cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg
poniedziałek, 23 maja 2016 10:44

Rolnik najlepszy!

W dniu 20. 05. 2016 r. odbyły się  "Międzynarodowe Biegi Sztafetowe z okazji Dni Nysy". Sztafeta dziewcząt i sztafeta chłopców były niepokonane zdobywając dwa złote medale. Brawo!
Skład dziewcząt:

 1. Tarasek Izabela
 2. Wolska Rozalia
 3. Moskalik Wiktoria
 4. Kowalewska Aleksandra
 5. Tkaczuk Sara
 6. Wanicka Weronika
 7. Wełniak Mariola (rezerwowa)

Opiekun drużyny: Ewa Żurek

Skład chłopców:

 1. Kijaszek Dawid
 2. Pisula Maciej
 3. Chorągwicki Patryk 
 4. Gniewczyński Przemysław
 5. Głąb Paweł
 6. Godoń Mateusz
 7. Amrogowicz Mateusz (rezerwowy)

Opiekun drużyny: Dawid Hasiak

25 kwietnia br. odbył się w Kluczborku I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Żywności i Żywieniu zorganizowany przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Rektor Politechniki Opolskiej prof. dr. hab. inż. Marek Tukiendof. Uczennica naszej szkoły: Paulina Kulig zdobyła 1 miejsce w konkursie. Gratulujemy!

Nauczyciel-opiekun: Aneta Adamczyk

28 kwietnia 2016 r. maturzyści Rolnika modlili się na Jasnej Górze, prosząc Boga i Jego Matkę Maryję o wstawiennictwo na tym bardzo ważnym egzaminie. Prosili też o Jej wstawiennictwo podczas dokonywania wyborów życiowych dotyczących studiów, pracy, wyboru stanu...Ojciec Damian przewodniczył Drodze Światła na jasnogórskich wałach. Był też czas spotkania z Maryją w kaplicy Cudownego Obrazu oraz możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Sercem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia celebrowana przez o. Damiana. Jak co roku miejscem Mszy świętej była kaplica Różańcowa. Każdy z uczestników otrzymał od naszego kapłana uroczyste błogosławieństwo. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie klasztoru Jasnogórskiego. W czasie podróży towarzyszyła nam wspólna modlitwa. Jasna Góra jest szczególnym miejscem,  do którego warto wracać, zwłaszcza w ważnych chwilach życiowych.

Katecheci

We wtorek 26 kwietnia 2016 r. w Opolu odbył się etap diecezjalny XX OKWB. Aleksandra Świerczewska kl. 1jg, Monika Świerczewska kl.1m2 oraz Anna Kulikowska kl.2h to reprezentantki Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych, najlepsze z naszej szkoły. Był to czas spotkania z Jezusem w Słowie Bożym oraz możliwość poznania innych pasjonatów Pisma Świętego. Gratulujemy!

Katecheci

środa, 18 maja 2016 23:25

Noc Muzeów

Z okazji europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum Powiatowe w Nysie otworzyło swoje podwoje od 19.00 do 24.00 w sobotę 14 maja. Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych było bezpłatne. W ramach bogatego programu imprez o godzinie 19.15 można było obejrzeć prezentacje uczniów szkół ponadgimnazjalnych inspirowane tradycją i kulturą Kresów Wschodnich. Wśród nich nie mogło zabraknąć i naszego Rolnika. Wystąpienia uczniów uświetnili nasi artyści-Nina Bukartyk z kl.2b1 oraz Szymon Barzij z 2ti., którzy wystąpili w duecie i znakomicie wykonali dwa utwory-Hej sokoły i Lwowiankę.

Pani Iwona Pieniążek wraz z uczniami kl Itug zadbała o podniebienia zgromadzonych, przygotowując i podając oryginalne potrawy kresowe takie jak: pyszne tatarskie bułeczki, wiatruszki czy też chłodnik szczawiowy. ZSiPO znów stanął na wysokości zadania:)

Róża Wojszczyk, Renata Sroka

poniedziałek, 16 maja 2016 21:52

Wycieczka do elektrowni "Opole"

W dniu 12 maja klasa Im2 uczestniczyła w Dniach Otwartych zorganizowanych przez Elektrownię Opole-Brzezie.  W czasie prelekcji oraz zwiedzania zapoznaliśmy się z procesem wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, a także przyjrzeliśmy się kluczowym urządzeniom i instalacjom energetycznym opolskiej elektrowni, m.in. kotłom, turbogeneratorom, chłodniom kominowym oraz centralnej nastawni elektrowni. Zapoznaliśmy się również z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska. Elektrownia spełnia polskie i unijne wymogi w tym zakresie. Zobaczyliśmy również największy aktualnie plac budowy w Polsce, czyli budowę dwóch bloków energetycznych. Inwestycja jest już zaawansowana w ponad 40%, a nowe bloki 5 i 6 będą mieć łączną moc 1800 MW. Obecnie eksploatowane są 4 bloki energetyczne o łącznej mocy 1492 MW. Elektrownia Opole jest elektrownią cieplną, paliwem podstawowym jest węgiel kamienny.

