cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg
wtorek, 30 sierpnia 2016 09:33

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017

Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017  - plac apelowy ZSiPO, godz. 9.00.

poniedziałek, 11 lipca 2016 15:24

Mapa aktualnych frontów burzowych

Ciekawostka geograficzna: mapa przedstawiająca aktualnie przechodzące fronty burzowe i występujące wyładowania atmosferyczne w Polsce i na świecie. Zobacz:  https://www.lightningmaps.org

 

poniedziałek, 04 lipca 2016 22:58

Miss Plaży 2016

W lipcu br. została wybrana Miss Plaży 2016. Zwyciężyła Natalia Marek, uczennica nyskiego Rolnika. Ma 17 lat i jest uczennicą klasy o profilu biologiczno-chemicznym, w przyszłości planuje studia medyczne. Gratulujemy :)

Łukasz Grzegorzek - absolwent "Rolnika" w Nysie - reżyser, scenarzysta. Robiąc 10 lat spoty ramówkowe dla telewizji nauczył się filmowego warsztatu. Teraz chce się sprawdzić w dłuższej formie. Jego film "Kamper", kręcony był przez 2 lata. Ta polska komedia o współczesnych 30latkach trafi do polskich kin w połowie lipca.

https://www.youtube.com/watch?v=KGgkVlFEi6I

Film jest portretem współczesnych młodych ludzi. Opowiada o parze trzydziestolatków, kiedyś zakochanych w sobie do szaleństwa, dziś zmuszonych do podjęcia decyzji czy kolejny krok w życiu robią razem czy osobno. Mania (Marta Nieradkiewicz) i Kamper (Piotr Żurawski) -  ona: ambitna, pracowita i zdolna, kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On: wieczny chłopiec, kpracujący jako tester gier komputerowych i ceniący sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Gdy w życiu Mani pojawia się dojrzały mężczyzna (Jacek Braciak), uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu, ona zaczyna się zastanawiać, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć, zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego.

film: KAMPER
reżyseria: Łukasz Grzegorzek
scenariusz: Łukasz Grzegorzek, Krzysztof Umiński
obsada: Piotr Żurawski, Marta Nieradkiewicz, Jacek Braciak, Justyna Suwała
zdjęcia: Weronika Bilska
muzyka: Czarny HIFI

 

 

 

 

piątek, 24 czerwca 2016 00:03

Wakacje !

Dziś z ulgą żegnamy Rok Szkolny. Wszystkich nas czeka zasłużony odpoczynek. Szczególnie serdecznie żegnamy uczniów klas maturalnych, którzy zakończyli kolejny etap edukacji szkolnej i podejmą pracę zawodową lub będą kontynuować naukę na uczelniach. Życzymy im samych sukcesów. W trakcie uroczystości Zakończenia Roku Szkolnego wyróżnionym uczniom Dyrektor szkoły wręczył świadectwa, dyplomy i certyfikaty.  Gratulujemy. Witajcie wakacje !!!

Motto na wakacje:
"Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię".

Johann Wolfgang Goethe

23 czerwca br. laureaci konkursów ogólnopolskich z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie otrzymali z rąk Wicestarosty Nyskiego Piotra Woźniaka, Starosty Nyskiego Czesława Biłobrana oraz Członka Zarządu Aliny Baran listy gratulacyjne oraz nagrody rzeczowe.

Nagrodzeni zostali:

 • Gracjan Mika - uczeń 3 klasy Technikum Nr 2 (technik informatyk) w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - za zdobycie I miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie
 • Krystian Hatala - uczeń 4 klasy Technikum Nr 2  (technik informatyk) w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - finalista VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ELEKTRON oraz za zdobycie II miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie
 • Patryk Potoczak - uczeń 3 klasy Technikum Nr 2 (technik informatyk) w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - za zdobycie III miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie
 • Bartosz Hornicki - uczeń 1 klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - finalista III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Infosukces.

Beata Krzan, Damian Raczyński

czwartek, 23 czerwca 2016 09:02

Wycieczka Gdańsk – Gdynia - Sopot

W dniach 12-15. czerwca 2016 roku odbyła się wycieczka dydaktyczna klas 2TUG i 1m2. Realizację programu wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania miejscowości Szymbark. Podziwialiśmy malownicze krajobrazy i poznawaliśmy kulturę Kaszubów. Między innymi „domek do góry nogami”, zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata i zasiedliśmy wspólnie przy najdłuższym stole świata. Drugi dzień razem z przewodnikiem  rozpoczęliśmy od wizyty w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku, która  jest najdłuższym kościołem cysterskim na świecie. Słynie z organów w postaci poruszających się aniołów, gwiazd i słońca. W katedrze wysłuchaliśmy 20 - minutowego koncertu organowego.  Następnie pojechaliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku,  udaliśmy się na Starówkę, gdzie zobaczyliśmy m.in. Kościół Mariacki, pomnik Neptuna, Długie Pobrzeże z Żurawiem. Statkiem  popłynęliśmy na Westerplatte. W trzecim dniu zwiedzaliśmy  Hel -  m.in. Fokarium,  które  jest częścią Stacji Morskiej, naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Największą atrakcją są pokazy karmienia fok, w których wzięliśmy udział. W drodze powrotnej odwiedziliśmy molo w Juracie. W Akwarium Gdyńskim w Gdyni odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata wraz z ponad tysiącem okazów morskich i wodno – lądowych pochodzących z wód bliskich i dalekich. Tuż niedaleko mogliśmy zobaczyć „Dar Pomorza”, a także inne statki, które imponowały swoją wielkością i zdobieniem. Spacerowaliśmy po deptaku Monte Cassino podziwiając Krzywy Domek,  zrobiliśmy wiele zdjęć na Sopockim Molo. W ostatnim dniu naszej wycieczki zwiedzaliśmy Zamek Krzyżacki w Malborku.

