cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg
środa, 20 listopada 2019 10:48

Nagrodzeni "Perłami Powiatu"

Czworo naszych uczniów znalazło się wśród 9 nagrodzonych „Perłami Powiatu”. To prestiżowe wyróżnienie wręczane jest od kilku przez Starostę nyskiego za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne i za działalność wolontaryjne.

W tym roku w tym gronie znaleźli się:

 1. Lilia Bartosz, absolwentka II LO za uzyskanie drugich najwyższych wyników spośród uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Nyski na egzaminie maturalnym
 2. Kaja Napiórkowska, uczennica klasy IV TW za uzyskanie tytułu Finalistki Centralnej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych z zakresu produkcji zwierzęcej
 3. Szymon Uglis, uczeń kl. IV TI za uzyskanie tytułu Laureata Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „Infosukces”
 4. Tomasz Ziemian, uczeń klasy IV TŻR za uzyskanie tytułu Finalisty Centralnej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych z zakresu produkcji roślinnej.

Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

środa, 20 listopada 2019 08:18

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W środę, 6. listopada odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nową przewodniczącą szkoły została Magdalena Maroszek, uczennica klasy 2jg1, która zdobyła 263 głosy.

Wyniki wyborów:

Imię i Nazwisko

Klasa

Liczba głosów

Magdalena Maroszek

2jg1

263

Sebastian Wawrzyszuk

2jg1

205

Natalia Sroka

1bch

124

Michał Węgrzyn

2ti1

103

Michał Wandzel

1bch

92

Kacper Czubaszek

1ti

86

 

Gratulujemy i życzymy samych sukcesów!

 

poniedziałek, 18 listopada 2019 13:56

Spektakl profilaktyczny "Wygrać siebie"

Przez problemy w domu, rozwód rodziców, neurotyczną matkę, która skupiona jest tylko na sobie, nastoletnia Olga nie radzi sobie ze swoimi emocjami. W czasie jednej z dyskotek zupełnie się zatraca, a na drugi dzień w internecie już krążą kompromitujące ją zdjęcia i filmiki. Jej konto w mediach społecznościowych zostaje zhakowane, a szantażystka żąda 1000 zł za jego odblokowanie. Olga próbuje porozmawiać z mamą na ten temat, jednak kobieta w ogóle jej nie słucha. Więzi między matką a córką wydają się zupełnie zerwane. Każda z nich żyje w swoim świecie. Czy uda się im dojść do porozumienia?
To treść fabuły spektaklu profilaktycznego, zaprezentowanego przez aktorki krakowskiego teatru „Kurtyna” 18 listopada w auli naszej szkoły.  Pierwsze przedstawienie obejrzało siedem klas pierwszych z Rolnika, a kolejne młodzież z nyskich szkół ponadpodstawowych. Impreza została zorganizowana przy wsparciu Wydziału Bezpieczeństwa i Polityki Społecznej nyskiego Starostwa, które sfinansowało spektakl.

niedziela, 17 listopada 2019 16:27

Etapy i zadania w projekcie: From Globe to Erasmus

Od września kontynuujemy prace nad projektem, który rozpoczęliśmy w poprzednim roku szkolnym. Tegorocznymi uczestnikami jest około 80 uczniów z klas I jgp, I jgp, II jg2 oraz 4 osoby z II jg1. Aktualnie zakończyliśmy etap związany z utworzeniem  6-osobowych grup  międzynarodowych złożonych z uczniów z Buzet, Rotterdamu i naszej szkoły. W obrębie grup zostały wybrane pytania badawcze, trwają prace nad ustaleniem pytań dodatkowych i hipotez. Każda grupa ma swoje własne zadanie badawcze dotyczące środowiska przyrodniczego lub relacji człowiek-środowisko. Wykonane zostały już wstępne badania i pomiary wybranych elementów środowiska przyrodniczego. Komunikacja między uczestnikami odbywa się w języku angielskim, wszystkie powstające materiały i produkty  tworzone są również w tym języku. W grudniu przystąpimy do systematycznych badań i pomiarów wody m.in. z Nysy Kłodzkiej, pogody i gleby w różnych miejscach powiatu nyskiego oraz komponentów biosfery. Etap ten będzie polegał na gromadzeniu danych, które zostaną wykorzystane w styczniu do analizy i opracowania wniosków. W ostatnim etapie powstaną padlety prezentujące wyniki prac wszystkich grup projektowych.

