cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
nag-akt.jpg
piątek, 20 grudnia 2019 00:00

Wpływ dodatków do żywności na organizm człowieka - wykład dla techników

W ramach współpracy z PWSZ w Nysie, dnia 12.12.2019 r. dr inż. Marzena Zołoteńka-Synowiec wygłosiła wykład o tematyce „Wpływ dodatków do żywności na organizm człowieka”.

W wykładzie uczestniczyli uczniowie technikum kształcący się w zawodach technik technologii żywności i technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie mieli okazję poznać różnorodne dodatki stosowane do żywności oraz ich oddziaływanie na organizm człowieka. Zaprezentowane zostały między innymi barwniki i aromaty dopuszczone jako dodatki do żywności, syntetyczne substancje słodzące stosowane w żywności o obniżonej energetyczności („light”), dodatki zwiększające trwałość żywności (konserwanty, przeciwutleniacze), oraz dodatki kształtujące strukturę żywności (emulgatory i substancję zagęszczające).

Czy należy się bać E-dodatków? Nie, ale lepiej spożywać żywność jak najmniej przetworzoną. Prowadząca wykład sugerowała, że im dłuższy termin ważności i im ładniej produkt wygląda, tym więcej w nim dodatków. Zachęcała do poświęcania trochę czasu na czytanie etykiet przy zakupie produktów spożywczych.