Opiekunowie: Jolanta Wawrzyniak-Rószczka i Sabina Morawiak

Weź udział w Ogólnopolskim Teście Informatycznym organizowanym przez PTI i odbierz swój certyfikat!

https://tt-oti.unicloud.pl/rejestracja.php

Witold Rudolf

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowany był program edukacyjny "Profilaktyka zakażeń HBV i HCV" pt.: ,,Podstępne WZW''. Program powstał dzięki zaangażowaniu Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego przy wsparciu fundacji „Gwiazda Nadziei”.
Szerzenie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń wirusem HBV i HCV jest bardzo ważne, gdyż co 12 człowiek na świecie jest zakażony jednym z tych wirusów. Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest 200 tys., a wirusem HBV ok. 600 tys. osób. Wirusy te prowadzą do ciężkich chorób, w tym marskości wątroby oraz raka wątrobokomórkowego, a te w konsekwencji mogą doprowadzić do śmierci.
Celem programu było upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C:
• przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażenia HBV i HCV,
• uświadomienie zagrożeń in zasad profilaktyki w tym zakresie,
• pobudzenie do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnych zachowań zdrowotnych,
• kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienie wobec osób zakażonych.
Program realizowany był przez nauczyciela wychowania do życia w rodzinie Jolantę Maćków i nauczyciela biologii Małgorzatę Kryczkę.

Dwóch uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu NetRiders organizowanego przez Cisco Networking Academy. Radosław Sawicki (III TI) oraz Paweł Dymowski (II TŻI) startowali w grupie rejonu Europa. Zawody drugiego etapu odbędą się 26 maja. Trzymamy kciuki !

Witold Rudolf

wtorek, 10 maja 2016 22:20

Wyjazd na Słowację

W dniach 15.04.2016 – 22.04.2016 dwunastu uczniów naszej szkoły pod opieką pana Grzegorza Chodynieckiego oraz pana Piotra Razika brało udział w projekcie edukacyjnym ufundowanym przez Erasmus + „Remeslo ma zalte dno”. Projekt odbył się na Słowacji w Jasenskiej Dolinie i miał charakter międzynarodowy. Brali w nim udział Czesi, Słowacy oraz Polacy. Celem wyjazdu było stworzenie praktycznych warsztatów, w których uczestnicy stawali się młodymi przedsiębiorcami. Tworzyli biznesplan, zastanawiali się jakie będą ich cele i zamiary, uczyli się jak i skąd pozyskać środki, tworzyli firmę oraz jej reklamę. Podczas wyjazdu uczestnicy mieli możliwość poznania kultury czeskiej, słowackiej oraz polskiej. Organizowane były wycieczki na farmy; bydła i owiec, oraz na stawy hodowlane. Uczniowie weszli także na górę Lisiec i zwiedzili malownicze miasteczko Martin, a w nim Muzeum Wsi Słowiańskiej.

czwartek, 21 stycznia 2016 20:01

Zbieramy nakrętki dla Mateusza!

Mateusz Palzer to uczeń 3 klasy Gimnazjum nr 1 w Nysie. Jest bardzo ambitny i ma wiele pasji, takich jak teatr, tańce ludowe,  działalność wolontaryjna  czy gra na instrumentach - pianinie i saksofonie. Od dwóch lat zmaga się z chorobą nowotworową. Jego odporność jest obniżona, musi unikać dużych skupisk ludzi, co wiąże się z tym, że nie może robić tego, co kocha najbardziej. Dla Mateusza jest to najgorsza kara. Potrzebne jest lekarstwo ze Stanów Zjednoczonych, niestety jest ono bardzo drogie. Dlatego bliscy Mateusza zwrócili się do nas o pomoc. Co możemy zrobić?
Klasa 2p/a organizuje zbiórkę plastikowych nakrętek. Możecie je przynosić do sali - 307.

Każda pomoc się liczy i Ty możesz pomóc Mateuszowi w dalszej walce!

poniedziałek, 09 maja 2016 07:47

II miejsce w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie była gospodarzem kolejnych zawodów z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałania występowaniu wypadków.
Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:
1. Setla Aleksandra – 1m2
2. Iwanicki Kamil – 1m2
3. Urban Marcin – 1m2
4. Urban Tomasz – 1m1
5. Kołodziej Krzysztof – 1m1
Młodej drużynie  gratuluję wyniku i życzę dalszych sukcesów.