Nauczyciele - opiekunowie:
Izabella Konopka, Aneta Adamczyk, Róża Wojszczyk

wtorek, 21 czerwca 2016 12:28

EMILE 2016

Zbliża się koniec roku szkolnego i przychodzi pora na podsumowanie osiągnięć i uroczyste wręczenie statuetek EMILI. EMILE to nagrody naszej szkoły, które mają na celu wyróżnienie wybitnych osobowości w naszej społeczności szkolnej za zasługi w różnych dziedzinach. Pojawia się pytanie: „Skąd nazwa EMILE?” Odpowiedź jest prosta. Pochodzi ona od imienia patrona naszej szkoły Emila Godlewskiego (1847 - 1930), wybitnego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przyczynił się w dużym stopniu do rozwoju rolnictwa oraz był prekursorem nauki o fizjologii roślin. Nagrody EMILE przyznawane są raz w roku szkolnym  w kategoriach: nauka, kultura i sport. Komitet Organizacyjny i Dyrekcja naszej szkoły  pracują intensywnie nad  wytypowaniem uczniów, którzy otrzymają nagrodę. Ogłoszenie wyników  i wręczenie nagród nastąpi podczas zakończenia roku szkolnego czyli 24 czerwca 2016.

Komitet Organizacyjny

poniedziałek, 20 czerwca 2016 11:39

W stronę wielkiej historii…

16 czerwca br. klasa 1b1 wraz z nauczycielem historii - Panią Dorotą Błaszczyszyn oraz wychowawcą - Panią Izabelą Tomaszewską - Górą wzięła udział w wycieczce rowerowej ścieżką  historyczno – przyrodniczą do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Młodzież szczegółowo poznała historię dotyczącą obozów jenieckich istniejących podczas I i II wojny światowej w Łambinowicach, a także zwiedziła tereny poobozowe i cmentarze wojenne. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć jeden ze zrekonstruowanych baraków, co pozwoliło na zrozumienie problematyki związanej z obozami jenieckimi. Przewodnik zabrał uczniów we wzruszającą podróż do czasów wojny i okupacji, a obcowanie z miejscem, gdzie można było „dotknąć” historii pozostawiło niezapomniane wrażenia i skłoniło do głębokich refleksji.

poniedziałek, 20 czerwca 2016 00:38

Projekt IT-Szkoła

Szkoła bierze udział w kolejnym, czwartym, roku trwania projektu w którym uczestniczy 562 szkoły ponadgimnazjalne. Nasze osiągnięcia w roku szkolnym 2015/2016:

 • II miejsce dla ZSiPO w województwie opolskim
  57 miejsce w Polsce (wśród 274 szkół)  - w  rankingu projektu IT-Szkoła
  142 uczniów uzyskało dostęp do zasobów MSDNAA (licencjonowane oprogramowanie firmy Microsoft)

(MSDNAA - program firmy Microsoft skierowany do studentów i pracowników naukowych. Uczestnicy mogą pozyskać darmowe kopie pewnej części oprogramowania firmy Microsoft (systemów operacyjnych, programów biurowych, serwerów i środowisk tworzenia aplikacji) pod warunkiem, że będą korzystać z otrzymanego oprogramowania jedynie w celach edukacyjnych).

W  projekcie wzięło udział 212 uczniów z TI i LO z klas: 1m1, 1m2, 1ti1, 1ti2, 1tzr, 2m1, 2m2, 2ti, 2tzi, 3m1, 3ti, 4ti.

Nasza szkoła, w kolejnych latach trwania projektu, otrzymała już kilkukrotnie wyróżnienie w rankingu szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w projekcie. Jest on sporządzany na podstawie pomiaru aktywności udziału uczniów szkół ponadgimnazjalnych w poszczególnych kategoriach działań programu: kursach dla uczniów, wszechnicy informatycznej stacjonarnej, wszechnicy informatycznej online, konkursach IT, akademickich kołach naukowych itp. Uczestnicy projektu - uczniowie Technikum Informatycznego oraz II LO, którzy zdobyli certyfikaty ukończenia kursów elearningowych otrzymali bezpłatny dostęp do zasobów MSDNAA (MSDNAA - to program firmy Microsoft skierowany do studentów i pracowników naukowych. Uczestnicy uzyskują darmowy dostęp do oprogramowania firmy Microsoft: systemów operacyjnych, programów biurowych, serwerów i środowisk tworzenia aplikacji).

