II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Utworzenie grupy z językiem francuskim – grupa nie może być mniejsza niż 16 osób.

Klasa przygotowuje do podjęcia studiów na kierunkach medycznych oraz przyrodniczych (biologia, chemia, biotechnologia itp.)

Absolwenci zdobywają wiedzę z zakresu funkcjonowania organizmów żywych, w tym ekologii, genetyki, biochemii, poznają metodologię i metody badawcze stosowane w naukach przyrodniczych. 

Zainteresowani maja możliwość uczestniczenia w międzynarodowym projekcie badawczym GLOBE (Global Learning and Observations to the Benefit of the Environment), w którym szkoła uczestniczy od 2012 r., odnosząc znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej i krajowej.

Utworzenie grupy z językiem francuskim – grupa nie może być mniejsza niż 16 osób.

Klasa przygotowuje do podjęcia studiów na kierunkach takich jak matematyka, informatyka, fizyka i wielu kierunkach technicznych. Absolwent zdobędzie umiejętność budowania modeli matematycznych dla różnorodnych problemów i zjawisk, rozwiązywania zadań, formułowania wypowiedzi, tworzenia projektów, pozna zagadnienia, pojęcia i metody informatyki (elementy programowania, multimedia, bazy danych).

Bardzo dobrze wyposażone pracownie informatyczne umożliwiają zdobycie gruntownej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych (jedna z pracowni oparta jest na technologii Macintosha i wyposażona w nowe komputery firmy Apple).

Nauczanie matematyki i fizyki obejmuje wiele elementów wykraczających poza podstawy programowe, co umożliwia rozwijanie zainteresowań i pasji.

Utworzenie grupy z językiem francuskim – grupa nie może być mniejsza niż 16 osób.

Klasa przygotowuje do studiów na kierunkach: prawo, administracja, dziennikarstwo,  politologia, filologia angielska oraz wielu innych humanistycznych i przyrodniczych powiązanych z geografią. Zainteresowani maja możliwość uczestniczenia w międzynarodowym projekcie badawczym GLOBE (Global Learning and Observations to the Benefit of the Environment), w którym szkoła uczestniczy od 2012 r., odnosząc znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej i krajowej.

Absolwent tej klasy uzyska przygotowanie z zakresu analizy wydarzeń i procesów historycznych i społecznych, kontekstu kulturowego. Dobra znajomość języków obcych pozwoli na swobodne poruszanie się we współczesnym świecie.

Klasa sportowa zapewnia odpowiednie przygotowanie do egzaminu maturalnego i kontynuowania edukacji na studiach wyższych wraz z wszechstronnym przygotowaniem sprawnościowym i doskonaleniem poziomu wytrenowania. Szkolenie sportowe głównie ukierunkowane jest na gry zespołowe. Od wielu lat, rokrocznie, jesteśmy najlepiej usportowioną szkoła w województwie opolskim i dysponujemy bardzo dobrą infrastrukturą sportową (boiska, dwie sale gimnastyczne) oraz doświadczoną kadrą pedagogiczną. 

Utworzenie grupy z językiem francuskim – grupa nie może być mniejsza niż 16 osób.

Klasa liceum ogólnokształcącego dla wszystkich zainteresowanych wojskiem i służbami mundurowymi. Celem kształcenia jest przygotowanie do egzaminu maturalnego, kształtowanie postawy patriotycznej przekazanie wiedzy i przyswojenie umiejętności za zakresu podstawowego szkolenia wojskowego. 

 Absolwenci OPW min.: 

 korzystają z ułatwień podczas rekrutacji do służby wojskowej, 

są uprawnieni do skróconej służby przygotowawczej 

po spełnieniu określonych wymagań są przyjmowani na akademie wojskowe na preferencyjnych warunkach. 

Utworzenie grupy z językiem francuskim – grupa nie może być mniejsza niż 16 osób.

W rekrutacji obowiązuje test sprawności fizycznej.

Klasa pożarnicza z elementami zarządzania kryzysowego to specjalistyczny profil edukacyjny przygotowujący uczniów do pracy w służbach ratowniczych i sytuacjach nadzwyczajnych. Program nauczania łączy teorię z praktyką, kładąc nacisk na umiejętności gaśnicze, pierwszą pomoc, ewakuację oraz koordynację działań w sytuacjach kryzysowych.

Zakres nauki:

  • Podstawy pożarnictwa – budowa i obsługa sprzętu gaśniczego, techniki gaszenia pożarów, procedury bezpieczeństwa.
  • Zarządzanie kryzysowe – planowanie i organizacja działań ratowniczych w przypadku katastrof, koordynacja służb.
  • Pierwsza pomoc i ratownictwo – resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO), opatrywanie ran, transport poszkodowanych.
  • Taktyka działań ratowniczych – scenariusze akcji ratunkowych, reagowanie na różne zagrożenia (pożary, powodzie, wypadki chemiczne).
  • Ewakuacja i ochrona ludności – zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych, opracowanie planów ewakuacyjnych.

Zajęcia praktyczne:

  • Ćwiczenia terenowe z wykorzystaniem wozów bojowych i sprzętu ratowniczego.
  • Symulacje akcji ratunkowych i pożarów w kontrolowanych warunkach.
  • Współpraca z lokalnymi jednostkami straży pożarnej i służbami kryzysowymi.

Absolwenci klasy pożarniczej mogą kontynuować naukę w szkołach pożarniczych, akademiach strażackich lub podjąć pracę w strukturach ratowniczych. Ten kierunek edukacyjny rozwija odpowiedzialność, zdolność pracy pod presją oraz umiejętności przywódcze – kluczowe cechy w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.