cien.png
nag-akt.jpg
czwartek, 14 sierpień 2014 20:04

Egzaminy maturalne - sesja poprawkowa

Egzamin ustny z j. niemieckiego – 26.08.2014 r. o godz. 8.00 w ZSiPO w Nysie

Egzaminy pisemne w dniu 26.08.2014 r. o godz. 9.00:
- z matematyki w ZSiPO w Nysie
- z j. polskiego w ZSiPO w Nysie
- z j. angielskiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie ul. Orkana 6 (tel. 077 433 34 39)

Informacje również na: www.oke.wroc.pl .

Szczegółowy harmonogram w sekretariacie oraz na tablicy ogłoszeń na parterze.

czwartek, 10 lipiec 2014 17:29

Nauka drugiego języka obcego w klasach pierwszych

Uwaga!

Po przeanalizowaniu deklaracji uczniów klas pierwszych dotyczących nauki drugiego języka obcego (poza językiem angielskim), utworzono zajęcia międzyoddziałowe z języka francuskiego w klasach:

1 b1 / 1 b2 / 1 p-a (jedna grupa).

W pozostałych przypadkach drugim językiem obcym będzie język niemiecki.

sobota, 05 lipiec 2014 13:29

Turniej Tenisa Stołowego Skrzatów

 

W hali Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbył się Turniej Tenisa Stołowego Skrzatówdla. Najmłodszych adeptów tej dyscypliny sportowej. W  zawodach  wzięli udział uczniowie klas I – III i oddziałów przedszkolnych z Gminy Nysa  i Niemodlina. Uczestnicy zawodów zostali podzieleni na dwie grupy: początkującą i bardziej zaawansowaną.  Podział uzależniony był od stażu treningowego zawodników.

 

Oto wynik rywalizacji w grupie początkującej chłopców i dziewcząt:

 

I   m.  Paluszkiewicz  Joanna

 

II  m.  Feige Adam

 

III m.  Kimla Nikola

 

IV m.  Mikoś  Nicola

 

V   m.  Zając Hanna

 

VI m.  Budnik Karolina

 

VII m.  Szandrowski Michał

 

Oto wynik zmagań w grupie bardziej zaawansowanej chłopców i dziewcząt:

 

I    m.  Rogoziński  Szymon

 

II   m.  Skirzewska Ksenia

 

III  m.  Greszczuk Rafał

 

IV  m.  Zając Natalia

 

V    m.  Mielnik Wiktor

 

VI   m.  Baziak Hubert

 

VII  m.  Krzysztoń  Jagoda

 

VIII m.  Kurowski Jakub

 

IX    m.  Mikoś Dawid

 

X     m.  Wójcik Piort

 

XI    m.  Jasiniak  Aleksandra

 

XII   m.  Jonetz  Weronika

 

XIII  m.  Paluszkiewicz Jakub

 

XIV  m.  Kwaśniak Maciej

 

XV    m.  Zając  Mateusz

 

XVI   m.  Mucharska Martyna

 

Zawody  zorganizował i   sędziował Bogusław Kurczak. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali dyplomy i  słodycze.

 

 

sobota, 05 lipiec 2014 13:10

Indywidualne mistrzostwa województwa w lekkiej atletyce

Nasi reprezentanci wzięli udział w indywidualnych mistrzostwach województwa w lekkiej atletyce „Licealiada” SPG Kędzierzyn-Koźle. Zawody odbyły się 09 czerwca 2014 na stadionie miejskim „Kuźniczka”. Brązowe medale zdobyli Łaciak Jagoda w kuli wynikiem 11,60 , Kupczak Aleksander w biegu na 800 m wynik 2:04,06 i sztafeta 4x100 w składzie Kupczak Aleksander, Woźniak Rafał, Sarkowicz Krzysztof, Kałuża Michał. Pozostałe miejsca naszych reprezentantów: 14m. Skibińska Julia, 14m. Barzyk Ewa skok w dal,9 m. Ponikiewska Martyna pchnięcie kulą, 4 m. Wojdyło Dominik, 8m. Szul Rafał dysk, 6m. Kałuża Michał, 14 m. Listwan Kamil skok w dal :opiekun sportowców Dawid Hasiak.

sobota, 05 lipiec 2014 13:10

Indywidualne mistrzostwa województwa w lekkiej atletyce

Nasi reprezentanci wzięli udział w indywidualnych mistrzostwach województwa w lekkiej atletyce „Licealiada” SPG Kędzierzyn-Koźle, 09 czerwca 2014 na stadionie miejskim „Kuźniczka”. Brązowe medale zdobyli Łaciak Jagoda w kuli wynikiem 11,60 , Kupczak Aleksander w biegu na 800 m wynik 2:04,06 i sztafeta 4x100 w składzie Kupczak Aleksander, Woźniak Rafał, Sarkowicz Krzysztof, Kałuża Michał. Pozostałe miejsca naszych reprezentantów: 14m. Skibińska Julia, 14m. Barzyk Ewa skok w dal,9 m. Ponikiewska Martyna pchnięcie kulą, 4 m. Wojdyło Dominik, 8m. Szul Rafał dysk, 6m. Kałuża Michał, 14 m. Listwan Kamil skok w dal :opiekun sportowców Dawid Hasiak.

sobota, 05 lipiec 2014 12:39

Herbowe zawody rekreacyjno-sportowe

W  dniu 14.06.2014 roku w  kompleksie sportowym Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie w ramach Dni Herbowych odbyły się zawody  rekreacyjno – sportowe dla mieszkańców Powiatu Nyskiego oraz gości z terenu województwa opolskiego. O godzinie 9.30 wszystkich uczestników zmagań sportowych  przywitała Dyrektor Szkoły ZSiPO w Nysie Małgorzata Leśniewska, a zawody  uroczyście    otworzył Starosta Nyski  Adam Fujarczuk.

O godzinie 9.45 rozpoczęto rywalizację sportową w tenisie ziemnym, tenisie stołowym, piłce nożnej oraz rekreacyjnych dyscyplinach sportowych dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Oto wynik rywalizacji w tenisie stołowym amatorów:

 

I    m. Witold Kula  ( Kałków)   

II  m. Lesław Rygucki (Kietrz) 

III m. Lesław Helbin  ( Nysa )

IV m. Wojciech Krzyżanowski ( Pokój)

V  m. Wojciech  Kumala ( Nysa)

 

Tenis stołowy zawodników zrzeszonych w klubach:

 

I    m.  Szyszka  Rafał

II   m.  Włuczyńska Ksenia

III m.  Kula Konrad

IV  m.  Łacny Beata

V   m.  Gajownik Janusz

 

Oto końcowy wynik rywalizacji w tenisie ziemnym mężczyzn + 45 lat :

 

I     m. Góral Jerzy

II   m. Majdański Edward

III  m. Kocyba Janusz

IV  m. Dudek Henryk

V   m.  Sofiński Aleksander

VI m.  Fałat Jerzy

 

Turniej piłki nożnej:

 

I    m. ZSO  Nysa

II  m. Werbiści i parafianie Nysa

III m. ZSiPO Nysa

IV m. Starostwo Powiatowe w Nysie

 

O godzinie 13.00 rozpoczęli zmagania sportowe młodzi adepci tenisa stołowego klas I – III.

