Koncert „Droga donikąd”

W środę, 18 października br. uczniowie z sześciu klas naszej szkoły mogli wysłuchać koncertu profilaktycznego pt. „Droga donikąd” w wykonaniu Arkadiusza Zawilińskiego. Bluesman, kowboj, poeta drogi, autor muzyki, tekściarz, wokalista – tak siebie przedstawia artysta.

Gitarzysta koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji. Laureat wielu festiwali m.in. FAMA w Świnoujściu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, występował w studiu radiowej Trójki, współpracował też z zespołem Stare Dobre Małżeństwo.

Muzyk od kilkunastu lat w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo młodzieży realizuje w szkołach program przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy w formie koncertów rockowych. Wykonawca w swojej prelekcji kładzie duży nacisk na agresję słowną, wulgaryzmy, skrótowość i powierzchowność myślenia oraz przemoc w internecie. Program Arkadiusza Zawilińskiego to bloki tematyczne dotyczące uzależnień od alkoholu, narkotyków, papierosów i dopalaczy, cyberprzemocy, hejtu itp. Przeplatane były odpowiedni dobranymi utworami muzycznymi, które pozwalały w jeszcze lepszy sposób przyswoić sobie i zapamiętać przedstawiane treści. Artysta w przystępny sposób przestrzegał młodzież przed zagrożeniami, jakie niosą ze sobą próby sięgania po używki. Gitarzysta wskazywał na alternatywne zachowania takie jak: rozwijanie swoich zainteresowań, sport, muzyka, angażowanie się w wolontariat, realizacje celów, pasji życiowych.

Po koncercie muzyk poświecił jeszcze parę chwil na indywidualną rozmowę z chętnymi uczniami.

Koncertu można było wysłuchać dzięki Starostwu Powiatowemu w Nysie, który sfinansował przedsięwzięcie.