cien.png
nag-akt.jpg
wtorek, 25 listopad 2014 22:02

Sukces szachistów

Reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce w drużynowych mistrzostwach powiatu w szachach szkół ponadgimnazjalnych.

Gratulujemy.

wtorek, 25 listopad 2014 21:31

Konkurs "Laptop na bank"

Po I etapie konkursu "Laptop na bank", organizowanego przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, do finału w dniu 2.12.2014 zakwalifikowali się następujący uczniowie naszej szkoły:

 1. Kamil Chramęga - kl. IV TI
 2. Adrian Florek - kl. IV TI
 3. Łukasz Hoinka - kl. IV TI
 4. Dominik Ligas - kl. IV TI

opiekun - Małgorzata Pogwizd

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w finale!

 

wtorek, 25 listopad 2014 19:17

Wyróżnienie dla Schroniska Młodzieżowego

Należące do ZSiPO i kierowane przez pana Henryka Nowaka Szkolne Schronisko Młodzieżowe zdobyło Złote Wyróżnienie w "54 Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych" i wyróżnienie "54 Wojewódzkim Konkursie Współzawodnictwa Szkolnych Schronisk Młodzieżowych".

Wyróżnienie jest potwierdzeniem bardzo dobrych wyników i wysokiego poziomu Schroniska oraz wyrazem uznania dla pracy całej kadry placówki. Zwrócono uwagę na inicjatywy podejmowane w celu skutecznego mobilizowania młodzieży do aktywnego uprawiania turystyki , a także wpływ działalności Schroniska na kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży.

poniedziałek, 24 listopad 2014 15:00

Wojewoda gratuluje stypendystom

Stypendystami Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2014/2015 zostali: Monika Ziemba, uczennica kl.IV Technikum Weterynaryjnego w Technikum Nr2 oraz Wojciech Gruchot, uczeń kl. III b-ch w II Liceum Ogólnokształcącym. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się we wtorek 18 listopada 2014r w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Wicewojewoda Opolski Antoni Jastrzembski oraz Opolski Kurator Oświaty Halina Bilik wręczyli dyplomy wyróżnionym stypendystom PRM z naszego województwa. Stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2014/2015 otrzymało łącznie 95. uczniów z Opolszczyzny, w tym 46. uczniów techników i 49. z liceów ogólnokształcących.

Warunkiem otrzymania stypendium jest uzyskanie przez ucznia promocji z wyróżnieniem ( średnia co najmniej 4.75), oraz najwyższej w danej szkole średniej ocen lub wykazywanie  szczególnych uzdolnień w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskiwanie w niej najwyższych wyników, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyników co najmniej dobrych. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.

Gratulujemy stypendystom!

poniedziałek, 24 listopad 2014 08:51

Dary dla schroniska dla zwierząt

20 listopada br. uczniowie z  klasy II h wraz z wychowawczynią – Jolantą Madalińską, w ramach dyżuru klasa – gospodarz szkoły, odwiedzili  Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Konradowej, przywożąc koce oraz karmę dla psów. Każdy dar jest zawsze mile widziany, zwłaszcza przed zbliżającą się zimą.

poniedziałek, 24 listopad 2014 08:49

Powiatowy Konkurs Recytatorski

W wyniku szkolnych eliminacji do VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego zakwalifikowali się  następujący uczniowie w poszczególnych kategoriach:

 

Poezja śpiewana :   Weronika Siwecka, kl. III h

                              Szymon Butor, kl. Ip/a

 

Recytacja :           Magdalena Dolinkiewicz, kl. I b1

                            Zuzanna Widz, kl. II b1

 

Prace plastyczne :  Patrycja Krasińska, kl. IIm2

                             Magdalena Kluska, kl. II m2

                             Weronika Ligas, kl. III m

 

Etap powiatowy zostanie przeprowadzony 04.12.2014 r. w Muzeum w Nysie , o godzinie 9.00.

                          Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia !

piątek, 21 listopad 2014 13:17

Zajęcia kółka historycznego

20 listopada 2014r. uczniowie 3dz oraz 1h (kółko historyczne) wraz z opiekunami p.Renata Sroką i p. Dorotą Błaszczyszyn wzięli udział  w  serii wykładów w  Muzeum Nyskim pt.  "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”. Inicjatorami projektu był Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Muzeum w Nysie.
    Wczorajszy wykład pt.: "Rozwój piwowarstwa i handlu piwem w Nysie 1865-1945" przeprowadził dr Sławomir Szyndler, który rozpoczął od przedstawienia krótkiej historii piwa zwracając szczególną uwagę na wojny piwne. Dowiedzieliśmy się także z czego dawniej produkowało się ten złoty trunek  oraz gdzie w Nysie pozyskiwano na to potrzebne surowce. Prelegent przybliżył nam również miejsca lokalizacji nyskich browarów w latach 1865-1945 oraz zaprezentował co obecnie znajduje się na ich miejscu. W okresie największego piwowarstwa w naszym mieście znajdowało się 18 browarów, a po za nim w powiecie nyskim - 14. Dla porównania w Kłodzku było ich 10, a we Wrocławiu ponad 140.
     Mieliśmy okazję obejrzeć różne zdjęcia prezentujące butelki oraz etykiety piwa, a nawet ich dotknąć. Pod koniec padło kilka pytań, m.in. na temat chmielu oraz skąd pan Sławomir czerpał swoje inspiracje, gdzie zdobywał potrzebne materiały do swojego wykładu.
     Na wszystkich uczestników spotkania czekał słodki poczęstunek, kawa oraz herbata. Reasumując, wynieśliśmy bardzo ciekawą lekcję na temat  naszego regioniu. Sądzę, iż wiele z tych informacji pozostanie nam długo w pamięci i będziemy mogli się nimi  pochwalić  przed znajomymi.
    Z niecierpliwością czekamy na kolejny wkład, już za dwa tygodnie (4.12.2014r.) !

Izabela Kruszyńska kl.3dz

piątek, 21 listopad 2014 12:05

Konferencja - "Czy świat się wyżywi?"

W Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie nauczyciele przy współudziale uczniów zorganizowali konferencję popularnonaukową. Tematem był problem głodu na świecie. Prelegentami byli profesorowie i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: rektor UP prof. dr hab. Roman Kołacz, prof. dr hab. Andrzej Kotecki, prof. dr hab. Stanisław Pietr, pani dr inż. Urszula Piszcz, dr inż. Jarosław Grocholski w-ce prezes firmy "Arenda" w Charbielinie oraz prezes firmy "Agrokom Polska" mgr inż. Jerzy Koronczok w Żędowicach.

Temat przewodni "Czy świat się wyżywi?" stał się pretekstem do rozważań wykładowców o skali głodu, rejonach największego występowania niedoboru pożywienia na świecie, ale również sposobów efektywnego wykorzystania tego co daje Matka Ziemia . Paradoksalnie 25 % ludzkości świata zjada 80 % globalnych zasobów żywnościowych, takie szokujące dla słuchaczy fakty przedstawił prof. Roman Kołacz rektor UP. Wyjątkowo poruszyły przedstawione przez profesora dane: 976 mln ludzi głoduje na świecie, co minutę umiera 35 osób, dziennie z powodu głodu traci życie 25 tyś dzieci, kobiet, mężczyzn niezależnie od wieku.

Czy możemy coś zrobić z naszym sposobem odżywiania się ? Przy efektywnym wykorzystaniu wody, gleby i stosowaniu nowoczesnych technologii do 2026r. nie grozi ludzkości totalny głód, a nawet istnieje możliwość polepszenia sytuacji w krajach głęboko dotkniętych tym zajwiskiem. Co dalej? Technologie uprawy ziemi i hodowli zwierząt jest w tej chwili tak wysoko zawansowana, że mimo obaw wielu sceptyków, właśnie przy zastosowaniu odpowiednich nawozów mineralnych i odmian roślin oraz zwierząt można efektywnie zwiększyć plony upraw, uzyskać większą ilość mleka i mięsa. Przekonywali nas o tym prof. Kotecki jako naukowiec oraz prezesi firm "Arenda" i "Agrokom Polska", którzy stosują te metody z powodzeniem w swoich gospodarstwach. Rolnictwo precyzyjne nie tylko ułatwia uprawę dużymi areałami ziemi, ale umożliwia bardzo ekonomiczne zarządzanie środkami, które ponoszą producenci.Rolnicy mają do dyspozycji najnowocześniejsze techniki. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ, jak podkreślał prof. Pietr problemem w przyszłości nie będzie już ilość produkowanych towarów, lecz ich cena i to jest wyzwanie dla przyszłych producentów.

Informacje takie wywołały wiele dyskusji, polemik i zainteresowały wszystkich jej uczestników. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czwartek, 20 listopad 2014 10:37

„W stronę fantastyki”

            Pod takim hasłem 17. listopada br. odbył się III Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy organizowany przez Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie.

Wśród uczestników znaleźli się również reprezentanci naszej szkoły. Trzyosobowy zespół (wyłoniony na drodze szkolnych eliminacji) w składzie: Agata Chrobak (kl. I p/a), Aleksandra Terteka (kl. II h) i Emilia Kołodziej (kl. III b-ch) zmagał się podczas pytań konkursowych z zagadnieniami dotyczącymi treści i formy arcydzieła Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”.

„Czytelniczy wielobój” dowiódł, że wśród uczniów naszej szkoły mamy znawców klasyki literatury najwyższych lotów.

            Reprezentacja ZSiPO zajęła III miejsce w klasyfikacji zespołowej, natomiast w pojedynku indywidualnym II zaszczytne miejsce przypadło w udziałe Emilii Kołodziej.

Gratulujemy  i życzymy jeszcze ciekawszych przygód z literaturą!

wtorek, 18 listopad 2014 22:46

Eliminacje do Mistrzostw Powiatu w drużynowym tenisie stołowym deble.

W dniu 17.11.2014r. w hali ZSiPO w Nysie odbyły się eliminacje do Mistrzostw Powiatu Nyskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym SPG.

W zawodach wzięły udział następujące szkoły: ZSO w Nysie, ZST w Nysie, CKZiU w Nysie, ZSE w Nysie, ZSZ w Nysie, ZSiPO w Nysie.

W kategorii chłopców i dziewcząt zwyciężyli zawodnicy i zawodniczki z ZSiPO w Nysie.

I m. ZSiPO Nysa (Budkiewicz Szymon, Kula Konrad)

I m. ZSiPO Nysa (Cycoń Ewelina, Bracik Monika, Tomczyszyn Barbara )

Opiekun: Bogdan Kurczak

wtorek, 18 listopad 2014 22:43

Eliminacje do Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej halowej chłopców

W hali PWSZ odbyły się eliminacje do Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej halowej chłopców. Wzięło w nich udział 6 nyskich szkół: CKZiU, ZST, MOW, ZSO, ZSE oraz ZSiPO. W grupie pierwszej wygraliśmy z „Budowlanką” 3:1 i zremisowaliśmy z „Ekonomikiem” 0:0. Zajmując pierwsze miejsce w grupie, w półfinale trafiliśmy na „Mechanik”, który pokonaliśmy 2:1. W finale znowu spotkaliśmy się z „Ekonomikiem”, który sensacyjnie pokonał „Carolinum” 2:0. Po dobrej grze wygraliśmy i zajęliśmy pierwsze miejsce w turnieju.

Sład ZSiPO:  Pięch Szymon,  Hejdak Kacper, Czajka Konrad, Kuglarz Kacper, Tarasek Konrad, Balicki Michał, Pawełek Jakub, Sypek Michał, Pacławski Patryk, Szewczyk Fabian , Amrogowicz  Mateusz, Pisula Maciej.