 

Oto wynik rywalizacji ,,Żaków'' :

 

I    m. Rogoziński Szymon

II  m. Kurowski Jakub

III m. Baziak Hubert

IV    m. Krzysztoń  Jagoda

V      m. Zając Natalia

VI    m. Wójcik Piotr

VII  m. Szandrowski Michał

VIII m. Cichoński Kamil

IX    m. Ciastoń Tomasz

 

Rekreacyjne zawody sportowe prowadził dla uniwersytetu Trzeciego Wieku  Ryszard Rogowski .

 

czwartek, 26 czerwiec 2014 21:26

Czołgi wracają do garażu

Zakończył się kolejny sezon Szkolnej ligi World of Tanks.
W minionym roku szkolnym spędziliśmy razem wiele godzin, walcząc ramię w ramię (lub lufę w lufę), przy okazji szlifując jęz. angielski.
Odbyły sie 2 turnieje wewnetrzne, w których walczyliśmy czołgami V tieru. Zwycięzcy zostali nagrodzeni 2500 sztuk złota.
Jeśli chcesz do nas dołączyć zapraszamy od 1 września.
Opiekun ligi: M.Pawlik sala 315.
poniedziałek, 23 czerwiec 2014 22:04

Warsztaty szkoleniowe z pierwszej pomocy

Na Strzelnicy Myśliwsko – Sportowej oraz w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu odbyły się warsztaty szkoleniowe z pierwszej pomocy. Miały one miejsce 18 czerwca br. Zajęcia składały się wykładów, pokazów i ćwiczeń praktycznych prawidłowego zachowania młodzieży na wypadek różnych zagrożeń. Naszą szkołę reprezentowała drużyna, w skład której wchodzili: Patryk Iskra, Wojciech Gródecki, Paweł Bolisęga oraz Kornelia Kulak. W powiatowych zawodach pierwszej pomocy zdobyła II miejsce.

 

Pierzchała Katarzyna

wtorek, 17 czerwiec 2014 11:38

Zajęcia na Uniwersytecie Opolskim

Dnia 2 czerwca, klasa II t, uczestniczyła w zajęciach w Samodzielnej Katedrze Biotechnologii i Biologii Molekularnej w Opolu, zorganizowanych w ramach XII Opolskiego Festiwalu Nauki.
Nasi uczniowie mogli obserwować codzienną pracę naukowców:  mikrobiologów,  genetyków,  biologów molekularnych, a także uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych pod ich kierunkiem.
Udało nam się zidentyfikować niektóre bakterie pod mikroskopem, dowiedzieliśmy się do czego i w jaki sposób wykorzystuje się w genetyce organizm modelowy- muszkę owocową i jej geny, posłuchaliśmy wykładu na temat naszego DNA , a niektórzy z nas mieli okazję podpatrzeć jak robi się kosmetyki,  a nawet samodzielnie zrobić perfumy z olejków eterycznych. Na koniec naszej wizyty wysłuchaliśmy wykładu na temat perspektyw wykorzystania energii słonecznej.
Wyjazd uznajemy za bardzo udany, fajnie jest zobaczyć, że to czego uczymy się na lekcjach biologii ma zastosowanie w praktyce, i do tego takie ciekawe…

 

poniedziałek, 16 czerwiec 2014 22:26

Nasi uczniowie w Berlinie

Dnia 13.06.2014 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Berlinia.  Podróż w jedną stronę trwała ponad 5 godzin,wyjazd zaplanowano na godz.4,50.

Zgodnie z planem wycieczki zwiedziliśmy Das Alte Museum, następnie  historyczną aleję Unter den Linden do bramy Brandenburskiej, symbolu pokoju i wolności. Po drodze cała grupa miała możliwość zobaczyć najstarszy z czterech berlinskich uniwersytetów - Uniwersytet Humboldta, wieżę telewizyjną, która ma wysokość 365m oraz Rotes Haus. Punktem końcowym było przejście do budynku Reichstagu – siedziby niemieckiego Parlamentu wybudowanego w neorenesansowym stylu.

Pomimo niezbyt sprzyjających wyrunków atmosferycznych w nocnych godzinach porócilismy do Nysy w bardzo pogodnym nastroju.

Nad bezpieczenstwem 46 młodych ludzi czuwały nauczycielki j. niemieckiego K. Skirzewska, J. Jary oraz B. Dittmann, a wycieczka zorganizowana była z pomocą biura turystycznego „sempre“ z Opola.

 

 

poniedziałek, 16 czerwiec 2014 20:34

GLOBE GAMES już za nami!

Seminarium to forma nagrody za całoroczne działania w Międzynarodowym Programie Globe. Biorą w nim udział uczniowie i nauczyciele z terenu całej Polski, ze szkół zakwalifikowanych wg rankingu. Są to bardzo interesujące zajęcia w terenie łączące wiedzę z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych  przy wsparciu merytorycznym wykładowców i naukowców Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz organizatorów z Centrum Informacji o Środowisku UNEP-GRID-Warszawa.

W tegorocznych Globe Games w Beskidzie Niskim w okolicach Iwonicza naszą szkołę godnie reprezentowali: Dominika Trzaska, Aleksandra Krupa i Bartłomiej Korbus (uczniowie kl. IIe). Wraz z innymi uczniami szkół ponadgimnazjalnych (z Koszalina, Łowicza, Darłowa, Warszawy, Dębicy) wchodzili w skład grupy XI.   Każdego dnia przemierzali wyznaczone trasy, gdzie  czekały na nich stanowiska edukacyjne z licznymi ciekawymi zadaniami. Konkurencje połączone były z atrakcjami regionu i dotyczyły  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Rezerwatu Skalnego Prządki, Zamku w Kamieńcu, Meteorologicznej Stacji Badawczej SolarAOT w Strzyżowie, bunkra kolejowego w Strzyżowie, Huty Szkła w Rymanowie.

Aleksandra Krupa zajęła I miejsce w konkursie fotograficznym Globowi Badacze, który odbył się pod patronatem Burmistrza Strzyżowa, a Bartłomiej Korbus  otrzymał najwięcej "polubień" za swoje konkursowe zdjęcie. Gratulujemy!

 

W naszej szkole wzorem GG dla uczniów klasy Im2 (bardzo aktywnie uczestniczących w badaniach globowych)  zostały przygotowane i przeprowadzone Klasowe Globe Games w parku szkolnym. Więcej na http://naszregion-nysa.blogspot.com/

 

Koordynator Jolanta Wawrzyniak-Rószczka

sobota, 14 czerwiec 2014 10:02

Światowy Dzień Ochrony Środowiska - sesja popularnonaukowa

Piąty czerwca to dzień, w którym obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. U nas w szkole, w tym dniu, odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona sposobom ochrony przyrody, a naszym działaniom prośrodowiskowym. Uczennice klasy pierwszej LO:  Natalia Raczkowska, Nikola Nowak, Kornela Kulak, Kinga Ostrowska, Monika Dźwigała, Ewelina Myjak, Magda Cokot, Magda Sadowska, Marta Gorczyca, Alicja Śmietana, Ewa Barzyk oraz Monika Mrozek przedstawiły informacje na temat  aktualnego stanu środowiska oraz zachęcały odpowiednimi argumentami do działań na rzecz ochrony najbliższego otoczenia. Pokazały jakie znaczenie  dla ochrony środowiska mają  najmniejsze zmiany naszych nawyków. Zachęcały, aby zrobić pierwszy krok, realizować możliwe do wykonania przez nas ekopostanowienia przez najbliższy tydzień. Zgromadzeni na auli uczniowie podjęli się  zadania - posegregowania śmieci. Niektóre odpady nie było łatwo przyporządkować do właściwego pojemnika. W czasie sesji przeprowadzony został również sondaż na temat naszego śladu ekologicznego, który wskazał, że wszyscy uczniowie na auli nadmiernie wykorzystują zasoby naturalne środowiska w celu zaspokojenia swoich codziennych potrzeb.

