cien.png
nag-akt.jpg
poniedziałek, 02 marca 2015 09:02

Finał Wojewódzki w halowej piłce nożnej dziewcząt - Praszka 20.02.2015r.

Nasze piłkarki udały się do Praszki, aby walczyć o medal mistrzostw województwa w finale Licealiady. W turnieju tym wzięły udział najlepsze drużyny piłkarskie ze Strzelec Opolskich, Praszki oraz Kluczborka. W pierwszym meczu z gospodarzem, a zarazem faworytem  turnieju, dziewczyny uzyskały remis 1:1. Drugi, bardzo ciężki, ale zwycięski mecz z drużyną z Kluczborka 3:2 zapewnił nam medal. W ostatnim meczu z drużyną ze Strzelec Opolskich uzyskaliśmy remis 0:0, co oznacza, że zdobyliśmy SREBRNY MEDAL. Olbrzymie gratulacje dla uczennic Romana Siweckiego, które we wszystkich turniejach grały bardzo dobrze i zasłużenie zdobyły WICEMISTRZOSTWO WOJEWÓDZTWA. Mistrzem została drużyna z Praszki, a trzecie miejsce uzyskały dziewczyny ze Strzelec Opolskich.

Skład ZSiPO: Roksana Wojewódka, Kinga Ejzel, Katarzyna Fecko, Weronika Wistuba, Ciecieląg Anna, Krawczyk Agata, Trepner Jesika, Siegel Martyna. Opiekun drużyny: Roman Siwecki.

poniedziałek, 02 marca 2015 08:34

Jak dobrze mieć pasję

Cześć!

Nazywam się Marta Misiaszek. Obecnie jestem w klasie maturalnej. Od zawsze interesowałam się wszystkim, co pozwalało mi na rozwinięcie wyobraźni i umiejętności manualnych. Można powiedzieć, że mam duszę artystki, mimo że nie zawsze wszystko mi wychodziło i wyglądało tak jakbym tego chciała, ale trening czyni mistrza, prawda? Nigdy się nie poddawałam i próbowałam do skutku różnych, nowych technik rysunku czy rękodzieła. Jest to moja pasja, którą w każdej wolnej chwili staram się rozwijać, choć wiadomo, że matura za pasem...Tworzenie jest dla mnie czymś w rodzaju ucieczki od pędzącego świata. Gdy czuję, że nie nadążam za tym co mnie otacza, paradoksalnie chwytam kredkę czy koralik z żyłką i na chwilę zatrzymuję się w moim własnym świecie. Pomaga mi to się odstresować i nabrać sił do kolejnego startu w nieustającym wyścigu jaki rozgrywa się tuż obok mnie. Komuś mogłoby się wydawać, że stworzenie własnego Małego Dzieła jest dla niego nieosiągalne, jednak musimy pamiętać, że sztuka jest pojęciem względnym (każdy zna  Pablo Picasso) i każdy może znaleźć w niej miejsce dla siebie. Wyrazi to, co czuje, czy po prostu znajdzie chwilę zapomnienia. Każdemu tego serdecznie życzę!

 

 

1- pastela olejna na papierze

2-3 - pastela sucha na ścianie

4-7 - kolczyki wykonane techniką 'sutasz'

poniedziałek, 02 marca 2015 08:24

Szkoła przyjazna badaniom edukacyjnym

poniedziałek, 02 marca 2015 08:14

Podziękowania dla sponsora

środa, 25 lutego 2015 20:57

Wieczór poświęcony pamięci Wandy Pawlik

„Są ludzie, miejsca i czasy, których się nie zapomina”-pod takim hasłem 19 lutego 2015r., odbył się w Rolniku WIECZÓR WSPOMNIEŃ POŚWIĘCONY PAMIĘCI WANDY PAWLIK.

 

Ta nyska pisarka przepracowała w naszej szkole około 30 lat. Dlatego właśnie to ZSiPO w Nysie w tych trudnych czasach ustawicznego pośpiechu, zdenerwowania i zabiegania przypomniał wszystkim zgromadzonym sylwetkę życzliwej nauczycielki i zdolnej pisarki.

 

Uroczystość uświetnili zaproszeni goście,przyjaciele, koledzy z pracy oraz  wnuk pisarki.

 

Po krótkim przybliżeniu biografiI i twórczości tej ciekawej i jakże skromnej osoby ,rozpoczęła się część nieoficjalna-wspomnienia wycieczek ,w których uczestniczyła poetka, opowieści o jej niezwykłym talencie pedagogicznym itp. Wszyscy zgromadzeni podkreślali, że Wanda Pawlik była  serdeczną , zawsze chętną do pomocy, a tym samym po prostu życzliwą  osobą otwartą na drugiego człowieka.

Wieczór przygotowała Grażyna Bojanowska, Renata Sroka i Katarzyna Pierzchała. 

niedziela, 22 lutego 2015 21:28

Finał VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Elektron

Z przyjemnością informujemy, że finalista z naszej szkoły - uczeń klasy 3TI Krystian Hatala - został wyróżniony dyplomem za osiągnięcie dobrego wyniku. Organizatorem konkursu jest Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Konkurs dotyczy zagadnień z elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji, mechatroniki i informatyki. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 1100 uczniów z 70 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.Do finałowych rozgrywek zostało zakwalifikowanych 60 uczestników, którzy 20 lutego 2015 r. przystąpili do finałowych zmagań zorganizowanych na Politechnice Wrocławskiej.

Uczniowie wysłuchali popularnonaukowego wykładu dotyczącego mikrosystemów nt. Powłok wielofunkcyjnych transparentnej elektroniki oraz zwiedzili laboratoria Zakładu Technologii Próżniowych i Plazmowych: Laboratorium Diagnostyki Nanomateriałów, Laboratorium Zabezpieczeń Obiektów, Laboratorium Mikroskopii Sił Atomowych i Laboratorium Techniki Światłowodowej.

Nauczyciel opiekun - Beata Krzan.

Gratulujemy!

niedziela, 22 lutego 2015 21:27

Usługi opiekuńczo-wychowawcze.

W ramach specjalizacji usługi opiekuńczo–wychowawcze  w cyklu kształcemia uczniowie zapoznają się z różnymi placówkami opiekuńczo - wychowawczymi. Młodzież miała okazję odwiedzić Pogotowie Interwencji Społecznej w Nysie. Pani kierownik Justyna Sokolnicka opowiadała o specyfice pracy, zasadach funkcjonowania placówki i oprowadziła uczniów po obiekcie. Uczniowie  poznali od strony praktycznej jak wygląda praca w tej instytucji. Gościliśmy na lekcjach pana wicedyrektora Marka Góralczyka i wychowawcę pana Leszka Kaczmarka z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie. Zaproszeni goście opowiadali nam o charakterze swojej pracy, z czym się borykają na co dzień i zasadach jakie panują w Ośrodku. Opowiedzieli jak pracuje się z „trudną młodzieżą”, podkreślali, że jest to młodzież bardzo zaniedbana wychowawczo i edukacyjnie, której trzeba pomóc. W imiennie swoim i uczniów bardzo dziękuję za ciekawe wykłady.