Katarzyna Pierzchała

27 kwietnia 2016 roku w Rolniku odbyła się  po raz kolejny uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowana została przez panie: Renatę Srokę, Grażynę Bojanowską, Katarzynę Pierzchałę oraz chór szkolny pod kierunkiem Jadwigi Chlewickiej.
Młodzież z klas IIpa, IIs, Im1,Im2, Ib1, Ib2, IIti odegrała na szkolnej scenie inscenizację słowno -muzyczną, połączoną z happeningiem-tańcem rozbiorów Polski. Uroczystość przypomniała wszystkim zgromadzonym, że to my, Polacy, mogliśmy dać Europie wzór parlamentaryzmu - konstytucję. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawą zasadniczą. O Konstytucji 3 maja powiedziano, że była testamentem konającej I RP. Była też punktem odniesienia w walce o wolną Polskę. Dlatego młodzi aktorzy z naszej szkoły przypomnieli, jak ważne są słowa: „Bóg”, „Honor”, „Ojczyzna” dla współczesnego Polaka. A utwory w wykonaniu Kasi Kozieł pt. „Mury” czy Szymona Barzij „Ojczyzna” podkreśliły polską świadomość, bo naród nie znający swojej historii umiera.

Informujemy, ze od 9 maja 2016 (poniedziałek) obowiązuje nowy plan lekcji.

Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego Geo - Planeta Plus, do którego przystąpiła grupa uczniów z klas  Im2 oraz Ij/g (z rozszerzoną geografią)  w połowie marca. Zadania testowe i otwarte dotyczyły znajomości geografii Polski.  Bardzo nas cieszy rezultat - nasi uczniowie otrzymali dużą ilość punktów. Najlepszy wynik uzyskał Wojciech Niedzielski (Im2). Wszystkim uczestnikom gratulujemy i mamy nadzieję, że uzyskane wyniki będą zachętą do kontynuowania i rozwijania zainteresowań geograficznych.

Jolanta Wawrzyniak-Rószczka
Grażyna Dobrzańska

Uczennica Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - Agata Chrobak z klasy II pa - została laureatką konkursu: ”Narkotyki Teraźniejszość – Bez Przyszłości” realizowanego we współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Kuratorium Oświaty w Opolu oraz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Wręczenie nagród odbyło się 28 kwietnia 2016r. w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. Składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów !

czwartek, 28 kwietnia 2016 17:00

"Nad przepaścią"

Trzy klasy drugie i dwie klasy pierwsze wzięły udział w spektaklu profilaktycznym pt. „Nad przepaścią”, który zaprezentował w naszej placówce 26 kwietnia 2016r. Impresariat Artystyczny „Inspiracja” z Krakowa. Spektakl opowiadał o dwójce przyjaciół połączonych wspólną pasją – wspinaczką. Różnili się oni podejściem do życia, zwłaszcza w kwestii używek i narkotyków. Hobby, któremu się oddawali, wymagał lojalności wobec partnera, zaufania do drugiej osoby i odpowiedzialności. Te wartości w obliczu destrukcyjnych sił,  w pewnym momencie zeszły jednak na dalszy plan. W efekcie powstała prosta, wyrazista historia. Opowieść o dużym ładunku emocjonalnym. Aktorzy w pogadance po przedstawieniu zwrócili uwagę na to jak istotne w budowaniu prawidłowych relacji międzyludzkich jest zaufanie. Mówili też o szkodliwości zażywani środków psychoaktywnych i o mocnym oraz trwałym uzależnieniu psychicznym od nich. Przedstawienie zostało sfinansowane dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Nysie.

Agnieszka Nawrocka, pedagog

Dnia 22.04.2016 odbył się w naszej szkole IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. W konkursie wzięło udział 25 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Nysy, Prudnika i Głuchołaz.

 1. miejsce - Kamil Josek z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku
 2. miejsce - Sandra Król  z ZSR w Prudniku
 3. miejsce - Zuzanna Garczarek z Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie
 4. miejsce - Karolina Migus z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie

Janina Jary

środa, 27 kwietnia 2016 22:39

Nasi uczniowie laureatami OWiUR

W piątek, 22 kwietnia, odbyły się Okręgowe Eliminacje XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W siedzibie Uniwersytetu Przyrodniczego we  Wrocławiu spotkali się uczniowie z województw dolnośląskiego i opolskiego. Reprezentanci ZSiPO w Nysie uczestniczyli w zmaganiach  w pięciu dziedzinach:

 • Produkcja roślinna- Krystyna Woźniacka i Przemysław Grubiak
 • Produkcja zwierzęca- Natalia Schmidtko
 • Technologia żywności- Alan Dziadkowiec i Izabela Michalec
 • Gastronomia- Aleksandra Orłowska
 • Weterynaria- Ewa Wawrzyńczyk i Vanesa Kaminiorz

Po rozwiązaniu testu, przygotowanego przez  wybitnych specjalistów z wybranych dziedzin, zawodnicy  zmierzyli się z zadaniami  praktycznymi. Z dumą informujemy o sukcesie naszych uczniów. W bloku Produkcja Roślinna Krystyna Woźniacka zajęła 1 miejsce, a Przemysław Grubiak 2 miejsce. W bloku Technologia Żywności Alan Dziadkowiec zajął 3 miejsce.  Cała trójka będzie reprezentować  ZSiPO  na Eliminacjach Centralnych  Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, które odbędą się 3 i 4 czerwca w Trzciance.  Pozostali uczniowie zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce, potwierdzając dobry poziom kształcenia zawodowego w naszej szkole.