Internetowy projekt IT-Szkola adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz innych osób zainteresowanych tematyką ICT. To otwarty program 3 letnich studiów e-learningowych w zakresie teorii oraz zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Zakres kursów IT Szkoła jest skorelowany z aktualną podstawą programową przedmiotu informatyka w liceum ogólnokształcącym oraz z podstawą programową dla zawodu technik informatyk i dlatego stanowi dla nauczycieli informatyki dodatkowe narzędzie wzbogacające proces kształcenia w każdej szkole ponadgimnazjalnej, zarówno w formie samokształcenia w systemie pozaklasowym, jak również w formie wsparcia tradycyjnych zajęć lekcyjnych prowadzonych w systemie klasowym.

Uczelnią wyższą odpowiedzialną bezpośrednio za przygotowanie i realizację Programu IT Szkoła jest Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki. W przygotowaniu materiałów do kursów i wykładów Programu IT Szkoła uczestniczą czołowi polscy wykładowcy informatyki z najlepszych polskich i zagranicznych ośrodków akademickich.

Celem Programu IT Szkoła jest między innymi:

 1. podwyższenie kompetencji ICT uczniów szkół ponadgimnazjalnych i innych zainteresowanych osób, niezbędnych do dalszego kształcenia się na studiach wyższych, do podjęcia zatrudnienia lub dla potrzeb samokształcenia
 2. stworzenie możliwości rozwijania zainteresowań naukowych w tym zakresie uczniom i innym uczestnikom Programu, uzdolnionym informatycznie
 3. wyłonienie poprzez prowadzony w projekcie ranking online, najbardziej aktywnych w działaniach na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego polskich szkół ponadgimnazjalnych

Czas realizacji projektu: od 1 X 2012 do nadal.
Szkolny koordynator projektu: B. Krzan.
Oficjalna witryna projektu: http://it-szkola.edu.pl.

 
piątek, 17 czerwca 2016 11:07

Akcja "Aktywna Przerwa"

W tym tygodniu w szkole została przeprowadzona akcja promująca zdrowy styl życia pod hasłem: "Aktywna Przerwa". Wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele ZSiPO.  Akcję prowadziły panie: Ewa Żurek i Joanna Stancelewska.

piątek, 17 czerwca 2016 10:21

IV Koncert Charytatywny

11 czerwca 2016 w naszej szkole odbył się IV Koncert Charytatywny przygotowany przez panie: Martę Górska-Zielonka oraz Bożenę Lorek-Chrząszcz. Spotkanie miało na celu wsparcie uczennicy naszej szkoły. Koncert pod tytułem CHARITY CONCERT OF  ENGLISH SONGS-COME, SING AND SHOW YOUR GOODWILL został rozpoczęty o godzinie 9.30 podczas cyklicznie odbywającego się pikniku rodzinnego w naszej szkole. Na scenie wystąpili uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie wraz z uczniami z innych szkół, którzy bardzo chętnie wzięli udział w koncercie zbierającym datki na tak szczytny cel. Podczas koncertu wystąpiły 4 zespoły muzyczne: "Black Hawks", "Rant", "Apokaliptum" oraz "Loku". Poza zespołami na scenie pojawiły się wokalistki: Natalia Cwajna, Nikola Nowak oraz Weronika Siwecka. Uczniowie nie tylko śpiewali, ale również grali. Pokazali swoje talenty prezentując na scenie różne gatunki muzyki. Koncert został poprowadzony przez uczniów naszej szkoły: Kacpra Pydych i Przemysława Gniewczyńskiego.
Przekazane datki zostaną przelane na konto fundacji uczennicy naszej szkoły na rehabilitacje. Za co serdecznie dziękujemy!!!!
Wykonawcy (kolejność wg występowania):

 • Zespół "Black Hawks"     
 • Zespół "RANT"            
 • Zespół  "Apokaliptum"            
 • Zespół "Loku"
 • Natalia Cwajna
 • Nikola Nowak
 • Weronika Siwecka

4 czerwca 2016 r. w Bastionie św. Jadwigi odbył się "Nyski Festiwal Młodości". Organizatorami tego wydarzenia było Gimnazjum nr 1 i Nyski Dom Kultury. Praca wykonana przez naszą uczennicę -  Magdalenę Politańską kl. 1m2  - zdobyła 1 miejsce w konkursie na plakat promujący imprezę. Tematyka prac dotyczyła święta Holi - święta radości i wiosny, kojarzonego z obrzucaniem kolorami. Zwycięski plakat stał się symbolem nyskiego festiwalu i został rozwieszony w całym mieście.

Gratulujemy!

czwartek, 16 czerwca 2016 21:35

I Bieg Rolnika

11 czerwca odbył się I Bieg Rolnika. W biegu wzięło udział w sumie 55 osób, w tym 10 nauczycieli:
 
W kategorii kobiet zwyciężyły:

 1. Wiktoria Moskalik 1tw
 2. Nina Bukartyk 2b1
 3. Eunika Brzozowska 1tw

 
W kategorii mężczyzn pierwsze 3 miejsca zajęli:

 1. Paweł Głąb 2s
 2. Dawid Kijaszek 2m2
 3. Marek Galik 1ti2

 Najszybszy wśród nauczycieli był Sebastian Burcek.
 
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.