Organizator Ewa Żurek.

środa, 18 lutego 2015 09:24

Warsztaty historyczne

13.02.2015r. klasa I i IIh wzięła udział w wycieczce dydaktycznej do Opola pod opieką P. Renaty Sroki i Doroty Błaszczyszyn. Pierwszym celem naszego wyjazdu był Uniwersytet Opolski, gdzie wysłuchaliśmy wykładu o Janie Długoszu, ojcu polskiej historiografii, którego działania przybliżyła nam pani prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz. Mieliśmy też możliwość uczestniczenia w różnych warsztatach, m.in.: „Czarownica oczami litewskiej szlachty. Dwa procesy o czary w wielkim Księstwie Litewskim w 1631 i 1641 roku” oraz „ Źródła wydarte z ziemi, czyli źródła pisane kontra archeologia”, z którymi zapoznała nas dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. Wszyscy uczestnicy aktywnie uczestniczyli w warsztatach, zadając pytania profesorom oraz wspólnie z nimi ustalając bieg wydarzeń. Dzięki tym lekcjom, dowiedzieliśmy się różnych ciekawych jak i równie istotnych informacji uzupełniających naszą wiedzę z historii oraz archeologii. Takie wyjazdy pokazują nam, że nauka historii to nie tylko wykuwanie dat ,ale również niesamowita opowieść o tym, co było, jest, a nawet będzie.

wtorek, 17 lutego 2015 21:12

Pozytywna profilaktyka w wykonaniu „Blachy”

Nietypowy spektakl profilaktyczny mieli okazję obejrzeć uczniowie sześciu klas naszej szkoły w środę, 11 lutego 2015 r.,  w auli szkoły.

Na spotkanie z naszymi uczniami przyjechał znany wirtuoz perkusji Wiesław „Blacha” Błażkiewicz. Jak mówi o sobie artysta, jest on „osobą, która wierzy w cud życia i wiary, która czyni cuda”.

Muzyk walczy o pokolenie, by wyzwolić go z jarzma nałogów. Sprzeciwia się agresji i przemocy w życiu codziennym oraz cyberprzestrzeni.  Perkusista opowiadał o swoim życiu, które w początkowej fazie kariery nie było wolne od używek: alkoholu i narkotyków. Przesłanie artysty było jasne. Powiedz NIE! wszelkim substancjom, które mogą mieć negatywny wpływ na twoją przyszłość.

Wiesław „Blacha” Błażkiewicz zaprosił na scenę uczniów z publiczności, by mieli okazję wspólnie z nim koncertować. Sądząc po żywiołowej reakcji naszych uczniów i rozmowach po spektaklu – taka forma przedstawienia profilaktycznego bardzo im się podobała. Jak mówili młodzi ludzie, czuć było autentycznego ducha starego rockandrollowca.

Spektakl profilaktyczny był sfinansowany przez Starostwo Nyskie.

wtorek, 17 lutego 2015 20:31

½ Finału Mistrzostw Województwa w tenisie stołowym w grach pojedynczych i grach deblowych w Nysie

W hali Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbył się 1/2 Finału Mistrzostw Województwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Tenisie Stołowym w Grach Pojedynczych i w Grach Deblowych. Gry pojedyncze rozgrywane były systemem rosyjskim (do dwóch przegranych meczy), natomiast gry deblowe systemem pucharowym (bezpośredniej eliminacji). Zawody rozpoczęły się od gier pojedynczych chłopców i dziewcząt.

 

Rezultat zmagań chłopców:

 

I m.     Budkiewicz Szymon      ZSiPO  Nysa

II  m.   Kolman  Marcin         ZSE  Nysa

III m.   Wojtyła Damian         ZST  Nysa

IV m.   Kula Konrad              ZSiPO  Nysa

V  m.   Jędrysik  Daniel         CKZiU  Nysa

VI m.   Albrycht Damian        CKZiU Nysa

 

Wynik rywalizacji  dziewcząt:

 

I   m.   Kasperowicz  Natalia      DLH  Nysa

II  m.   Tomczyszyn Barbara      ZSiPO Nysa

III m.  Cycoń Ewelina                 ZSiPO Nysa

IV m.  Bracik Monika                  ZSiPO Nysa

V  m.  Szandor Anna                  ZSO Nysa

VI m.  Pogwizd Dominika            ZSO Nysa

 

Po zakończeniu gier pojedynczych rozpoczęły się gry deblowe

Oto końcowy wynik rywalizacji par deblowych dziewcząt:

 

I   m. Tomczyszyn Barbara, Bracik Monika   ZSiPO Nysa

II  m. Pogwizd Dominika, Szandor Anna        ZSO Nysa

III m. Szeląg Amanda, Tokarczyk Klaudia         ZSR Prudnik

IV m. Kuboń Monika, Maćków Aleksandra         ZSZ Prudnik

 

 

Oto końcowy wynik gier deblowych chłopców:

 

I   m. Budkiewicz Szymon, Kula Konrad      ZSiPO Nysa

II  m. Kolman Marcin, Bielecki Gracjan       ZSE Nysa

III m. Szczepański Michał, Hilscher Kewin      ZS Głogówek

IV m. Gawor Michał, Gajewski Oskar             ZSR Prudnik

 

 Do finału wojewódzkiego w Dobrzeniu Wielkim awans uzyskali w grach indywidualnych zawodnicy i zawodniczki, którzy zajęli miejsca I-VI w grach deblowych pierwsze dwie pary deblowe.

wtorek, 17 lutego 2015 20:25

½ Finału Wojewódzkiego w piłce siatkowej dziewcząt

Dzięki pokonaniu „Carolinum” w Finale Powiatu, reprezentantki ZSiPO były gospodyniami turnieju półfinałowego. Do naszej szkoły przyjechały drużyny z Prudnika i Krapkowic. Nasze zawodniczki nie miały żadnych problemów z pokonaniem rywalek deklasując je w każdym z setów, podczas których nasze przeciwniczki zdobyły około 30 punktów. Tym sposobem zajęliśmy pierwsze miejsce i zasłużenie awansowaliśmy do finału „Licealiady”. W Wielkim Finale, którego będziemy gospodarzami. bardzo liczymy na dobry występ i medal.

Skład ZSiPO:  Szumanska Justyna, Suszek Karolina, Pleśniak Patrycja, Grigoryan Anuszik, Kazibut Daria, Komar Magdalena, Fil Aleksandra, Aspres Justyna, Stachera Anna, Ada Bryś, Pawelec Natalia, Zabłotnik Sabina; opiekun Piotr Szczurek

wtorek, 17 lutego 2015 20:19

½ Finału Wojewódzkiego halowej piłce nożnej dziewcząt

½ Finału Wojewódzkiego  halowej piłce nożnej dziewcząt

 Z tarczą wróciły nasze reprezentantki  z ½ Finału Wojewódzkiego w piłce nożnej halowej dziewcząt,którego organizatorem był Prudnik. W turnieju wzięły udział 4 drużyny:  Dobrzeń Wielki, Prudnik, ZS Gogolin i Nysa. Nasze reprezentantki po bardzo trudnym meczu(gdzie główną rolę odegrał sędzia)  zremisowały z Prudnikiem 0:0. W meczach z Gogolinem i Dobrzeniem Wielkim nie pozostawiły już złudzeń kto zasługuje na finał, zwyciężając kolejno 8:1 oraz 4:0.Miejmy nadzieję, że w finale dziewczyny zachowają taka skuteczność i z Praszki wrócą z medalem.