Opiekun drużyny: Radosław Bejczuk

wtorek, 18 listopad 2014 22:39

Eliminacje do Mistrzostw Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt

W dniu 12.11.2014r. byliśmy gospodarzem eliminacji do Mistrzostw Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt, w których wzięły udział 3 nyskie szkoły: ZSE ,ZSO oraz ZSiPO. W pierwszym meczu wygraliśmy z „Ekonomikiem” 2:1, w kolejnym musieliśmy uznać wyższość drużyny z „Carolinum” i po zaciętym meczu przegraliśmy 1:2,  ostatecznie kończąc turniej na 2 miejscu.

Sład ZSiPO:  Szumańska Justyna, Suszek Karolina, Pleśniak Patrycja, Grigoryan Anuszik, Kazibut Daria, Komar Magdalena, Fil Aleksandra, Aspres Justyna, Stachera Anna, Ada Bryś, Pawelec Natalia, Zabłotnik Sabina.

Opiekun: Piotr Szczurek

wtorek, 18 listopad 2014 22:32

Eliminacje do Mistrzostw Powiatu w piłce ręcznej chłopców

Nasi piłkarze ręczni nie mieli żadnych problemów z pokonaniem przeciwników na nowym obiekcie „Mechanika” przy ulicy Orkana w Nysie. Dwa zwycięstwa nad drużynami CKZiU 14:9 oraz nad ZSO 18:6, pozwoliły na zajęcie pierwszego miejsca i awans do Finału Powiatu.

Skład ZSiPO: Listwan Kamil, Wiśniewski Piotr, Liniewski Maciej, Charczyński Sławomir, Fujarczuk Michał, Bednarz Gracjan, Sapa  Sebastian, Surówka Dawid, Błaszczyszyn Adrian, Zając Robert, Kozłowski Mateusz, Chramęga Rafał, Michalik Oskar Opiekun Zespołu:  Grzegorz  Błauciak

niedziela, 16 listopad 2014 17:34

Tydzień Demokracji Lokalnej

W ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej w Urzędzie Miejskim w Nysie organizowane były spotkania młodzieży, prelekcje, dyskusje zachęcające młodych ludzi do większego zaangażowania się w życie publiczne. Dnia 05.11.2014 r. uczniowie klas IIdz i Ip/a  uczestniczyli w spotkaniu z panią burmistrz Nysy Jolantą Barską. Celem organizowanego po raz trzeci wydarzenia było przybliżenie demokracji na poziomie europejskim, krajowym i samorządowym, a także promowanie idei demokracji lokalnej oraz pobudzanie do aktywności  obywatelskiej.

Mieliśmy okazję zobaczyć ciekawą prezentację dotyczącą funkcjonowania Rady Europy,  NATO i UE.  Zostaliśmy także zaproszeni do zwiedzenia urzędu. Zobaczyliśmy pracę Straży Miejskiej, gdzie pokazano nam podgląd z nowo zainstalowanego monitoringu na terenie Nysy. W Urzędzie Stanu Cywilnego, zwiedziliśmy salę, w której zawierane są małżeństwa. Hasłem przewodnim tegorocznego Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej projektu Rady Europy była: „Demokracja partycypacyjna: uczestniczenie, proponowanie, decydowanie”. Miejmy nadzieję, że uczniowie wychodząc z Urzędu poczuli się pełnoprawnymi uczestnikami naszej społeczności, którzy chcą coś zaproponować, by aktywnie włączyć się w życie publiczne.

Małgorzata Woś

niedziela, 16 listopad 2014 17:07

Wystawa - Carl Stangen

Dnia 05.11.2014 w PWSZ w Nysie odbył się wykład, w języku polskim i niemieckim, połączony z uroczystym otwarciem wystawy poświęconej pochodzącemu z Głuchołaz podróżnikowi i pisarzowi Carlowi Stangenowi, na który zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły.

W wykładzie uczestniczyło ok. 30 uczniów z klas 2m1, 2m2, 2h, 3h, 3t, 1m i 1TW, którzy dowiedzieli się, że urodzony w roku 1833 Stangen osiągnął, w drugiej połowie XIX-go i na początku XX-go wieku, niezwykłą popularność jako założyciel pierwszego biura turystycznego w Niemczech. Tym samym umożliwił przyjemne i bezpieczne podróżowanie do najbardziej odległych zakątków globu. Tym, kim był Thomas Cook dla Brytyjczyków, tym był Carl Stangen dla Niemców. Wielka aktywność Carla Stangena i jego popularność sprawiają, ze jego postać zasługuje na bliższe poznanie. Niezwykle intensywna działalność Biura Podroży Carla Stangena, jego osobiste zaangażowanie i ciekawa osobowość oraz perfekcyjna jakość świadczonych usług przyciągały jak magnes, nie tylko tysiące Niemców, ale też licznych obcokrajowców. Na przełomie XIX i XX wieku działalność firmy Stangena była już szeroko znana. Carl Stangen jest autorem licznych publikacji poświęconych krajom, do których podróżował. Biuro Podróży Carla Stangena dało początek takim przedsiębiorstwom jak: Hamburg-Amerika-Linie, Lufthansa i sieć biur turystycznych TUI.

Wykład zaprezentowany został w języku polskim i niemieckim przez dr Alinę Dittmann z Instytutu Neofilologii. Wystawa została zorganizowana przez PWSZ w Nysie i Instytut Krajoznawczy Leibniza z Lipska. Wystawę można zobaczyć w Rektoracie PWSZ w Nysie, ul. Armii Krajowej 7. Wstęp wolny.

środa, 12 listopad 2014 22:40

„Ale pasztet”

Pod koniec października grupa uczniów klas gastronomicznych wzięła udział w I etapie konkursu „Ale pasztet”. Zadaniem uczestników było przygotowanie przekąski zimnej lub gorącej (pasztetu w nowatorskiej odsłonie) oraz dania głównego, do przygotowania którego należało użyć głownie przepiórek, grzybów suszonych, miodu, owoców leśnych i ziemniaków. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem przygotowywali receptury oraz potrawy. Efekty ich prac można juz podziwiać tylko na dołączonych zdjęciach. Tak smakowite potrawy uczniowie mogli sporządzić w nowej pracowni uzyskanej w ramach projektu Opolskie Szkolnictwo Zawodowe Bliżej Rynku Pracy.