Marek Pawlik

9 czerwca w I LO "Carolinum" odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Francuskiej. Udział w nim wzięło dwoje uczniów naszej szkoły: Piotr Kaliński (IIp/a) i Agata Chrobak (IIp/a)  pod opieką p. Eleonory Radczak. Piotr został zwycięzcą konkursu, a Agacie udało się uplasować na trzecim miejscu!

Gratulujemy!

13 czerwca br. odbył się II Ogólnopolski Konkurs Programistyczny organizowany przez PWSZ w Nysie w którym trzy miejsca na podium zdobyli uczniowie Technikum Informatycznego w Nysie (ZSiPO):

 • miejsce 1 - Gracjan Mika kl. 3ti  (gra "Snake" z wykorzystaniem C# z użyciem bibliotek GDI+)
 • miejsce 2 - Krystian Hatala kl. 4ti (gra "Bilard" z wykorzystaniem technologi Java Script HTML 5 CSS 3 - model gry oparty został na prawach fizyki w zakresie mechaniki odbić idealnie sprężystych  z uwzględnieniem współczynnika tarcia)
 • miejsce 3 - Patryk Potoczak kl. 3ti - (gra "Rybki" z wykorzystaniem C# z użyciem bibliotek GDI+)

Serdecznie gratulujemy !!!

Tematyka konkursu obejmowała wykonanie autorskiego programu w dowolnej technologii i obronę swojego dzieła przez komisją konkursową, w której zasiedli pracownicy uczelni. Do drugiej tury konkursu zostało zakwalifikowanych 15 uczestników, którzy przyjechali z całej Polski. Jeden z zakwalifikowanych uczniów, nie mogąc z przyczyn losowych osobiście uczestniczyć w drugim etapie konkursu, w innowacyjny sposób przedstawił swoją prezentację wykorzystując techniki przekazu na odległość. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe w postaci dysków SSD o dużej pojemności oraz innych akcesoriów informatycznych. Sponsorami nagród były lokalne firmy komputerowe oraz PWSZ w Nysie.

dr inż. Damian Raczyński

Stypendia Marszałka dla najlepszych w nauce i sporcie - termin składania wniosków upływa 5 lipca.

Stypendium Marszałka Województwa Opolskiego jest uhonorowaniem i wsparciem osób osiągających najwyższe wyniki w nauce i pracy naukowej. O stypendium ubiegać się mogą uczniowie spełniający łącznie następujące kryteria:

 1. minimalna średnia ocen ze wszystkich przedmiotów, w roku szkolnym, w którym składany jest wniosek wynosi 4,80 oraz
 2. inne osiągnięcia m.in. w zakresie reprezentowania województwa w olimpiadach przedmiotowych, w przeglądach i konkursach szczebla wojewódzkiego, międzywojewódzkiego, ogólnopolskiego bądź zagranicznego.

Wnioski należy składać w Departamencie Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego ul. Piastowska 14, w terminie: do 5 lipca. Decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego. Wniosek można też pobrać i złożyć za pośrednictwem szkoły, u pedagoga szkolnego Agnieszki Nawrockiej, gab. 137. Szczegółowy regulamin jest dostępny na stronie Urzędu Wojewódzkiego w zakładce edukacja.

http://opolskie.pl/docs/regulamin_przyznawania_st8.pdf

 

 

wtorek, 14 czerwca 2016 10:11

Piknik Szkolny 2016

11 czerwca br. w Rolniku został zorganizowany III Piknik Szkolny. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz ze swoimi rodzinami, a także okoliczni mieszkańcy. Po dokonaniu, przez Dyrektora Szkoły Tomasza Jazienickiego, uroczystego rozpoczęcia pikniku na jego uczestników czekało wiele atrakcji: rozgrywki sportowe, I Bieg Rolnika, areobic, występy artystyczne, koncert charytatywny, Turniej Szachowy. Można też było obejrzeć tematyczne stoiska: Stoisko Ekologiczne, Mini Zoo, Pierwsza Pomoc. Zostało zorganizowane Mini Przedszkole, a także działała Kawiarenka. Na zakończenie odbył się wspólny taniec belgijski oraz wręczenie nagród. Zwycięska klasa 1b2 otrzymała nagrodę - wycieczkę do Złotego Stoku - ufundowaną przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. 2 miejsce zajęła klasa 1b1, a 3 miejsce klasa 1TW.

Wyniki rozgrywek sportowych:

1) I Bieg Rolnika


Dziewczęta

 1. miejsce - Wiktoria Moskalik (1TW)
 2. miejsce - Nina Bukartyk (2b1)
 3. miejsce - Eunika Brzozowska (1TW)

Chłopcy

 1. miejsce - Paweł Głąb (2s)
 2. miejsce - Dawid Kijaszek (2m2)
 3. miejsce - Marek Galik (1TI2)

Nauczyciele:

 •   zwyciężył Sebastian Burcek

2) Piłka nożna

 • zwyciężyła drużyna klasy 1b2

3) Siatkówka

 • zwyciężyła drużyna klasy 1m2

4) Badminton

 • 1 miejsce (dziewczyny) - Natalia Jarocka (1h)
 • 1 miejsce (chłopcy) - Łukasz Jagiełło (1b1)

5) Tenis

 • 1 miejsce (dziewczyny) - Nina Bukartyk (2b2)
 • 1 miejsce (chłopcy - Mateusz Baruciak (2m2)