Skład ZSiPO: Roksana Wojewódka, Kinga Ejzel, Katarzyna Fecko, Weronika Wistuba, Ciecieląg Anna, Krawczyk Agata, Siegel Martyna. Opiekun drużyny: Roman Siwecki.

poniedziałek, 16 lutego 2015 13:28

Program edukacyjny „Podstępne WZW”

Ruszyła kolejna edycja programu edukacyjnego "Podstępne WZW" w województwie śląskim, opolskim i świętokrzyskim. Nasza szkoła przystąpiła do programu po raz pierwszy.

Program edukacyjny „Podstępne WZW” jest odpowiedzią na ogromne, zdaniem naukowców, niedoszacowanie liczby zakażeń HBV i HCV. Przeciwdziałać tej sytuacji można dostarczając nastolatkom informacji pozwalających na rozpoznawanie, a tym samym unikanie sytuacji, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem zakażenia.

Dzięki wiedzy na temat HBV oraz HCV nosiciel ma szansę rozpoznać u siebie objawy i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Dlatego też celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wiedzy na temat HBV oraz HCV i wywołanego przez nie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

 

Program będzie realizowany w terminie od lutego do kwietnia 2015 roku w klasach drugich, gdzie podczas dwugodzinnych zajęć uczniowie dowiedzą się jakie sytuacje wiążą się z ryzykiem zakażenia HBV i HCV, a także w jaki sposób możemy się przed nim zabezpieczyć. Zadaniem nauczycieli będzie wypracowanie u uczniów odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.

W roku szkolnym 2014/2015 organizatorami programu są Gwiazda Nadziei, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 


Szkolny koordynator programu

M. Dobrzycka

czwartek, 12 lutego 2015 09:54

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

wtorek, 10 lutego 2015 12:14

Stypendia Marszałka Województwa Opolskiego

W dniu 6 lutego 2015 r. odbyło się w Opolu wręczenie stypendiów przyznawanych przez Zarząd Województwa Opolskiego za wybitne wyniki w nauce. Wśród 250 laureatów tego stypendium było aż 9 uczniów naszej szkoły, którym serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia.

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, iż średnia ocen wszystkich stypendystów wynosiła 5,23!

poniedziałek, 09 lutego 2015 19:37

Sprawozdanie z III Turnieju Tenisa Stołowego Amatorów w ZSiPO w Nysie – 17.01.2015 r.

W dniu 17.01.2015 roku w ZSiPO w Nysie odbył się III Turniej Tenisa Stołowego Amatorów. W rywalizacji sportowej wzięło udział 25 zawodników. Turniej rozgrywany był systemem o każde miejsce (przegrywając wszystkie pojedynki zawodnik musi  rozegrać 5 gier). Zawody zorganizował i sędziował Bogusław Kurczak

Oto końcowy wynik rywalizacji sportowej zawodników w tenisie stołowym:

 1. Helbin Lesław 80 pkt.
 2. Skorodzień Tadeusz 75 pkt.
 3. Augustynowicz Czesław 70 pkt.
 4. Gajownik  Janusz  65 pkt.
 5. Kurowski  Mariusz   60  pkt.
 6. Sanjaya  Jaraszek   59  pkt.
 7. Rogoziński   Szymon  58 pkt.
 8. Baziak  Hubert  57  pkt.
 9. Jakubczak  Paweł  56  pkt.
 10. Gargol   Tomasz 55  pkt.
 11. Synowiec  Andrzej  54 pkt.
 12. Dobruk  Marek  53  pkt.
 13. Słobodziuk  Patryk  52  pkt.
 14. Salamon  Mariusz  51 pkt.
 15. Bednarz  Maksymilian  50 pkt.
 16. Greszczuk  Rafał  49 pkt.
 17. Kocyba  Janusz  48 pkt.
 18. Cichoński  Kamil  47  pkt.
 19. Wycykał  Jakub  46 pkt.
 20. Szandarowski  Michał  45   pkt.
 21. Zuber  Norbert 44 pkt.
 22. Zuber  Mateusz  43 pkt.
 23. Wójcik  Piotr 42 pkt.
 24. Pabis  Wojciech  41 pkt.
 25. Ramota  Amelia  40  pkt.
poniedziałek, 09 lutego 2015 19:30

Infosukces

Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy trzeciej TI Krystian Hatala zakwalifikował się do 2 etapu II Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „InfoSukces”.

Organizatorem konkursu jest Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Tematem zadania I etapu kwalifikacyjnego było przedstawienie własnej wizji studiowania na uczelni wyższej w postaci interaktywnej prezentacji lub gry. Zadanie poległo na opracowaniu i przesłaniu na adres organizatora autorskiego projektu wykonanego z wykorzystaniem środowiska programowania.

Nauczyciel - opiekun - Beata Krzan.

Gratulujemy!

poniedziałek, 09 lutego 2015 19:09

Hokej na trawie. Nysanki w piątej drużynie świata

 

W niemieckim Lipsku zakończyły halowe mistrzostwa świata mężczyzn i kobiet z udziałem dwóch naszych reprezentacji.

W kadrze kobiet na ten turniej znalazły się trzy zawodniczki Dwójki Nysa:Dominika Nowicka, Amelia Katerla i Joanna Hawrot, które niedawno z klubowymi koleżankami sięgnęły po halowe mistrzostwokraju.

W Lipsku w fazie grupowej biało-czerwone przegrały 2-3 z Czeszkami, zremisowały 3-3 z Białorusinkami, pokonały Kazachstan 6-1 (po bramce zdobyły Hawrot i Katerla) oraz 5-1 Republikę Południowej Afryki i nie sprostały liderkom Holenderkom, przegrywając 3-6 (dwie bramki Hawrot).

W efekcie w grupie zajęły czwarte miejsce i z niego awansowały do ćwierćfinału, w którym trafiły na najlepsze w drugiej grupie Niemki. Polki prowadziły z nimi od piątej minuty, ale po przerwie rywalki zdobyły dwa gole i naszym pozostała walka o miejsca 5-8. W tej fazie pokonały 3-2 Białorusinki i 7-3 (bramki Hawrot i Katerli) z Ukrainkami.

