cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg
piątek, 09 października 2015 17:02

Warsztaty „Planowanie kariery zawodowej”

W dniach 6 – 7 października 2015 r. w ramach projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe Bliżej Rynku Pracy” dziesięcioosobowa  grupa uczniów klasy 2TUG, wraz z opiekunem Anetą Adamczyk, brała udział w warsztatach „Planowanie kariery zawodowej”.  Ze względu na konieczność podjęcia decyzji dotyczącej wyboru przyszłej ścieżki zawodowej, młodzież, z pomocą specjalisty  ds. planowania kariery - pani Agnieszki Łabno, projektowała własną przyszłość i wyznaczała cele do realizacji. Dla lepszego poznania samych siebie uczniowie wykonali cykl ćwiczeń, m. in. odgrywali scenki sytuacyjne. Dzięki udziałowi w zajęciach, młodzi ludzie uświadomili sobie fakt, że to kim zostaną w przyszłości zależy od nich samych oraz starań jakie podejmą w tym kierunku.

Aneta Adamczyk.

 

Bardzo dobrze spisali się nasi lekkoatleci na Mistrzostwach Województwa w  Indywidualnych Biegach Przełajowych w Bąkowie zdobywając trzy medale.
I m. złoty medal zdobył Dawid Kijaszek rocznik 1998 w biegu na dystansie 2500 m.
III m. brązowy medal zdobyła Weronika Wanicka rocznik 1998 w biegu na dystansie1 400 m.
III m brązowy medal zdobyła Wiktoria Moskalik rocznik 1999 w biegu na dystansie 1400 m.
Wysoko uplasowały się również pozostałe zawodniczki:
Tkaczuk Sara IV m. rocznik 1999,
Bukartyk Nina VII m. rocznik 1998,
Aleksandra Kowalewska X m. rocznik 1998.

Opiekun: Ewa Żurek

25.09.2015 w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych odbył się konkurs kulinarny o Patelnię Starosty Nyskiego. W kategorii szkół uczennice klasy IV tug Roksana Paczkowska i Magdalena Stankowska zajęły pierwsze miejsce przygotowując regionalną potrawę w nowej odsłonie. Biorąc pod uwagę doświadczenie i staż pracy wszystkich uczestników konkursu sukces naszych uczennic jest na mistrzowskim poziomie. W zmaganiach kulinarnych brały udział szkoły i Koła Gospodyń Powiatu Nyskiego.

Maria Skarbek-Kluska

niedziela, 27 września 2015 22:52

Ślubuję...

Dnia 25 września 2015 roku (tj. piątek) w auli szkolnej odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów, którą przygotowały panie Katarzyna Pierzchała i Aleksandra Smolińska. Na początku głos zabrał pan dyrektor Tomasz Jazienicki, a następnie, po uroczystym odśpiewaniu hymnu, przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie, obiecując być przykładnymi i pilnymi uczniami. Podczas pasowania klasy pierwsze obejrzały prezentację o Emilu Godlewskim – patronie naszej szkoły. Po części oficjalnej nastąpił wyczekiwany przez młodzież moment wymarszu na trasę kolejnego już rajdu pierwszych klas.
Wszystkim pierwszakom życzymy udanego roku szkolnego oraz niezapomnianych wspomnień związanych z Rolnikiem !

Koleżanki i Koledzy z Samorządu Uczniowskiego.

 

 

 

piątek, 25 września 2015 20:55

Rajd Integracyjny Klas Pierwszych - zobacz fot!

25 września 2015 r. odbył się Rajd Integracyjny Klas Pierwszych ZSiPO. Uczestniczyło w nim ok. 300 pierwszoklasistów z 11 klas wraz ze swoimi wychowawcami i - bawili się wszyscy :)
Odpowiedzialnymi za organizację imprezy byli nauczyciele: Katarzyna Błauciak, Bogdan Kurczak, Renata Rudolf oraz uczniowie klasy 2h.
Celem imprezy była integracja zespołów klasowych i poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych Nysy. Klasy otrzymały na starcie listę konkurencji oraz mapkę z wyznaczoną trasą, na której czekały na nich kolejne zadania do wykonania. Na trasie czekało na nich wiele konkurencji m.in. sznur z jak największej ilości ubrań, quiz o szkole i inne, w których każdy mógł spróbować swoich sił. Na trasie zostały wyznaczone punkty kontrolne, gdzie młodzież musiała wykazać się i sprawnością i wiedzą. Po przejściu wyznaczonej trasy, wszyscy spotkali się w szkolnej stołówce, a tam już czekał przygotowany posiłek: pieczone kiełbaski, świeże bułeczki, gorąca herbata, napoje chłodzące, jabłka oraz batony. Następnie odbyła się część artystyczna w czasie której każda z klas miała okazję się zaprezentować.

Podsumowaniem współzawodnictwa jest klasyfikacja punktowa, która wygląda następująco:

I-1tw-105 pkt
II-1tug-94 pkt
III-1b1-93 pkt
III-1m1-93 pkt

V-1m2-90 pkt
VI-1tżr-85 pkt
VII-1ti1-83 pkt
VIII-1h-78 pkt
IX-1b2-76 pkt
X-1jg-72 pkt
XI-1ti2-67 pkt

Zwycięzcą tegorocznego Rajdu została klasa 1 technikum weterynaryjnego. Gratulujemy zwycięskiej klasie, a uczestnikom rajdu jego ukończenia!
Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę, a kadrze WF-u i nauczycielom za opiekę i dopilnowanie porządku.

