Dobre wieści z Maratonu Pisania Listów. Bernardo jest wolny!

Bernardo Caal Xol, więzień sumienia skazany za obronę środowiska i praw rdzennej ludności w Gwatemali, bohater Maratonu Pisania Listów 2021, wyszedł z więzienia!

24 marca 2022 r. Bernardo Caal Xol został zwolniony z zakładu karnego w Cobán po ponad czterech latach spędzonych w więzieniu. Choć Bernardo nie powinien był spędzić ani jednego dnia w więzieniu i pozostaje niesłusznie skazany za przestępstwo, którego nie popełnił, a władze Gwatemali nadal uznają jego pracę na rzecz obrony praw człowieka i środowiska za przestępstwo, to mógł wreszcie, po czterech latach, wrócić do domu i uściskać bliskich. To wspaniała wiadomość dla Bernardo, jego rodziny, całej rdzennej społeczności Kekchi  w Gwatemali i nas wszystkich. To zmiana, o którą walczyliśmy dla Bernardo. Będziemy walczyć dalej, póki wszyscy niesłusznie skazani obrońcy praw człowieka nie zostaną uwolnieni. 

Nasz opór ma znaczenie!

W ciągu ostatnich 20 lat swojego istnienia Maraton Pisania Listów Amnesty International odniósł ogromne sukcesy.

Nasze działania, choć pozornie niewielkie, zmieniły życie setek niesłusznie aresztowanych osób, których podstawowe prawa zostały złamane. Każde zwrócenie wolności osobom niesprawiedliwie osadzonym to nasze ogromne zwycięstwo. Każdy kolejny taki przypadek pokazuje, że razem jesteśmy w stanie, krok po kroku, zmienić świat na lepsze!