Polki zajęły ostatecznie 5. miejsce na świecie. Złoto zdobyły Holenderki ogrywając Niemki, a brąz przypadł Czeszkom, które pokonały Austriaczki

 

Wymienione w cytowanym za nto.pl artykule - Dominika Nowicka i Joanna Hawrot - to absolwentki naszej szkoły, II LO.

niedziela, 08 lutego 2015 14:03

Półfinał Wojewódzki w Piłce Nożnej Halowej Chłopców - Zdzieszowice

Jako najlepsza drużyna reprezentująca Powiat Nyski, wzięliśmy udział w turnieju półfinałowym w piłce nożnej halowej chłopców w Zdzieszowicach. Naszymi przeciwnikami były drużyny z Kędzierzyna Koźla, Opola i Zdzieszowic. Po dwóch zwycięstwach z drużynami ze Zdzieszowic 2:1 i z Opola 4:2, przystąpiliśmy do 3 meczu w roli faworyta. Niestety, mimo tego, że do awansu wystarczał nam remis przegrywamy spotkanie z Kędzierzynem Koźle 3:1 i zajmujemy 2 miejsce w turnieju, a udział w „Licealiadzie” kończymy na miejscach 5-8 w województwie.
Ostateczna kolejność turnieju:

 1. Kędzierzyna Koźla 7 pkt
 2. Nysa 6 pkt
 3. Opole 2pkt
 4. Zdzieszowice 1 pkt


Skład ZSiPO: Pięch Szymon, Hejdak Kacper, Czajka Konrad, Kuglarz Kacper, Tarasek Konrad, Hyz Łukasz, Sypek Michał, Pacławski Patryk, Szewczyk Fabian , Amrogowicz  Mateusz, Pisula Maciej, Żeligowski Dawid.

Opiekun drużyny: Radosław Bejczuk

środa, 04 lutego 2015 15:40

Olimpiada przedsiębiorczości

Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy IV TI Dawid Brańka, zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości.

Opiekun - Małgorzata Pogwizd

Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie okręgowym.

środa, 04 lutego 2015 15:22

Krwiodawcy

Miło mi poinformować, że Honorowi Krwiodawcy Rolnika, oddali w roku 2014 imponującą ilość – 189 litrów krwi.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję, a osoby, które chcą dołączyć do grona honorowych dawców, zachęcam do odwiedzenia Punktu Krwiodawstwa w Nysie przy ulicy Piłsudskiego (przychodnia VITA).

http://www.darkrwi.info.pl/portal/pokaz/12/oddawanie-krwi-krok-po-kroku.html

 Katarzyna Pierzchała

środa, 04 lutego 2015 15:14

Współpraca z NASA

W ramach programu GLOBE, nasi uczniowie mają możliwość nawiązać owocną współpracę z organizacją NASA. Zaczynamy projekt o nazwie Global Precipitation Measurement (GPM), który polega na wspomaganiu danych odczytywanych przez satelity pogodowe NASA poprzez pomiary dokonywane w naszej okolicy. Takie pomiary pomagają lepiej i szybciej prognozować pogodę, a także wykrywać anomalia typu huragany, powodzie i tym samym ratować życie ludzkie.

 

Dotychczas odbyły się 2 webinary, w których mieliśmy możliwość połączenia online z siedzibą NASA w USA, posłuchania wykładu i zadawania pytań.
 
Jeżeli chciałbyś rozwijać swoje zainteresowania w zakresie geografii, meteorologii, a także podszlifować język angielski, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nauczycielami prowadzącymi.
 
p. Jolanta Wawrzyniak-Rószczka sala 309
p. Marek Pawlik sala 315
środa, 04 lutego 2015 13:39

Wyróżnienia dla II LO i Technikum nr 2

3 lutego 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Opolu miała miejsce wojewódzka uroczystość wręczenia dyplomów gratulacyjnych przedstawicielom szkół, które w tegorocznym rankingu "Perspektyw" zajęły czołowe miejsca na Opolszczyźnie.

Dyplomy otrzymało II LO - "Brązowe liceum" rankingu (10. miejsce w województwie opolskim) oraz Technikum nr 2 - "Srebrne Technikum" (7. miejsce w województwie opolskim, 1 miejsce w powiecie nyskim).

Miło nam również poinformować, że Technikum nr 2 uzyskało 4 miejsce w Polsce w kategorii "Szkoły Mistrzów" w zawodzie technik weterynarii.

Szkołę na uroczystości wojewódzkiej reprezentowała dyrektor ZSiPO Małgorzata Leśniewska, p. Grażyna Koryzma - nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz uczniowie - Monika Ziemba (IV TW) i Wojciech Gruchot (kl. III bch w II LO).

poniedziałek, 02 lutego 2015 22:49

ZAJĘCIA I TURNIEJE PROWADZONE W ZSiPO W NYSIE W OKRESIE FERII ŚWIĄTECZNYCH

W dniu 20.12.2014 roku, w hali Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, odbył się I Turniej Amatorów w tenisie Stołowym o Puchar Dyrektora Szkoły. Rozpoczyna on cykl 8 turniejów amatorskich w sportach rakietkowych (tenis stołowy, badminton). Pomysłodawcą, organizatorem i sędzią turnieju był Bogusław Kurczak, nauczyciel wychowania fizycznego i trener tenisa stołowego. W pierwszym turnieju wzięło udział 19 uczestników, grając „każdy z każdym”. Następnie, zwycięzcy grup walczyli o miejsca I-IV zajmujący drugie miejsca w grupach walczyli o miejsca V-VIII oraz zajmujący miejsca 3-5 w grupach walczyli o pozostałe miejsca IX-XIX.

 

Oto końcowy wynik rywalizacji sportowej amatorów tenisa stołowego:

 

 1. Rudy Artur 80 pkt.
 2. Helbin Lesław 75 pkt.
 3. Tomczyszyn Barbara 70 pkt.
 4. Salamon Mariusz 65 pkt.
 5. Rogoziński Szymon 60 pkt.
 6. Jakubczak Paweł 59 pkt.
 7. Baziak Hubert 58 pkt.
 8. Kurowski Jakub 57 pkt.
 9. Kurowski Piotr 56 pkt.
 10. Kocyba Janusz 55 pkt.
 11. Mielnik Wiktor 54 pkt.
 12. Szandarowski Michał 53 pkt.
 13. Cichoński Kamil 52 pkt.
 14. Wycykał Jakub 51 pkt.
 15. Wójcik Piotr 50 pkt.
 16. Ciastoń Tomasz 49 pkt.
 17. Ptaszyński Piotr 48 pkt.
 18. Skirzewski Oskar 47 pkt.
 19. Szandarowski Piotr 46 pkt.

 

 

W dniu 03.01.2015 roku, w naszej hali, odbył się II Turniej Amatorów w Tenisie Stołowym o Puchar Dyrektora Szkoły. Zawody uroczyście otworzyła Dyrektor Szkoły Małgorzata Leśniewska. Do turnieju zgłosiły się 23 osoby.

 

Oto końcowy wynik zmagań tenisistów:

 

 1. Kotylak Paweł 80 pkt.
 2. Helbin Lesław 75 pkt.
 3. Kurowski Mariusz 70 pkt.
 4. Gajownik Janusz 65 pkt.
 5. Krzyżanowski Wojciech 60 pkt.
 6. Jaraszek Sanjaja 59 pkt.
 7. Synowiec Andrzej 58 pkt.
 8. Jakubczak Paweł 57 pkt.
 9. Słobodziuk Paryk 56 pkt.
 10. Wilman Mariusz 55 pkt.
 11. Rogoziński Szymon 54 pkt.
 12. Salamon Mariusz 53 pkt.
 13. Bednarz Maksymilian 52 pkt.
 14. Kocyba Janusz 51 pkt.
 15. Bejczuk Radosław 50 pkt.
 16. Mielnik Wiktor 49 pkt.
 17. Tomczyszyn Barbara 48 pkt.
 18. Greszczuk Rafał 47 pkt.
 19. Wójcik Piotr 46 pkt.
 20. Skirzewski Oskar 45 pkt.
 21. Cichoński Kamil 44 pkt.
 22. Mielnik Bartosz 43 pkt.
 23. Ptaszyński Piotr 42 pkt.

