cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg
wtorek, 19 marca 2019 10:46

Strajk dla Klimatu

W piątek, 15 marca, na szkolnym dziedzińcu ZSiPO w Nysie odbył się strajk społeczności szkolnej w obronie naszego klimatu. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski.

15 marca do ogólnoświatowego Strajku dla klimatu przystąpiła młodzież z wielu państw. W Polsce odbyło się ich 115. Ruch ten miał na celu zwrócić uwagę polityków i innych ludzi, którzy mają wpływ na kondycję naszej planety (np. korporacje) na zagrożenia związane ze zmianą klimatu. Do tej akcji przyłączyła się również nasza szkoła. O godzinie 10:50 wyszliśmy wszyscy na dziedziniec, by zrobić sobie zdjęcie wyrażające nasze poparcie dla tej inicjatywy. Inspiratorką młodzieżowego Strajku dla Klimatu jest Greta Thunberg, 16-letnia Szwedka, która w 2018 roku zainicjowała protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu. Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie naszych czasów. Musimy sobie z nim poradzić, inaczej nie ma dla nas bezpiecznej przyszłości. Naukowcy mówią wprost - wciąż może nam się udać, ale mamy bardzo niewiele czasu. Na zmianę klimatu wpływ mają różne czynniki, ale to spalanie paliw kopalnych w największym stopniu przyczynia się do ocieplenia klimatu. To ogromne wyzwanie, dlatego najwyższy czas działać.
Nie czekajmy, bo nie ma na co czekać! Potrzebujemy masowej mobilizacji, bo tylko w ten sposób pokażemy politykom, że już nie prosimy ich o reakcję, tylko żądamy konkretnych działań. Pamiętajmy również, że każdy z nas też może zrobić coś dla naszej planety, począwszy od segregacji śmieci, przez oszczędzanie wody, po zaprzestanie używania plastikowych rurek, woreczków czy butelek. Dziękujemy za wspaniałe zdjęcia p. Maciejowi Zych i p. Kurtowi Feige.

Weronika Szenhofer (III h), Katarzyna Paterek (III mg)