Elżbieta Bień


środa, 27 kwietnia 2016 22:32

Światowy Dzień Ziemi

W dniu 22.04.2016r obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji, chcąc wspomóc ,,Matkę Ziemię" kilka klas wzięło udział w porządkowaniu terenu wokół naszej szkoły. W wielu klasach na godzinie wychowawczej uczniowie obejrzeli film o degradacji środowiska spowodowanej działalnością człowieka - ,,Home - S.O.S. Ziemia". Przez kilka dni umożliwiono też chętnym uczniom wykonanie samodzielnych badań laboratoryjnych dotyczących oznaczania parametrów gleby i wody pobranej z Nysy Kłodzkiej. W miesiącu kwietniu b.r. w klasach pierwszych realizowane są tematy z działu ,,Relacje człowiek - środowisko" w formie webquestów przygotowanych przez uczniów. Wszystkie te działania służą uświadamianiu młodym ludziom konieczności ochrony środowiska i troski o stan naszej planety.

nauczyciele geografii i biologii

wtorek, 26 kwietnia 2016 19:04

III Szkolny Konkurs "Niemiecki od kuchni"

W III edycji Szkolnego Konkursu „Niemiecki od kuchni” udział wzięło 78 miłośników gotowania, władających w różnym stopniu językiem niemieckim. Eliminacje, w formie krótkiego testu językowego, odbywały się w dniach 18 – 22 kwietnia. Pięcioro najlepszych uczestników  awansowało do drugiego etapu - praktycznego, który odbył się w poniedziałek 25 kwietnia. W tej części konkursu finaliści musieli wykazać się nie tylko znajomością języka niemieckiego, lecz także umiejętnościami i wiedzą z zakresu technologii gastronomicznej. W trwającej ponad godzinę rywalizacji, zmagali się m.in. z nakrywaniem stołu wg podanego opisu, znajomością fachowego słownictwa, rozumieniem poleceń używanych często w pracy codziennej w gastronomii, umiejętnością czytania ze zrozumieniem przepisów kulinarnych, czy też sposobami przygotowywania różnych potraw.
Zwycięzcą tegorocznego finału został Patryk Długosz  z klasy I TW.
Kolejne miejsca zajęli:

 • II miejsce – Paulina Jarosińska klasa III TUG
 • III miejsce – Martyna Bancarz klasa I TW
 • IV miejsce – Sylwia Ksiądzyna klasa II TUG
 • V miejsce – Klaudia Simon klasa III TŻR

Wszystkim uczestnikom, a w szczególny sposób finalistom serdecznie gratulujemy!!! Dziękujemy także bardzo Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla zwycięzców!

Organizatorzy:  Smolińska Aleksandra, Sebastian Burcek
    

poniedziałek, 25 kwietnia 2016 13:06

Przygotowania do eksploracji Marsa

Finalizujemy przygotowania do naszej misji kosmicznej w ramach projektu Remote Mars Yard. Odbyliśmy już jazdy próbne, tzn. wykonaliśmy trawersy łazikiem marsjańskim i niektóre z badań na makiecie symulującej warunki oraz topografię czerwonej planety. Zakończyliśmy przygotowanie planu misji (Flight Plan) oraz jej wersji zapasowej na wypadek np. awarii łazika. Przemysław Gardas, Krystian Nieszwiec: Misja kosmiczna to wielkie wyzwanie. Jazda próbna pokazała nam, że nie można wszystkiego zaplanować w stu procentach. W przypadku pojawiających się niespodzianek topograficznych i innych problemów, z którymi z pewnością się spotykamy, będziemy musieli wspólnie odpowiednio zareagować. Przemyśleć następny krok. My jesteśmy odpowiedzialni za badania geologiczne. Nie jesteśmy do końca pewni czy w wyznaczonych punktach znajdziemy i zbadamy, to co sobie założyliśmy. Ale mamy nadzieję, że odkryjemy coś, co da nam ogromną satysfakcję i poczujemy się jak naukowcy z misji kosmicznych.
Anna Jarosińska: Jako astrobiolog będę czuwała nad badaniami stanu atmosfery (na obecność metanu), badaniami mikroskopowymi struktury lodu oraz będę poszukiwała śladów życia. Również nie wiem co mnie czeka. Teren jest duży i nie do końca można przewidzieć, czy wszędzie uda się dotrzeć. Po tym terenie nawigować łazikiem będą Marcin Urban i Wojciech Niedzielski. To też wielkie wyzwanie. Mam nadzieję, że żadna awaria się nie wydarzy. Zatem czeka nas, po prostu, autentyczna misja kosmiczna. Udajemy się w nieznane.
Przygotowaliśmy również dla Was konkurs Poznaj Marsa. Eksplorujcie z nami czerwoną planetę!
http://naszregion-nysa.blogspot.com/2016/04/konkurs-poznaj-marsa-czesc-1.html
 
Więcej informacji o projekcie na https://remotemarsyard.com/  oraz https://www.facebook.com/events/1706966826217581/

Jolanta Wawrzyniak-Rószczka

Fiszki to małe karteczki ułatwiające naukę. Z jednej strony znajduje się pytanie, a z drugiej strony odpowiedź. Program ma za zadanie wygenerować gotowe do druku tabele z fiszkami.