Opiekun: Jolanta Wawrzyniak-Rószczka

niedziela, 17 listopada 2019 16:17

Z pasją i wytrwałością do celu

W niedzielę 03.11.2019 uczeń naszej szkoły Jakub Płowucha (3JG1) zajął trzecie miejsce na zawodach Iron Dead League we Wrocławiu podnosząc 222.5 kg w martwym ciągu w kategorii Junior do 80kg. Jakub swoją przygodę ze sportami siłowymi rozpoczął w 2017r., kiedy to ojciec pokazał mu lokalną siłownię i zachęcił do trenowania. W 2018r. podczas swoich debiutów w Trójboju Siłowym zdobył 3 miejsce z wynikiem 452.5 kg w kategorii Juniorzy do lat 18 do 74 kg. W przygotowaniach do zawodów pomagają mu studenci PWSZ w Nysie, ze specjalności trener osobisty. Jego obecne wyniki to: przysiad ze sztangą - 185 kg, martwy ciąg- 222.5 kg, wyciskanie leżąc 102.5kg. Aktualnie Jakub dąży do poprawienia swoich wyników siłowych, a za główny cel postawił sobie podniesienie 250 kg w martwym ciągu.
Życzymy kolejnych sukcesów!
piątek, 15 listopada 2019 18:25

Dobry występ piłkarek nożnych

Bardzo dobry występ zanotowały nasze piłkarki nożne, które w Eliminacjach do Mistrzostw Powiatu w dobrym stylu pokonały dwie nyskie drużyny z LO Carolinum 3:1, oraz Ekonomik 1:0.Zwycięstwa te dały awans do Finału Powiatu. Gratulujemy.

 

Zachęcamy do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym  „Matematyczny wszechświat”. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej na temat „Matematyczny wszechświat”. Praca musi być wykonana własnoręcznie (bez pomocy osób trzecich), na płaszczyźnie w dowolnej technice (malarskiej, rysunkowej, graficznej, mieszanej), w formacie A4 lub A3. Każdy uczestnik nadaje tytuł swojej pracy, dodatkowo może dodać krótki opis. Prace proszę przynosić do nauczyciela matematyki w terminie do 30.11.19.  Po tym terminie wyłoniona zostanie najlepsza praca i wysłana na II etap konkursu. Regulamin dostępny w załączniku.

czwartek, 14 listopada 2019 19:05

Listopadowy Łamacz Głowy

Trzecia, przedostatnia lista już na Was czeka! Miłego łamania głowy!
Anna Grabowiecka

W dniu 11.11.2019 roku w hali Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w  Nysie odbył  się IV  Turniej Amatorów Tenisa  Stołowego  z  Okazji Święta  Niepodległości. W   turnieju wzięło  udział 28 zawodników  i  zawodniczek reprezentujących powiaty:  nyski, opolski ziemski, namysłowski. Zawody rozgrywane były o każde miejsce. Za organizację zawodów i sędziowanie odpowiedzialny był Bogusław Kurczak nauczyciel i trener tenisa stołowego w ZSiPO w Nysie.

Oto wynik rywalizacji turniejowej:

 • 1.  Wala  Krzysztof
 • 2.  Kotylak  Paweł
 • 3.  Kurowski  Mariusz
 • 4.  Bagiński Michał
 • 5.  Adaszyński  Mateusz
 • 6.  Fościak Wiesław
 • 7.  Tomaszewski Marcin
 • 8.  Szandarowski Michał
 • 9.  Gajownik Janusz
 • 10. Romanowski Paweł
 • 11. Synowiec Andrzej
 • 12. Krzyżanowski Wojciech
 • 13. Pietrzyk Janusz
 • 14. Szandarowski Piotr
 • 15. Dyluś Dariusz
 • 16. Lenkiewicz Nikola
 • 17. Czak Zdzisław
 • 18. Lasman Karolina
 • 19. Adaszyński Sławomir
 • 20. Kalisz Piotr
 • 21. Pacan Małgorzata
 • 22. Malara  Kamil
 • 23. Krawczyk  Leon
 • 24. Lasman Waldemar
 • 25. Romanowska Magda
 • 26. Perzyna Amelia
 • 27. Romanowska Aleksandra
 • 28. Lasman Szymon
poniedziałek, 11 listopada 2019 17:58

Akcja "Rekord dla Niepodległej"

W piątek, 8 listopada, nasza szkoła wzięła udział w akcji "Rekord dla Niepodległej" - o godzinie 11:11 uczniowie wspólnie odśpiewali  hymn narodowy. Do akcji przystąpiło ponad 24 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w kraju oraz 91 szkół polonijnych z całego świata.