 

Po dwóch turniejach, uczestnicy zawodów zgromadzili następującą ilość punktów:

 

 1. Kotylak Paweł  0+80=80 pkt.
 2. Helbin Lesław  75+75=150 pkt.
 3. Kurowski Mariusz  0+70=70 pkt.
 4. Gajownik Janusz  0+65=65 pkt.
 5. Krzyżanowski Wojciech 0+60=60 pkt.
 6. Jaraszek Sanjaja )  0+59=59 pkt.
 7. Synowiec Andrzej  0+58=58 pkt.
 8. Jakubczak Paweł  59+57=116 pkt
 9. Słobodziuk Patryk  0+56=56 pkt.
 10. Wilman Mariusz  0+55=55 pkt.
 11. Rogoziński Szymon 60+54=114 pkt.
 12. Salomon Mariusz  65+53=118 pkt.
 13. Bednarz Maksymilian 0+52=52 pkt.
 14. Kocyba Janusz  55+51=106 pkt.
 15. Bejczuk Radosław  0+50=50 pkt.
 16. Mielnik Wiktor  54+49=103 pkt.
 17. Tomczyszyn Barbara 70+48=118 pkt.
 18. Greszczuk Rafał  0+47=47 pkt
 19. Wójcik Piotr  50+46=96 pkt.
 20. Skirzewski Oskar 47+45=92 pkt.
 21. Cichońki Kamil  52+44+97 pkt.
 22. Mielnik Bartosz  0+43=43 pkt.
 23. Ptaszyński Piotr  48+42=90 pkt.
 24. Rudy Artur   80+0=80 pkt
 25. Baziak Hubert  0+58=58 pkt.
 26. Kurowski Jakub  57+0=57 pkt.
 27. Kurowski Piotr  56+0=56 pkt.
 28. Szandarowski Michał 53+0=53 pkt
 29. Wycykał Jakub  51+0=51 pkt.
 30. Ciastoń Tomasz  49+0=49 pkt.
 31. Szandarowski Piotr 46+0=46 pkt

 

 W dniach 22.12.2014, 27.12.2014, 29.12.2014, 05.01.2014 r. odbywały się w hali ZSiPO zajęcia nauki i doskonalenia umiejętności gry w tenisa stołowego, dla wszystkich chcących aktywnie spędzać swój czas wolny, które prowadził Bogusław Kurczak. W dniach 23.12.2014, 27.12.2014, 30.12.2014, 02.01.2015, 05.01.2015 r. nauczyciele Radosław Bejczuk i Roman Siwecki zorganizowali zajęcia nauki i doskonalenia umiejętności gry w badmintona. W okresie przerwy świątecznej zorganizowane były również przez Tomasza Jazienickiego i Romana Siweckiego spotkania z uczniami, mające na celu doskonalenie umiejętności tanecznych w zakresie (Poloneza oraz tańca towarzyskiego).

poniedziałek, 02 lutego 2015 20:26

Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt

W ostatnim tygodniu nauki, przed feriami, byliśmy gospodarzem Mistrzostw Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt, w których wzięły udział tylko 2 nyskie szkoły: ZSO Nysa oraz ZSiPO. Przed meczem wiadomo było, że awans do ½ Finału Wojewódzkiego uzyskają dwie drużyny, to zwycięzcy będą w uprzywilejowanej sytuacji, bo będą gospodarzem następnego turnieju. Nasze dziewczyny, pomimo przegrania pierwszego seta, wygrały drugiego i doprowadziły do remisu 1:1. W tie-breaku wyrównana walka trwała do stanu 9:9, od tego momentu nasze zawodniczki popełniały mniej błędów i zdecydowanie wygrały (do 11). Dzięki temu, awansowaliśmy do półfinału. Będąc gospodarzem turnieju, mamy dużą szansę awansować do finału imprezy, a „Carolinum” będzie musiało walczyć o ten awans w Kędzierzynie-Koźlu.

Skład ZSiPO:  Szumanska Justyna, Suszek Karolina, Pleśniak Patrycja, Grigoryan Anuszik, Kazibut Daria, Komar Magdalena, Fil Aleksandra, Aspres Justyna, Stachera Anna, Ada Bryś, Pawelec Natalia, Zabłotnik Sabina

opiekun Piotr Szczurek

poniedziałek, 02 lutego 2015 08:51

Odwieczny życiowy pojedynek… na wielkim ekranie

Wszys­cy żyje­my na tym świecie, po którym ręka w rękę kroczą: dob­ro  i zło, grzech i niewin­ność. Zam­knąć  oczy na jedną je­go połowę, by żyć w spo­koju i bez­pie­czeństwie - to jak­byśmy chcieli dla większej pew­ności wędro­wać z zam­knięty­mi ocza­mi wśród ur­wisk i przepaści.

(Oscar Wilde)

 

Dobro i zło. Czy rzeczywiście dzieli je wyraźna linia?
Mogli się o tym przekonać  15. stycznia br. uczestnicy  VII WIECZORU FILMOWEGO. Impreza - po raz kolejny - zgromadziła  licznie przybyłych młodych koneserów  sztuki filmowej (200 osób). Tematyka tegorocznego spotkania z kinem skupiona była na dziełach  prezentujących w sposób bardzo czytelny, emocjonalnie absorbujący kwestię jasnej i ciemnej strony świata oraz natury człowieka.   

Zgromadzona  publiczność  miała  okazję  zapoznać się  z „Chłopcem A” Johna Crowley'a oraz uczestniczyć w projekcji „Zła” („Ondskan”) Mikaela Håfström'a.

Oba dzieła swoim przekazem przykuły uwagę i zajęły myśli młodych ludzi - na co dzień przecież uczestniczących w swoim życiowym pojedynku, toczących nieustanną walkę.

 Tradycyjnie, podczas przerwy można było skorzystać z „kinowych rarytasów” sklepiku szkolnego.

Po projekcji dzieł filmowych, spragnieni dodatkowych wrażeń, ochotnicy mieli okazję wziąć udział w „ryzykownym melanżu życia” toczącym się na przestrzeni szkolnych korytarzy, „komnat” i piwnic. Podczas zmagań zmierzających do rozwikłania tajników  ludzkiej natury, uczestnicy mogli zaprezentować swoje zdolności intelektualne, manualne, dowieść umiejętności pracy zespołowej i gotowości do poświęceń w imię dobra wspólnego. Ryzykownym melanżem objęte zostały trzy 10-osobowe zespoły, których zaangażowanie zasługuje  na wielki podziw. W późnych godzinach nocnych, z prędkością porywistego wiatru, młodzi mierzyli się z szeregiem wymyślnych, wysublimowanych egzystencjalnych zawiłości, by poczuć smak i tempo ludzkiego życia.

Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni biletami wstępu na dowolnie wybrany seans filmowy ufundowanymi przez nyskie kino Cinema N 3D.  Na pozostałych czekała symboliczna, słodka nagroda uznania.

 

Jedno jest pewne: dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonywać wyboru. Wzajemnie zasilamy się dobrem, wzajemnie przygaszamy się złem. Każdy człowiek ma jakieś dobre strony. Dobro osiąga się tylko wtedy, gdy świadomie walczy się  ze złem. Należy zatem: zło dobrem zwyciężać.

Mamy nadzieję, że właśnie takie refleksje towarzyszyć będą wszystkim tym, którzy wspólnie  z nami spędzili  ten wieczór „w towarzystwie” dobrego kina.

 

Organizatorzy  

Alicja Młynarz, Agnieszka Pydych – Sobota, Izabela Tomaszewska – Góra

poniedziałek, 02 lutego 2015 08:45

Pokaz doświadczeń fizyko-chemicznych

16 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbył się pokaz doświadczeń fizycznych i chemicznych, które zaprezentował uczniom pan Mateusz Stocki, doktorant chemii z Zakładu Dydaktyki Chemii - Wydział Chemii UAM w Poznaniu. Przedstawiony w auli pokaz nosił tytuł „Od wrzenia do gazu”. Znalazły się w nim eksperymenty związane z metodami otrzymywania, wykrywania i wykorzystania praktycznego, gazowych składników powietrza. 

W ramach nawiązanej współpracy między szkołami podobne pokazy odbyły się również w: I Liceum Ogólnokształcącym "Carolinum", Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2.

Widowiskowe doświadczenia ukazały uczniom nauki ścisłe w sposób bardzo atrakcyjny, a zaskakująco pomysłowe eksperymenty, połączone z pełną humoru i merytorycznej wiedzy narracją, wzbudziły aplauz wśród młodych odbiorców.

Dziękujemy!

 

wtorek, 20 stycznia 2015 10:17

XVII RANKING SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH PERSPEKTYWY 2015

Już po raz siedemnasty Fundacja Edukacyjna PERSPEKTYWY opublikowała ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. Sporządzony był on na podstawie określonych kryteriów: sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, wyniki na egzaminie maturalnym i egzaminach zawodowych.

W Rankingu 2015 redakcja "Perspektyw" analizowała wyniki 2315 liceów ogólnokształcących oraz 1850 techników (bez szkół dla dorosłych).

Miło nam poinformować, że nasze II Liceum Ogólnokształcące zajęło w tym rankingu 351 miejsce, natomiast 10 w województwie.

Również, ogromny sukces odniosło nasze Technikum Nr 2, plasując się na 129 pozycji wśród techników w Polsce, a na 7 w województwie.

Jest to niewątpliwie sukces, który motywuje do dalszej pracy i osiągania coraz wyższych wyników. GRATULUJEMY UCZNIOM I NAUCZYCIELOM!

ZACHĘCAMY GIMNAZJALISTÓW DO KONTYNUOWANIA NAUKI W „ROLNIKU”!

wtorek, 20 stycznia 2015 09:35

Harmonogram zajęć podczas ferii zimowych

niedziela, 18 stycznia 2015 20:55

Wielki Konkurs Wiedzy O Krajach Anglojęzycznych

W naszej szkole, w dniu  11 grudnia 2014 roku, odbył się „Wielki Konkurs Wiedzy O Krajach Anglojęzycznych”. W konkursie brały udział szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z całego powiatu, łącznie udział wzięło ponad 80 osób.

 

Uczniowie w tym roku pracowali indywidualnie, odpowiadali na 50 pytań oraz czytali teksty związane z historią i kulturą krajów anglojęzycznych.

Dla nauczycieli naszej szkoły oraz nauczycieli opiekunów z innych szkół zorganizowana została konferencja metodyczna oraz konsultacje przeprowadzone przez przedstawicieli wydawnictw: „Nowa Era”  i „Oxford”.

 

Dnia 16 grudnia 2014 ogłosiliśmy listy zwycięzców i wręczyliśmy nagrody, które sponsorowane były przez wydawnictwa „Nowa Era” i „Oxford”.

 

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne :

 

Pierwsze miejsce zdobyła Pola Kempa z ZSE w Nysie,

Drugie miejsce: Filip Mykieta  z Liceum Diecezjalnego

Trzecie miejsce: Marta Czykinowska z ZSE w Nysie oraz Joanna Kita z Liceum Diecezjalnego

Wyróżnienie zdobyła Agata Bandurska z klasy II H z naszej szkoły

 

 

W kategorii szkoły gimnazjalne:

 

Pierwsze miejsce: Monika Pogwizd z Gimnazjum Diecezjalnego

Drugie miejsce: Aleksandra Pośpiech z Gimnazjum Diecezjalnego

Trzecie miejsce: Katarzyna Mykieta z Gimnazjum Diecezjalnego oraz Izabela Przywara z Gimnazjum nr 1 w Nysie

Czwarte miejsce: Katarzyna Chrobak z Gimnazjum Diecezjalnego

 

Wszystkim Laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

sobota, 17 stycznia 2015 08:39

3 miejsce w Polsce

Uczeń naszej szkoły, Wojciech Gruchot, przeszedł do II etapu Olimpiady Chemicznej, zajmując 3 miejsce w Polsce. Dodatkowo zakwalifikował się do półfinału Międzyszkolnego Turnieju Fizycznego, który odbędzie się w Opolu. Wojtkowi gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach.

poniedziałek, 12 stycznia 2015 21:45

Kalendarz Programu Globe z rysunkiem Patrycji Kraińskiej

Patrz globalnie, działaj lokalnie: Jak Program GLOBE wykorzystuje obserwacje Ziemi prowadzone przez satelity - to temat Konkursu Plastycznego na Kalendarz 2015 Programu Globe, w którym Patrycja Kraińska IIm2 zajęła  1. miejsce w regionie Europy i Eurazji. Jej rysunek ,wraz z informacją na temat znaczenia obserwacji Ziemi prowadzonych przez satelity (w języku angielskim), został zamieszczony w przygotowanym kalendarzu ( http://www.globe.gov/events/competitions/calendar-art-competitions/art-for-2015-calendar)

Gratulujemy!

poniedziałek, 12 stycznia 2015 19:00

Jak dobrze mieć pasję

Gabrysia Petryszyn – uczennica klasy IV TŻR, miła, uśmiechnięta, aby zdążyć do szkoły wstaje o 4.30.

W szkole podoba Jej się – tak jak wszystkim – nie wszystko.

Od lat interesuje się rysunkiem, pismem / szczególnie krojami  liter / i – jak to mówią w TV – „wieloma rzeczami, których nie sposób wymienić.”

A: Od kiedy interesujesz się sztukami plastycznymi?