  Przed nimi kwalifikacje do 2 etapu konkursu, który odbędzie się już w Zamku Kliczków.

Podczas kulinarnego festiwalu do pałacu w tym czasie zjeżdżają się nie tylko zdolni uczniowie klas gastronomicznych ale także utytułowani szefowie kuchni, przedstawiciele branży gastronomicznej oraz lokalni mieszkańcy. Impreza promuje tradycyjną kuchnię opartą na dziczyźnie oraz skarbach runa leśnego Borów Dolnośląskich.

Trzymamy mocno kciuki za naszych uczestników!!!

Opiekunki zdolnej grupy: A.Wojtowicz, A.Smolińska

 


piątek, 07 listopad 2014 13:46

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych organizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie.

 

piątek, 07 listopad 2014 13:39

Tenis stołowy eliminacje do Mistrzostw Powiatu SPG

W dniu 30.10.2014 roku, w hali Naszej Szkoły odbyły się Eliminacje do Mistrzostw Powiatu Nyskiego w Tenisie Stołowym SPG:gry  indywidualne i  gry deblowe. W zawodach wzięli udział uczniowie: ZSiPO, ZST, ZSE , CKZiU, I LO, ZSZ przy MOW w Nysie oraz DLH. Nasi tenisiści (jak zwykle) nie zawiedli. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nysie. Organizacja i sędziowanie Bogdan Kurczak.

 

środa, 05 listopad 2014 12:04

Piłka nożna chłopców - Finał Powiatu

Dzięki uprzejmości klubu EKS „Polonia” Nysa, mogliśmy zorganizować Finał Powiatu w piłce nożnej SPG chłopców na ich obiekcie. Udział w finale wzięło 5 najlepszych szkół, reprezentujących nasz region: Głuchołazy, Paczków, Otmuchów i dwie drużyny z Nysy. Po dwóch zwycięstwach nad drużynami z Głuchołaz oraz Paczkowa 1:0, awansowaliśmy do finału, w którym spotkaliśmy się z drużyną z ZST Nysa. W regulaminowym czasie gry był wynik 2:2, dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, a rzuty karne lepiej wykonywali zawodnicy z „Budowlanki” i zasłużenie wygrali 5:4.

Skład ZSiPO: Pięch Szymon, Szewczyk Fabian, Trubiłowicz Bartłomiej, Piskuła Maciej, Czajka Konrad, Klag Adrian, Kuglarz Kacper, Tarasek Konrad, Król Dawid, Wasilewski Michał, Sypek Michał, Pacławski Patryk, Szczotka Łukasz, Pawełek Jakub, Szubra Mateusz, Michał Balicki, Kulbaka Adrian, Hejdak Kacper. Opiekun drużyny: Radosław Bejczuk.

środa, 05 listopad 2014 11:59

Piłka nożna dziewcząt - Finał Powiatu

Nasza szkoła była organizatorem Finału Zawodów w piłce nożnej dziewcząt SPG w powiecie nyskim.W finale spotkały się 2 najlepsze drużyny, które będą nas reprezentować w ½ Finału Wojewódzkiego: ZSE Nysa i ZSiPO Nysa. Tym razem musieliśmy uznać wyższość drużyny gości, która zwyciężyła 5:4.

Skład ZSiPO: Roksana Wojewódka, Kinga Ejzel, Katarzyna Fecko, Weronika Wistuba, Ciecieląg Anna, Krawczyk Klaudia, Leja Anna, Siegel Martyna, Sabat Eliza. Opiekun drużyny: Roman Siwecki.

środa, 05 listopad 2014 11:51

Internetowe mistrzostwa w angielskim - nie przegap!

Ruszyły zapisy w ogólnopolskich Mistrzostwach Polski Uczniów w Języku Angielskim „Langloo CUP”, organizowanych on-line. Udział może wziąć każdy chętny uczeń, nawet początkujący. Nie liczy się najlepszy poziom znajomości języka, ale największy postęp jaki zrobią uczniowie w czasie miesięcznej nauki. Konkurs daje równe szanse wszystkim, którzy chcą uczyć się angielskiego lub rozwijać znajomość języka. Wystarczy komputer, dostęp do Internetu zarejestrowanie się na langloo.com/langloocup. Nie czekajcie – zapisy trwają tylko do 11 listopada!

IDEA MISTRZOSTW

W Mistrzostwach mogą brać udział zespoły wyłonione przez nauczycieli z klasy lub szkoły oraz indywidualni uczestnicy klas. W środę, 12 listopada wszyscy zarejestrowani uczniowie otrzymają specjalny program kursów e-learningowych, dostosowany do swojego poziomu znajomości języka. Przez miesiąc mają za zadanie uczyć się systematycznie. Wygrają ci najbardziej zaangażowani i aktywni. Zwycięski zespół zdobędzie tygodniową wycieczkę do Londynu, laptopa, a laureaci nagród indywidualnych - wyłonieni na każdym z 5 poziomów nauki języka – otrzymają nowoczesne tablety. Ale to nie koniec nagród! Wszyscy uczestnicy otrzymają możliwość kontynuacji bezpłatnej nauki języka do końca roku szkolnego 2014/2015. Dodatkowo, zwycięzcy wszystkich kategorii wygrają kursy językowe dla kolegów ze swojej szkoły.

REJESTRACJA

Aby wziąć udział w Mistrzostwach Langloo Cup, wystarczy wejść na stronę http://langloo.com/langloocup i kliknąć w "zapisy". Termin rejestracji mija 11 listopada br.

Koordynator
Monika Konopnicka

środa, 05 listopad 2014 08:57

Wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pod hasłem "W stronę fantastyki"

W dniu 04 listopada br. odbyły się dodatkowe eliminacje do III Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pod hasłem "W stronę fantastyki".