Uczniowie rozwiązywali również quiz oraz deklarowali swoje przemyślane zmiany nawyków, które z pewnością przyniosą pozytywne efekty dla środowiska. 

W sesji uczestniczyli zaproszeni goście p. Aleksandra Korc - zastępca Naczelnika Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w UMiG  oraz p. Jacek Tarnowski - Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym.

Badowska Paulina i Broda Barbara – uczennice klasy I dziennikarskiej

 

 

W następnym tygodniu artykuł (nieco zmieniony) wraz ze zdjęciami ukaże się w Nowinach Nyskich. Gratulujemy! 

 Jolanta Wawrzyniak-Rószczka

 


czwartek, 12 czerwiec 2014 12:25

Piknik szkolny - relacja

Dnia 7 czerwca 2014 roku, w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła współpracy”, został zorganizowany festyn szkolny.  Jego celem była promocja zdrowego stylu  życia, a także poszukiwanie nowych form współpracy między nauczycielami, uczniami oraz ich rodzicami.

Organizatorzy festynu przygotowali wiele atrakcji, m.in. loterię fantową, a w niej cenne nagrody: ciasto upieczone przez panią wicedyrektor, ciekawe książki, figurki, kupony do kosmetyczki z 50% zniżką, kupony na lody, etc.  W kawiarence oferowano ciasta oraz sałatki przygotowane przez uczniów naszej szkoły, które były oceniane przez jury składające się z przedstawicieli organizatorów festynu, nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się gabinet kosmetyczny „pod chmurką”, w którym można było skorzystać z bezpłatnych drobnych zabiegów i porad oraz wykonać niekonwencjonalne uczesanie. Uczennice naszej szkoły przygotowały także pokaz tańca irlandzkiego, a cała społeczność szkolna  zatańczyła taniec belgijski. Przedstawiciele klas wraz ze swoimi wychowawcami mogli sprawdzić się w „domowej” konkurencji lepienia pierogów na czas, nad której przebiegiem czuwała jedna z mam. Uczniowie rywalizowali również w zajęciach artystycznych i w konkurencjach sportowych „na wesoło”. Jedną z atrakcji było MINI ZOO przygotowane przez klasę 2 TW. Klasy z technikum usług gastronomicznych przygotowały poczęstunki ekologiczne, np.: pyszny kompot, owoce oraz kiełbaski, które służyły wyrobieniu zdrowych nawyków żywieniowych i promowaniu aktywnego stylu życia. Radosny nastrój festynu tworzyły świetne humory gospodarzy i gości, wspaniała pogoda, a także występ szkolnego zespołu muzycznego.  W ramach pikniku ekologicznego klasa 2h wystawiła współczesną adaptację dramatu Szekspira „Romeo i Julia”, który był uwieńczeniem całorocznej działalności klasy w ramach zajęć artystycznych.

Główną nagrodę – możliwość zorganizowania ogniska klasowego dofinansowanego przez szkołę – zdobyła klas 2 TI. Natomiast najlepsze wyniki w zawodach sportowych uzyskała klasa 2 mi.

Piknik był okazją nie tylko do promocji zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim do świetnej zabawy i integracji społeczności szkolnej.

Czekamy na kolejne.

uczennice klasy 2 dz

 

Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie pikniku. Szczególnie chcielibyśmy podziękować paniom Józefie Świeży i Teresie Budnik, a także pani Jolancie Dudek – mamom naszych uczniów, które nie tylko od kilku tygodni z zaangażowaniem zajmowały się przygotowaniem pikniku (pani Budnik i pani Świeży), ale również poświęciły połowę soboty na lepienie dla nas pierogów, które cieszyły się dużą popularnością podczas ostatniego weekendu (pani Świeży i p. Dudek)!

Dziękujemy również lokalnym przedsiębiorcom, którzy wsparli nasze wysiłki organizacyjne:

  • piekarnia Jałoszyński
  • lodziarnia U Krzysia
  • Daga Handel – Gastronomia
  • Instytut Zdrowia i Urody M-Cosmetic
  • artysta rzeźbiarz p.Stanisław Doroż

 

Organizatorzy


środa, 11 czerwiec 2014 22:04

Piłka nożna: Towarzysko z „Carolinum”

W pewien niedzielny poranek, nauczyciele naszej szkoły, rozegrali sparingowe spotkanie w piłce nożnej z zaprzyjaźnionymi nauczycielami z „Carolinum”. Mecz był bardzo zacięty i obfitował w wiele wspaniałych zagrań oraz goli. W takich spotkaniach liczy się głownie zabawa , ale z kronikarskiego obowiązku nadmieniamy, że nasi nauczyciele strzelili więcej bramek niż przeciwnicy.

Skład ZSiPO: G.Błauciak, D.Hasiak, B.Dykta, G.Chodyniecki, R.Bejczuk, B.Kurczak, R.Siwecki.

środa, 11 czerwiec 2014 21:24

Finał Mistrzostw Województwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Drużynowym Tenisie Stołowym

W Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbył się Finał Mistrzostw Województwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców i Dziewcząt. Do finału zgłosiło się 11 drużyn dziewcząt oraz 9 drużyn chłopców.

 

Oto końcowy wynik zmagań chłopców:

 

I     m.  ZSiPO Nysa   ( Kelebaj Leszek, Budkiewicz Szymon, Kula Konrad )

II   m.   ZS  Olesno     ( Kleszcz Krzesimir, Wachowski Remigiusz )

III  m.  CKZiU  Strzelce Opolskie  ( Wróbel Grzegorz, Kała Dawid )

IV  m.  ZSŹŚ  Kędzierzyn- Koźle  ( Ciura Dominik, Harnas Kamil )

V    m.  ZSB  Brzeg    ( Alberski Dawid, Stefański Karol)

VI   m.  ZSE  Nysa  ( Kolman Marcin, Bielecki Gracjan)

VII m.  ZSP Nr 2 CKU Kluczbork ( Siwek Przemysław, Bieniek Dawid )

VIII m.  I  LO Brzeg  ( Gawlik Dawid, Patrzalak Mateusz)

IX   m.  ZSR  Prudnik ( Gawor Stanek, Patryk Michał )

 

 

Oto wynik rywalizacji dziewcząt:

 

I     m.  ZSP Zawadzkie ( Gosztyła Anna, Żyłka Dagmara)

II    m.  ZSiPO Nysa      ( Sinicka Marta, Bracik Monika)