G: Zaczęło  się  w  pierwszej klasie gimnazjum. Gdy zobaczyłam różne blogi ludzi na temat rysunków, również chciałam osiągnąć sukces w sztuce.  Zabrałam się szybko do pracy. Nie musiałam się dużo wysilać,  ponieważ  odkryłam swój „talent” plastyczny, o którym nie miałam pojęcia .Dzięki temu nauka szła mi bardzo szybko. Już mój pierwszy obraz wyglądał  na tyle profesjonalnie, że nie można było spostrzec,  iż  to jest dopiero początek mojej ciężkie j pracy,  którą miałam przed sobą.

A: Czy należysz do kółka plastycznego albo korzystasz z zajęć oferowanych w Ognisku Plastycznym?

G: Niestety nie. Jestem osobą dojeżdżającą i nie mam możliwości dojazdu do Nysy w godzinach popołudniowych. Chociaż  bardzo bym chciała uczestniczyć w tego typu zajęciach.

 A: Czy rysunek, to tylko Twoje hobby, czy także  tzw. „sposób na życie”?

G: Traktuję to raczej jako oderwanie się  od  rzeczywistości, która czasami mnie przytłacza. W przyszłości bardzo bym chciał, zająć się  profesjonalnymi rysunkami,  na których mogła bym zarabiać. 

A: Co najbardziej lubisz rysować?

G: Próbowałam rysować zwierzęta, krajobrazy i eksperymentowałam z innymi technikami. Nie potrafiłam się jednak  w nich odnaleźć. Dlatego  zafascynowały mnie  portrety  ludzi. Twarz ludzka, każdy zarys czy  oczy potrafią ukazać  przeszłość  lub  charakter danej osoby.

A: Ile czasu poświęcasz na swoje zainteresowania …powiedzmy… w tygodniu?

G: Nie rysuję zbyt często, ponieważ jeden rysunek pochłania mi aż dwadzieścia godzin,  a  nie zawsze mam aż tyle  czasu.  

A: Czy jest „coś” związanego ze sztuką, czego chciałabyś się nauczyć?

G: Chciałabym bardziej  rozwinąć swoją technikę rysowania, cieniowania, głębokości wymiaru  i wiedzy o  przyrządach używanych do rysowania.

A: Gdybyś musiała wyjechać i zabrać ze sobą tylko jedną rzecz, co by to było?

G: Trudno powiedzieć; jest wiele rzeczy, z którymi nie mogłabym się  rozstać. Jednej rzeczy nie potrafiłabym wybrać. Jednak gdybym miała już dokonać wyboru, wolałabym zostawić wszystko, niż wybierać  pomiędzy rzeczami, które sprawiają, że czuję się wyjątkowo.

A: Jak wyobrażasz sobie Siebie i swoje życie za 20 lat?

G: Jest to bardzo trudne pytanie. Lecz jak już czasami myślę o tym, co mnie czeka w przyszłości, to widzę siebie,  jako sławną malarkę, o której każdy będzie mówił, że osiągnęła sukces  ciężką pracą i nikt nic nie będzie miał mi do zarzucenia .

 

 Rysunki i pastele Gabrysi:

czwartek, 08 stycznia 2015 22:34

Odwiedziny w Domu Dziecka w Strzegowie

W dniu 17.12.2004r. uczennice klasy I TUG wraz z wychowawcą Anetą Adamczyk odwiedziły Dom Dziecka w Strzegowie, w celu obdarowania paczkami świątecznymi jego wychowanków. Paczki przygotowaliśmy we współpracy z  klasą  IV TG , której bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc. Podopieczni przywitali nas z radością i okazali nam gościnność. Wychowankowie w podziękowaniu za otrzymane prezenty śpiewali, mówili wiersze i tańczyli. Na koniec, wszyscy wspólnie zjedliśmy pizzę, którą otrzymaliśmy od sponsora – pizzerii LUCIA z Nysy . Najmłodsze dzieci obdarowały nas ślicznymi rysunkami.

Klasa I TUG

czwartek, 08 stycznia 2015 22:15

Konkurs Elektron

Dnia 11 grudnia 2014 r. odbyły się eliminacje szkolne do VII edycji konkursu ELEKTRON organizowanego przez Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej.

Konkurs dotyczy  zagadnień z elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji, mechatroniki i informatyki.

W konkursie wzięło udział ponad 1100 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Do eliminacji szkolnych w naszej szkole przystąpiło 7 uczniów technikum informatycznego z klas 3TI i 1TZI.

Uczeń klasy 3TI  Krystian Hatala - został zakwalifikowany do finałowego etapu konkursu, który odbędzie się 20 lutego 2015 r. na Politechnice Wrocławskiej.

Nauczyciel opiekun - Beata Krzan.

Gratulujemy!

czwartek, 08 stycznia 2015 20:46

Finał Powiatu w halowej piłce nożnej dziewcząt

Dużemu wyzwaniu udało się sprostać podopiecznym Romana Siweckiego, w dobrym stylu awansowały do Półfinału Wojewódzkiego w piłce nożnej halowej dziewcząt SPG. W dniu 04 grudnia 2014 roku na sali sportowej w Pakosławicach odbył się turniej' w którym spotkały się ZS Głuchołazy, ZSO Nysa i ZSiPO Nysa. Mecze były bardzo zacięte , tylko jedna drużyna uzyskiwała awans. Po bardzo dobrej grze przeciwko „Carolinum” ,który  wygraliśmy 4:2, następny mecz z Głuchołazami był spacerkiem, w którym nasza drużyna urządziła sobie konkurs strzelecki i wygrała różnicą dziewięciu goli.
Skład ZSiPO: Roksana Wojewódka, Kinga Ejzel, Katarzyna Fecko, Weronika Wistuba, Ciecieląg Anna, Krawczyk Agata, Trepner Jesika, Siegel Martyna. Opiekun drużyny: Roman Siwecki.

wtorek, 06 stycznia 2015 17:19

Finał Powiatu i Półfinał Mistrzostw Województwa w koszykówce chłopców

Koszykarze naszej szkoły, po wygraniu turnieju w Nysie w ramach eliminacji do Mistrzostw Powiatu, udali się 04.12.2014 do Otmuchowa na Finał Powiatowy. W turnieju udział zapewniły sobie wcześniej: ZSO „Carolinum” i Zespół Szkół z Otmuchowa. Po losowaniu wiedzieliśmy, że łatwo nie będzie-gramy dwa mecze po kolei. Pierwszy z nich zdecydowanie wygraliśmy z „Carolinum” i o pierwsze miejsce walczymy z Otmuchowem. Już pierwsza kwarta pokazała, że gospodarze nie są gościnni – zdobywają sporą przewagę, której nie oddają do końca spotkania. Pomimo ambitnej postawy naszych chłopaków, zwycięzcą meczu i całego turnieju zostaje Z.S Otmuchów. My zajęliśmy drugie miejsce i tym samym awansujemy do półfinałów Mistrzostw Województwa.