Organizatorzy

 

poniedziałek, 21 września 2015 10:36

Sprzątanie Świata 2015

,Wyprawa poprawa" pod takim hasłem w dniu 18.09.2015r. uczniowie naszej szkoły (klasy I j/g. i II b1), zaopatrzeni w rękawice i worki, zbierali śmieci z terenu wokół szkoły i osiedla Rodziewiczówny. Zaangażowania do pracy oraz dobrych humorów nie popsuł uczniom siąpiący w tym dniu przelotny deszcz.
Zachęcamy wszystkich do współuczestniczenia w działaniach podejmowanych na rzecz czystego środowiska.
Jeśli wiesz gdzie znajdują się dzikie wysypiska śmieci, zgłoś to w odpowiednim UMiG, a odpowiedzialne osoby zajmą się tym problemem.

Grażyna Dobrzańska

Zapraszam do uczęszczania na zajęcia Koła Miłośników Łamigłówek Logicznych. Zajęcia odbywają się w ostatni czwartek miesiąca na lekcji 7 w sali 169. Dodatkowo zachęcam do udziału w konkursie, w którym powalczyć można o ocenę celującą (dominującą) z matematyki!

Szczegóły konkursu opisane są w regulaminie, lista zadań I etapu umieszczona jest w pliku oraz dostępna jest u nauczycieli matematyki. Na rozwiązania czekam do 2 października. Miłego łamania głowy!

Anna Grabowiecka

W związku z trwającymi pracami związanymi z tworzeniem nowej Lokalnej Strategii Rozwoju Nyskiego Księstwa Jezior i Gór Zarząd Stowarzyszenia zwraca się z serdeczną prośbą do młodzieży szkolnej i lokalnej społeczności o wypełnienie dwóch anonimowych ankiet, których celem jest diagnoza lokalnych potrzeb mieszkańców w zakresie możliwości pozyskania funduszy ze środków Unii Europejskiej.

 

Ankieta diagnozująca lokalne potrzeby - Nyskie Księstwo Jezior i Gór

https://wspoldecydujemy.pl/nyskie-ksiestwo-jezior-i-gor/ankieta/ankieta-diagnozujaca-lokalne-potrzeby-nyskie-ksiestwo-jezior-i-gor/wypelnij

 

Ankieta dla młodzieży z Nyskiego Księstwa Jezior i Gór

https://wspoldecydujemy.pl/nyskie-ksiestwo-jezior-i-gor/ankieta/ankieta-dla-mlodziezy-z-nyskiego-ksiestwa-jezior-i-gor/wypelnij

czwartek, 17 września 2015 09:33

Oferta kursu dla uczniów.

Z nowym rokiem szkolnym 2015/16 Akademia Kelnerska Grzegorza Górnika wychodzi z nową propozycją szkoleniową, skierowaną do uczniów klas kelnerskich, kucharskich i hotelarskich.

Akredytowane przez kuratorium:


Kurs Kelnerski - "Nauka Usługiwania"
Kelner 513101
T.09 - wykonywanie usług kelnerskich, T.10 kelner - organizacja usług gastronomicznych.

Warsztaty Kulinarne
Kucharz 512001
T.6 Sporządzanie potraw i napojów, T.15 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych

 

Celem kursu i warsztatów jest podniesienie umiejętności praktycznych uczniów i uzupełnienie nowej podstawy programowej. Warsztaty – charakteryzuje przede wszystkim praktyczność, połączona z wysoką jakością.

Chętni proszeni są o wpłatę zaliczki w wysokości 50 zł w sali nr 15 do pani Marii Skarbek-Kluska.

Dodatkowa atrakcja to niespodzianki rzeczowe, które będą losowane w trakcie szkoleń!

Maria Skarbek-Kluska

środa, 16 września 2015 11:11

Do mety maratonu

Droga do mety w maratonie zawsze jest wyzwaniem i ogromną przygodą dla każdego biegacza.  Na drodze uczestnik napotyka na pewne przeszkody, które jednak spokojnie i cierpliwie pokonuje. Bo gdyby wszystko szło łatwo, ukończenie biegu nie byłoby taką trudnością, jaką jest w rzeczywistości.
Pan Marek Pawlik (nauczyciel j. angielskiego) od kilku lat biega w maratonach i osiąga świetne wyniki. Ostatni we Wrocławiu (13 września 2015r.) wspomina z dużą satysfakcją. Mówi, że bieganie maratonów wiele uczy, m.in. organizacji, systematyczności, konsekwencji w realizacji planu i wytrwałości. Dodaje, że pokonanie dystansu 42,195 km to potężny zastrzyk energii, która pozwala uwierzyć w swoje siły. To także wspaniała aktywność fizyczna, która daje nam zdrowie. W tym roku szkolnym p. M. Pawlik planuje zorganizować I BIEG ROLNIKA.

Weź udział w konkursie „Przytomni”. Nakręć spot, powiedz wszystkim, że "Dopalacze Kradną Życie” i wygraj dla swojej szkoły atrakcyjne nagrody! W konkursie mogą wziąć udział przedstawiciele szkół, reprezentowani przez grupy składające się z dowolnej liczby uczniów oraz co najmniej jednego dorosłego opiekuna.

A. Nawrocka

wtorek, 15 września 2015 11:25

Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

10 września braliśmy udział w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez PWSZ w Nysie. Szkołę reprezentowali: Gabriela Mirek (klasa 2m2 LO), Wojciech Ligudziński (klasa 2 Technikum Informatycznego), Aleksandra Kaczmarek (klasa 2 p/a LO), Sandra Wojdas (2b2 LO) i Maria Jamrozik (3m1).
Ostatecznie w ścisłym finale Gabriela Mirek zajęla 3 miejsce, Wojciech Ligudziński 4, Aleksandra Kaczmarek 7. Serdecznie gratulujemy sukcesu i liczymy na więcej.

