeska służba zdrowia (znacznie sprawniejsza od polskiej)  czy przyjazny system rejestracji firm. Czas sprzyja współpracy, powinniśmy to wykorzystać, ponieważ historia uczy, że silniejsze struktury lepiej opierają się burzom dziejowym.

 

Elżbieta Bień

sobota, 16 maja 2015 16:27

Wycieczka do obozu Auschwitz-Birkenau

W dniu 8.05.2015r. młodzież z naszej szkoły: klasy 1p/a i 1h wraz z opiekunami: p. Dorotą Błaszczyszyn, p. Renatą Sroką i p. Agnieszką Nawrocką zwiedziła obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i Brzezince (Auschwitz-Birkenau). Miejsca te, były ośrodkami zagłady milionów ludzi, m.in. Żydów i Polaków. W Auschwitz mogliśmy oglądnąć krematoria, ścianę straceń, komory gazowe, blok śmierci, ubrania więźniów, prycze i inne sprzęty w jakie były wyposażone pomieszczenia dla więźniów. Widzieliśmy również rzeczy odebrane deportowanym Żydom: szczotki do włosów, buty, walizki, pędzle do golenia, protezy, itp. Po zwiedzeniu tego obozu skierowaliśmy się do drugiego. W nim zobaczyliśmy: rampę, na którą przywozili więźniów, baraki, zniszczone krematoria, pomniki upamiętniające, budynek, gdzie golono głowy, zabierano ubrania i numerowano. Każdy z uczniów mógł na własne oczy zobaczyć i poczuć, co czuli wszyscy obozowicze. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną.

uczennica klasy 1 p/a  Agnieszka Poparda

piątek, 08 maja 2015 00:00

Dzień Żonkila

  W dniu 26.04.2015r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej "Pola Nadziei". Zbiórka z kwesty ulicznej przeznaczona była na rzecz Hospicjum św. Arnolda Janssena w Nysie. Na uwagę zasługuje fakt, że młodzież wykazała się dobrą postawą oraz dużym zaangażowaniem. Opiekunem młodzieży podczas akcji była Renata Wilczyńska.

czwartek, 07 maja 2015 00:29

Młodzi głosują!

 Młodzi ludzie, bez względu ma wiek,  mają swoje zdanie i poglądy na nas otaczającą nas rzeczywistość. Właśnie z myślą o nas  młodych obywatelach w dniu 30 kwietnia 2015 roku odbyły się szkolne wybory prezydenckie przygotowane i przeprowadzone przez uczniów klasy I humanistycznej pod opieką  pani Katarzyny Pierzchały.

  Projekt ten  powstał , aby dać nam możliwość wypowiedzenia się w sprawach ważnych dla kraju. Celem projektu jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym. Nie powinniśmy rezygnować z szansy wypowiedzenia się i wpółdecydowania o tym co ważne. W niedalekiej przyszłości to my będziemy decydować o losach naszego kraju.

  Po podliczeniu wszystkich głosów wynik był jednoznaczny – wybory wygrał Paweł Kukiz.

Uczniowie kl. I h

poniedziałek, 04 maja 2015 10:53

Konkurs Wiedzy Biblijnej

Dnia 21 kwietnia 2015 r. odbył się diecezjalny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. W konkursie wzięli udział następujący uczniowie:
1. Angelika Madeja 2 TW
2. Aleksandra Barowska 1 TW
3. Dominika Dryło 2 TW
4. Marcin Malazdrewicz 1 b1
5. Maciej Pisula 1 b1
6. Paulina Chruszcz 1 m1
Do ustnego finału dostała się Paulina Chruszcz.
Wszystkim uczniom gratulujemy!
Katecheci
wtorek, 28 kwietnia 2015 19:46

Czwartki z historią i sztuką

Dnia 24.04.2015r. odbył się kolejny, czwartkowy wykład w Nyskim Muzeum z cyklu „Czwartki z historią i sztuką”. Nie zabrakło tam grupy naszych uczniów z koła historycznego pod opieką p. Renaty Sroki i p. Doroty Błaszczyszyn (kl.2 h i 1p/a). Tematem spotkania była „Ornitologia ziemi nyskiej wczoraj i dziś”. Wykład poprowadził pan Łukasz Szeląg.

      Dnia 16.04.2015 roku w halach Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbył się Finał Mistrzostw województwa SPG w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Do finału zgłosiło się 10 zespołów chłopców i 9 zespołów dziewcząt. Zawody rozgrywane były systemem grupowym. Otwarcia mistrzostw dokonali wicestarosta nyski dr Piotr Woźniak i dyrektor szkoły mgr inż. Małgorzata Leśniewska. Zawody zorganizował i przeprowadził mgr Bogusław Kurczak.

