cien.png
tlo.gif
naskroty.png
tlo.gif
wtorek, 12 listopada 2013 19:59

"Szkoła promująca zdrowie" - sesja popularnonaukowa

W dniu 28 października 2013 roku w auli Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbyła się pierwsza z cyklu sesji popularnonaukowych promujących zdrowy styl życia wg programu "SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE". Pierwsze prezentacje dotyczyły diet i zostały przygotowane przez klasę II TUG, która chciała przyczynić się do realizacji programu. Głównym celem programu jest promowanie zdrowego stylu życia na co dzień. Promowanie zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Ukształtowanie wśród uczniów postaw prozdrowotnych.  Szczególnym gościem pierwszej sesji była pan Marta Misiarz- dietetyk z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Uczniowie klasy II TUG przygotowali szereg prezentacji związanych z dietami. Głównym źródłem wiedzy uczniów był Internet-czyli pierwsze miejsce w, którym młodzi ludzie szukają informacji na temat diet. Uczniowie rozwinęli pojęcie diety i przedstawili to co kryje się pod nią w obecnych czasach. Poza tym podzielili diety na zdrowotne i odchudzające. Przykładową dietą zdrowotną omówioną podczas prezentacji była dieta śródziemnomorska. Jednak to na diety odchudzające uczniowie chcieli zwrócić szczególną uwagę ponieważ  najważniejszym problemem
z jakim borykają się młodzi ludzie jest nadwaga, która prowadzi do licznych problemów zdrowotnych. W konsekwencji młodzi ludzie są zmuszeni korzystać z licznych diet specjalistycznych takich jak dieta wątrobowa czy cukrzycowa. Diety te są zawsze wprowadzane pod kontrolą lekarza. Uczniowie, którzy cierpią na nadwagę sięgają po diety odchudzające takie jak dieta kopenhaska, dukana czy dieta płaskiego brzucha-bardzo często nie zdając sobie sprawy z faktu, że diety odchudzające również należy przeprowadzać pod kontrolą specjalisty. Podczas sesji została omówiona dieta płaskiego brzucha jako przykładowa dieta wyżej wymieniowej grupy.
Po prezentacjach o komentarz została poproszona pani dietetyk Marta Misiarz. Pani Marta wyjaśniła jakie błędy popełnili uczniowie podczas przygotowywania prezentacji co więcej zwróciła uwagę na fakt, że wszyscy młodzi ludzi popełniają bardzo często podobny błąd- ponieważ pierwszym miejscem gdzie uczniowie szukają pomocy jest Internet. Pani dietetyk wyjaśniła również na czym powinno polegać korzystanie z diet oraz z jakich diet młodzi ludzie nie powinni korzystać. Poza tym podczas swojej wypowiedzi pani Marta przedstawiła szereg negatywnych skutków jakie mogą wystąpić podczas niewłaściwego korzystania z diet- zwykle bez kontroli specjalisty. Podczas wystąpienia pani Marta Misiarz przekazała, gdzie uczniowie mogą znaleźć pomoc specjalistów oraz wyjaśniła, która z diet może być używana przez uczniów- jako tak zwana alternatywa zdrowej diety.