K. Dorożyński

piątek, 11 września 2015 19:26

Wycieczka do Łosiowa

Zgodnie z tradycją uczestniczyliśmy w dorocznych obchodach Dnia Kukurydzy, organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. 10 września uczniowie klas III i IV Technikum Rolniczego wzięli udział w wycieczce i wspólnie z rolnikami z powiatu nyskiego świętowali koniec sezonu uprawy kukurydzy.
Bieżący suchy rok był dla tej rośliny wyjątkowo niepomyślny, więc z uwagą wysłuchaliśmy wykładu na temat czynników kształtujących gospodarkę wodną roślin. Inne prelekcje, wygłaszane przez naukowców z wiodących uczelni rolniczych, mówiły zwalczaniu omacnicy prosowianki oraz o roli cynku w fizjologii kukurydzy.
Zwiedziliśmy stoiska przygotowane przez firmy zaopatrujące rolnictwo. Skosztowaliśmy przysmaków, oferowanych przez organizatorów. Wróciliśmy bogatsi w wiedzę i pomoce dydaktyczne, które będą wykorzystywane na lekcjach przedmiotów rolniczych.

Elżbieta Bień

wtorek, 08 września 2015 20:11

Konkurs fotograficzny "Powiat w obiektywie"

Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie fotograficznym "Powiat w obiektywie" organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Nysie.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:
1. zima (zdjęcia ilustrujące Powiat Nyski), 2. jesień (zdjęcia ilustrujące Powiat Nyski)
Termin składania prac upływa 28 września 2015 r.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie powiatu pod linkiem:
http://powiat.nysa.pl/sites/3,44/show/4431/uwaga_konkurs_fotograficzny.html

 

wtorek, 08 września 2015 19:43

Młoda Krew Ratuje Życie

W czwartek  (03 września) w Sali Herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Opolski Oddział PCK podsumował etap okręgowy jubileuszowej XII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych i  Pomaturalnych w Honorowym Krwiodawstwie pn. "Młoda Krew Ratuje Życie".
W tegorocznej edycji udział wzięły 33 szkoły ponadgimnazjalne województwa opolskiego. Miło mi poinformować, że nasi krwiodawcy w kategorii "ilość oddanej krwi na jednego krwiodawcę" zdobyli  II miejsce. Łącznie  krwiodawcy z Rolnika oddali prawie 112 litrów krwi i uzyskali III lokatę w województwie opolskim.

Pierzchała Katarzyna.

1 września 2015 r. znów rozpoczęliśmy naukę w naszej szkole. Wszystkich uczniów przywitał nowy Dyrektor Pan Tomasz Jazienicki, a ustępującej Pani Dyrektor Małgorzacie Leśniewskiej serdecznie podziękował Samorząd Uczniowski. Po wakacjach uczniów i nauczycieli witali również przedstawiciele Starostwa Nyskiego, szczególnie uroczyście powitane zostały klasy pierwsze.

poniedziałek, 31 sierpnia 2015 15:46

Zawiadomienie o zajęciach w szkołach dla dorosłych

Informujemy, że zajęcia na 3 semestrze technikum weterynaryjnego w Szkole Policealnej dla Dorosłych Nr 1 rozpoczną się dnia 04.09.2015 r. (piątek) o godz. 15.00 oraz 05.09.2015 r. (sobota)o godz. 8.00
Natomiast zajęcia na kursie kwalifikacyjnym R-03 oraz R-16 rozpoczną się dnia 04.09.2015 r. (piątek) o godzinie 15.00 oraz 05.09.2015 r. (sobota) o godz. 8.00.

ZAPRASZAMY.

środa, 26 sierpnia 2015 10:26

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się 1 września 2015 r. o godz 9:00.

czwartek, 02 lipca 2015 12:18

Sukcesy uczniów w roku szkolnym 2014/2015

Sukcesy uczniów w roku szkolnym 2014/2015 zostały zestawione w tabeli dostępnej w pliku: sukcesy_2014_2015.docx (dostęp przez menu: Tradycje | Sukcesy i osiągnięcia | Sukcesy uczniów w roku szkolnym 2014/2015).

poniedziałek, 29 czerwca 2015 15:56

EMILE 2015 już rozdane!

Za nami XVII edycja rozdania nagród EMILI. Są one przyznawane od 1999 roku i mają na celu wyróżnienie  wybitnych uczniów   za  ich osiągnięcia naukowe, sportowe, kulturalne, na rzecz społeczności szkolnej , w dziedzinie kreatywności i za godne reprezentowanie naszej szkoły.

W tym roku nagrodzeni zostali:

 w kategorii osiagnięcia naukowe: KRYSTIAN  HATALA


- finalista Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Infosukces organizowanego przez Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej

- finalista Ogólnopolskiego Konkursu Elektron organizowanego przez Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki  Politechniki Wrocławskiej

- stypendysta w ramach Programu pomocy stypendialnej województwa opolskiego dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

- II miejsce w I Konkursie Programistycznym organizowanym przez Instytut Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie

 

w kategorii osiagnięcia sportowe: EWELINA CYCOŃ i MONIKA  BRACIK


- VI miejsce w Finale Krajowym Licealiady w Drużynowym Tenisie Stołowym w Łodzi

- II miejsce w Finale Wojewódzkim w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt w Nysie

 

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

środa, 24 czerwca 2015 21:19

„Zagadki Enigmy”

We wtorek 2 czerwca 2015r. odbyła się w naszej szkole sesja popularnonaukowa na temat ciekawostek matematycznych oraz najsłynniejszej maszyny szyfrującej – Enigmy.