Zadanie polega na wygenerowaniu kodu HTML tabel z fiszkami wczytanymi z pliku w formacie "ini" i wstawieniu go do kodu wczytanego z szablonu strony w pliku "szablon.html". Tabele znajdują się jedna pod drugą. Formatowanie komórek ustawione będzie w pliku "style.css".

Witam,

do zadania 2/2015 przystąpiły 2 osoby. Oto punktacja:

Oferta dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie Mam talent do nauki 2016. To piąta edycja, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską, konkursu, który obejmuje dwa etapy:

 1. Przesłanie (ze szczegółowym opisem), w terminie do 31 maja 2016 r., na wskazany adres mailowy autorskiego, samodzielnie przygotowanego projektu badawczego lub technicznego obejmującego swoim zakresem przedmioty ścisłe lub szeroko pojętą technikę.
 2. Najlepsze prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Odbędzie się on w połowie czerwca na Politechnice Wrocławskiej. Finaliści będą mieli wówczas za zadanie atrakcyjne zaprezentowanie swojego projektu przed jury konkursowym.

Zwycięzca konkursu oraz laureaci II i III miejsca otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca jest także możliwość wzięcia udziału w programie "Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej", w którym uczelnia zapewnia kandydatowi, który podjął studia w Politechnice Wrocławskiej liczne profity i udogodnienia.

Zgłoszenia wraz z dokładnym opisem projektu badawczego lub technicznego należy wysyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Termin zgłoszeń upływa 31 maja o północy.

Informacje o konkursie:
http://www.perspektywy.pl/mail/2016_04_21_01.html

Więcej informacji oraz regulamin konkursu na stronie:
http://www.portal.pwr.wroc.pl/1839192,241.dhtml

Witold Rudolf

 

 

Trzech naszych uczniów (jedyni z nyskich szkół prowadzonych przez powiat):

 • Krystian Hatala
 • Konrad Kuśmirek
 • Maria Tomaśko

znalazło się wśród grona 240 stypendystów, którzy decyzją Zarządu Województwa Opolskiego otrzymało stypendia na rok szkolny 2015/2016 w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego WO 2014-2020 „Wspieramy najlepszych”. Każdy ze stypendystów będzie dostawał 300 zł za każdy miesiąc przez cały rok. Celem realizowanego przez samorząd województwa projektu „Wspieramy najlepszych” jest stworzenie korzystnych warunków rozwoju uczniom i uczennicom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa opolskiego, szczególnie uzdolnionym w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych, informatycznych lub języków obcych, którym szczególna sytuacja materialna lub inne czynniki marginalizujące (np. miejsce zamieszkania na terenie wiejskim) przeszkadzają w tym rozwoju. Projekt ma pomóc uzdolnionym młodym ludziom w zaspokajaniu ponadprogramowych aspiracji edukacyjnych.

Gratulujemy!

piątek, 22 kwietnia 2016 14:57

Wycieczka po brzeskim zamku

20.04 br., w godzinach popołudniowych, klasa III tżr i I m2, pod opieką pań: Izy Konopki, Róży Wojszczyk i Jolanty Madalińskiej, zwiedzały zamek w Brzegu. Przewodnikiem po perle architektury renesansu na Śląsku był kustosz zamku pan Paweł Kozerski. Mieliśmy okazję poznać zbiory muzeum prezentowane od piwnic aż do drugiego piętra. Historyczny spacer, ubarwiony anegdotami, dzięki prezentacji pana kustosza,  przybliżył nam historię dynastii Piastów i ziemi brzeskiej.
Warto zwiedzić ten obiekt, bo choć tak blisko Nysy, często jest mijamy - "cudze chwalicie swego nie znacie"....

Martyna Pawelec III tżr
Przemysław Gardas 1 m2

czwartek, 21 kwietnia 2016 21:10

Akcja "Żonkil"

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej "Pola Nadziei" w naszym mieście w dniu 17.04.2016r. została przeprowadzona Akcja "ŻONKIL". Celem zbiórki było zebranie środków finansowych przeznaczonych na działalność nyskiego Hospicjum Św. Arnolda Janssena. W naszej szkole akcję propagowali i zapraszali młodzież do uczestnictwa w niej p. Renata Wilczyńska i p. Grzegorz Radczak. Wolontariusze kwestowali w wielu miejscach: przed kościołami, marketami, na ulicach miasta. Udział w akcji dał młodzieży wiele satysfakcji oraz był impulsem do dostrzegania i uwrażliwiania się na potrzeby drugiego człowieka. Opiekunem wolontariuszy podczas akcji była p. Renata Wilczyńska.