6) Street ball

 • zwyciężyła drużyna klasy 1b1

7) Turniej Szachowy

 • zwyciężył Alan Szewczyk (1b2)

https://www.facebook.com/RolnikInPhotography/photos

Miło nam poinformować, że nasz uczeń Piotr Kaliński z klasy II/pa LO  został jednym z 15 laureatów ogólnopolskiego konkursu SocjoSzkoła 2016 i został wytypowany do udziału w warsztatach na Uniwersytecie Warszawskim. Kolejny nasz uczeń Alan Szewczyk z klasy 1bch2 znalazł się wśród wyróżnionych uczestników konkursu. Tegoroczna, już  VI edycja, dotyczyła tematu "Swoi wśród obcych, obcy wśród swoich". Zadanie konkursowe polegało na napisaniu eseju lub reportażu na zadany temat. Organizatorem konkursu jest Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący I miejsce w rankingu Perspektywy 2016 wśród uczelni społecznych.  Warsztaty, w których weźmie udział Piotr jako laureat, obejmować mają liczne atrakcje. Mamy nadzieję, że Piotr sam o nich opowie po powrocie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Małgorzata Woś

niedziela, 12 czerwca 2016 16:54

„Aktywna Przerwa”

Uwaga!!! - w ramach akcji "Aktywna Przerwa" zapraszam wszystkie chętne osoby na aerobik we wtorek 14. 06. 2016 r. - długa przerwa 10.35, plac apelowy.

Ewa Żurek

środa, 08 czerwca 2016 18:21

Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce

03. 06. 2016 r. w Kędzierzynie – Koźlu odbyły się Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce.

Nasi zawodnicy zdobyli trzy srebrne medale:

 • Tkaczuk Sara – bieg na dystansie 800 m – 2,44,88
 • Kozłowski Mateusz – dysk – 43,74
 • Amrogowicz Mateusz, Chorągwicki Patryk, Galik Marek, Pisula Maciej – sztafeta 4x100 m – 47,49


Pozostałe wyniki dziewcząt:

 • 100 m Tarasek Izabela – 5 miejsce – 14,48
 • 100 m Kacuła Kamila – 12 miejsce – 15, 33
 • 400 m Tarasek Izabela 4 miejsce – 1, 09,16
 • 400 m – Kowalewska Aleksandra – 8 miejsce – 1,14,58
 • 800 m Wełniak Mariola 11 miejsce – 3, 11,86
 • 1500 m Moskalik Wiktoria 5 miejsce – 5,24,99
 • Skok w dal – Wolska Rozalia –13 miejsce - 3,91
 • Skok w dal – Jasińska Oliwia 14 miejsce – 3,90
 • Kula – Łaciak Jagoda – 5 miejsce – 11,48
 • Dysk – Łaciak Jagoda – 4 miejsce – 24,82
 • Oszczep – Filipow Joanna – 7 miejsce – 24, 79
 • Sztafeta 4 x 100 – Tkaczuk Sara, Tarasek Izabela, Kowalewska Aleksandra, Kacuła Kamila – 4 miejsce – 57,25


Pozostałe wyniki chłopców:

 • 100 m-  Pisula Maciej – 4 miejsce – 11, 43
 • 100 m - Galik Marek – 12 m -12,74
 • 200 m - Amrogowicz Mateusz – 7 miejsce – 26,38
 • 3000 m - Głąb Paweł – 4 miejsce – 10, 28,86
 • Skok w dal - Galik Marek – 5,20
 • Kula – Kozłowski Mateusz – 4 miejsce – 14, 66
 • Opiekun: Ewa Żurek, Dawid Hasiak
środa, 08 czerwca 2016 18:16

Konkurs Remote Mars Yard

8 czerwca odbyły się jazdy finałowe łazika po Marsie, w których uczestniczył zespół w składzie: Ania Jarosińska, Krystian Nieszwiec, Marcin Urban, Przemek Gardas, Szymon Parkitny, Wojtek Niedzielski (uczniowie kl. Im2). Jesteśmy zadowoleni, przejechaliśmy zaplanowaną trasę w wyznaczonym czasie. A każdy trawers był trudny, bo teren nierówny, z licznymi przeszkodami, wymagający ostrożności i skupienia całego zespołu. W trakcie misji nasz łazik miał dwie awarie, które szczęśliwie udało się naprawić.  Wykonaliśmy zadania z Flight Planu, odkryliśmy i zbadaliśmy wiele obiektów m.in. meteoryt, lód, regolit, formy eoliczne, krzemionkę, obszary zmienione w wyniku procesów geologicznych oraz atmosferę Marsa. Teraz  już tylko czekamy na ogłoszenie wyników.