Pierwsza część sesji poświęcona została machinie z czasów drugiej wojny światowej. Zaprezentowali ją: Magdalena Wnuk, Maria Jamrozik, Monika Mrozek, Weronika Cieślak, Robert Szczygieł oraz Dawid Cukier z klas 2m1 i 2m2.

Uczniowie przygotowani przez pana Kurta Feige przedstawili historię, działanie oraz ciekawostki na temat Enigmy w języku angielskim. Ich wypowiedź wzbogacona została przygotowaną prezentacją

Druga część sesji poprowadzona została już w języku polskim przez uczniów klasy 2m1: Ewę Barzyk oraz Roberta Zając. Nad przygotowaniem merytorycznym czuwali nauczyciele matematyki pani Agnieszka Żukrowska i pan Jarosław Cichoń. Uczniowie pokazali nam, jak wiele ciekawych zjawisk występuje w matematyce i udowodnili, że nie musi ona być wcale nudna! Dowiedzieliśmy się m. in. czym są liczby bliźniacze i zaprzyjaźnione.

W ostatniej części organizatorzy zaangażowali publiczność i pobudzili ją do kreatywnego myślenia. Przedstawiono zagadki matematyczne zaczerpnięte z życia codziennego, a pytania o ich rozwiązania zostały skierowane do uczniów i nauczycieli. Niektórzy wyciągnęli nawet kartki do szybkich obliczeń!

Licealiści naszej szkoły wyrwani na chwilę z lekcji mieli możliwość bliższego poznania ważnej w naszej historii Enigmy oraz zaznajomić się z ciekawą stroną matematyki, dobrze się przy tym bawiąc.

 

Weronika Cieślak, klasa 2 m2

poniedziałek, 22 czerwca 2015 20:50

Nakręć się – zbieraj zakrętki

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że zbieranie zakrętek łączy przyjemne z pożytecznym. W ten sposób nie tylko pomagamy przyrodzie, ale także pomagamy innym. Mamy nadzieję, że zorganizowane przez nas zbieranie zakrętek będzie trwało nieprzerwanie. Nie przewidujemy jego zakończenia :)

Cieszy nas:

- duże zaangażowanie ze strony osób nie tylko z naszej klasy,

- mobilizacja w naszej klasie,

- wzrost ekoświadomości i chęci niesienia pomocy innym.

 

Teraz każdy z nas dobrze wie, że niewielki wysiłek może przynieść spore efekty.

Ty też „nakręć się” i zbieraj zakrętki.

Zachęca klasa I b1

poniedziałek, 22 czerwca 2015 11:04

Dni Herbowe

W dniach 20 - 21 VI 2015r., w naszym mieście, obchodzono XIII Święto Gmin Powiatu Nyskiego, znane jako Dni Herbowe. W niedzielę, jednym z punktów programu, był koncert młodych talentów i  wschodzących gwiazd – występy uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu nyskiego. Naszą młodzież reprezentowali uczniowie zklas 1 h i 3 TI. Przygotowane zostało również stoisko promujące szkołę (klasa 1 TUG). W sobotę 20 VI, na naszych szkolnych obiektach sportowych, przeprowadzono Herbową Spartakiadę Sportową UTW oraz Herbowy Turniej w Tenisie Stołowym Amatorów.

Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie naszego udziału   w tym przedsięwzięciu!

 
poniedziałek, 22 czerwca 2015 11:02

Festiwal Teatrów Ulicznych

Dnia 12. czerwca 2015r., w Centrum Kultury w Głuchołazach, odbyła się I Edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych. Uczniowie ZSiPO brali udział w spektaklu pt. "Romeo i Julia" - gwarą śląską. Sztuka nawiązywała do nieśmiertelnej miłości Romea i Julii opisanej przez W. Szekspira. Akcja toczyła się w humorystycznej interpretacji, w śląskich realiach. Osoby reprezentujące Naszą Szkołę to: Adriana Bielakiewicz kl.Ib2, Anna Białożyt kl.Ib2 oraz Kamil Banach kl.Ipa. W rolę Julijki wcieliła się Ada, Francika, brata Julijki - Kamil, natomiast narratorem była Ania.

Wśród zaproszonych nauczycieli była pani Dorota Fesz-Suchecka, która z prezentowanego przedstawienia wykonała kilka zdjęć oraz nagrała krótki filmik. Dziękujemy.

 

 
piątek, 19 czerwca 2015 00:00

Charytatywny Koncert Piosenki Angielskiej

Dnia 24 czerwcaw naszej szkole odbędzie się Charytatywny Koncert Piosenki Angielskiej (Charity Concert Of English Songs) na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Jasienicy Górnej.

   Start koncertu - 3 godz. lekcyjna, miejsce -  AULA!

Wystapią m.in. Weronika Siwecka, Nikola Nowak, Michał Szupryczyński, Natalia Truszkowska, Patrycja Majka, Michał Pietruszewski, Paulina Luboch.

Gwiazda Koncertu  :          Szymon Butor z zespołem DIFFERENT

 

Wszystkich SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Istnieje możliwość zakupu "cegiełki" również w dzień koncertu, przy wejściu na aulę !!!

Zwycięzcy II Pikniku Szkolnego świętowali nad Jeziorem Nyskim.

