STOP WAR. LOVE WILL WIN

Niecodzienna wystawa poświęcona inwazji na Ukrainę pojawiła się w naszej szkole. 25 kwietnia na dziedzińcu szkoły, przy głównym wejściu uczniowie mogli zobaczyć rozwieszone ekotorby na których namalowane były buty. Buty – symbol wędrówki ukraińskiego ludu. Torba – to alegoria tego jak szybko mieszkańcy musieli spakować dorobek życia w jeden mały pakunek.

Na pomysł wystawy wpadła pani Tatiana Skalska, która mieszka obecnie w naszej bursie oraz jej przyjaciółka, artystka pani Natalia Folovchuk.

Poniżej zamieszczony tekst przesłania:

STOP WAR. LOVE WILL WIN

24 lutego 2022 rozpoczęło się kolejne odliczanie. Wojna. Miliony Ukraińców zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Ścieżki rodzin rozeszły się po całym świecie. Wielu musiało opuścić Ukrainę po prostu z małym plecakiem. W kilka chwil musieli się szybko spakować, przed odejściem na całe życie…

Wielu Ukraińców miało ze sobą tylko jedną parę butów. A musieli pokonać w nich tysiące kilometrów… Buty damskie na ekotorbach. Tylko kobiety i dzieci mogły opuścić kraj. Buty na ekotorebkach to symbol przedłużenia życia. Buty są symbolem tego, że każdy ma swoją historię, swoją własną drogę. A czasem te buty są deptane… Ale mimo to Ukraińcy idą swoją drogą.

To bardzo ważne, że świat teraz jednoczy się i wspiera Ukrainę.

A różne kraje otworzyły swoje drzwi i dały ochronę. Dlatego na ekotorbach można zobaczyć buty z żółtymi i niebieskimi symbolami, a obok symbole tych państw, które stały się wsparciem dla Ukraińców. Buty są metaforą przebytej drogi i alegorią niezwyciężoności ludzkiego ducha… bycia wolnym.

Autor: Natalka Folovchuk, Tatiana Skalska

Artysta: Natalka Folovchuk

Specjalne podziękowania za wsparcie: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, dyrektor Krzysztof Dorożyński.