III  m.  ZS Gorzów Śląski ( Matusiak Paulina, Klimas Klaudia)

IV  m.  DLH Nysa        ( Kasperowicz Natalia, Kurczak Aleksandra)

V    m.  ZSO Strzelce Opolskie ( Drzozga Julia, Wołczańska Michaela)

VI  m.  I  LO Kędzierzyn – Koźle ( Dreszer Justyna, Macyszyn, Magdalena)

VII m.  ZS Nr3 Kędzierzyn – Koźle ( Dźierzgon Sandra, Sarah Korytkowska)

VIIIm  ZSP Nr 1 Kluczbork ( Lorek Paulina, Słabicka Paulina)

IX  m.  ZSR Prudnik  ( Szeląg Amanda, Dendewicz Magdalena)

X   m.  ZS  Tułowice  ( Kukurowska Zofia, Kucharska Martyna)

XI  m.  LO Grodków  ( Kuś  Monika, Zazulak Kornelia)

 

Zwycięzcy  za miejsca I – IV otrzymali dyplomy i puchary, a za miejsca I – III dodatkowo medale.Organizacja i sędziowanie Bogdan Kurczak.

środa, 11 czerwiec 2014 19:29

Indywidualne Mistrzowstwa Polski Szkół ponadgimnazjalnych w Tenisie Stołowym Bydgoszcz 2014

Nasi tenisiści wzięli udział w I Indywidualnych Mistrzostwach Polski Szkół Ponadgimnazjalnych w Tenisie Stołowym w Bydgoszczy. Oczywiście o medalowe pozycje było bardzo ciężko, ale 8 miejsce naszego reprezentanta Konrada Kuli jest dużym sukcesem dla naszej szkoły. Gratulacje dla drużyny oraz ich opiekuna Bogusława Kurczaka.

 

KOBIETY

 

Miejsce

Nazwisko Imię

Szkoła

I

Andraczek  Jessika

CKZiU Strzelce Opolskie

II

Palacz Katarzyna

ZSP nr.1 Inowrocław

III

Paszek Patrycja

I LO Żory

IV

Jędrzejewska  Anna

ZS Mogilno

V

Wysocka Magdalena

I LO Gniezno

VI

Gosztyła Anna

ZSP Zawadzkie

VII

Łuszczek Iwona

XI LO MS Bydgoszcz

VIII

Bejenka Karolina

XI LO MS Bydgoszcz

 

MĘŻCZYŹNI

 

Miejsce

Nazwisko Imię

Szkoła

I

Dosz Adam

I LO Lębork

II

Jarocki Łukasz

IV LO Lublin

III

Cembrowicz Jakub

ZS nr 1 Szamotuły

IV

Głuszek Wojciech

ZSE Opole

V

Troszczyński Damian

V LO Poznań

VI

Chudy Marcin

XVI LO Poznań

VII

Witczak Marek

I LO Nakło n/Notecią

VIII

Kula Konrad

ZSiPO Nysa

wtorek, 10 czerwiec 2014 08:34

Młodzież z „Rolnika” na centralnych eliminacjach OWiUR

Pięcioro uczniów naszej szkoły  uczestniczyło w tegorocznych eliminacjach centralnych XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Eliminacje odbyły się w dniach 6-7 czerwca 2014r. w Nawojowej k/Nowego Sącza.

W eliminacjach udział wzięli:

  • Marta Węgrzyn i Monika Ziemba w bloku produkcja zwierzęca;
  • Krzysztof Brząkała i Arkadiusz Oleksy w bloku produkcja roślinna;
  • Robert Jankowicz w bloku architektura krajobrazu.

Marta i Monika uzyskały tytuł laureata, natomiast Krzysztof, Arkadiusz i Robert uzyskali tytuł finalisty XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Uczniów do olimpiady przygotowywali: Sylwester Misiarz, Elżbieta Bień oraz Małgorzata Gryll.

Składamy gratulacje uczniom i ich opiekunom oraz życzymy naszym laureatom i finalistom dalszych sukcesów.

poniedziałek, 09 czerwiec 2014 23:24

Piknik szkolny - wyniki

Nagrodę główną za udział i aktywne zaangażowanie

w przeprowadzenie pikniku szkolnego 7 VI 2014r. zdobyła

klasa 2 TI

(najwyższa liczba punktów).

 Nagrodę dodatkową (torbę słodkości) za wyniki osiągnięte

w konkurencjach sportowych otrzymuje klasa 2 mi.

 

Gratulujemy!!

poniedziałek, 09 czerwiec 2014 22:40

Praktyki zagraniczne maj 2014

Wrażenia z odbytej praktyki naszych uczniów:

NIEMCY Bitburg – hotel Eifelstern

 „Pierwszych kilka dni spędziłyśmy w serwisie hotelowym, gdzie m.in. porządkowałyśmy pokoje. W kolejnych dniach pracowałyśmy na sali konsumenckiej przy przygotowywaniu bufetów śniadaniowych, pomocnika kelnerskiego, serwowaniu potraw.
W czasie wolnym zwiedzałyśmy malownicze okolice. Pracownicy hotelu przyjęli nas niezwykle serdecznie, dzięki czemu czułyśmy się prawie jak w domu.

 To był pracowicie i bardzo miło spędzony miesiąc.”

 Marta i Paulina 3 TG

  

POLSKA Przysiecz koło Prószkowa

 „Podczas majowej praktyki poznałyśmy przede wszystkim specyfikę pracy w cateringu,
w jaki sposób przygotować nie tylko małe przyjęcie, lecz także duże imprezy dla kilkuset osób. Miałyśmy okazję poznać wiele ciekawych osób. Właściciele firmy byli miłymi i pomocnymi osobami. Praktyka upłynęła nam spokojnie i do tego w przepięknej okolicy.”

 Edyta i Emila 3 TG

  

POLSKA Biadacz – Kamienisko

 „Ośrodek agroturystyczny „Eko - Styl” to miejsce naszej praktyki. W tym spokojnym
i uroczym miejscu zobaczyłyśmy jak funkcjonuje nietypowe bo ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne. Prawie wszystkie surowce pochodziły z własnych upraw gospodarzy. Samodzielnie wypiekałyśmy chleb. Czasami zajmowałyśmy się zwierzętami z gospodarstwa, co także było dla nas ciekawym doświadczeniem.”

 Jola, Daria i Nicola 3 TG

  

CHORWACJA Dramalj – Hotel Riviera, Omisalj Krk – Hotel Delfin

 „Przez 2 tygodnie pracowaliśmy w hotelu Riviera. Nie był to czas sezonu, więc mogliśmy spokojnie poznać pracę w gastronomii. Kelnerzy uczyli nas metod obsługi gości, sposobów serwowania potraw, nakrywania stołów. Nauczyli nas nie tylko noszenia dużej ilości talerzy, ale także kilku kelnerskich sztuczek.

 W kuchni panowała przyjazna atmosfera. Z chęcią pozwalano nam przygotowywać samodzielnie dania. Najciekawszym doświadczeniem była obróbka kalmarów, z którą zapewne nie mielibyśmy okazji zetknąć się w Polsce. Podczas naszego pobytu w hotelu odbyło się chorwackie wesele, które obsługiwaliśmy, a dzięki temu poznaliśmy miejscowe tradycje.