Po tegorocznym Pikniku Szkolnym, zorganizowanym w ramach projektu „Szkoła Współpracy”,  pozostało mnóstwo miłych wspomnień, zdjęć i … nagroda dla najlepszych. Zwycięzcy rozgrywek sportowych, czyli klasa II TI „skonsumowała” – dosłownie i w przenośni – wywalczone trofeum. W minioną środę 17. czerwca, korzystając z pięknej pogody, uczniowie tej klasy zamiast do szkoły poszli sobie nad Jezioro Nyskie. … i nie były to bynajmniej WAGARY, lecz … zasłużona nagroda dla zwycięzców. Oprócz dnia wolnego, dostaliśmy jeszcze pieniądze z Rady Rodziców na organizację tej imprezki.

Spędziliśmy razem bardzo fajny dzień, nie tylko objadając się kiełbaskami itp., ale także trochę poruszaliśmy się, aby nie stracić formy i w przyszłym roku znowu wygrać, bo warto było walczyć. Zresztą zobaczcie sami jak wyglądał nasz dzień, kiedy wy siedzieliście w szkole!!!

Było ognisko, jedzonko, piłka siatkowa, nożna, wodna, powietrzna i …fajna zabawa!!!

czwartek, 18 czerwca 2015 22:53

Nasze działania badawcze w programie GLOBE

W obecnym roku szkolnym, 55 uczniów uczestniczyło w badaniach i pomiarach prowadzonych w programie GLOBE. Cała grupa globowców systematycznie wykonywała zadania i przesyłała wyniki na portal amerykański - http://www.globe.gov/web/complex-of-schools-comprehensive-school-technical-school-/overview

Prowadzone były badania hydrologiczne, fenologiczne, gleby, meteorologiczne oraz zmian pokrycia terenu. Uczniowie uczestniczyli również w kampanii Global Precipitation Measurement prowadzonej przez NASA oraz zrealizowali 2 autorskie projekty badawcze:  

- Changes in the amount of rainfall runoff in the basin of Nysa Kłodzka river in the area of Nysa - http://www.globe.gov/do-globe/for-students/student-research-reports

- Zmiany pokrycia terenu w pobliżu mojego miejsca zamieszkania.

 

Za sumienną pracę dziękujemy globowcom z klas I b1, I pa, II m2, II tżr, II tw, III e i III t.

 

 Globowi nauczyciele.

     13. czerwca 2015 roku spod Rolnika wyruszyła grupa ponad 30 miłośników wycieczek rowerowych - uczniów klas II h, 1pa, 1b1, 1s z opiekunami. Przewodnikiem wyprawy był ceniony nyski fotografik, autor książek o ziemi nyskiej i popularyzator naszego regionu - PAN KAZIMIERZ STASZKÓW.

      Na trasie wycieczki znalazła się Biała Nyska, Siestrzechowice z pałacem biskupim, słynny kościół w Kałkowie, zamek w Otmuchowie i pałac Zwierzyńcu. Na każdym postoju młodzież z zapartym tchem słuchała legend czy mitów o niedocenianych miejscach ziemi nyskiej. Mamy nadzieję, że taka wyprawa jeszcze raz dojdzie do skutku i spotka się z dużym zainteresowanie wśród młodzieży w następnym roku szkolnym.

środa, 17 czerwca 2015 21:57

III Wojewódzkie Warsztaty Pierwszej Pomocy

We wtorek, 16. czerwca, na terenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu odbyły się warsztaty szkoleniowe z pierwszej pomocy. Ich celem było doskonalenie umiejętności młodych ludzi w zakresie udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym podczas różnych zdarzeń losowych. Zajęcia składały się wykładów, ćwiczeń praktycznych prawidłowego zachowania młodzieży na wypadek różnych zagrożeń, pokazów ratownictwa wodnego oraz zasad gaszenia pożarów w budynkach mieszkalnych. Uczniowie posiadający prawo jazdy mogli sprawdzić swoje umiejętności wyprowadzania samochodu z poślizgu. Naszą szkołę reprezentowała drużyna, w skład której wchodzili: Patryk Iskra, Wojciech Gródecki, Paweł Bolisęga oraz Sabina Zabłotni. Drużyna ta w powiatowych zawodach pierwszej pomocy zdobyła II miejsce.

 

Katarzyna Pierzchała

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W L.A. KĘDZIERZYN-KOŹLE CZERWIEC 2015

Dobrze zaprezentowali się na mistrzostwach województwa SPG w Kędzierzynie-Koźlu nasi lekkoatleci, którzy uzyskali kilka świetnych rezultatów. Także w klasyfikacji szkół zajęliśmy 4-miejsce.

 Miejsca medalowe zdobyli:

Kijaszek Dawid bieg na 1500 m– I m złoty medal – czas 4:46, 68;

Ponikiewska Martyna Dysk K-– III m brązowy medal – wynik 29, 42;

Kozłowski Mateusz Dysk M-– III m brązowy medal – wynik 41, 58;

Kozłowski Mateusz Kula M-– II m srebrny medal – wynik 14, 71;

Świtała Magdalena, Wanicka Weronika, Kowalewska Aleksandra, Nastasowska Patrycja, - Sztafeta 4x100 K –III m brązowy medal czas – 57, 91.