poniedziałek, 11 listopada 2019 17:34

Listopadowy Łamacz Głowy

Pierwszy tydzień zmagań za nami! Gratuluję tym, którym udało się rozwiązać wszystkie zadania! Powodzenia przy rozwiązywaniu listy 2!
Nasza reprezentacja piłki siatkowej dziewcząt nie miała żadnych problemów podczas rozgrywanego w naszej szkole turnieju siatkarskiego i pewnie ograła wszystkie nyskie reprezentacje szkół średnich po 2:0. Gratulujemy!
Kolejność turnieju:
 • 1.ZSIPO Nysa
 • 2.1 LO Carolinum
 • 3.ZSE Nysa
 • 4.ZST Nysa
Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi halowi piłkarze, którzy okazali się najlepsi podczas Mistrzostw Nysy szkół średnich. Gratulujemy.
 • 1.ZSiPO Nysa
 • 2.ZSE Nysa
 • 3.I LO Carolinum
 • 4.CKZiU Nysa
 • 5.ZST Nysa.
 

 

środa, 06 listopada 2019 13:38

Stypendystki Premiera

Dwie nasze uczennice: Anna Lagelbauer kl. III jg 1 i Paulina Bednarska kl. IV TUG w dniu 30 października wzięły udział w wojewódzkiej uroczystości wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Gala odbyła się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu.  93 uczniów odebrało wyróżnienia z rąk Pana Adriana Czubaka Wojewody Opolskiego oraz Pana Michała Sieka – Opolskiego Kuratora Oświaty.
Stypendia Prezesa Rady Ministrów to stypendia przyznawane przez Premiera. Otrzymują je uczniowie szkół, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości, na podstawie wysokich wyników w nauce wykazujących szczególnie uzdolnienia w różnych dziedzinach wiedzy i wykazują się najwyższą średnią w szkole. Ania Lagelbauer uzyskała średnią 5,8, a Paulina Bednarska 5,72.

Serdecznie gratulujemy!

30 listopada br. odbyło się podsumowanie "Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego”, w ramach którego gościliśmy członków wspólnoty Fazenda da Esperança Ranczo Nadziei: Guzmána z Urugwaju i Dominika z Opola. Opowiadali nam o życiu i funkcjonowaniu wspólnoty oraz podzielili się z nami świadectwem o powrocie do życia, spotkaniu Boga, odnalezieniu sensu i szczęścia w życiu. Doświadczyliśmy wiele radości ze spotkania oraz ze smakowania dań z różnych zakątków świata przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych pod opieką Pani Iwony Pieniążek. "Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny” był czasem owocnych podróży duchowych, podczas których zapoznawaliśmy się z sylwetkami świętych z wszystkich kontynentów, z ich kulturami i tradycjami. Dziękujemy nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w pomoc w prezentowaniu różnorodności i piękna człowieka oraz jego otoczenia.

Katecheci

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (7 i 8 klasy) oraz średnich. Konkurs odbędzie się dnia 27 listopada 2019 w auli Zespołu Szkół I Placówek Oświatowych w Nysie. Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie 2-osobowych zespołów do 10 listopada 2019 na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Pytania pomocnicze oraz regulamin konkursu - do pobrania poniżej.
Dla najlepszych uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Serdecznie zapraszamy!

piątek, 01 listopada 2019 19:06

Zakończenie Miesiąca Misyjnego

Na zakończenie miesiąca misyjnego, dnia 30.10.2019 r. na dużej przerwie, uczniowie naszej szkoły mogli odbyć "kulinarną podróż kontynentalną" poznając niektóre potrawy pochodzące z różnych kontynentów. Poczęstunek przygotowali uczniowie klasy IV TUG i III TUG pod opieką Iwony Pieniążek i ojca Huberta. Można było spróbować m.in. sajgonek, alfajores, blin litewskich, harissy, sałatki meksykańskiej czy marokańskich kotlecików indyczych. "Podróżni" dopisali, a potrawy szybko znikały ze stołów, które ozdobione były atrybutami z Afryki, Ameryki, Australii, Azji i Europy.