Renata Wilczyńska

15 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu po raz drugi zorganizowany został Wojewódzki Konkurs Kulinarny pod hasłem „REGIONALNE SMAKI“. Celem konkursu było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnych jak również promowanie produktów regionalnych. W konkursie uczestniczyło 20 drużyn z terenu całego województwa, naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3 TUG: Jakub Piwowar oraz Michał Wróbel. Uczniowie przygotowali w ciągu 2 godzin regionalny obiad na podstawie przygotowanej wcześniej receptury. Sporządzona potrawa dała naszej drużynie 1 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Agnieszka Wójtowicz


 

 


Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 1m1 Bartosz Hornicki - został finalistą tegorocznej, III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Infosukces i zajął 7 miejsce w Polsce. Organizatorem tego programistycznego konkursu jest Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Do konkursu przystąpiło 200 uczniów, spośród nich do drugiego etapu konkursu zostało zakwalifikowanych 60, a w dniu 15 kwietnia do finału przystąpiło 10 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Zmagania młodych programistów odbyły się  na Politechnice Łódzkiej.
Konkurs był zorganizowany trójetapowo. Na etapie eliminacji szkolnych wymagał wykonania przez uczestnika programu  na zadany temat. Etap drugi - półfinał - sprawdzał w formie testowej wiedzę ogólną z informatyki ujętą w podstawie programowej liceum ogólnokształcącego z rozszerzoną informatyką. Etap 3 - finał - sprawdzał umiejętność programowania w wybranym środowisku programistycznym. Główne cele konkursu to: inspirowanie młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do głębszego zainteresowania się informatyką i wykorzystywania poznanych reguł w sytuacjach typowych oraz nowych (problemowych), motywowanie uczniów do bardzo dobrego przygotowania się do egzaminu dojrzałości poprzez stworzenie możliwości ciągłego sprawdzania swojej wiedzy, propagowanie wśród uczniów nowoczesnych technik informatycznych służących rozwojowi logicznego myślenia oraz nauk ścisłych, zachęcanie szkół do wspierania i rozwijania informatycznych zainteresowań uczniów oraz do zwrócenie uwagi na możliwości wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych w procesie dydaktycznym. Udział w konkursie stanowił dobry materiał przygotowawczy do egzaminów oraz przyszłych studiów, a także krok w celu pozyskania kwalifikacji do podjęcia pracy w obszarze IT.

Serdecznie gratulujemy!
Nauczyciel-opiekun: Beata Krzan


sobota, 16 kwietnia 2016 21:20

Obchody Narodowego Dnia Życia

W ramach obchodów Narodowego dnia Życia, który w tym roku przebiegał pod hasłem „NATURALNIE RODZINA” w naszej szkole dniu 6.04.2016 r. odbyła się prelekcja o tematyce „Szacunku wobec ludzkiego życia”, którą prowadził Konrad Kasprzyk, nasz absolwent, na co dzień działający aktywnie w ruchu „Pro Life”. Uczniom naszej społeczności szkolnej przedstawiono kwestie uwrażliwiające na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji, a szczególnie troski o kobietę w ciąży i ochronę dziecka poczętego.
Propagowana również byłą postawa odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy oraz więzi i wartości spajających rodzinę.

Jolanta Maćków

czwartek, 14 kwietnia 2016 13:35

Wolontariusze w działaniu

15 – osobowa grupa wolontariuszy z czterech klas: I jg, I h, I TUG i I TŻR wzięła udział w organizacji Opolskiego Mitingu Gimnastycznego Olimpiad Specjalnych, który odbył się w Zespole Szkół Sportowych w Nysie w dniu 13.04.2016r. Nasi uczniowie pomagali swoim niepełnosprawnym kolegom i koleżankom w sportowych zmaganiach. Pełnili rolę opiekunów. Wolontariusze nie tylko wspierali, ale zachęcali i motywowali zawodników do rywalizacji. Dzięki swojej empatycznej postawie i bezpośredniemu kontaktowi od razu nawiązali ciepłe relacje ze swoimi podopiecznymi. Pokazali że na takich wolontariuszach zawsze można polegać.

Agnieszka Nawrocka, pedagog

Wspaniały sukces naszych zawodników !

 • I miejsce sztafety 4 x 50 stylem dowolnym chłopców
 • I miejsce sztafety 4 x 50 stylem dowolnym dziewcząt
 • I miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym A. Kowalewskiej
 • I miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym A. Kowalewskiej
 • I miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym K. Fijołka
 • I miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym K. Fijołka
 • I miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym M. Hoszmah
 • II miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym J. Szczerbowskiej
 • II miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym J. Skibińskiej
 • III miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym R. Kuśmierskiego
 • III miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym S. Tkaczuk
 • III miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym M. Jancego

Reprezentantom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w sporcie i nauce.

Nauczyciel-opiekun:
Katarzyna Błauciak

czwartek, 14 kwietnia 2016 00:00

"Marionetki!... Wszystko marionetki!..."

