cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg
środa, 09 października 2019 21:29

Erasmus Day w naszej szkole

W dniu 11 października 2019r. obchodzić będziemy Erasmus Day w naszej szkole, wówczas podsumujemy wyniki akcji, którą poprowadzimy w trakcie całego bieżącego tygodnia. Wydarzenie to połączone będzie z wyliczeniem śladu węglowego każdego ucznia, każdej klasy i łącznie wszystkich uczniów. Czy wiesz co to jest?

Ślad węglowy (carbon footprint) to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez m.in. każdego mieszkańca Ziemi. Obejmuje emisję 6 gazów szklarniowych (cieplarnianych) wyrażonych w ekwiwalencie CO2.  Ślad ekologiczny określa stopień konsumpcji zasobów planety. Jest on mierzony powierzchnią lądu i mórz, potrzebną do wyprodukowania wykorzystywanych przez nas produktów i zaabsorbowania wytwarzanych zanieczyszczeń. Jest narzędziem mierzącym, jaki wpływ ma nasz styl życia na planetę. Można go obliczyć dla siebie, instytucji, zakładu pracy i państwa. 

Współcześnie żyjemy na ekologiczny kredyt.  Zużywamy o 1/3 więcej zasobów naturalnych, niż Ziemia jest w stanie ponownie wygenerować. Realizowane wydarzenie ma na celu skierowanie uwagi na zmianę codziennych nawyków  tak, aby stać się świadomym obywatelem i  konsumentem.

Zapraszamy wszystkich do udziału w Erasmus Day!

Jolanta Wawrzyniak-Rószczka, Lucyna Bagrowska-Feige