Opiekun: Jolanta Wawrzyniak-Rószczka

środa, 08 czerwca 2016 17:57

Wycieczka do Pragi

W dniach 2-3 czerwca 2016 roku odbyła się wycieczka dydaktyczna klas: 1m1 oraz 1b2. Celem była Praga - miasto z ponad tysiącletnią historią.  Dzięki tej wycieczcie uczniowie mogli poznać fascynującą atmosferę miasta, usłyszeć interesujące historie, które trudno znaleźć w drukowanych przewodnikach oraz zachwycić się wspaniałymi panoramami i widokami okolicy. Z naszym przewodnikiem, panem  Wiesławem Gryllem, spacerowaliśmy malowniczymi uliczkami Malej Strany, poznaliśmy legendy z tym miejsce związane, w tym historię sławnego alchemika – szpiega królowej angielskiej, Edwarda Kelleya. Na Staromiejskim Rynku przewodnik pokazał nam słynny zegar Orloj - jedyny, który mierzy czas na sposób staro-babiloński. Następnie przeszliśmy przez Most Karola, zdobiony barokowymi rzeźbami świętych i oświetlony gazowymi latarniami. Z mostu obejrzeliśmy ciekawą panoramę miasta oraz usłyszeliśmy ciekawe historie: "O duszyczce, która nie mogła trafić do nieba", "O szewcu, który wygrał zakład o beczkę wina" i wiele innych. Ponadto zwiedziliśmy dzielnicę żydowską oraz tajne zakamarki Starego Miasta, które od wielu wieków są bijącym sercem stolicy Czech. Tam spotkaliśmy się z Franzem Kafką oraz Janem Husem. Wieczorem uczestniczyliśmy w niezapomnianym widowisku świetlano-muzycznym Krzyżykowe fontanny. W czasie drugiego dnia wycieczki zapoznaliśmy się z siedzibą władców czeskich, Praskim Hradem, gdzie zobaczyliśmy ogromne pałace, ale i urokliwe miejsca, w których mieszkali mniej zamożni obywatele Pragi. To urokliwe miejsce na pewno zapadnie nam w pamięci. Opiekunami imprezy były panie: Renata Sroka, Anna Grabowiecka, Katarzyna Pierzchała oraz Agnieszka Nawrocka.

W dniach 3-4 czerwca 2016 w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance (woj. wielkopolskie) odbyły się eliminacje centralne XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III TŻR: Krystyna Woźniacka i Przemek Grubiak w bloku Produkcja Roślinna oraz Alan Dziadkowiec w bloku Technologia Żywności. Rywalizując z silną i wyrównaną konkurencją Krystyna Woźniacka - uzyskała tytuł laureata, Przemysław Grubiak oraz Alan Dziadkowiec zostali finalistami. Osiągnięte wyniki potwierdzają wysoki poziom nauczania zawodowego w naszej szkole. Gratulujemy!

Elżbieta Bień

poniedziałek, 06 czerwca 2016 22:47

UWAGA - kiermasz podręczników !

Do 22 czerwca uczniowie mogą przynosić do sali 27 książki, które chcą sprzedać. Książki muszą być podpisane (imię i nazwisko, klasa, cena). Kiermasz odbędzie się w pierwszym tygodniu września.

GRAND IT TEST to konkurs, którego głównym celem jest sprawdzenie wiedzy z różnych dziedzin informatyki. 30 maja br. zakończyły się trwające kilka tygodni zawody w rozwiązywaniu testów z zakresu różnych działów informatyki. Paweł Klimas - uczeń klasy 3ti - ukończył konkurs zajmując wysoką lokatę i plasując się w pierwszej pięćdziesiątce (41 miejsce w ogólnopolskim rankingu uczniów). Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zarejestrowanych w programie i premiował najbardziej aktywnie korzystających z materiałów edukacyjnych, które są udostępniane na platformie on-line. Do zawodów przystąpiło ok. kilkuset uczniów, uczestników projektu IT-Szkoła, jednak formuła konkursu wymagająca znacznego zaangażowania od zawodników sprawiła, że wymagany pułap punktów za rozwiązanie testów uzyskało tylko 100 zawodników. Zawody były wyzwaniem „długodystansowym”, można je porównać do maratonu. Był to turniej dla wytrwałych. Dlatego szczególnie doceniamy wysiłek naszego reprezentanta - Gratulacje Paweł !!!

szkolny koordynator projektu IT-Szkoła
Beata Krzan

02.06.2016  o godzinie 11.00 w auli ZSiPO w Nysie rozpoczeła się konferencja naukowa zorganizowana w naszej szkole z inicjatywy Posła na Sejm RP dr Rajmunda Millera oraz Dyrekcji szkoły. Tematem konferencji było: „Rozwiązywanie problemów i przeciwdziałanie otyłości u dzieci w wieku szkolnym”. Swoje wykłady kolejno wygłosili:

 • dr Tomasz Faluta – „Otyłość-badania i najnowsze wyniki”,
 • dr Rajmund Miller, Poseł na Sejm RP – „Problem otyłości u dzieci w Polsce”
 • mgr Tomasz Jazienicki, Dyrektor szkoły  – „Aktywność fizyczna, praktyka u dzieci w wieku szkolnym”
 • dr inż. Marzena Zołoteńka-Synowiec –„Rola dietetyka w szkole"
 • mgr Małgorzata Janik-Jankowska (ekspert MEN) –„Właściwa diagnostyka u dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi a problem otyłości”

Cykl wykładów zakończyła dyskusja. W przerwie konferencji odbyła się degustacja potraw przygotowanych przez uczniów szkoły pod kierunkiem pań: Marii Skarbek-Kluski i Iwony Pieniążek. Wszystkie potrawy nie tylko spełniały warunki zdrowego żywienia  ale też były pyszne i wzbudziły zachwyt zaproszonych gości.