 

Oto końcowy wynik zmagań chłopców:

 

I     m.  ZSiPO Nysa                       ( Budkiewicz Szymon, Kula Konrad, Majnusz Krzysztof)

II    m.  ZSL-T Kluczbork             ( Sobczak Kacper, WitczakFilip)

III   m.  ZSTiO Kędzierzyn-Koźle   ( Czyż Tomasz, Masztalerz Tobiasz)

IV   m. CKZiU Strzelce Opolskie   ( Kała Dawid, ZwiorThomas, Krzykawski Piotr)

V    m. ZSE Nysa                            ( Kolman Marcin, Bielecki Gracjan)

VI   m.  ZSE i O Olesno                  ( Piecka Patryk, Wierchoczek Piotr)

VII  m.  ZSO Nr 1 Prudnik              (Kuchta Paweł, Adamski Bartek)

VIII m.  ZSO  Strzelce Opolskie     ( Gabor Wojciech, Radziej Tobiasz)

IX   m.  ZSB Brzeg                          ( Stefański Karol, Chwistek Karol)

X    m.   ZS nr 1 Kędzierzyn-Koźle (Rulewski Andrzej, Bartuzelski Patryk, Rulewski Robert)

 

Oto końcowy wynik zmagań dziewcząt:

 

I      m.  ZSO Strzelce Opolskie    ( Drzozga Julia, Zyzik Nocola)

II    m.  ZSiPO Nysa                      ( Tomczyszyn Barbara, Cycoń Ewelina, Bracik Monika)

III   m.   ZS Olesno                          ( Lorek Patrycja, Ostrzecha Aleksandra)

IV   m.  ZSO Kluczbork                  ( Tomaszczyk Agata, Mandrykowska Maja)

V    m.  ZS Nr.3 Kędzierzyn-Kożle ( Dzierżoń Sandra, Korytkowska Sara)

VI   m.  ZSZ Olesno                        ( Duda Julia, Pietrzak Oliwia)

VII  m.  ZSO Nysa                          ( Szandor Anna, Pogwizd Dominika)

VIII m. I LO Brzeg                         ( Łazor Agnieszka, Lipka Daria)

IX   m.  ZSR Prudnik                      ( Dendewicz  Magdalena,  Wierzbicka  Joanna,)

 

Zwycięskie drużyny otrzymały medale, dyplomy i puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nysie.

Pierwsze dwa zespoły uzyskały prawo startu w Finale Krajowym Licealiady w Drużynowym Tenisie Stołowym w Łodzi.

 

poniedziałek, 27 kwietnia 2015 13:06

Szkolny konkurs „Niemiecki od kuchni”

Szkolny konkurs „Niemiecki od kuchni”

W ubiegły wtorek 21 kwietnia - 18 miłośników gotowania, władających w różnym stopniu językiem niemieckim, wzięło udział w II edycji Szkolnego Konkursu „Niemiecki od kuchni”. Po przejściu eliminacji w formie krótkiego testu językowego, najlepsi zawodnicy przeszli do finałowego etapu praktycznego. Tutaj, przez prawie godzinę, musieli wykazać się nie tylko znajomością języka niemieckiego, lecz także umiejętnościami i wiedzą z zakresu technologii gastronomicznej. Sześcioro najlepszych uczniów zmagało się w finale z nakrywaniem stołu wg podanego opisu, znajomością nazw sprzętu kuchennego, rozumieniem poleceń używanych często w pracy codziennej w gastronomii, umiejętnością czytania ze zrozumieniem przepisów kulinarnych, czy też sposobami przygotowywania różnych potraw. Zwyciężyła po raz drugi Justyna Skalska z klasy III TUG!!!

Pozostałe miejsca zajęli:

II miejsce – Arleta Fijałkowska, klasa II TUG

III miejsce – Paulina Kulig, klasa I TUG

IV miejsce – Łukasz Oblonczek, klasa II TŻR

 

Wszystkim uczestnikom, a w szczególny sposób zwycięzcą serdecznie gratulujemy!!!

 

Organizatorzy: Aleksandra Smolińska, Sebastian Burcek

poniedziałek, 27 kwietnia 2015 12:48

Slawni Nysanie

Już po raz drugi, w dniu 17.04.2015r., odbyła się sesja popularnonaukowa z cyklu „Sławni Nysanie” o Bernhardzie Grzimku znanym zoologu, podróżniku i publicyście, związanemu z tworzeniem parku dla dzikich zwierząt Serengeti w Tanzanii, autorze filmu dokumentalnego o zwierzętach afrykańskich, który został nagrodzony Oskarem.

Uczniowie klas weterynaryjnych i ich koledzy ze szkoły poznali sylwetkę Bernharda Grzimka, który urodził się w Nysie dnia 24.04.1909r., gdzie spędził młodość i ukończył szkołę średnią w 1928r. Później studiował weterynarię w Lipsku i Berlinie, gdzie w roku 1933 został doktoryzowany. Po studiach pracował w ministerstwie rolnictwa oraz prowadził badania nad zoopsychologią zwierząt. W czasie wojny był weterynarzem woskowym, a po wojnie w 1945 roku został dyrektorem ZOO we Frankfurcie nad Menem, które odbudował ze zniszczeń wojennych. Ogrodem zoologicznym kierował do roku 1974, jednocześnie prowadził szeroką działalność popularyzatorską, skierowaną na ochronę przyrody. Napisał kilkadziesiąt książek i nakręcił kilka filmów. Był bardzo zaangażowany w ochronę Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii. W roku 1959 został wyróżniony Oskarem za film dokumentalny „Serengeti darf nicht sterben” (Serengeti nie może umrzeć). Był również odznaczony Niemieckim Krzyżem Zasług, doktorem honoris causa Uniwersytetu Berlińskiego, uhonorowany znaczkiem pocztowym wydanym przez Pocztę Niemiecką w 2009r.

Strona 1 z 10