Po bardzo wyrównanej rywalizacji i ogromnej wiedzy uczestników, z książki "Mistrz i Małgorzata" M. Bułhakowa, możemy ogłosić końcowe wyniki:

I grupą reprezentującą Nas w Diecezjalnym Liceum Humanistycznym w Nysie będą:

Agata Chrobak kl. I p/a

Aleksandra Terteka kl. II h

Emilia Kołodziej kl. III bch.

Grupą dodatkową (po uzyskaniu zgody z Liceum) będą następujący uczniowie:

Aleksander Czarnołęski kl. III mi

Aleksandra Pawlaczyk kl. III mi

Karolina Jarząbek kl. I p/a.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy sukcesów.

                                                                                                     D. Fesz-Suchecka.

wtorek, 04 listopad 2014 11:43

Konkurs GLOBE Student Calendar Art 2015

Po raz drugi wysłaliśmy prace plastyczne na konkurs GLOBE Student Calendar Art 2015.  W tym roku szkolnym rysunki związane były z tematyką naszych badań w Programie Globe oraz badań satelitarnych - See Globally, Act Locally: How GLOBE Connects to Earth Observing Satellites.

W konkursie udział biorą:

Patrycja Kraińska IIm2 (rys. 8),

Magdalena Kluska IIm2 (rys.9),

Aleksandra Krupa IIIe (rys.10),

Dominika Trzaska IIIe (rys. 11).

Wykonane rysunki znajdują się na:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.687776951290494.1073741860.233891673345693&type=1

https://www.facebook.com/TheGLOBEProgram

Zachęcamy do "polubienia".

Od 8 grudnia będą przedstawiane wyniki w poszczególnych kategoriach.

poniedziałek, 03 listopad 2014 00:00

Młodzieżowa Rada Miejska w Nysie II kadencji rozpoczęła swoją pracę

Nyska młodzież zabiegała do Burmistrza o powołanie Rady Młodzieżowej  Nysy. 

Młodzieżowa Rada została powołana uchwałą nr XXI/362/12 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 28 czerwca 2012r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady w Nysie oraz nadania jej Statutu. Rada ma charakter konsultacyjny, jej celem  jest upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży oraz wspieranie aktywności młodych ludzi, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, jak również reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych, społecznych,kulturalnych.

W składzie Rady Młodzieżowej II kadencji jest 18 radnych, wybranych ze szkół gimnazjalnych i średnich z terenu Nysy. Naszą szkołę reprezentuje Karolina Jarząbek, uczennica klasy I prawno – administracyjnej i Ada Bryś, uczennica klasy biologiczno – chemicznej.

Dziewczynom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

czwartek, 30 październik 2014 22:05

Szkoła współpracy

W dniu 28 października 2014r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, Rady Pedagogicznej oraz dyrekcji szkoły, zorganizowane w ramach programu Szkoła Współpracy. Program ten zakłada cykliczne spotkania w tak szerokim gronie, w celu omawiania bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem szkoły, a także realizacją wspólnych przedsięwzięć rodziców, uczniów i nauczycieli. Na ten rok szkolny zaplanowaliśmy organizację pikniku szkolnego na przełomie maja i czerwca, a także przeprowadzenie dyskusji nad realizacją zajęć pozalekcyjnych w naszej szkole. Niemniej jednak podczas spotkania pojawiła się nowa inicjatywa organizacji kiermaszu świątecznego (2 XII w trakcie konsultacji), na który już teraz serdecznie zapraszamy – zarówno do przyłączenia się do jego organizacji, jak i do udziału w samym kiermaszu – zebrane środki zostaną przeznaczone na cel wskazany przez Samorząd Uczniowski.

środa, 29 październik 2014 16:26

Kurs barmański

W dniach 24 – 26 października bieżącego roku w naszej szkole odbywał się kurs barmański, rekomendowany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Barmanów. Jego głównym celem było zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do uzyskania kwalifikacji Barmana w zakresie podstawowym (LEVEL A). Zajęcia prowadził barman z ponad 20-letnim doświadczeniem Master Bartender, Pan Dariusz Kosiorek, wychowanek Pana Zdzisława T. Nowickiego ”ojca" wszystkich barmanów kilku pokoleń. Przez trzy dni 9 osobowa grupa młodzieży stawiała czoło wyzwaniom, które przygotował trener.

Aktywny udział w zajęciach brała również organizatorka kursu, Pani Iwona Pieniążek. Przez dwa pierwsze dni zgłębialiśmy tajniki sztuki miksologii, zapoznawaliśmy się z podstawowymi technikami produkcji drinków. Uczyliśmy się użycia i rozpoznawania szkła i sprzętu barmańskiego. Bardzo ciekawe były również zajęcia z towaroznawstwa, w czasie których poznawaliśmy sposób produkcji, asortyment i historię trunków. Nie zabrakło także praktycznej części kursu. Każdy uczestnik miał możliwość zastosować zdobytą wiedzę w praktyce, sporządzając różnego rodzaju drinki pod okiem mistrza. Każdy z nas musiał wykazać się precyzją i kreatywnością, szczególnie jeśli chodzi o odmierzanie ingrediencji (składników) i garnirowanie . Nie zawsze było to proste. Niespodzianek nie brakowało. Trzeci dzień upłynął pod znakiem testów. Rano musieliśmy wykonać cobler z własną kompozycją owoców oraz samodzielnie stworzoną zalewą alkoholową o podanej mocy. Następnie odbył się test teoretyczny i praktyczny z zakresu przerobionego materiału i przyswojonych wiadomości. Mimo dużego stresu wszyscy uzyskali certyfikat i od dziś mogą mówić o sobie: „Bartender poziomu A”.

wtorek, 28 październik 2014 21:26

Wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pod hasłem "W stronę fantastyki"

Wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pt. "W stronę fantastyki":