Pozostałe miejsca kobiet:

100 m - Nastasowska Patrycja - 5 m – czas 14, 09,

 800 m - Wanicka Weronika -  5 m czas – 2:57,30,

400 m - Kowalewska Aleksandra – 9 m czas 1:13,30, – Łaciak Jagoda – 4 m wynik – 27, 90,

Kula - Ponikiewska Martyna 4 m wynik 11, 10,Łaciak Jagoda 5 m wynik 11, 07 ,

Skok w dal – Wicher Beata - 10 m wynik 4, 13, Świtała Magdalena 11 m wynik 3, 95,

Pozostałe miejsca mężczyzn:

100 m - Tczcionkowski Bartosz  - 22 m – czas 12, 93,

400 m - Bendzera Daniel – 7 m – czas – 58.52,

Oszczep - Rychel Michał – 12 m wynik – 29, 20, Zelek Jakub – 13 m wynik – 26, 40.

Opiekunowie: Żurek Ewa, Hasiak Dawid.

 

środa, 17 czerwca 2015 21:04

Plastic is not fantastic!

Wczoraj ( 15 czerwca) naszą szkołę opanowały foliowe potwory.  Ich zadaniem było zwrócenie uwagi uczniów na problem zanieczyszczenia środowiska przez plastikowe woreczki – przeciętną część krajobrazu współczesnego świata. Ignorancja i brak świadomości mogą doprowadzić do tego, że za kilka lat będziemy topić się w morzu plastiku. A przecież jest tyle możliwości, aby temu zapobiec.

Przejdź na zieloną stronę mocy!

klasa I pa

wtorek, 16 czerwca 2015 23:10

Wspólny festyn – wspólna zabawa

W sobotę, 30 maja, w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła współpracy”, został zorganizowany po raz drugi festyn szkolny. Jego celem była promocja zdrowego stylu życia oraz poszukiwanie nowych form współpracy między nauczycielami, uczniami i ich rodzicami. Organizatorzy festynu przygotowali wiele atrakcji, m.in. mini przedszkole, gry logiczne, konkurs ,,Mam talent”. W kawiarence oferowano ciepłe i zimne napoje, ciasta, naleśniki, tosty przygotowane przez uczniów oraz ich rodziców. Uczennice naszej szkoły przygotowały pokaz tańca hip-hop, a cała społeczność szkolna zatańczyła na zakończenie festynu popularna ,,belgijkę”. Przedstawiciele klas wraz ze swoimi wychowawcami mogli sprawdzić swoją formę w różnych konkurencjach sportowych ,,na wesoło”. Klasy z technikum usług gastronomicznych przygotowały poczęstunki: pyszny kompot truskawkowo – rabarbarowy, lemoniadę, owoce oraz kiełbaski. Radosny nastrój festynu tworzyły świetne humory gospodarzy i gości, wspaniała pogoda, a także prezentacje muzyczne młodzieży w ramach konkursu ,,Mam talent”. Występom towarzyszyła wystawa prac plastycznych i fotografii młodych artystów z Rolnika.

Główną nagrodę – możliwość zorganizowania ogniska klasowego dofinansowanego przez Radę Rodziców zdobyła klasa 2TI.

Piknik był okazją nie tylko do promocji zdrowego stylu życia, świetnej zabawy i integracji społeczności szkolnej, ale również okazją do wypróbowania nowego sprzętu nagłaśniającego, zakupionego z funduszy zebranych w trakcie poprzednich akcji, organizowanych w ramach projektu ,,Szkoła współpracy”, m.in. zeszłoroczny festyn, kiermasz bożonarodzeniowy, ,,Hamlet” w wykonaniu uczniów i nauczycieli.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia na kolejnym pikniku za rok.

 

Samorząd Uczniowski

wtorek, 16 czerwca 2015 18:20

Wymiana uczniowska z Oberhausen

Od poniedziałku 08.06.2015r. - do soboty 13.06.2015r. gościliśmy uczniów ze szkoły partnerskiej HBG w Oberhausen. Nasi goście mieszkali w tym czasie, zgodnie z tradycją, w domach naszych uczniów.

Goście ze szkoły niemieckiej, wspólnie z koordynatorkami Joanną Wojdyłą i Katarzyną Skirzewską, zostali przywitani przez Panią Dyrektor Małgorzatę Leśniweską. Mieli również możliwość zwiedzenia naszej szkoły w pierwszym dniu po przyjeździe. W kolejnym, uczniowie z Polski i z Niemiec wspólnie pracowali w naszej szkole nad projektem „ nasz region, nasz dom”,  a w godzinach południowych wybrali się z wizytą do Starostwa w Nysie. Następnie udali się do Urzędu Miasta Gminy Nysa na spotkanie z Panią Sekretarz Marią Czepil. W środę wyjechaliśmy, w porannych godzinach, na dwudniową wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy  Oświęcim, katedrę wawelską, rynek Krakowa, a w następnym dniu, najstaszą część Uniwersytetu Jagielońskiego Colegium Maius. W drodze powrotnej udaliśmy sie do parku rozrywki w Zatorze. W piątek uczniowie kończyli prace nad projektem, a popołudniu zaplanowany był rejs statkiem po jeziorze nyskim i wspólne ognisko, na które przybyli również rodzice uczniów, którzy gościli u siebie nasze koleżanki i kolegów z Niemiec.

W sobotę, w wieczornych godzinach, pożegnaliśmy ze smutkiem naszych gości na dworcu PKS.

 

wtorek, 16 czerwca 2015 17:49

Wycieczka do Pragi

W dniu 11. czerwca, grupa 37 uczniów naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do Pragi zorganizowaną w ramach działalności KOŁA KREATORÓW INFOKULTURY.