12 kwietnia odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona życiu i twórczości Bolesława Prusa. Podczas odczytu, połączonego z prezentacją multimedialną, uczniowie pogłębili wiedzę o pisarzu i jego powieści o "straconych złudzeniach", czyli "Lalce". Młodzież z klas IIh, IIpa, IIIh, Im1, Ib1, Ib2 odegrała na szkolnej scenie epizod z utworu B.Prusa - proces o lalkę. Podczas sesji można było wysłuchać ciekawych informacji o historii lalek w dziejach ludzkości, podziwiać niezwykłą część kolekcji lalek porcelanowych, pochodzących z prywatnej kolekcji pana Ryszarda Wittke z Tułowic oraz zobaczyć wystawę uczniowską - "Lalki mojego dzieciństwa". Piosenki w wykonaniu Natalii Jurczyk, Nikoli Nowak, Marceliny Pudełek przy akompaniamencie Aleksandry Szczęch i Łukasza Jagiełły stworzyły niezwykły nastrój, pełen zadumy nad ciągle aktualnym problemem: czy lalki mają duszę?

Dziękujemy i do zobaczenia!
Organizatorki Jolanta Madalińska, Romana Wolańska - Pfeifer, Grażyna Bojanowska

środa, 13 kwietnia 2016 23:50

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory odbyły się w poniedziałek 11 kwietnia na szkolnej stołówce. Każdy uczeń Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych po okazaniu komisji legitymacji lub identyfikatora otrzymał kartę do głosowania. Po zakończeniu głosowania komisja przeliczyła głosy, spisała protokoły, które zostały wywieszone na tablicach ogłoszeniowych. Wybory wygrał Łukasz Jagiełło, który będzie pełnił funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Jego zastępcami będą Tomasz Schauer i Kaja Hojdys, natomiast członkami zostali Laura Śpiewak, Jakub Sysak, Paulina Popławska i Dawid Wojciechowski. Za przygotowanie i przebieg wyborów odpowiedzialna była klasa I j/g.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
Pierzchała Katarzyna
Smolińska Aleksandra

Od maja w Bastionie św. Jadwigi powstanie Klub Sportów Walki, który poprowadzi absolwent Rolnika - Przemysław Kierpacz. Pomimo młodego wieku Przemek jest doświadczonym zawodnikiem. Od dzieciństwa ćwiczył karate, a kilka lat temu wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował swoje zainteresowania sztukami walki. Przemek jest zawodnikiem K1. K1 - to rodzaj walki na zasadach kick-boxingu wzbogaconych o techniki z innych stylów, m.in.  boksu tajskiego, karate i boksu. Uznawana często za najbardziej prestiżowy rodzaj zawodowego kick-boxingu na świecie. Jednym z głównych założeń, które legło u podstaw jej powstania było umożliwienie rywalizacji przedstawicielom różnych sztuk i sportów walki. Chociaż nam kick boxing często kojarzy się brutalnością, dla Przemka to jest połączenie sportu i filozofii, sposobu na życie.

 
wtorek, 12 kwietnia 2016 22:04

Konkurs Wiedzy o Francji rozstrzygnięty !

Trzech naszych uczniów zostało finalistami Konkursu Wiedzy o Francji zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Teologiczno-Humanistyczną dla studentów tej uczelni oraz uczniów szkół średnich z województwa opolskiego. Łącznie do konkursu przystąpiło ponad 1200 osób, z naszej szkoły 10 uczniów z klasy II pa. Podsumowanie konkursu nastąpiło na X Jubileuszowym Wieczorze Kultury Francuskiej w dniu 10 kwietnia w Nyskim Domu Kultury zorganizowanym przez WSTH,  który patronatem honorowym objęli: Ambasador Francji w Polsce - Pierre Buhler, Konsul  Honorowy Francji – Richard Kępiński oraz Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła.

Jesteśmy dumni z wszystkich naszych uczestników, którzy sumiennie i systematycznie przygotowywali się do konkursu, ponieważ konkursowa wiedza na temat Francji była rozległa, dotyczyła różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego oraz historii, kultury i geografii kraju. Uczniowie przygotowali również posty tematyczne http://naszregion-nysa.blogspot.com/

Finalistami konkursu zostali:

 • 7. miejsce - Kamil Banach
 • 3. miejsce – Piotr Kaliński
 • 1. miejsce i nagrodę główną (wycieczkę do Francji) otrzymała Aleksandra Kaczmarek.

Jeszcze raz gorąco gratulujemy! Życzymy rozwoju własnych pasji oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

Opiekun: Jolanta Wawrzyniak-Rószczka

Nasza absolwentka - Katarzyna Sperczyńska - ukończyła klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno - Instrumentalnym Śląskiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach i jest wykonawcą muzyki operowej. Potrafi łączyć i wykonywać różne style muzyczne i występuje na wielu znanych scenach świata. Ostatnio śpiewała w Londynie Ave Maria - Franza Schuberta i Panis Agnelicus - Cesara Franka na koncercie światowej klasy organisty Andrew Cantrill'a. Katarzyna również zajęła się projektem dotyczącym przeprowadzania wywiadów ze znanymi aktorami z Hollywood, Broadway'u i  West End'u.