1. Aleksandra Terteka - 53p.

2. Emilia Kołodziej - 53p.

3. Aleksander Czarnołęski - 53p.

4. Aleksandra Pawlaczyk - 50p.

5. Karolina Jarząbek - 43p.

6. Danuta Fikiel - 37p.

Uczestnicy A. Terteka, E.Kołodziej, A. Czarnołęski będą walczyli o zakwalifikowanie się do pierwszej grupy. Kwalifikacje odbędą się w dniu 04.11.14r. na 3 lekcji (wtorek) w sali 126. Natomiast Danusi Fikiel dziękujemy za udział w konkursie.

wtorek, 28 październik 2014 19:08

Freelancer laureatem konkursu

Miło nam poinformować, iż najnowszy numer szkolnej gazetki internetowej Freelancer został laureatem konkursu Junior w Druku, organizowanego przez grupę wydawniczą Polskapresse i Media Regionalne. Do konkursu zostało zgłoszonych niemal 100 gazetek, gdzie oceniano kreatywność, poruszane tematy, ogólną atrakcyjność i estetykę. Nagrodą w konkursie jest 250 egzemplarzy gazetki wydrukowanej w drukarni prasowej.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy oddali na głos na Freelancer’a.

Redakcja gazetki

poniedziałek, 27 październik 2014 22:04

BAKTERIE WOKÓŁ NAS – ćwiczenia laboratoryjne ze studentami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

W dniu 21.10.2014 r. w pracowni biologii (sala 141) odbyły się ćwiczenia laboratoryjne na dwóch godzinach lekcyjnych w kl. II b2, które poprowadzili studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - Jacewski Brayan (student IV roku), absolwent naszej szkoły oraz inż. Piskorz Barbara.

Zajęcia zorganizowano dzięki współpracy z Wydziałem Mikrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który udostępnił potrzebny sprzęt ( pożywki z bakteriami, odczynniki do barwienia, sprzęt laboratoryjny) i dużym zaangażowaniu ze strony Brayana Jacewskiego.

Zajęcia miały na celu obserwację bakterii pod mikroskopem optycznym, barwionych metoda prostą, Grama i Würtza (barwienie przetrwalników). Młodzież  uczestniczyła w prawdziwych zajęciach laboratoryjnych, samodzielnie wykonywała wszystkie czynności związane z barwieniem i obserwacją bakterii. Bardzo ciekawa, aktywna i praktyczna forma zajęć wzbudziła duże zainteresowanie klasy II B2.

W ramach kontynuacji współpracy z Wydziałem Mikrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu planujemy również zorganizować wycieczkę dydaktyczną klas o profilu biologiczno-chemicznym na zajęcia laboratoryjne, które odbędą się w laboratoriach uczelni. Ale to dopiero na wiosnę! Zainteresowanych już teraz zapraszamy!

tekst przygotowała: Małgorzata Gryll

poniedziałek, 27 październik 2014 21:46

Wycieczka dydaktyczna do Łambinowic.

24 października 2014r. klasa IH i 2H wraz z nauczycielami historii P. Renatą Sroką oraz P. Dorotą Błaszczyszyn wzięły udział w wycieczce dydaktycznej do Łambinowic .

            Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od obejrzenia filmów związanych z historią jeńców wojennych, z ich życiem w obozowych warunkach. Poznaliśmy sposób w jaki ich traktowano i dowiedzieliśmy się, jak wiele tysięcy ludzi przeszło przez obozy jenieckie, znajdujące się nie tylko w  Łambinowicach ,ale także w innych miejscach Europy.
            Dzięki naszemu przewodnikowi szczegółowo poznaliśmy historię obozu podczas I i II wojny światowej. Uczestniczyliśmy w warsztatach poświęconych  ucieczkom z obozów. Przede wszystkim zaś, mieliśmy możliwość zobaczyć na własne oczy więzienne ubrania żołnierzy, narzędzia jakimi posługiwali się w pracy i przedmioty codziennego użytku oraz obozowe baraki .

            Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się na cmentarz jeńców wojennych oraz do budynków obozowych, które przetrwały do dziś. Obejrzeliśmy jeden ze zrekonstruowanych baraków , co dało nam namiastkę wyobrażenia o tym, jak wyglądało prawdziwe życie jeńców w takich warunkach. Na  zakończenie  pojechaliśmy pod pomnik poświęcony ofiarom obozu .Taką ''żywą'' lekcję historii zapamięta każdy uczestnik wycieczki.

Adrianna Puzia

 

poniedziałek, 27 październik 2014 21:06

Turniej S.O.S

Turniej w piłce siatkowej chłopców, uczestniczących w programie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych - odbył się 23 pażdziernika 2014r w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie .

Była to już trzecia edycja turniejów S.O.S. w naszej szkole, dająca początek zmaganiom na szczeblu wojewódzkim. Kolejny etap to turniej regionalny, a następnie centralny. Zakwalifikują się do nich poszczególni zawodnicy z danej kategorii wiekowej wybierani przez trenerów i koordynatorów wojewódzkich.

Turnieje S.O.S. cieszą się dużym zainteresowaniem wśród widzów i charakteryzują się dużą ilością uczestników biorących w nim udział.
W całej Polsce jest ponad 120 szkół, które realizują program wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZPS.
 W każdym z województw istnieją klasy na poziomie gimnazjalnym chłopców i dziewcząt oraz jeden ośrodek na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. W naszym województwie Zespół Szkół i Placówek Oświatowych realizuje program z zakresu szkolenia chłopców.


W imprezie sportowej wzięli udział uczniowie klas trzecich  Gimnazjum ZSS w Nysie, Gimnazjum nr 2 w Strzelcach Opolskich oraz Gimnazjum nr 5 z Kędzierzyna Koźla, zaś w roli gospodarzy wystąpili uczniowie klas pierwszych ZSiPO objęci programem S.O.S.

Organizatorzy turnieju zdecydowali, że pierwszy mecz rozegra nyska młodzież - Gimnazjum ZSS Nysa z ZSiPO Nysa. Zespoły zaprezentowały wysoki poziom wyszkolenia technicznego, a pojedynek zakończył się wynikiem 2:0 dla drużyny ZSiPO w Nysie.