 W Chorwacji podszkoliliśmy również język angielski i niemiecki. Na własnej skórze przekonaliśmy się jak bardzo przydatna jest znajomość języków obcych, mamy teraz jeszcze większą motywację, żeby uczyć się ich z ochotą.

 Poza pracą był czas na zwiedzanie wyspy. Szef hotelu zorganizował dla nas rejs statkiem. Tych wrażeń i widoków nie da się opisać. Pomimo kilku ciężkich dni pracy, chętnie wrócilibyśmy tam z powrotem”

 Szczęśliwa 13 z 3 TG

 
 

 Zebranie i opracowanie A.Smolińska

poniedziałek, 09 czerwiec 2014 18:26

Praktyki dla nauczycieli

Nauczycielki naszej szkoły - pani Maria Skarbek-Kluska i pani Iwona Pieniążek w dniach 17-29.05.2014 r. uczestniczyły w projekcie pt. "Profesjonalny nauczyciel zawodu". W ramach projektu odbyły szkolenie instruktażowe oraz 10 dniową praktykę zawodową w zakresie obsługi konsumenta w gastronomii w Hotelu Narvil**** w Serocku. W trakcie praktyki poszerzyły swoją wiedzę i umiejętności w obsłudze konsumenta.

środa, 28 maj 2014 20:30

Sesja popularnonaukowa - Szkoła Promująca Zdrowie

"ZDROWE ODŻYWIANIE SIĘ JEST ŁATWE"

"SPORT W NASZYM ŻYCIU - DLA KAŻDEGO COŚ INNEGO"

W dniu 12 maja 2014 roku, w auli Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, odbyła się kolejna z cyklu sesji popularnonaukowych promujących zdrowy styl życia, wg programu "SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE". Sesja została zorganizowana przez panią Bożenę Lorek, która na początku przywitała przybyłych gości z PWSZ: panią doktor Beatę Całyniuk, panią dietetyk Martę Misiarz, panią dyrektor Małgorzatę Leśniewską oraz  nauczycieli  z uczniami znajdującymi się na auli.  Następnie przedstawiono program przebiegu sesji. Pani Lorek przypomniała również o całym programie promującym zdrowy styl życia w naszej szkole.
    Prezentacje zostały przygotowane i przedstawione przez uczniów klasy 1dz Nikolę Stajak i Kamila Nowak. Dotyczyły one zdrowego stylu życia, a w głównej mierze skupiały się na zdrowym odżywianiu się oraz ćwiczeniach fizycznych. Głównym celem programu jest promowanie zdrowego stylu życia na co dzień, zmian nawyków żywieniowych, stylu życia oraz ukształtowanie wśród uczniów postaw prozdrowotnych. Temat sesji został podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczyła naszych złych nawyków żywieniowych oraz tego, co możemy zrobić, aby to zmienić.
    Druga dotyczyła aktywności sportowej wśród młodych ludzi. Tym razem Nikola przedstawiła propozycje aktywnych form spędzania wolnego czasu w Nysie. Ta część sesji została zakończona prezentacją domowych trenerów, przy pomocy których mogą ćwiczyć wszyscy, mający dostęp do internetu.
    Na koniec sesji wystąpiła pani doktor Beata Całyniuk z PWSZ w Nysie, która pozytywnie skomentowała prezentacje przygotowane przez uczniów. Przedstawiła również najważniejsze aspekty zdrowego odżywiania się. Poruszyła kwestię dopuszczalnej liczby kalorii dla młodego człowieka i liczby spożywanych posiłków. Mówiła, jak ważne jest urozmaicanie posiłków warzywami i owocami.
    Następnie uczniowie zadawali pytania dotyczące diet i zdrowego stylu życia.

Prezentacja do pobrania

 

środa, 28 maj 2014 17:10

Pętla zdarzeń

Uczniowie klas drugich, 27 maja, w auli szkoły, mieli okazję obejrzeć spektakl profilaktyczny pt. „Pętla zdarzeń” dotyczący przemocy rówieśniczej.

Przedstawienie poruszało problematykę agresji fizycznej, ale także psychicznej, którą trudno nam czasem w życiu wychwycić.

W historii opowiedzianej przez dwóch aktorów Teatru „Inspiracja” z Krakowa, młodzież poznała losy chłopaka, którego zachowanie w żaden sposób nie wskazywało, że mógł doświadczać tej przemocy w szkole. Po próbie samobójczej, dziennikarz podejmuje reporterskie śledztwo, w celu ustalenia przyczyn tego, tragicznego w skutkach zdarzenia. W trakcie spektaklu rodzą się pytania – czy wszyscy byli bez winy? Czy brak reakcji na zjawiska przemocy jest milczącym przyzwoleniem na nią?

Aktorzy poprzez artystyczny przekaz demonstrują jak neutralizować przemoc na różne sposoby, m.in. przez rozwijanie poczucia empatii, które umożliwia wczucie się w sytuację ofiary.

W krótkim podsumowaniu, aktorzy mówią o umiejętnościach społecznych, czyli sposobach rozwiązywania konfliktów. Wskazują, gdzie szukać pomocy i jakie mechanizmy obronne może przyjmować potencjalna ofiara.

 Agnieszka Nawrocka, pedagog

sobota, 24 maj 2014 16:46

Regionalny Przystanek PaT w Opolu

24 maja grupa uczniów naszej szkoły miała przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu
I Regionalnego Przystanku PaT na Opolszczyźnie, który rozpoczął się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr II w Opolu.

Do Opola przyjechało ok. 600 młodych ludzi z gimnazjów i szkół średnich województwa opolskiego. Wszyscy wspólnie się bawili i uczyli, że warto żyć bez przemocy, narkotyków i alkoholu.

Młodzież powitali gospodarze programu: szef akcji inspektor Grzegorz Jach, Naczelnik Wydziału Prewencji mł. Insp. Anna Wawrzczak – Gazda oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Opola.

Po odśpiewaniu hymnu Patu i pierwszym, próbnym wykonaniu „Belgijki”, insp. Grzegorz Jach przedstawił 24 instruktorów. Uczniowie do godz. 12.00 mogli uczestniczyć w warsztatach tańca, aktorstwa, śpiewu, dziennikarstwa, fotografii, rękodzieła, sztuk walki i ratownictwa medycznego pod okiem fachowców.

Przed godziną 13.00, wszyscy uczestnicy Patu, wymaszerowali na opolski rynek by zainaugurować PaTosferę. Marsz prowadziła orkiestra policyjna z Wrocławia. Na schodach opolskiego Ratusza rozpoczęła się inauguracja I Opolskiego Przystanku PaT. Insp. Grzechorz Jach mówił uczestnikom jak ważne jest życie bez uzależnień, czym jest wolność dla młodego człowieka, podkreślił ogromne znaczenie miłości w rodzinie, gdyż to właśnie ona potrafi uchronić młodego człowieka przed alkoholem czy narkotykami.  Uczestnicy warsztatów tanecznych zaprezentowali, czego nauczyli się podczas zajęć. Taniec porwał nie tylko uczestników PaTu, lecz także mieszkańców Opola. Około godz. 14.00 wszyscy wrócili do II LO, gdzie po przerwie obiadowej przygotowywali się do występów finałowych.