Wykonanie Kasi: https://www.youtube.com/watch?v=mFvJS1ZDZ-U

Wywiad z Kasią: https://www.youtube.com/watch?v=k3Cx2alpwj4&feature=youtu.be

9 kwietnia braliśmy udział w finale III  Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych organizowanych przez Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W rywalizacji szkół zajęliśmy II miejsce. Nasza drużyna składała się  z uczniów klasy II p/a: A. Chrobak, K. Jarząbek, A. Kaczmarek i P. Kaliński. Całej drużynie gratulujemy sukcesu i czekamy na więcej w przyszłorocznych zmaganiach!

Krzysztof Dorożyński

wtorek, 12 kwietnia 2016 12:16

Zwiedzanie dzwonnicy

Dnia 6 kwietnia 2016 r. uczniowie klas II p/a i II h wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Woś i p. Katarzyną Pierzchałą udali się na zwiedzanie dzwonnicy przy bazylice pw. św. Jakuba i Agnieszki w Nysie. Wycieczka została zorganizowana w ramach zadania rekrutacyjnego na Sejm Dzieci i Młodzieży przez uczennice klasy II p/a – Agnieszkę Poparda i Patrycję Wawro. Miała ona na celu zapoznanie młodych osób z pięknem i ciekawą historią lokalnego zabytku (z przeprowadzonej wcześniej ankiety wynikało, że niewielu młodych ludzi zna to miejsce). Wiele osób nigdy nie miało okazji zobaczyć tej wspaniałej budowli od wewnątrz, ponieważ jej zwiedzanie nie jest codziennie dostępne. Uczniowie nie wiedzieli jakie skarby kryje w sobie wnętrze dzwonnicy, a dzięki wycieczce mogli się o tym przekonać na własne oczy. Zwiedzanie urozmaicił przewodnik, p. Sebastian Miechkota, który niezwykle ciekawie opowiedział historię nyskiego zabytku.
Na pierwszych trzech kondygnacjach dzwonnicy urządzono niezwykłą galerię sztuki sakralnej – Skarbiec św. Jakuba. To właśnie zobaczenie tego miejsca było głównym celem wycieczki. We wnętrzu, aż mieni się od blasku złota, srebra i klejnotów. Znajduje się tam m.in. srebrne, złocone cyborium autorstwa Martina Vogelhunda; późnobarokowa monstrancja wysadzana półszlachetnymi kamieniami; srebrne okładki do mszału z medalionem św. Jakuba i św. Agnieszki; krzyż relikwiarzowy wykonany w 1652 r. przez Christophera Waltenbergera; gotycki kielich mszalny; srebrne naczynie w kształcie serca z sercem Karola Habsburga w środku. Część tych skarbów używana jest do dziś na największych uroczystościach mszalnych, np. wysadzana 100 diamentami monstrancja. Na uwagę zasługuje też stalowo-szklana konstrukcja dzwonnicy, która wspaniale komponuje z urodziwymi dziełami nyskich złotników. Naprawdę warto to zobaczyć na własne oczy!

Patrycja Wawro


poniedziałek, 11 kwietnia 2016 08:09

22 kwietnia - Dni Ziemi

Drzewa dla Ziemi  (Trees4earth) to hasło Dni Ziemi na świecie. W Polsce zwrócimy uwagę na: Palący temat - niska emisja. W ciągu najbliższych pięciu lat (bo Dzień Ziemi zbliża się do swojego 50-lecia) wzywa się wszystkich nas do posadzenia 7,8 mld drzew. Sadzone drzewa będą stanowić istotny i wymierny wpływ na Ziemię. Będą stanowiły fundament do odbudowy czystego, zdrowego i bardziej zrównoważonego środowiska naszej planety.

Dlaczego drzewa?

 • Drzewa pomagają w walce ze zmianami klimatycznymi.
 • Pochłaniają nadmiar i szkodliwego CO2 z atmosfery.
 • Drzewa pomagają nam oddychać czystym powietrzem.
 • Drzewa pochłaniają gazy m.in. tlenki azotu, amoniak, dwutlenek siarki i ozon.
 • Drzewa dostarczają żywności, energii i dochodów.
 • Pełnią funkcję przeciwpowodziową.
 • Chronią przed erozją gleby.


Dlaczego niska emisja?
Wszyscy wiemy, że niska  emisja to zanieczyszczenia z  transportu,  pyły i szkodliwe gazy pochodzące z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych. To spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób najczęściej węglem tanim, a więc niskich parametrach grzewczych. W miejscowościach o słabej wentylacji niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu, który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania. W tej sytuacji ograniczenie niskiej emisji  jest bardzo ważnym celem dla nas wszystkich.

W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków oraz brakiem wody. Co roku działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień.

This Earth Day, let’s get really big stuff done for our planet.

What are we waiting for? The time is now.

Jolanta Wawrzyniak - Rószczka

Strona 1 z 15