cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg
wtorek, 02 kwietnia 2019 13:21

Spektakl profilaktyczny

Spektakl Teatru Kurtyna z Krakowa pt. „Więzy krwi” to inspirowana autentycznymi zdarzeniami teatralna opowieść o losach dwójki rodzeństwa 15 letniej Julki i jej starszego brata Mariusza. Ich ojciec, miejscowy prokurator, wzorowy i przykładny pracownik wymiaru sprawiedliwości od zawsze faworyzuje delikatną i wrażliwą Julię. Dla syna jest wymagający, bezkompromisowy i surowy. Chce, aby Mariusz kiedyś poszedł w jego ślady. Jednak chłopak, dla którego przykład ojca jest trudno osiągalny, od lat buntuje się przeciwko normom i zasadom, które stara się wpoić mu jego rodzic. Swoim rówieśnikom, zauroczonym swobodą i frywolnością życia celebryckich gwiazd Internetu, łamiących normy prawne i społeczne, chłopak ciągle udowadnia, że sam wyznaje podobne zasady i stoi ponad prawem. Szalone imprezy, na których rządzi alkohol i narkotyki, niszczenie mienia publicznego, agresywna przemoc wobec bezdomnych, lekceważący stosunek do szkoły, nauczycieli – to wyznaczniki nowego wspaniałego świata, którym pragną być otoczeni Mariusz i jego rówieśnicy.

Julka, będąca przeciwieństwem swojego brata, bardzo silnie związana z nim emocjonalnie, stara się w rozpaczliwy sposób ukrywać przed ojcem prawdę o Mariuszu… .

Teatralna realizacja „Więzów krwi” prowokuje pytania, na które odpowiedzieć będą musieli nie tylko bohaterowie spektaklu, ale i widzowie. Dlaczego tak wielu młodych ludzi nie może powstrzymać się od inicjacji związanej z przemocą, środkami psychoaktywnymi? Na to pytanie musieli sobie odpowiedzieć nasi uczniowie, którzy 26 marca mieli okazję zobaczyć spektakl na żywo w auli.

Przedstawienie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Nysie.

Agnieszka Nawrocka, pedagog