W kolejnym pojedynku zmierzyły się zespoły przyjezdne - Gimnazjum nr 2 ze Strzelec Opolskich oraz Gimnazjum nr 5 z Kędzierzyna Koźla. W tym spotkaniu lepsi okazali się zawodnicy z Kędzierzyna Koźla: wygrali 2:0 i tym samym awansowali do finału.

Zawodnicy ze Strzelec Opolskich wystąpili w małym finale podejmując przegrany zespół z pierwszego spotkania - Gimnazjum ZSS z Nysy.  Wyraźną przewagę w tym starciu zaznaczył nyski zespół, wygrywając 2:0.

Finał turnieju obfitował w długie wymiany, mocne ataki i efektowne obrony. Lepiej dysponowani okazali się zawodnicy z Nysy, wygrywając 2:1 z Gimnazjum nr 5 w Kędzierzynie Koźlu i tym samym zwyciężając w całym turnieju.
W rolę sędziów turnieju wcielili się starsi koledzy z klas III którzy również są w projekcie sos : Jakub Kopacz i Paweł Gibas.

Podziękowania należy skierować do Dyrektora Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, pani Małgorzaty Leśniewskiej oraz Starostwa Powiatowego w Nysie, które reprezentował pan Jerzy Dunaj. Gdyby nie zaangażowanie i wsparcie, jakie okazują wobec projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, młodzież nie miałaby okazji rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

 

Wyniki turnieju:

 1. ZSS Nysa – ZSiPO Nysa 0:2
 2. Gim nr 2 Strzelce Opolskie  – Gim nr 5 Kędzierzyn Koźle  0:2

  Mecz o III miejsce :
 3. ZSS Nysa – Gimnazjum nr 2 Strzelce Opolskie 2:0

  Mecz o I miejsce:
 4. ZSiPO Nysa – Gimnazjum nr 5 Kędzierzyn Koźle 2:0

Organizatorem turnieju był p. Tomasz Jazienicki przy współpracy z trenerem S.O.S. p. Bartłomiejem Dyktą. Rozgrywki obserwował koordynator wojewódzki S.O.S., p. Roman Palacz.

 

Opracował:  Bartłomiej Dykta

 


poniedziałek, 27 październik 2014 14:31

Lekcja demokracji.

Obrady Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy już za nami. Po raz pierwszy w obradach wzięła udział młodzież, a dokładniej 40 przedstawicieli państw Europy i nie tylko. Polskę reprezentowała uczennica naszej szkoły – Ada Bryś.

Młodzi delegaci wzięli udział w warsztatach i zabierali głos w licznych debatach. Przedstawiali poziom zaangażowania młodzieży w życie regionu i kraju, a także wymieniali się opiniami na temat współpracy władz z organizacjami młodzieżowymi. Między kongresmenami a młodymi delegatami wywiązała się dyskusja na temat bezrobocia wśród młodych ludzi,sytuacji na Ukrainie oraz dyskryminacji.

Ponadto kilkoro uczniów Rolnika mogło razem z Adą zwiedzić piękny Strasburg oraz zapoznać się z pracą i funkcjonowaniem instytucji europejskich. Oprócz oficjalnych części wyjazdu, nyska młodzież miała okazję spotkać się z panią ambasador oraz przedstawicielami Polski w Radzie Europy.

Wyjazd był bardzo udany, pełen niezapomnianych przeżyć. Była to dla nas wspaniała lekcja demokracji. Jesteśmy niezwykle wdzięczni pani Burmistrz za tak cenne doświadczenie.

 Delegaci z Rolnika

niedziela, 26 październik 2014 21:12

Wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pod hasłem "W stronę fantastyki"

W dniu 23 października odbył się szkolny etap III Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pod hasłem "W stronę fantastyki".

Oto wyniki:

1. Agata Chrobak kl.I p/a - 25p.

2. Emilia Kołodziej kl. III bch - 23p.

3. Aleksandra Terteka kl. II h - 23p.

4.Aleksander Czarnołęski kl. IIIm1 - 23p.

5.Aleksandra Pawlaczyk kl. III mi - 22p.

6. Danuta Fikiel kl. I p/a - 19p.

7. Karolina Jarząbek kl. I p/a - 19p.

8. Weronika Cieślak kl. II m2 - 17p.

9. Karolina Kręgiel kl. III dz - 16p.

10.Urszula Mażarska kl. III bch - 14p.

11. Aleksandra Bednarz kl. III dz - 11p.

12.Aleksandra Wajs kl. IIm2 - 9p.

Do wyłonienia 2 grup 3 osobowych potrzebne są dodatkowe eliminacje, na które zapraszamy dnia 28.10.14r. (wtorek), na 3 lekcji w sali 126, następujące osoby: A. Pawlaczyk, E. Kołodziej, D. Fikiel, A. Terteka, K. Jarząbek, A. Czarnołęski. Natomiast uczestnicy, którzy uzyskali poniżej 19 punktów nie zakwalifikowali się.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i życzymy sukcesów.

                                                                                                                                                      Koordynatorki konkursu:

                                                                                                                                                      D. Fesz-Suchecka

                                                                                                                                                      J. Komar

wtorek, 21 październik 2014 22:39

Zbiórka świąteczna

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIAT

Prowadzi zbiórkę świąteczną przeznaczoną dla:

 

 •  Ośrodka Pomocy Społecznej
   Świetlicy ss. Elżbietanek
   Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
   Domu Dziecka

Zbieramy:

 

 • Środki czystości
 • Środki higieny osobistej
 • Przybory szkolne
 • Książki, kolorowanki, zabawki, gry
 • Ubrania (czyste)
 • Żywność z długą datą ważności
 • Słodycze
 •  

Zbiórka trwa do 9 grudnia 2014r.

 

Prosimy przynosić rzeczy do sali 312

lub do dyżurki wychowawców w bursie

 

Koordynatorami zbiórki są:

Krystyna Nowak i Renata Wilczyńska

wtorek, 21 październik 2014 22:37

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIAT

Zapraszamy wszystkich o czułych, otwartych, radosnych i twórczych sercach! Czekamy!!!