Już drugi raz uczniowie klasy Im2 z wychowawczynią, panią Izabelą Konopką, odwiedzili wychowanków ZPS w Nysie. Tym razem z okazji Dnia Dziecka. Pod bacznym okiem pani Grażyny Bojanowskiej przygotowali występ artystyczny „Bajkowy świat” oraz zakupili prezenty dla każdego dziecka. Środki finansowe na ten cel zostały zebrane w naszej szkole – bardzo dziękujemy wszystkim ludziom o wielkim sercu. Ze zgromadzonych funduszy udało się zakupić zabawki i artykuły sportowe dla maluszków z klas I-III. Uśmiechy dzieci  to najlepsza nagroda, jaką mogliśmy dostać!

środa, 01 czerwca 2016 14:39

Misja łazika marsjańskiego

Przygotowany przez nas plan misji kosmicznej łazika marsjańskiego (Flight Plan) oraz wersja zapasowa zostały przyjęte przez zespół ABM Space Education koordynujący projekt ReMy (Remote Mars Yard). Teraz przed nami jazdy finałowe, które odbędą się 8 czerwca. Oby marsjański pył  nie zatarł naszego silnika!
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie Poznaj Marsa (http://naszregion-nysa.blogspot.com/2016/05/rozwiazanie-konkursu-poznaj-marsa.html). Prawidłowo na wszystkie pytania odpowiedzieli: Katarzyna Kruk I B2, Anna Lubczyńska I TW, Szymon Gładysz II pa.

Gratulujemy!
Jolanta Wawrzyniak-Rószczka

środa, 01 czerwca 2016 14:11

Opolski Program Stażowy OCRG

Oferta dla osób do 30 roku życia w ramach Opolskiego Programu Stażowego:

 • 6 miesięczne staże, w firmach z terenu województwa opolskiego,
  miesięczne stypendium stażowe w wysokości: 1 800,00 PLN

Witold Rudolf

poniedziałek, 30 maja 2016 22:27

Bankowa lekcja przedsiębiorczości

W dniu 25 maja 2016 roku uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w zajęciach z przedstawicielami PKO BP w Nysie. W trakcie lekcji zaprezentowano informacje dotyczące funkcjonowania systemu bankowego w Polsce, zakładania rachunków oszczędnościowo – rozliczeniowych, korzystania z kart płatniczych. Uczniowie poznali zabezpieczenia banknotów oraz mieli możliwość sprawdzenia  ich autentyczności. Spotkanie zorganizowały p. Małgorzata Pogwizd i p. Sylwia Turczyn.

poniedziałek, 30 maja 2016 22:22

Koncert Dawida Pham Ngoc - absolwenta Rolnika

Sukces osiągnął trochę niespodziewanie dla siebie samego - tworzoną przez siebie muzykę zamieszczał na portalu SoundCloud dla młodych producentów. Utwory Dawida zrobiły furorę - odtworzono je prawie 15 milionów razy, a przede wszystkim zachwyciły  amerykańskich producentów, którzy zaproponowali Dawidowi współpracę. Wśród młodych producentów jak Pham, wielu marzy o byciu światowej sławy gwiazdą, ale ten 22-latek patrzy w przyszłość w sposób bardziej dojrzały i złożony niż jego rówieśnicy. Dawid  nie jest  typowym, młodym chłopakiem, który pragnie sławy i rozgłosu. Uważa, że człowiek musi do skutku szukać swojej drogi życiowej. Za kilka tygodni Dawid wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamierza podjąć poważną współpracę z amerykańskimi producentami. Dziękujemy za świetny koncert w tawernie PAPU i trzymamy kciuki!

http://www.telewizjaopolskie.pl/wiadomosci/345,koncert-phama-w-papu

poniedziałek, 23 maja 2016 10:44

Rolnik najlepszy!

W dniu 20. 05. 2016 r. odbyły się  "Międzynarodowe Biegi Sztafetowe z okazji Dni Nysy". Sztafeta dziewcząt i sztafeta chłopców były niepokonane zdobywając dwa złote medale. Brawo!
Skład dziewcząt:

 1. Tarasek Izabela
 2. Wolska Rozalia
 3. Moskalik Wiktoria
 4. Kowalewska Aleksandra
 5. Tkaczuk Sara
 6. Wanicka Weronika
 7. Wełniak Mariola (rezerwowa)

Opiekun drużyny: Ewa Żurek

Skład chłopców:

 1. Kijaszek Dawid
 2. Pisula Maciej
 3. Chorągwicki Patryk 
 4. Gniewczyński Przemysław
 5. Głąb Paweł
 6. Godoń Mateusz
 7. Amrogowicz Mateusz (rezerwowy)

Opiekun drużyny: Dawid Hasiak

25 kwietnia br. odbył się w Kluczborku I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Żywności i Żywieniu zorganizowany przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Rektor Politechniki Opolskiej prof. dr. hab. inż. Marek Tukiendof. Uczennica naszej szkoły: Paulina Kulig zdobyła 1 miejsce w konkursie. Gratulujemy!

