Złoty ROLNIK – LICEALIADA 2022 mistrzostwo zostało w Nysie

Finał Wojewódzki w piłce siatkowej chłopców Licealiada 2022 za nami. Wzięły w nim udział
4 zespoły. Dwa z Nysy i dwa z Kędzierzyna- Koźla. Zmagania te zawsze poprzedzają rozgrywki w lidze wojewódzkiej, w której uczniowie danych szkół rywalizują miedzy sobą w rozgrywkach klubowych, reprezentując różne barwy, m.in ZAKSY Kędzierzyn Koźle oraz AZS PWSZ NYSA.

W tym sezonie w obu kategoriach wiekowych (junior młodszy i junior) triumfowali zawodnicy ZAKSY, którzy w swoich szeregach mają bardzo zdolną młodzież grającą również w pierwszej lidze siatkówki seniorskiej. Warto wymienić tu nazwiska Gawrona oraz Świderskiego – syna znakomitego siatkarza a obecnie Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, pana Sebastiana Świderskiego.

Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie ZST Nysie, którzy sprawili niespodziankę, awansując do finału. W samym turnieju finałowym z kolei wywalczyli historyczny brązowy medal. Zawodnicy ZSTiO Kędzierzyn-Koźle przybyli na turniej niestety bez swojego opiekuna i nie sprostali pozostałym drużynom. Ostatecznie zajęli  wysokie 4. miejsce w województwie opolskim. I LO Kędzierzyn- Koźle przyjechało na turniej w roli faworyta i dotarło do meczu finałowego, gdzie zmierzyli się z gospodarzami turnieju zawodnikami ZSIPO w Nysie. Oba zespoły w meczu finałowym  wyszły na parkiet bardzo skoncentrowane i z wielką chęcią na zwycięstwo . Mistrz województwa jedzie bowiem na finał Mistrzostw Polski szkół średnich. Pierwszy set to wymiana sił po obu stronach punkt za punkt , nikt nie chciał dać za wygraną, udane dwie akcje w końcówce seta zawodników z Nysy pozwoliły im na wygranie pierwszej odsłony 25:23. W drugim secie było bardzo podobnie, najpierw jedna ucieczka zespołu ZAKSY została zniwelowana przez Nysę ze stanu 22:17 i wróciliśmy do stanu 22:22. W tym momencie na linii końcowej pojawił się wyżej wspomniany zawodnik 1 ligowej ZAKSY AZOTY Strzelce Opolskie, dwie skuteczne zagrywki asowe i mieliśmy na tablicy wyników wynik 22:25 i remis w setach 1:1. O wszystkim musiał zadecydować tie brek. Dwa udane bloki zawodników z Nysy na początku seta spowodowały, że I LO musiało wyrównać wynik. Przy stanie 14:12 dla Nysy, trener B. Dykta wziął czas. Po powrocie na parkiet zawodnik drużyny z Kędzierzyna zaserwował w aut i to zawodnicy ZSiPO w Nysie mogli wznieść ręce w górę w geście triumfu.

Poziom sportowy tego turnieju był bardzo wysoki. Gratulujemy i czekamy na wyniki z turnieju centralnego, z którego w 2019 roku zawodnicy ZSiPO w Nysie przywieźli historyczny srebrny medal.

Z tego względu, że w nyskim Rolniku jest Siatkarski Ośrodek Szkolny, w którym odbywają się zajęcia specjalistyczne z piłki siatkowej jest szansa, że na turniej finałowy zostaną zaproszone obie ekipy z województwa opolskiego. Zawodnicy ZAKSY wygrali jeden z takich turniejów ogólnopolskich w latach wcześniejszych, co świadczy o bardzo wysokim poziomie opolskich zespołów.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla Pana Starosty Andrzeja Kruczkiewicza  oraz członka Zarządu Powiatu Nyskiego Pani Joanny Burskiej, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i uroczyście otworzyli turniej. Dziękujemy również  osobom, które były zaangażowane w organizację tego turnieju: W. Hatale, N. Chmurze, K. Pieniasze. Słodkie upominki otrzymaliśmy z kolei od firmy Cukry Nyskie. Imprezę koordynował opiekun zespołu z Nysy mgr Bartłomiej Dykta.

Skład mistrzowskiego składu: Dominik Kluz – kapitan, Michał Dymowski, Jakub Wąsowicz, Wojciech Jacewski, Oliwier Łuka, Szymon Hasiak, Jakub Hubiak, Maciej Hoszman, Maciej Kwaśniak, Kajetan Jaroń,