Gala finałowa odbyła się w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu. Każda z grup warsztatowych prezentowała efekty swoich wcześniejszych prac z instruktorami. Wszystkie występy niosły ze sobą wiele pozytywnej energii, emocji i ogromnej radości.

 Więcej informacji nt. programu PaT możecie znaleźć na stronie www.pat.policja.gov.pl

 

K. Pierzchała i A. Smolińska

poniedziałek, 19 maj 2014 17:02

Wybory!

 Młodzi ludzie – także niepełnoletni - mają swoje zdanie i poglądy na dany temat. Właśnie z myślą o nas - młodych obywatelach w dniu 19 maja 2014 roku odbyły się szkolne wybory do Parlamentu Europejskiego przygotowane i przeprowadzone przez uczniów klasy I dziennikarskiej pod opieką  pani Katarzyny Pierzchały.

  Projekt ten został zrealizowany, aby dać nam możliwość wypowiedzenia się w sprawach ważnych dla kraju i wspólnoty europejskiej. Celem takiego projektu jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym. Nie powinniśmy rezygnować z szansy wypowiedzenia się, gdyż musimy pamiętać, że w niedalekiej przyszłości to my będziemy decydować o losach naszego kraju.

  Po podliczeniu wszystkich głosów wynik był jednoznaczny – wybory wygrał Janusz Korwin – Mikke.

Uczniowie kl. I dz

niedziela, 18 maj 2014 22:19

Dzień Żonkila

 

W dniach 17 i 18 maja 2014r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pola Nadziei”. Wolontariusze  kwestowali w wielu miejscach: pod kościołami, marketami, na ulicach miasta.

Celem zbiórki publicznej było zebranie środków finansowych przeznaczonych na działalność nyskiego „Hospicjum św. Arnolda Janssena”.

Udział w akcji dał młodzieży wiele satysfakcji oraz był impulsem do dostrzegania i uwrażliwiania na potrzeby drugiego człowieka. Na uwagę zasługuje fakt, że młodzież wykazała się odpowiednią postawą oraz dużym zaangażowaniem.

Opiekunem i koordynatorem pracy młodzieży podczas akcji była Renata Wilczyńska

niedziela, 18 maj 2014 07:55

Nasi uczniowie z wizytą w Oberhausen

W dniach od 11 do 18.05.2014 grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami panią Joanną Wojdyła i Katarzyną Skirzewską przebywała w szkole partnerskiej Heinrich Böll Gesamtschule w Oberhausen.
Na uwagę zasługuje fakt, iż w bieżącym roku wymiana uczniowska obchodzi swój 10 jubileusz. Nasi uczniowie wraz ze swoimi kolegami pracowali w pocie czoła nad prezentacją multimedialną na temat  wzajemnej współpracy w ciągu tych 10 -ciu lat. Efekty swoich działań zaprezentowali na wieczorze partnerskim,  inaugurującym  jubileusz partnerstwa naszych szkół. Udział wzięli uczniowie, nauczyciele oraz rodzice wraz z panią Daną Roehl i Kristiane Cordes – kordynatorkami  wymiany w HBG. Swoją obecnością zaszczyciła nas również pani dyrektor Małgorzata Leśniewska wraz z nauczycielem j.angielskiego j.niemieckiego panem Kurtem Feige. Na spotkaniu nie zabrakło dyrektora z zaprzyjaźnionej szkoły pana Reinera Geßwein. Wyrazili  oni swój wielki podziw i uznanie dla osób związanych w to wielkie dzieło przyjaźni, wyrażając nadzieję na kolejne równie owocne lata współpracy. Przy muzyce i stole pełnym pyszności , w nastroju przemiłych wspomnień i wzruszeń, ale również bezgranicznej radości, wszyscy uczestnicy świętowali tę cudowną  chwilę.
W programie tegorocznej wymiany, oprócz pracy nad projektem i uczestnictwem w zajęciach szkolnych, uczniowie mięli możliwość wzięcia udziału w targach pracy, organizowanych w partnerskiej szkole. W trakcie pobytu zwiedzili całe miasto Oberhausen wraz z Centro – miejscem kultury, rozrywki i zakupów, gdzie z wysokości 117 m (z historycznego gazomierza, pozostałości po byłym mieście przemysłu) podziwiali je z góry. Zwiedzili  również w nim wystawę „Piekny promień – der schöne Schein“.
 Jednodniowa wycieczka do Kolonii była niesamowitym przeżyciem. Nasi uczniowie zobaczyli przepiękną katedrę i odbyli rejs statkiem po  Renie.  
W sobotę o godzinie 19.30  grupa naszych uczniów  wyjechała do Polski.
Po wymianie w pamięci pozostały miłe wspomnienia, nawiązane nowe kontakty i przyjaźnie.  Nasza młodzież już dziś cieszy się na koleje spotkanie w przyszłym roku w Polsce.

W wymianie uczestniczyli:
1. Klaudia Marszałek (2h)
2. Aleksandra Rolik (2h)
3. Magdalena Świtała (1tw)
4. Martyna Słodkowska  (2m)
5. Laura Kozioł (2t)
6. Karoline Rosner (2m)
7. Nicola Stadniczuk (2tżr)
8. Joanna Danicka (1h)
9. Karolina Lach (2bch)
10. Dawid Cukier (1mi1)

Należy podkreślić, iż wymiana uczniowska pomiędzy naszymi szkołami już od dziesięciu lat wspierana jest finansowo przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie, bez której nie byłaby możliwa realizacja wielu punktów programu naszych spotkań. Za okazaną nam pomoc wyrażamy ogromną wdzięczność.

 

środa, 14 maj 2014 22:02

Konferencja popularno-naukowa: Żołnierze wyklęci

14 maja br. w Nysie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu ps.„Zapora''.Ważnym punktem tego wydarzenia była konferencja popularnonaukowa przygotowana przez Delegaturę IPN w Opolu oraz Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSZ w Nysie .Uczniowie kl. Im2 mieli możliwośc uczestnictwa w tej konferencji i odkrywania zapomnianych kart naszej historii . Patronat nad uroczystościami objęli: Instytut Pamięci Narodowej, PWSZ w Nysie, Starosta Nyski, Burmistrz Nysy.

Patronat medialny: TVP Opole, Radio Opole, Radio Doxa, Nowiny Nyskie.

 

Major Hieronim Dekutowski – cichociemny, dowódca oddziałów WiN i AK, został pojmany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1947 r. w Nysie, w kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 6. To właśnie tam zawiśnie pamiątkowa tablica, która została ufundowana ze środków zebranych przez Społeczny Komitet w publicznej zbiórce pieniędzy. Autorem projektu tablicy jest prof. Marian Molenda, nyski artysta rzeźbiarz.

poniedziałek, 12 maj 2014 21:38

223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w ZSiPO w Nysie

  30 kwietnia 2014 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowana została przez p. Renatę Srokę, p. Grażynę Bojanowską , p. Katarzynę Pierzchałę oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Jadwigi Chlewickiej.
  Celem tej inscenizacji słowno-muzycznej, połączonej z happeningiem rozbiorów Polski, było przypomnienie wszystkim zgromadzonym, że mamy własną kulturę, pamięć, tożsamość. Świadectwem tego jest pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja. Ponadto, młodzi aktorzy z klasy II dz. oraz II mi. przypomnieli, jak ważne są słowa: „Ojczyzna”, „Naród”, „Wolność” dla współczesnego Polaka. Te słowa powinniśmy umacniać w swojej świadomości, a nie wzorować się aktualną "modą". Ojczyzna potrzebuje prawdziwych patriotów.