Opiekun Iwona Pieniążek

piątek, 01 listopada 2019 18:12

Dzień Pamięci w Rolniku

26 października 2019 roku Rolnik przystąpił do akcji pt. „Szkoła pamięta”, organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym celem tej kampanii była pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach z naszej historii. W ramach lekcji, w auli szkoły uczniowie obejrzeli film poświęcony ofiarom Katynia z 1940 roku, następnie przeszli na wystawę o tej samej tematyce, przygotowaną na korytarzu szkoły na pierwszym piętrze.

Zawody zostały przeprowadzone w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Nysie w dn. 18.10.2019 r. Organizatorzy: Grzegorz Paczwa, Mieczysław Nowak. Sędzią główny był p. Konrad Szcześniak. W rywalizacji udział wzięło 5 drużyn: DLH w Nysie, ZSiPO w Nysie, LO Carolinum w Nysie, ZSiPA w Nysie oraz BS I stopnia nr 6 w Nysie (MOW Nysa). Zawody rozegrano zgodnie z regulaminem SZS dla Licealiady na rok 2019/2020.

Klasyfikacja końcowa:

 • I MIEJSCE – LO Carolinum w Nysie
 • II MIEJSCE - ZSiPO w Nysie
 • III MIEJSCE ex aequo – DLH w Nysie oraz  ZSiPA w Nysie
 • V MIEJSCE – BS I stopnia nr 6 w Nysie
środa, 30 października 2019 12:19

Wystartował kolejny Listopadowy Łamacz Głowy

Co tydzień do rozwiązania będzie lista zadań zawierająca różne łamigłówki logiczne. Listy pojawiać się będą w każdy piątek listopada na szkolnej stronie internetowej. Na rozwiązanie każdej z nich masz tydzień. Nie musisz rozwiązać wszystkich zadań. Osoba, która ze wszystkich list uzyska największą liczbę punktów otrzyma ocenę celującą z wagą 6 z matematyki i drobny upominek, za II i III miejsce przewidziane oceny celujące z wagą 4.

Pamiętajcie,  trening umysłu jest równie ważny jak codzienna aktywność fizyczna!

Zapraszam do udziału w konkursie!

Anna Grabowiecka s.169

środa, 30 października 2019 12:16

Gratulujemy najlepszym!

Miło nam poinformować, że 17 uczniów naszej szkoły otrzymało stypendia Zarządu Województwa Opolskiego w ramach programu Wspieramy najlepszych III. Zostali oni wyłonieni spośród kilkuset kandydatów i tym samym znaleźli się w gronie 260 nagrodzonych. Są to:

 • 1.    Bednarz Urszula 1 bch
 • 2.    Cebula Jakub 2 mfi
 • 3.    Cieślik Patryk 1 ti1
 • 4.    Czaniecki Mikołaj 1 jg
 • 5.    Dębiec Karolina 1 jgp
 • 6.    Kaczanowski Igor 1 bch
 • 7.    Kocierz Joanna 1 mif
 • 8.    Maroszek Maja 3 mf
 • 9.    Mróz Ewelina 2 bch2
 • 10.    Ostrowska Nikola 1 mip
 • 11.    Ostrowska Oliwia 1 bp
 • 12.    Pach Barbara 2 b2
 • 13.    Porębska Natalia 1 jgp
 • 14.    Tabor Maciej 2 mfi
 • 15.    Tetłak Szymon 3 jg2
 • 16.    Wawrzkiewicz Szymon 1 bch
 • 17.    Wierna Martyna 1 jgp

Gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów!

Dobrze spisał się nasze piłkarki nożne, które zajęły drugie miejsce w Finale Powiatu i awansowały do Półfinału Wojewódzkiego. Gratulujemy!
wtorek, 29 października 2019 11:01

"CHALLENGE PASJA KLUCZEM DO SUKCESU" - finał

W czwartek, 24 października, odbył się finał „CHALLENGE PASJA KLUCZEM DO SUKCESU". Wydarzenie organizowane było w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2019 realizowanego pod hasłem "PASJA - PROFESJA – POWOŁANIE". Celem wyzwania było zachęcenie uczniów do budowania swojej kariery zawodowej w oparciu o posiadane pasje i zainteresowania, tak by w przyszłości realizowali się zgodnie z powiedzeniem: "Jeśli będziesz robił to co lubisz, wtedy nigdy nie będziesz musiał pracować". Wyzwanie podjęło sześcioro uczniów naszej szkoły: Paweł Jaeckel kl. 3 TI1, Wiktoria Hatala kl. 2TW, Zuzanna Kalfas kl. 3 TW, Jakub Morawski kl. 3TI2, Bartosz Porębski kl. 2TI1 (opiekun Sylwia Turczyn) oraz Michał Tomasiak kl. 1 mp1.(opiekun  pan Dariusz Ludwikowski). Każda osoba podejmująca wyzwanie musiała przygotować 2-3 minutowy materiał filmowy przedstawiający własną pasję życiową wraz z propozycją wykorzystania przedstawionej pasji na możliwości zawodowe. Nasi uczniowie przygotowali filmy w których przedstawili swoje różnorodne pasje. Filmiki oraz ich twórcy zyskali uznanie mentorów, którzy gratulowali im odwagi oraz wspaniałych pasji życiowych. Każdy z uczestników otrzymał  atrakcyjne nagrody.