Półfinał Mistrzostw Województwa to wyjazd do Prudnika, do kolebki koszykówki naszego województwa. Turniej został rozegrany 11.12.2014 pomiędzy zespołami z Prudnika - I LO, Strzelec Opolskich - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Nysy - Zespół Szkół i Placówek Oświatowych. Podczas losowania szczęścia nam zabrakło – ponownie gramy dwa mecze po kolei. Zespół gospodarzy naszpikowany zawodnikami z zaplecza „Pogoni Prudnik” nie daje nam żadnych szans i pokonuje nas zdecydowanie. Drugi mecz to walka pod dwoma koszami, gdzie do końca trzeciej kwarty można było pokusić się o zwycięstwo. Niestety, w czwartej kwarcie zabrakło „prądu” i pomimo tego, że każdy z naszych chłopaków zostawił spory „ kawałek serca” na parkiecie, zeszliśmy pokonani. Dzięki za ambitną postawę i gratulacje – w końcu to Półfinał Licealiady.

Skład ZSiPO Nysa: Listwan Kamil, Stanisławski Radek, Rauch Robert, Wojciechowski  Mateusz, Mirek Błażej, Ludwikowski Sebastian, Wywrot Dawid, Kępiński Kamil, Grabarek Bartosz, Janczy Maciej, Pelc Sebastian, Świerczewski Marcin.

Opiekun: Grzegorz Błauciak.

poniedziałek, 22 grudnia 2014 00:00

Wykład z historii

18 grudnia 2014 roku grupa uczniów z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie (Kółko historyczne) pod opieką historyków - pani Renaty Sroki oraz Doroty Błaszczyszyn - wzięła udział w kolejnym wykładzie zorganizowanym w Muzeum Nyskim z cyklu "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”.
Tematem prelekcji była "Diecezja wrocławska po sekularyzacji ze szczególnym uwzględnieniem ziemi nyskiej" przeprowadzona przez pana Pawła Szymkowicza. Na początku została zaprezentowana nam mapa Dolnego Śląska z 1742 roku. Potem mogliśmy się dowiedzieć jak Księstwo Nyskie zmieniało się z ciągu 200 lat. Prowadzący przybliżył nam również biografie poszczególnych biskupów wrocławskich, jak przyczynili się do jego tworzenia i zmian. Ciekawe było również to, że większość klasztorów nadal istnieje, duża część na teranie Czech m.in. w Vidnava i Jesenik, które możemy dzisiaj zobaczyć.

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał książkę pt. ,,Historia lokalna na przykładzie ziemi Nyskiej”, która zawiera dzieje Nysy spisanej przez historyków, którzy prowadzili wykłady. Każdemu z uczniów bardzo podobała się prelekcja i czeka na następne spotkania na rok.

 

Agnieszka Poparda kl. 1p/a

czwartek, 18 grudnia 2014 22:30

Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała certyfikat „Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej”

Certyfikat jest potwierdzeniem działań uczniów, nauczycieli i rodziców prowadzonych w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, w roku szkolnym 2013/2014, promujących zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną oraz  różne formy wypoczynku. Przyznawany jest w ramach projektu „Zachowaj równowagę” przez Instytut Żywności i Żywienia w partnerstwie z Ministrem Edukacji Narodowej oraz Ministerstwem Zdrowia. Projekt realizowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zdobycia tego certyfikatu, a szczególnie pani Teresie Kołodyńskiej–Paschke – koordynatorowi projektu szkolnego. Mam nadzieję, że dobre nawyki odżywiania i aktywności fizyczne będziemy rozwijać w kolejnych latach.

Małgorzata Leśniewska

czwartek, 18 grudnia 2014 17:25

Wyniki II Powiatowego Konkursu Czytelniczego z języka niemieckiego „Leichte Lektüre”

Tegoroczna edycja Konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów szkół średnich i gimnazjów z Powiatu Nyskiego, który odbył się w naszej szkole dnia 04.12.2014. W rywalizacji wzięło udział  56 uczniów. Poziom wiedzy i zaangażowania uczestników był bardzo wysoki i wyłonienie zwycięzców nie było łatwym zadaniem. W związku z czym serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy na kolejne edycje.

Nasi laureaci ze szkół ponadgimnazjalnych:

1. Miejsce: FILIP MYKIETA Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie

2. Miejsce: Wanesa Kaminiorz- ZSiPO w Nysie

3. Miejsce: Dawid Lisoń- ZSiPO

Wyróżnieni zostali: Karolina Migus –ZSiPO

                        Anna Nowakowska- ZSO Carolinum w Nysie
                        Karolina Rösner- ZSiPO
                        Magdalena Kubicka- ZSiPO
                        Paulina Tomczyszyn- ZS Ekonomicznych w Nysie

Laureaci ze szkół gimnazjalnych:

1.Miejsce: Sarah Klose - Gimnazjum Nr 2 w Nysie                                                                               

2.Miejsce: Rafał Spyra - Gimnazjum w Korfantowie

3. Miejsce: Dawid Stankiewicz - Gimnazjum Nr 2 w Nysie

Wyróżnieni: Michelle Korgiel - Gimnazjum w Korfantowie

                       Denis Fogel - Gimnazjum w Łambinowicach
                       Karolina Leibig - Gimnazjum w Łambinowicach
                       Żaneta Getter - Diecezjalne Gimnazjum w Nysie
                       Dawid Bogon - Gimnazjum w Korfantowie

 Uroczyste rozdanie nagród miało miejsce dnia 17.12.2014 o godz. 9.00 w Auli naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje od Pani dyrektor Małgorzaty Leśniewskiej oraz nagrody ufundowane przez Fundację AGMO z Bonn, wspierającą j. niemiecki na Śląsku.

czwartek, 18 grudnia 2014 17:03

Pamięci Anioła...

      Tragiczne losy pokolenia Kolumbów to historia, o której nie wolno nam zapomnieć. Rzeczywistość wojenna wystawiła młode życie na tragiczną próbę. Wojna postawiła młodych w obliczu dramatycznych wyzwań i wobec konieczności dokonywania trudnych wyborów. Wojna radykalnie skróciła Kolumbom okres dzieciństwa i młodości, nieoczekiwanie przyspieszając dorosłość i wielu przynosząc śmierć.

      W imię pamięci o wyjątkowym człowieku tego czasu, poecie i żołnierzu - Krzysztofie Kamilu Baczyńskim odbyła się 15 grudnia 2014r. sesja popularnonaukowa poświęcona jego życiu i twórczości. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny przywołujący dramatyczne obrazy z czasu II wojny światowej łączył w sobie treści skłaniające do głębokiej refleksji nad wartością i ulotnością życia, nad tragizmem doświadczeń pokolenia młodych, zdolnych, entuzjastycznie patrzących na przyszłość, lecz brutalnie wrzuconych w wir okrutnej historii – w sam środek najokrutniejszej z wojen.

         Wielka cisza, skupienie, wzruszenie i podziw towarzyszyły opowieści o wielkim poecie czasów apokalipsy spełnionej.

      Do stworzenia tej szczególnej atmosfery przyczyniła się młodzież zaangażowana w przygotowanie sesji. Niebywała dojrzałość i odpowiedzialność za powierzone zadania dowiodły wartości, jakie kryją w sobie także współcześni młodzi ludzie.

         Nad przygotowaniem sesji czuwała A. Pydych-Sobota, przy współpracy A. Młynarz i I. Tomaszewskiej-Góry.

 

startpoprz.123456nast.koniec
Strona 1 z 6