Niewątpliwie jeden dzień to zbyt krótko, by poznać stolicę Czech, lecz udało nam się zobaczyć znaczną część jej atrakcji i nacieszyć urokiem tego miasta.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy od Wzgórza Petrin, gdzie podziwialiśmy panoramę Pragi z wieży widokowej zwanej „Małą Wieżą Eiffla”. Uczniowie zwiedzali także Hradczany, gdzie mieli okazję zobaczyć uroczystą zmianę warty, następnie Katedrę Św. Wita, Pałac Królewski, Bazylikę Św. Jerzego i Złotą Uliczkę. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć spaceru po moście Karola, rynku Starego Miasta ze średniowiecznym ratuszem.

Wieczorem czekała nas „duchowa uczta”. O godzinie 21.00 rozpoczął się pokaz „Tańczących Fontann”. To niezapomniany spektakl światła, wody i muzyki, który dostarczył nam niezwykłych doznań.

Wartością takiego wyjazdu jest nie tylko poznawanie nowych miejsc i zwiedzanie, ale przede wszystkim integracja. W przypadku spotkań i wyjazdów organizowanych w ramach działalności koła o tyle ważna, że obejmująca chętnych uczniów całej szkoły. Młodzież jak zwykle dała się poznać z jak najlepszej strony. Tradycyjnie nie zabrakło dobrego humoru, ciekawych opinii i wytrwałości (chociaż nad kondycją można byłoby troszeczkę popracować – w tym celu skontaktujemy się z nauczycielami wf-u). Niektórzy w drodze powrotnej (ok. 1-2 w nocy) uczyli się nawet na poranne zajęcia!

Piękno Pragi i wspaniała atmosfera wpłynęły na to, że już dzisiaj planujemy kolejne wyjazdy, które niewątpliwie wpiszą się na stałe w działalność Koła Kreatorów Infokultury.

piątek, 12 czerwca 2015 21:41

Czołgi ponownie wjeżdżają do garaży.

Wraz z końcem roku szkolnego 2014/2015 kolejna edycja Szkolnej Ligi Czołgów dobiegła końca. Dla niezorientowanych parę słów przypomnienia. Szkolna Liga Czołgów skupia miłośników gry strategicznej World Of Tanks, w którą gramy od lat, bawiąc sie wyśmienicie i jednocześnie używamy języka angielskiego oraz uczymy się współpracy w ramach drużyny.

W tym roku spotykaliśmy się w sumie kilkanaście razy, zarówno w szkolnym laboratorium komputerowym jak i w wersji online z domów.
Rozegraliśmy 2 turnieje z cennymi nagrodami (złoto w grze) sponsorowanymi przez Samorząd Uczniowski.
Zwycięzcy tegorocznych turniejów zostali wyłonieni po pasjonujących bitwach, gdzie czasami konieczne były dogrywki.
Pierwszy turniej wygrał Bartek Bielecki a drugi Karol Górzański obaj z klasy 1m1.
Serdecznie gratuluje zwycięzcom i zapraszam wszystkich za rok. 
Opiekun: Marek Pawlik

10 czerwca 2015 r. gościliśmy kilkoro uczestników VI Międzynarodowej Konferencji z cyklu "Wielojęzyczność jako szansa", której tegoroczną organizatorką jest nyska PWSZ. Jest to wspólna inicjatywa praktykujących nauczycieli oraz nauczycieli uczelni wyższych zaangażowanych w wspieranie wielojęzyczności i koncentruje się na praktycznych aspektach nauczania języków. W ramach cyklu odbyły się do tej pory sympozja w Kassel/Niemcy, Nysie/Polska, Eupen/Belgia, Luksemburgu i Heidelbergu/Niemcy. Celem wizyty była lekcja języka angielskiego prowadzona przez nauczyciela naszej szkoły mgr Krzysztofa Dorożyńskiego, a gośćmi byli: prof. dr F. Capucho (Univesidade Catolica Portuguesa Viseu), mgr S. Gęsicka (Silesian Grammar School i Leads Beckett University), dr A. Konieczna (PWSZ Nysa), dr M. Kamiński (PWSZ Nysa), mgr M. Kilarska (PWSZ Nysa).

środa, 10 czerwca 2015 18:20

''Nieco inaczej''

Witam,
Nazywamy się ''Nieco inaczej'' i jesteśmy 3 osobową grupą z Nysy. Mam na imię Jowita i wraz z Kubą i Maćkiem stworzyliśmy 3 minutowy film o żartobliwym podejściu do bohaterstwa. Zawarty w nim jest także wywiad z naszym szkolnym wychowawcą, ponieważ to właśnie ON ma dla nas miano prawdziwego lokalnego bohatera. Czy ''Złamany paznokieć'' jest warty uwagi " bohatera" ? Oczywiście, że tak ;) Przy nagrywaniu mieliśmy dużo frajdy, ale też dużo pracy. Miejsce nagrań to park i szkolny gabinet(Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie). Nasza pomysłowość co do przedstawienia wizji była w 100% trafiona więc mam nadzieję, że nagranie się spodoba.

 

 

Zagłosuj: https://localheroes.pnwm.org/gallery/index/id/1081586561869180

wtorek, 09 czerwca 2015 21:11

Konkurs wiedzy o Hiszpanii

W dniu 6 czerwca w NDK w Nysie podczas Wieczoru Kultury Hiszpańskiej, zorganizowanego przez WSHT, odbyło się podsumowanie konkursu wiedzy o Hiszpanii. Konkurs składał się z trzech etapów, w którym wzięło udział łącznie784 osób (studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych).

Szymon Pach (uczeń kl. II m2) w każdym z etapów prezentował bardzo wysoki poziom wiedzy z zakresu geografii i historii Hiszpanii. Z dumą informujemy, że w ogólnej klasyfikacji zajął II miejsce.  W nagrodę,  za własną, solidną  pracę włożoną w przygotowanie się do konkursu, otrzymał m.in. indeks na uczelnię.