środa, 07 maj 2014 22:23

Warsztaty kulinarne „Gotuj lokalnie”

W dniach 05-06 maja 2014 r. w naszej szkole odbyły się  warsztaty kulinarne przeprowadzone w ramach projektu „Gotuj lokalnie”. W zajęciach brało udział 12 uczennic z klasy II TUG. Dziewczęta miały do wykonania 6 dań zasadniczych, 2 desery i 4 przystawki. Uczestniczki warsztatów przygotowywały potrawy w dwuosobowych zespołach. Celem projektu jest przekazanie wiedzy na temat regionalnych i tradycyjnych produktów oraz możliwości ich wykorzystania w kreowaniu nowoczesnej kuchni, przy zachowaniu zasad krótkich łańcuchów dostaw. Warsztaty odbywały się pod „okiem” nauczyciela przedmiotów gastronomicznych Iwony Pieniążek.

środa, 07 maj 2014 22:23

Wyjazd naszych uczniów do szkoły partnerskiej w Oberhausen

Dnia 11.05.2014 grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami panią Joanną Wojdyłą oraz panią Katarzyną Skirzewską wyjeżdża już kolejny raz do szkoły partnerskiej Heinrich Böll Gesamtschule w Oberhausen.

Uczniowie z ZSiPO będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych i spotkaniach towarzyzkich. Wraz ze swoimi przyjaciółmi z zaprzyjażnionej szkoły przygotują wspólną prezentację multimedialną na temat współpracy pomiędzy naszymi placówkami, spędzą mile czas w gronie rodzinnym, zwiedzą miasto Oberhausen wraz z jego atrakcjami. W programie wymiany nie może zabraknąć wizyty w Kolonii i chwli refleksji w  przepięknej katedrze. Natomiast punktem kulminacyjnym tegorocznego spotkania bedzie wieczór partnerski podsumowujący 10 lat współpracy, który swoją obecnością zaszczyci nasza pani Dyrektor Małgorzata Leśniewska.

wtorek, 06 maj 2014 13:26

Matury

Rozpoczęły się egzaminy maturalne. W naszym zespole szkół do matury przystępuje po raz pierwszy 293 osoby, w tym 165 absolwentów II LO, 97 absolwentów Technikum nr 2 oraz 31 słuchaczy, którzy ukończyli Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Łączna liczba zdających w poszczególne egzaminy jest jeszcze większa, ponieważ absolwenci z lat poprzednich również przystępują do egzaminów podwyższając wyniki otrzymane wcześniej lub uzupełniają egzaminy złożone w poprzednich sesjach z wynikiem niepomyślnym.

Egzaminy pisemne odbywają się według harmonogramu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w dniach 5 – 23 maja 2014r. Część egzaminów wyznaczono na godz. 9.00, część rozpoczyna się o godz. 14.00. Egzaminy ustne należy przeprowadzić w dniach 5-30 maja 2014r. W naszej szkole ostatni egzamin pisemny (z języka włoskiego) odbędzie się 22 maja, a egzaminy ustne zaplanowano na 12, 15, 19, 21, 22, 26, 27, 28, 29 maja 2014r. Egzaminy ustne z języka polskiego i języków obcych rozpoczynają się o godz. 12.00, a szczegółowy plan egzaminów i planowane godziny rozpoczęcia dla poszczególnych osób umieszczone są na tablicy ogłoszeń. Przypominamy, że wszelkie sytuacje szczególne dotyczące egzaminów (np. niemożność dotarcie w wyznaczonym czasie na egzamin) należy niezwłocznie zgłosić przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego – dyrektorowi szkoły. Rezultaty matur poznamy 27 czerwca 2014r.

Wszystkim zdającym życzymy zdania egzaminów z najwyższymi wynikami!

 

piątek, 02 maj 2014 17:20

Szkoła promująca zdrowie - wyniki ankiety

Wyniki ankiet i sesja popularnonaukowa po angielsku, należą do cyklu sesji w ramach programu profilaktycznego Szkoła promująca zdrowie, który jest w tym roku realizowany w naszej szkole.

Jest on realizowany jako dwuetapowa seria systematycznych zajęć, na które składa się cykl sesji popularnonaukowych oraz zajęć ruchowych. Są one przeprowadzane przez naszych uczniów, którzy przygotowują prezentacje na poszczególne tematy i prezentują je podczas cyklicznych sesji. Do uczestnictwa w sesjach zaproszeni są eksperci, którzy po przedstawionych prezentacjach korygują „mity” i odpowiadają na pytania uczniów.

Ankiety miały na celu pokazać w jakim stopniu uczniowie są świadomi i chcą dbać o swój styl życia.

wtorek, 29 kwiecień 2014 22:03

Alkoholowi mówię stop! Zajęcia edukacyjne z profilaktyki uzależnień.

29 kwietnia 2014 r. w Świetlicy Centralnej Zakładu Karnego w Nysie odbyło się spotkanie przedstawicieli Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Agnieszka Janowska oraz Joanna Komar przeprowadziły zajęcia ze skazanymi  w   ramach nawiązanej współpracy między Zespołem Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, a Zakładem Karnym w Nysie. Warsztaty  dla osadzonych realizowane są w oparciu o program edukacyjny nt. ’’Edukacja prawna szansą umiejętnego korzystania z prawa’’. Spotkanie edukacyjne z profilaktyki uzależnień dotyczyło problemów związanych z nadużyciem szkodliwych środków - leków i alkoholu.

   Celem pierwszej części zajęć było przedstawienie podstawowych problemów wynikających z nadużywania alkoholu zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Omówiono problemy  natury zdrowotnej oraz psychicznej, a także wynikające z nich negatywne relacje społeczne, rodzinne, jak również prawne. Nacisk został położony na uzależnienia od tego rodzaju substancji, a także ich dostępności.

    W drugiej części spotkania obszernie omówiono zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania leków. Na zakończenie skazani wypełnili ankietę diagnostyczną na temat uzależnień.

    Na uwagę zasługuje fakt, iż osadzeni wykazali się dobrą postawą oraz zachowaniem regulaminowym, przy czym niejednokrotnie wyrażali swoje opinie na poruszane tematy.

 Joanna Komar

wtorek, 29 kwiecień 2014 21:36

II miejsce w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

Zespół w składzie:

Sebastian Kmita Ib2,
Wojciech Gródecki Im1,
Maria Jamrozik Im1,
Paweł Bolisęga Im1,
Nicola Nowak Ih

Zajął II miejsce w Strefowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w Nysie.

Opiekunem zespołu jest Grzegorz Radczak.

 

poniedziałek, 28 kwiecień 2014 19:07

Brawo Wojtek!!!