Sylwia Turczyn

niedziela, 27 października 2019 20:03

Kampania wyborcza do samorządu szkolonego ruszyła!

W poniedziałek oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza do samorządu szkolnego. Potrwa do 5 listopada. Głosować będziemy dzień później, w środę 6 listopada, na stołówce szkolnej w godzinach od 9:00 do 12:30. Wysoką frekwencją w ostatniej akcji ,,Młodzi głosują" uczniowie Rolnika udowodnili swoją dojrzałość i odpowiedzialność. Do samorządu w tym roku kandyduje 15 osób:

 • 1.    Krypel Marta
 • 2.    Węgrzyn Michał
 • 3.    Maroszek Magdalena
 • 4.    Wawrzyszuk Sebastian
 • 5.    Polak Igor
 • 6.    Skiba Bartosz
 • 7.    Sroka Natalia
 • 8.    Krzyżanowska Aleksandra
 • 9.    Wandzel Michał
 • 10.    Flisik Nikola
 • 11.    Jakus Igor
 • 12.    Buława Paulina
 • 13.    Gabryel Sandra
 • 14.    Dębiec Karolina
 • 15.    Czubaszek Kacper

Wszystkim kandydatom życzymy powodzenia.
"Vox populi, vox Dei"

 

niedziela, 27 października 2019 20:01

Akcja "Wojtusiowe nakrętki"

Uczniowie klasy 2b2 wraz z wychowawcą zachęcają do włączenia się do akcji wspólnego zbierania plastikowych zakrętek dla chorego na mukowiscydozę Wojtusia. Zebrane w ten sposób pieniążki zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację chłopczyka. Zakrętki zbieramy w pracowni nr 20.

Dołącz do nas!

czwartek, 24 października 2019 13:20

Warsztaty kulinarne

Dnia 22.10.2019 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne w ramach projektu "Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich" z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Uczennice klas III TUG i II TUG pod nadzorem Pani z Koła Gospodyń w Zwanowicach oraz nauczyciela Iwony Pieniążek wykonywały pierogi z kaszą gryczaną, boczkiem i sosem śmietanowo-cebulowym oraz tulipany z pomidorów faszerowane twarożkiem na ostro. Zwieńczeniem "przygody kulinarnej" było wspólne biesiadowanie przy stole i degustacja sporządzonych potraw. Uczestniczki warsztatów otrzymały certyfikaty oraz pamiątki okolicznościowe ufundowane przez organizatora projektu.
 
Opiekun Iwona Pieniążek
 
środa, 23 października 2019 22:19

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W dniu 17 października br. w Muzeum Powiatowym w Nysie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Poczęstunek dla zaproszonych gości przygotowali uczniowie klas II TUG i III TUG pod opieką pani Iwony Pieniążek i Marii Skarbek-Kluska. Profesjonalną obsługę kelnerską zapewniki uczniowie klasy IV TUG wraz z opiekunami panią Karoliną Tajduś i panią Anetą Adamczyk. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli oprawa gastronomiczna uroczystości zyskała uznanie organizatorów i zaproszonych gości.

Karolina Tajduś

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

W dniach 10-12 października br. w ramach obchodów Erasmus Days w całej Polsce odbyło się 199 wydarzeń.
To dziesięciokrotnie więcej eventów niż w zeszłym roku!

Poszczególne sektory zorganizowały:
Edukacja dorosłych - 5 eventów,
Edukacja szkolna -153 eventy,
Edukacja zawodowa - 11 eventów,
Edukacja wyższa - 24 eventy,
Młodzież - 6 eventów!

Dzięki Wam Polska znalazła się wśród 5 najbardziej
aktywnych i zaangażowanych krajów :)!