Gratulujemy serdecznie Szymonowi i życzymy dalszych sukcesów.


Zdjęcia: Sandra Czarnecka

wtorek, 09 czerwca 2015 20:09

XIV Ogólnopolski Finał Licealiady

XIV Ogólnopolska „Licealiada” w siatkówce chłopców za nami. Jadąc do Ostródy, pół żartem pół serio, mówiliśmy, że jedziemy po medal. Na miejscu już żartów nie było tylko wysiłek, stres, nerwy, radość, smutek i rozczarowanie. Przyjęto system rozgrywek w  dwóch grupach po 7 zespołów, gdzie w każdym meczu gramy trzy sety i każdy wygrany set to punkt do tabeli wyników, dlatego padały wyniki 3:0 lub 2:1. Graliśmy kolejno z XVIII LO z Warszawy-wygraliśmy 3:0, potem wygraliśmy 2:1 z VII LO z Olsztyna, też 2:1 z ZS nr 4 z Wrocławia i w takim samym stosunku  z II LO z Bełchatowa. W sobotę rano niestety ulegliśmy ZSOMS z Ostrowca Świętokrzyskiego 1:2, a późniejsze zwycięstwo. 3:0 nad ZSS Ostróda zmusiło sędziów do liczenia tzw. małych punktów. Niestety okazało się, że mamy pecha bo pomimo takiej samej ilości punktów to my zajęliśmy III miejsce w grupie i zamiast o medale, w play-offach o miejsca 5-6 przegraliśmy z ZS nr 1 z Wielunia 1:2 (21:23 w tie-breaku rozgrywanym normalnie do 15 punktów-było gorąco!!!). Pozostało nam już tylko zagrać o miejsca 7-8. Szansę wykorzystaliśmy i wygraliśmy 2:0 z ZS Gostyń. Na pocieszenie została nam świadomość, że wygraliśmy w rozgrywkach grupowych  z późniejszym wicemistrzem Polski (Bełchatów). Licealiadę wygrał „etatowy” mistrz MKS MDK Warszawa. Może za rok będzie lepiej- zobaczymy.

Szkołę w XIV Ogólnopolskim Finale Licealiady reprezentowali:  Gibas Paweł, Kopacz Jakub, Wróbel Radosław, Wilman Patryk, Ziółkowski Justin, Rajski Adam, Moliński Michał, Gut Szymon, Mazur Patryk, Pawelec Damian, Walczak Maciej, Zemlik Jacek i Podborączyński Mateusz . Niełatwą pracę trenerów zajmowali się Profesorowie Bartłomiej Dykta i Tomasz Jazienicki.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu oraz sponsorom, bez ofiarności których nie przeżylibyśmy fajnej sportowej imprezy. Naszymi sponsorami byli:

  • Pan Cezary Łaski –firma ubezpieczeniowa Polonia
  • Pan Henryk Pędzik - Pizzeria Biesiadowo
  • Pan Poseł Rajmund Miller
  • Pan Dariusz Chodyniecki – Sklep Pogotowie Sportowe
  • Pan Sebastian Puczkowski – absolwent naszej szkoły i sympatyk szkolnej siatkówki
  • Pan Roman Kotwiński – biznesmen też sympatyk siatkówki

 

DZIĘKUJEMY!!!

 

poniedziałek, 08 czerwca 2015 13:23

Turnej kulinarny

W ubiegły piątek 28 maja 2015r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie wzięli udział w turnieju kulinarnym pt. „Moje II szkolne śniadanie z kurczakiem”, organizatorami konkursy byli: Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Celem Konkursu było propagowanie dań z kurczaka w całkiem nowej odsłonie oraz możliwość jego spożywania w szkole. Uczniowie przygotowali danie będące pełnowartościowym posiłkiem uzupełnionym w dodatek skrobiowy i warzywny, popisowe danie naszych uczniów Angeliki Gardas oraz Klaudii Kocoń z klasy 2 TUG uplasowało się na I miejscu w kategorii: szkolna sałatka oraz na miejscu III danie Michała Wróbla oraz Jakuba Piwowara z klasy 2TUG w kategorii: szkolna kanapka.

 

 

Od lewej: Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Andrzej Sieradzki, opiekun grupy Agnieszka Wojtowicz, uczennice: Klaudia Kocoń, Angelika Gardas, prezes OODR w Łosiowie Henryk Zamojski.

 

poniedziałek, 08 czerwca 2015 09:10

Nysa mniej znana

Dnia 01.06.2015 r. klasa I p/a wraz z opiekunem - Panią Katarzyną Pierzchałą udała się na zwiedzanie nyskich fortyfikacji. Wycieczka została zorganizowana pod hasłem „Nysa mniej znana” w ramach konkursu „Local Heroes” przez uczennice klasy I p/a – Agnieszkę Popardę i Patrycję Wawro. Uczniowie odwiedzili m.in. Fort Wodny, Bastion św. Jadwigi i Fort II. Była to niezwykle ciekawa lekcja historii, podczas której młodzież mogła zapoznać się z informacjami dotyczącymi ich najbliższego otoczenia. Uczniom najbardziej spodobała się trasa multimedialna w Bastionie św. Jadwigi. Wycieczka zakończona została ogniskiem na Forcie Prusy. Mimo uciążliwego upału i wielu pokonanych kilometrów wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyprawy.

 

Więcej informacji na temat konkursu i możliwość zagłosowania: localheroes.pnwm.org

Strona 1 z 10