Nauczyciel-opiekun: Aneta Adamczyk

28 kwietnia 2016 r. maturzyści Rolnika modlili się na Jasnej Górze, prosząc Boga i Jego Matkę Maryję o wstawiennictwo na tym bardzo ważnym egzaminie. Prosili też o Jej wstawiennictwo podczas dokonywania wyborów życiowych dotyczących studiów, pracy, wyboru stanu...Ojciec Damian przewodniczył Drodze Światła na jasnogórskich wałach. Był też czas spotkania z Maryją w kaplicy Cudownego Obrazu oraz możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Sercem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia celebrowana przez o. Damiana. Jak co roku miejscem Mszy świętej była kaplica Różańcowa. Każdy z uczestników otrzymał od naszego kapłana uroczyste błogosławieństwo. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie klasztoru Jasnogórskiego. W czasie podróży towarzyszyła nam wspólna modlitwa. Jasna Góra jest szczególnym miejscem,  do którego warto wracać, zwłaszcza w ważnych chwilach życiowych.

Katecheci

We wtorek 26 kwietnia 2016 r. w Opolu odbył się etap diecezjalny XX OKWB. Aleksandra Świerczewska kl. 1jg, Monika Świerczewska kl.1m2 oraz Anna Kulikowska kl.2h to reprezentantki Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych, najlepsze z naszej szkoły. Był to czas spotkania z Jezusem w Słowie Bożym oraz możliwość poznania innych pasjonatów Pisma Świętego. Gratulujemy!

Katecheci

środa, 18 maja 2016 23:25

Noc Muzeów

Z okazji europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum Powiatowe w Nysie otworzyło swoje podwoje od 19.00 do 24.00 w sobotę 14 maja. Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych było bezpłatne. W ramach bogatego programu imprez o godzinie 19.15 można było obejrzeć prezentacje uczniów szkół ponadgimnazjalnych inspirowane tradycją i kulturą Kresów Wschodnich. Wśród nich nie mogło zabraknąć i naszego Rolnika. Wystąpienia uczniów uświetnili nasi artyści-Nina Bukartyk z kl.2b1 oraz Szymon Barzij z 2ti., którzy wystąpili w duecie i znakomicie wykonali dwa utwory-Hej sokoły i Lwowiankę.

Pani Iwona Pieniążek wraz z uczniami kl Itug zadbała o podniebienia zgromadzonych, przygotowując i podając oryginalne potrawy kresowe takie jak: pyszne tatarskie bułeczki, wiatruszki czy też chłodnik szczawiowy. ZSiPO znów stanął na wysokości zadania:)

Róża Wojszczyk, Renata Sroka

poniedziałek, 16 maja 2016 21:52

Wycieczka do elektrowni "Opole"

W dniu 12 maja klasa Im2 uczestniczyła w Dniach Otwartych zorganizowanych przez Elektrownię Opole-Brzezie.  W czasie prelekcji oraz zwiedzania zapoznaliśmy się z procesem wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, a także przyjrzeliśmy się kluczowym urządzeniom i instalacjom energetycznym opolskiej elektrowni, m.in. kotłom, turbogeneratorom, chłodniom kominowym oraz centralnej nastawni elektrowni. Zapoznaliśmy się również z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska. Elektrownia spełnia polskie i unijne wymogi w tym zakresie. Zobaczyliśmy również największy aktualnie plac budowy w Polsce, czyli budowę dwóch bloków energetycznych. Inwestycja jest już zaawansowana w ponad 40%, a nowe bloki 5 i 6 będą mieć łączną moc 1800 MW. Obecnie eksploatowane są 4 bloki energetyczne o łącznej mocy 1492 MW. Elektrownia Opole jest elektrownią cieplną, paliwem podstawowym jest węgiel kamienny.

Opiekunowie: Jolanta Wawrzyniak-Rószczka i Sabina Morawiak

Weź udział w Ogólnopolskim Teście Informatycznym organizowanym przez PTI i odbierz swój certyfikat!

https://tt-oti.unicloud.pl/rejestracja.php

Witold Rudolf

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowany był program edukacyjny "Profilaktyka zakażeń HBV i HCV" pt.: ,,Podstępne WZW''. Program powstał dzięki zaangażowaniu Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego przy wsparciu fundacji „Gwiazda Nadziei”.
Szerzenie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń wirusem HBV i HCV jest bardzo ważne, gdyż co 12 człowiek na świecie jest zakażony jednym z tych wirusów. Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest 200 tys., a wirusem HBV ok. 600 tys. osób. Wirusy te prowadzą do ciężkich chorób, w tym marskości wątroby oraz raka wątrobokomórkowego, a te w konsekwencji mogą doprowadzić do śmierci.
Celem programu było upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C:
• przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażenia HBV i HCV,
• uświadomienie zagrożeń in zasad profilaktyki w tym zakresie,
• pobudzenie do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnych zachowań zdrowotnych,
• kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienie wobec osób zakażonych.
Program realizowany był przez nauczyciela wychowania do życia w rodzinie Jolantę Maćków i nauczyciela biologii Małgorzatę Kryczkę.

Dwóch uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu NetRiders organizowanego przez Cisco Networking Academy. Radosław Sawicki (III TI) oraz Paweł Dymowski (II TŻI) startowali w grupie rejonu Europa. Zawody drugiego etapu odbędą się 26 maja. Trzymamy kciuki !

Witold Rudolf

Strona 1 z 16