W  dniu 17.10.2019 roku w hali Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbyły się Mistrzostwa Miasta i Gminy Nysa w Indywidualnym Tenisie Stołowym Chłopców szkół średnich. Do rywalizacji zgłosiło się  pięć szkół: ZSiPO Nysa, ZSO Nysa, ZST Nysa, Branżowa Szkoła Pierwszego Stopnia nr 6 w Nysie, CKZiU Nysa. Zawody rozgrywane były o każde miejsce.
Oto wynik końcowy rywalizacji:

 1. Pęcherczyk Filip ZSiPO NYSA
 2. Olczyk Michał ZSiPO NYSA
 3. Szandarowski Michał ZSO NYSA
 4. Białecki Wiktor ZST NYSA
 5. Bednarz Maksymilian CKZiU NYSA
 6. Śnieżek Karol ZSiPO NYSA
 7. Reh Jakub BSPS nr 6
 8. Krala Jakub CKZiU NYSA
 9. Odziomek Wojciech CKZiU.NYSA
 10. Ozimek Adrian CKZiU NYSA
 11. Jemielewski Mateusz ZST NYSA
 12. Kubacki Wiktor ZSiPO NYSA
 13. Tomaszewski Konrad ZST NYSA
 14. Pawlik Michał ZSiPO NYSA
 15. Król Oskar BSPS nr 6 NYSA
 16. Zaremba Mateusz ZST NYSA
 17. Kobus Dawid ZST NYSA
 18. Matysiok Adam ZST NYSA

W  dniu 17.10.2019 roku w hali Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbyły się Mistrzostwa Miasta i Gminy Nysa w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt. W  zawodach wzięły udział cztery szkoły: ZSiPO  w Nysie, ZSO w Nysie, ZST w Nysie i CKZiU w Nysie. Zawody rozgrywane były o każde miejsce.

Oto wynik rywalizacji dziewcząt:

 1. Olczyk Izabella ZSiPO NYSA
 2. Lenkiewicz  Nikola ZSiPO NYSA
 3. Szelwach  Karolina ZSO NYSA
 4. Majchrzak Klaudia ZSiPO NYSA
 5. Jonientz  Weronika CKZiU NYSA
 6. Stocka  Kamila ZST NYSA
 7. Nosowska  Agata ZST NYSA
 8. Hulbój  Aleksandra CKZiU NYSA
 9. Hatala  Nicola CKZiU NYSA

Organizatorem zawodów i prowadzącym był Bogusław Kurczak

 

 

 

 

środa, 16 października 2019 22:53

Awans piłkarek!

W dniu 9.10.2019r. byliśmy gospodarzem Eliminacji do Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej dziewcząt, w których wzięły udział 3 nyskie szkoły: ZSO,ZSE oraz ZSiPO. Po cennym remisie z ZSE oraz niķłej przegranej z ZSO dziewczyny uzyskały awans do Mistrzostw Powiatu, które odbędą się 16.10.2019 w naszej szkole. Gratulujemy i zapraszamy do kibicowania!
poniedziałek, 14 października 2019 21:30

Podsumowanie Erasmus Day

W poprzednim tygodniu uczestniczyliśmy w Erasmus Days. Wydarzenie w ZSiPO było jedną z prawie 4000 zarejestrowanych akcji na świecie. W naszej szkole było związane z obliczaniem śladu węglowego uczniów i klas.  Za pomocą kalkulatora CO2 wyliczyliśmy, jaki jest nasz wpływ na środowisko. Średni ślad węglowy społeczności naszej szkoły wyniósł 12,31. W 2013r. uzyskaliśmy wynik ok. 11.  Oznacza to, że wzrasta nasz  udział w emisji CO2, że coraz bardziej korzystamy z energii spalanych paliw kopalnych. Wszystko co konsumujemy wytworzone zostało z zasobów planety. Im więcej konsumujemy dóbr, tym większy jest nasz ślad węglowy. W 2018r. carbon footprint dla Polski był na poziomie 7,5. Czas na indywidualne podsumowanie. Porównaj swój wynik z danymi przedstawionymi poniżej. Jak uzyskany przez Ciebie wynik ma się do średniej w kraju? Czy Twój poziom emisji jest bezpieczny dla Ziemi, czy może należy zmienić nawyki?
Najbardziej przyjaznymi środowisku klasami okazały się III jg2, I bch, I m2p oraz II jg2. Klasami, które najliczniej wzięły udział w badaniu były: I TI, II TI2 oraz I TIP. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w badaniu. Mamy nadzieję, że teraz bardziej świadomie dokonywać będziemy konsumenckich wyborów.
poniedziałek, 14 października 2019 18:59

Młodzi głosują

W czwartek młodzież Rolnika wzięła udział w akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej "Młodzi głosują”. Celem akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:

 • umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
  dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów – materiały, infografiki, scenariusze lekcji;
  zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.

Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program ,,Młodzi głosują” daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.

 

Katarzyna Pierzchała

W dniu 10. 10. 2019 r. w Namysłowie odbyły się sztafetowe biegi przełajowe. Sztafeta dziewcząt z „Rolnika” powieliła sukces z ubiegłego roku i wybiegała brązowy medal.

Wielkie gratulacje dla zawodniczek:

 1. Dudek Julia
 2. Dudek Agnieszka
 3. Zaklukiewicz Alicja
 4. Klecza Karolina
 5. Madej Beata
 6. Grubiak Julia
 7. Hetmańska Julia
 8. Kołodziej Natalia
 9. Dyrek Wiktoria

Sztafeta chłopców uplasowała się na 8 pozycji:

 1. Amrogowicz Bartosz
 2. Grinberg Nikolas
 3. Pawlik Radosław
 4. Pelc Jakub
 5. Rębisz Szymon
 6. Sadowski Jarosław
 7. Skwarczyński Wojciech
 8. Stadnik Jakub
 9. Gajda Jakub

Brawa dla wszystkich zawodników za ducha walki i pozytywną energię!

Opiekunowie: Ewa Żurek, Dawid Hasiak

poniedziałek, 14 października 2019 18:41

Wolontariusze poszukiwani

Wolontariusze do nyskiego hospicjum poszukiwani. Jesteś uczniem Rolnika? Jesteś już pełnoletni? Możesz podjąć się tego zadania. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, przyjdź na spotkanie informacyjne we wtorek 15 października na 4. godzinę lekcyjną do sali 207. Czekamy na Ciebie.

Hubert Łucjanek
Wolontariat ZSiPO

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami. Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów MEN i GIS ostrzegają:
środa, 09 października 2019 21:33

Awans piłkarzy

W dniu 8.10.2019r. organizowaliśmy Mistrzostwa Nysy SPG chłopców w piłce nożnej.W zawodach wzięły udział drużyny z 5 nyskich szkół ZSO, ZST, ZSE, CKZiU oraz ZSiPO.Po dwóch zwycięstwach, jednym remisie i jednej porażce zajęliśmy drugie miejsce i uzyskali awans do Finału Powiatowego.
Ostateczna kolejność:
 • 1.CKZiU
 • 2.ZSiPO
 • 3.ZST
 • 4.ZSE
 • 5.ZSO

Gratulujemy!

środa, 09 października 2019 21:32

Stypendyści Burmistrza

Miło nam poinformować, że niżej wymienieni uczniowie otrzymali stypendium Burmistrza za osiągnięcia naukowe i sportowe. Uroczyste wręczenie dyplomów odbędzie się 16 października o godz. 17.00 w NDK.

 • 1. Agnieszka Dudek 1 M2P
 • 2. Natalia Korenda 1 M2P
 • 3. Krystian Podpora 1 MFI
 • 4. Wojciech Gappa 1 TI
 • 5. Maksymilian Błajda 1 TI
 • 6. Jakub Wąsowicz 1 TI
 • 7. Alicja Krusiec 1 BP
 • 8. Natalia Kołodziej 1 WET
 • 9. Dominik Kluz 1 JG
 • 10. Michał Rajkowski 1 MIP
 • 11. Tomasz Ziemian 4 TŻR
 • 12. Kaja Napiórkowska 4 WET
 • 13. Filip Wroński 3 mi

 Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych i sportowych!:)

środa, 09 października 2019 21:29

Erasmus Day w naszej szkole

W dniu 11 października 2019r. obchodzić będziemy Erasmus Day w naszej szkole, wówczas podsumujemy wyniki akcji, którą poprowadzimy w trakcie całego bieżącego tygodnia. Wydarzenie to połączone będzie z wyliczeniem śladu węglowego każdego ucznia, każdej klasy i łącznie wszystkich uczniów. Czy wiesz co to jest?