Dnia 10 kwietnia 2014 r. w murach Uniwersytetu Opolskiego odbyło się uroczyste zakończenie XX Opolskiego Turnieju Chemicznego. W imprezie wzięły udział władze uczelni: rektor i dziekan Wydziału Chemicznego oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Opolu.
Uczeń naszej szkoły, Wojciech Gruchot uzyskał tytuł zwycięzcy zajmując III miejsce.
Na uroczystości była obecna pani dyrektor Lucyna Bagrowska-Feige oraz nauczyciel chemii – Jadwiga Gruchot.
Należy również dodać, że Wojtek brał udział w najważniejszym w Polsce konkursie czyli w Olimpiadzie Chemicznej i uzyskał tytuł finalisty.


G R A T U L U J E M Y !

poniedziałek, 28 kwiecień 2014 08:22

Lipdub!!!

------------------------------------------------

piątek, 25 kwiecień 2014 21:40

Pożegnanie klas maturalnych 2014

25 kwietnia 2014r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie miała miejsce szczególna uroczystość - pożegnanie klas maturalnych. Uczniowie kl. III Liceum Ogólnokształcącego i IV Technikum odebrali świadectwa ukończenia szkoły średniej.

Podczas uroczystości, Pani Dyrektor Małgorzata Leśniewska, podsumowała wspólnie spędzone lata szkolne, życzyła młodzieży wszelkich sukcesów w podejmowanych decyzjach oraz bardzo dobrych wyników z czekających ich egzaminów. Następnie, wręczyła rodzicom  uzdolnionych uczniów listy gratulacyjne, a samym absolwentom świadectwa z wyróżnieniem. Wielu uczniów otrzymało również nagrody za osiągnięcia naukowe, sportowe oraz aktywną działalność pozalekcyjną.

Po części oficjalnej, uczniowie klas młodszych, pod kierunkiem mgr Jolanty Madalińskiej i mgr Joanny Komar zaprezentowali program artystyczny pod hasłem: „Życie składa się z powitań i pożegnań”.

W występie udział wzięli uczniowie: Patrycja Majka, Roksana Podoluk, Michał Pietruszewski, Michał Szupryczyński, Agnieszka Szczotka, Beata Babula, Magda Cokot, Weronika Gargula, Ania Chorostecka, Dominika Boroń, Kinga Dobosz, Sara Ciuła, Ania Grigoryan, Jakub Szewczyk, Marcin Bochenek, Michał Fujarczuk i Wojciech Płoskonka.

Nad oprawą techniczną czuwali uczniowie z klasy 2TI.

Życzymy maturzystom nie tylko połamania piór na maturze, egzaminach zawodowych i dostania się na wymarzone studia, ale także szczęścia w całym -już dorosłym- życiu.

Joanna Komar

 

wtorek, 22 kwiecień 2014 22:11

Nasz udział w Programie Globe

Co roku prowadzony jest ranking polskich szkół uczestniczących  w Programie Globe.

Na Konferencji Dyrektorów Szkół Programu GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) za aktywny udział został przyznany naszej szkole dyplom  oraz certyfikat uznania. Otrzymaliśmy również lornetkę i wiatromierz.

Jest to duży sukces uczniów naszej szkoły prowadzących badania. Dzięki wysokiej lokacie w rankingu nasi uczniowie już w czerwcu wyjadą kolejny raz na Polskie GLOBE GAMES 2014, które organizowane są przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa Koordynatora Programu GLOBE w Polsce.  Jest to forma nagrody za całoroczne działania w Programie. W tym roku spotkanie odbędzie się w Iwoniczu i okolicach Beskidu Niskiego.

Miło nam również poinformować, że wg amerykańskiego zestawienia wyników za rok 2013 uzyskaliśmy 5 złotych poziomów i 3 brązowe. Tak wysokie miejsca uzyskuje się za systematyczne prowadzenie badań i bieżące raportowanie wyników na portal amerykański. Zadania sumiennie wykonywali: Wojtek Wierdak, Michał Gunia, Ula Maroszek, Sylwia Polak, Natalia Dorożyńska, Oktawia Nędzyńska, Małgorzata Brzeźna, Bartosz Kołodeński, Mateusz Siemieniak, Aleksandra Kabała, Alicja Stępkowska, Justyna Wysopal, Michał Smyk, Patrycja Król, Martyna Słodkowska, Karolina Lach, Milena Kelman, Paula Kwiczala, Katarzyna Bachcialska, Natalia Kawka, Julia Buryś, Dominika Trzaska, Sandra Antczak, Aleksandra Krupa, Mateusz Cerkowniak, Marta Gorczyca, Adriana Woźniak, Beata Padamczyk, Alicja Śmietana.

Bardzo Wam dziękuję.

Koordynator szkolny  -  J. Wawrzyniak

sobota, 19 kwiecień 2014 19:27

Sprawozdanie z praktyki w Bitburgu

„W dniach 2-29 marca 2014 roku odbyłyśmy praktykę zawodową w niemieckim mieście Bitburg. Podróż upłynęła nam dość szybko w miłej i zabawnej atmosferze[...]. Miejscem naszej praktyki był Hotel EIFEL STERN. Do głównych obowiązków należało m.in.  przygotowywanie sali konsumpcyjnej do posiłków, obsługa gości, przygotowywanie sal na konferencje i spotkania biznesowe. Praca nie była zbyt ciężka, dzięki pomocy sympatycznych kolegów. Wolny czas wykorzystywałyśmy na zwiedzanie miasta, jego okolic lub odpoczynek na basenie. Uczestniczyłyśmy także w wycieczce, zorganizowanej przez burmistrza miasta do Trier i Luxemburga. Nie było czasu na nudę! Wyjazd na praktykę do Bitburga był świetnym doświadczeniem i przygodą. Przede wszystkim podszkoliłyśmy język niemiecki, a także angielski. Pozostały nam wspomnienia, które będą nam towarzyszyć do końca życia!”

Justyna Skalska i Małgorzata Pander z II TUG

 

                Pod koniec kwietnia kolejna grupa uczniów klas technikum wyjedzie na praktyki zawodowe. Oprócz zakładów gastronomicznych i gospodarstw rolnych w kraju, uczniowie będą mogli zdobywać doświadczenia zawodowe w Chorwacji, Niemczech i Austrii.

Życzymy wszystkim powodzenia i czekamy na relacje z praktyk.

Opracowanie: Smolińska A.

sobota, 19 kwiecień 2014 18:11

„Rolnik” na Targach Nauki w Skoroszycach

We wtorek, 15 kwietnia 2014r., w Zespole Szkół w Skoroszycach odbyły się Targach Nauki, w ramach których nauczyciele i uczniowie ZSiPO w Nysie przedstawili ofertę edukacyjną Naszej Szkoły. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. Szczególnym zainteresowaniem okazały się kierunki, m.in.: technikum weterynaryjnego, rolniczego, technologii żywności  oraz usług gastronomicznych.

czwartek, 17 kwiecień 2014 00:00

Podziękowania dla wolontariatu

Najlepsze życzenia świąteczne od ss. Elżbietanek w podziękowaniu za przekazane przez wolontariat prezenty.

startpoprz.1234nast.koniec
Strona 1 z 4