 

Planujemy w tym roku szkolnym:

 • Ø AKCJA „NAKRĘTKA” – nie wykręcaj się! Pomóż chorym dzieciom!
 • Ø „ADOPCJA SERCA” – już piąty rok pomagamy Leonii, Aleksandrowi i Nanou Elie – dzieciom z Madagaskaru
 • Ø „SZLACHETNA PACZKA” – otwórz serce – pomagamy potrzebującej rodzinie z naszego regionu
 • Ø ZBIÓRKA ZNACZKÓW POCZTOWYCH na cele misyjne
 • Ø ZBIÓRKA RZECZOWA dla:
  • Ośrodka Pomocy Społecznej
  • Świetlicy ss.Elżbietanek
  • Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
  • Ø ZBIÓRKA KOLOROWANEK dla dzieci z oddziału dziecięcego w szpitalu w Nysie
  • Ø AKCJA „ŻONKIL” i WOŚP
poniedziałek, 20 październik 2014 11:57

Eliminacje do Mistrzostw Powiatu SPG - piłka nożna chłopców

Na obiekcie „Stali” w Nysie dnia 15.10.2014 rozegrany został turniej o awans do Finału Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej chłopców. Wzięło w nim udział 5 nyskich szkół :ZSiPO Nysa, ZST Nysa,ZSO Nysa ZSE Nysa, CKZiU Nysa. Nasi piłkarze po zwycięstwie na ZSO Nysa  4:1 i ciężkim boju z CKZiU Nysa 1:0 awansowali do dalszej fazy rozgrywek. Z drugiej grupy awans uzyskał ZST Nysa po zwycięstwie 3:1 na ZSE Nysa.

Skład ZSiPO: Pięch Szymon, Amrogowicz Mateusz, Trubiłowicz Bartłomiej, Piskuła Maciej, Czajka Konrad, Klag Adrian, Kuglarz Kacper ,Tarasek Konrad, Król Dawid, Wasilewski Michał , Sypek Michał, Pacławski Patryk, Szczotka Łukasz, Pawełek Jakub; opiekun drużyny Radosław Bejczuk

poniedziałek, 20 październik 2014 11:53

Eliminacje do Mistrzostw Powiatu SPG- piłka nożna dziewcząt

W dniu 10.10.2014 na naszym obiekcie sportowym odbyły się Eliminacje do Mistrzostw Powiatu SPG w piłce nożnej dziewcząt. Wzięły  w nich udział trzy nyskie szkoły ZSO NYSA, ZSE NYSA  i gospodarz ZSiPO Nysa. Nasze piłkarki , prowadzone przez Romana Siweckiego, łatwo awansowały do Finału Powiatu po zwycięstwie 2:0 nad „Ekonomikiem” i 4:0 nad „Carolinum”.

Skład ZSiPO: Roksana Wojewódka, Kinga Ejzel, Katarzyna Fecko, Weronika Wistuba, Ciecieląg Anna, Krawczyk Klaudia, Trepner Jesika, Siegel Martyna,Sabat Eliza opiekun drużyny: Roman Siwecki.

poniedziałek, 20 październik 2014 11:29

Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Bąkowie

Udanie zaprezentowali się nasi biegacze podczas indywidualnych biegów przełajowych w Bąkowie, zdobyli: srebrny medal NINA BUKARTYK kl. IB1 w biegu na 1400 m oraz wysokie 4 miejsce DAWID KIJASZEK kl. IM2 w  biegu na 2500m. Pozostałe miejsca reprezentantów ZSiPO Nysa:

Weronika Wanicka kl. IH – 13 miejsce na 1400m

Magdalena Świtała KL. IITW – 17 miejsce bieg na 1400m

Opiekun:Ewa Żurek

sobota, 18 październik 2014 09:43

Rolnik pisze test z historii

"Żeby wiedzieć dokąd zmierzamy
trzeba pamiętać skąd przyszliśmy"
                                             przysł. rzymskie
 
W dniu 04 (wtorek) listopada na drugiej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie naszej szkoły napiszą test z historii: Polska w latach 1918-1939.
Co warto sobie przypomnieć:
-daty i państwa, które dokonały rozbiorów Polski,
-okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę,
-strukturę narodowościową II RP,
-proces kształtowania się granic II RP,
-przebieg granic i państwa sąsiadujące z II RP,
-znane postacie z życia polityki i kultury,
-największe osiągnięcia gospodarcze i kulturowe,
-konstytucje.
Uczniowie, którzy uzyskają najlepsze wyniki otrzymają dominujące oceny bardzo dobre z historii i drobne upominki rzeczowe.
Do udziału zapraszamy również Grono Pedagogiczne, najlepszy "znawca" historii otrzyma nagrodę - niespodziankę. 
Niestety ze zrozumiałych względów z konkursu wyłączeni są nauczyciele historii i wos-u.
Życzymy powodzenia !
Klasa II TŻR z Wychowawcą.
czwartek, 16 październik 2014 14:50

Konkurs „Młody rolnik 2014” w S.O.Š w Pruské na Słowacji

Uczniowie technikum rolniczego: Wojciech Bilewicz z IV klasy i Szymon Piątek z III klasy reprezentowali naszą szkołę w konkursie „Młody rolnik 2014”, który odbył się 16 października 2014r. w  Stredná Odborná Škola w Pruské na Słowacji, w ramach obchodów 65-cio lecia tamtejszej szkoły. W konkursie, który obejmował wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności, uczestniczyli uczniowie szkoły rolniczej ze Słowacji, Czech oraz Polski.

W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli także nauczyciele z naszej szkoły: wicedyrektor mgr Lucyna Bagrowska-Feige, mgr inż. Sylwester Misiarz oraz mgr Grzegorz Chodyniecki.

poniedziałek, 13 październik 2014 16:33

Wyróżnienie w rankingu IT Szkoła

startpoprz.12345nast.koniec
Strona 1 z 5