Ślad węglowy (carbon footprint) to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez m.in. każdego mieszkańca Ziemi. Obejmuje emisję 6 gazów szklarniowych (cieplarnianych) wyrażonych w ekwiwalencie CO2.  Ślad ekologiczny określa stopień konsumpcji zasobów planety. Jest on mierzony powierzchnią lądu i mórz, potrzebną do wyprodukowania wykorzystywanych przez nas produktów i zaabsorbowania wytwarzanych zanieczyszczeń. Jest narzędziem mierzącym, jaki wpływ ma nasz styl życia na planetę. Można go obliczyć dla siebie, instytucji, zakładu pracy i państwa. 

Współcześnie żyjemy na ekologiczny kredyt.  Zużywamy o 1/3 więcej zasobów naturalnych, niż Ziemia jest w stanie ponownie wygenerować. Realizowane wydarzenie ma na celu skierowanie uwagi na zmianę codziennych nawyków  tak, aby stać się świadomym obywatelem i  konsumentem.

Zapraszamy wszystkich do udziału w Erasmus Day!

Jolanta Wawrzyniak-Rószczka, Lucyna Bagrowska-Feige

30 września 2019r. odbyła się wycieczka dydaktyczna do Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Impreza została zorganizowana w związku z realizacją  projektu „From GLOBE to Erasmus: student research projects”  w ramach programu Erasmus+. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy II LO z rozszerzoną geografią.

Na początku udaliśmy się do siedziby parku krajobrazowego w miejscowości Góra Św. Anny, aby wysłuchać wykładu na temat form ochrony przyrody oraz zjawisk wulkanicznych występujących na tym terenie 27 mln lat temu. W ten sposób poznaliśmy walory krajobrazowe obszaru w powiązaniu z przeszłością geologiczną i formami działalności gospodarczej człowieka.  To jeden z trzech geoparków w Polsce. Po części teoretycznej udaliśmy się z przewodnikiem na lekcję w terenie. Zwiedziliśmy miejsca przedstawione podczas wykładu. Były to m.in. kamieniołom nefelinitu i amfiteatr. Na szlaku w trakcie przejścia obserwowaliśmy zróżnicowane elementy środowiska przyrodniczego i antropogenicznego, które następnie rozpoznawaliśmy na mapie satelitarnej tego parku krajobrazowego. Rozwiązaliśmy też kilka zadań w ramach konkursu geograficznego, które były powiązane tematycznie z wyżej wymienionymi zagadnieniami. Zdobyte wiadomości oraz poczynione obserwacje wykorzystane zostaną do przeprowadzenia w ramach projektu Erasmus własnych projektów badawczych na terenie Ziemi Nyskiej i okolic. W tym roku szkolnym rozpoczynamy drugi rok pracy z projektem Erasmus, tym razem z klasami I jgp, Ijg oraz grupą II jg2/II jg1, a także ze szkołami partnerskimi z Rotterdamu (Holandia) i Buzet (Chorwacja).

Jolanta Wawrzyniak-Rószczka, Lucyna Bagrowska-Feige

Dnia 26.09.2019 uczniowie klasy IV tżr, kształcącej się w zawodzie technik technologii żywności i technik rolnik, wzięli udział w XV Nyskim Festiwalu Nauki w PWSZ w Nysie. Odwiedziliśmy instytut Nauk o Zdrowiu – kierunek dietetyka. Na zajęciach pt. "Ocena stanu odżywiania", mieliśmy okazję poddać się badaniom antropometrycznym, a otrzymane wyniki badań zostały przeanalizowane przez pracowników naukowych Instytutu. Dzięki temu poznaliśmy jaką mamy zawartość masy tłuszczowej, a jaką masy mięśni w naszym organizmie oraz nasz wiek metaboliczny, który nie zawsze był zgodny z wiekiem metrykalnym. Badania antropometryczne wykonywało dwóch studentów III roku dietetyki -  absolwentów naszego Technikum Technologii Żywności. Na warsztatach dotyczących dodatniego i ujemnego bilansu energetycznego, korzystając z programów komputerowych, każdy z nas mógł obliczyć wartość energetyczną produktów spożytych dnia poprzedniego i porównać do zalecanych wielkości optymalnych.
Korzystając z pięknej pogody, turystycznym szlakiem przeszliśmy do Altany Eichendorffa - kiedyś często odwiedzanej przez wielkiego niemieckiego poetę epoki romantyzmu Josepha Eichendorffa. Z altany podziwialiśmy przepiękną panoramę Gór Opawskich i Jeziora Nyskiego. Odwiedziliśmy również grób poety.

Nauczyciele-opiekunowie:  Aneta Adamczyk, Teresa Kołodyńska-Paschke.

                                                                                                 

Strona 1 z 19